Piątek, 4 luty 2022

¨Frankowicze: jedna opłata od żądań¨
¨Nie można wybrać podatku, bo Polski Ład ciągle się zmienia¨
¨Chcesz ulgę termomodernizacyjną, zbieraj faktury¨
¨Remonty robimy sami, często w szarej strefie¨
¨Wartość wniosków o hipoteki tąpnęła¨
¨Biurowce gotowe na piątą falę¨
¨W nieruchomościach już bez upałów¨
¨(Nie)szczęście wywłaszczonych¨
¨Wydatki na zabytkowe nieruchomości z ulgą¨
¨Chętnych na mieszkaniowy luksus nie brakuje¨
¨Handel tradycyjny i e-commerce jeszcze długo będą napędzać rynek¨
¨Deweloperzy dosypują do oferty. Do wzięcia inteligentne lokale¨
¨Będą tutaj mieszkać, a nie handlować¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Frankowicze: jedna opłata od żądań¨. Od konsumenta dochodzącego w pozwie kilku roszczeń pobiera się należność w wysokości 1000 zł. Opłata jest jedna, nawet jeśli wartość żądań przewyższa 20 tys. zł. To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego korzystnej dla konsumentów, w tym frankowiczów. Rozpatrując jedną ze spraw frankowych, Sąd Apelacyjny w Warszawie powziął wątpliwości, które przedstawił w pytaniu prawnym SN: Czy w przypadku kumulacji roszczeń wynikających z czynności bankowych, przy wartości przedmiotu sporu każdego z nich przekraczającej 20 tys. zł, od strony będącej konsumentem pobiera się  na podstawie art. 13a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jedną opłatę stałą w kwocie 1000 zł, czy też odpowiednią wielokrotność tej opłaty? SN przychylił się do korzystnego dla konsumentów stanowiska. W podjętej uchwale stwierdził, że od powoda będącego konsumentem, dochodzącego w jednym pozwie kilku roszczeń wynikających z czynności bankowych, pobiera się jedną opłatę stałą, jeśli wartość przedmiotu sporu dla tych roszczeń przekracza 20 tys. zł. Uchwała jest więc korzystna dla konsumentów pozywających banki, w tym frankowiczów i potwierdza ich przywilej fiskalny. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.02.2022.).

¨Prawo co dnia¨ przypomina też: ¨Nie można wybrać podatku, bo Polski Ład ciągle się zmienia¨. Przedsiębiorcy potrzebują więcej czasu na decyzję, w jaki sposób rozliczać się z fiskusem i ZUS. Należy przesunąć termin na wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej- apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Ustawowy termin na wybór formy rozliczenia przypada w tym roku 21 lutego. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na skalę, liniowy PIT oraz ryczałt. Jest jeszcze karta, ale tylko dla tych, którzy korzystali z niej w poprzednim roku. W kalkulacji trzeba wziąć pod uwagę już nie tylko wysokość podatku (uwzględniając nowe ulgi i zwolnienia), ale także składki zdrowotnej. Jest teraz obliczana w różny sposób, w zależności od rodzaju opodatkowania. Symulacje z wcześniejszych lat są już nieaktualne. Polski Ład spowodował, że każdy przedsiębiorca musi na nowo obliczyć, co mu się najbardziej opłaca. Tylko jak, skoro Ministerstwo Finansów zapowiedziało kolejne, poważne zmiany w nowych przepisach? Choćby zasad naliczania składki zdrowotnej przy sprzedaży firmowego majątku. Zgodnie z Polskim Ładem przedsiębiorcom na skali i liniowym PIT sprzedającym auto bądź lokal (rozliczone w poprzednich latach w kosztach) wychodzi bardzo duża składka. Może to wpłynąć na wybór ryczałtu. Resort finansów chce złagodzić zasady oskładkowania i kalkulacja prawdopodobnie się zmieni- czytamy na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 03.02.2022.).

¨Prawo co dnia¨ radzi w innym miejscu: ¨Chcesz ulgę termomodernizacyjną, zbieraj faktury¨. Właściciel domu nie odliczy wydatków  na usługi związane z ociepleniem dachu, jeżeli nie może ich udokumentować fakturami VAT. Nie ma też ulgi na utylizację starych elementów. Przepisy dotyczące ulgi termomodernizacyjnej pozwalają podatnikom odliczyć do 55 tys. zł na docieplenie domu, jeśli spełnią określone warunki. Podstawą jest właściwa dokumentacja poniesionych kosztów. Taką odpowiedź uzyskała podatniczka, będąca właścicielką domu jednorodzinnego, która w 2021 r. wymieniła w nieruchomości dach. Kobieta zapytała, czy w zeznaniu za 2021 r. może odliczyć 12 tys. zł kosztów materiałów budowlanych i 16 tys. zł usług. Wskazała jednak, że wydatki poniesione na usługi nie są udokumentowane fakturami VAT, ponieważ wykonawcy korzystają ze zwolnienia od VAT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, ale tylko częściowo. Uznał, że wydatki na materiały udokumentowane fakturami VAT, a także koszty transportu tych materiałów, mieszczą się w uldze. Kobieta ma więc prawo do ich odliczenia. Wydatki na usługę związaną z termomodernizacją dachu nie zostaną jednak udokumentowane fakturami VAT, nie mogą być zatem rozliczone. Więcej- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.02.2022.).

¨Rz¨ zauważa też: ¨Remonty robimy sami, często w szarej strefie¨. Ponad 60 proc. prac w domach wykonujemy samodzielnie, wydając średnio ok. 12,7 tys. zł na materiały. Wciąż duża część rynku przypada na szarą strefę. Jak wynika z badania GfK, podczas pandemii Polacy bardzo często decydowali się na przeprowadzenie remontów w domach i mieszkaniach, ale aż 62 proc. prac wykonywali samodzielnie. Z badania dla sieci Bricoman wynika, że 25 proc. remontów przeprowadzają profesjonalne firmy, pozostałe 13 proc. przy wsparciu członków rodziny i znajomych. Z badań wynika, że wciąż problemem jest szara strefa- małe i średnie firmy budowlane aż 14 proc. rocznej wartości zleceń realizują właśnie w ten sposób. Rynek budowlany rozwija się szybko, pochłaniając coraz większe kwoty. Siła nabywcza polskich konsumentów w handlu detalicznym to aż 456 mld zł, a rynek budowlany stanowi 16 proc. tej kwoty. Na produkty remontowo- budowlane, wnętrzarskie czy ogrodowe wydajemy ponad 50 mld zł rocznie. Szczegóły- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.02.2022.).

Niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨Wartość wniosków o hipoteki tąpnęła¨. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują na duży spadek popytu na kredyty mieszkaniowe w styczniu. Indeks popytu na kredyty mieszkaniowe w styczniu spadł o 21 proc.- wynika z danych BIK. Oznacza to, że w przeliczeniu na dzień roboczy banki i SKOK- i przesłały w ubiegłym miesiącu do BIK- u zapytania o hipoteki na kwotę o 21,1 proc. mniejszą niż rok wcześniej. Pierwszy tegoroczny odczyt indeksu jest na zbliżonym poziomie do najniższych w okresie pandemii odczytów z kwietnia (-28,1 proc.) i maja 2020 r. (-24,4 proc.). W styczniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 28,03 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu z 37,82 tys. rok wcześniej- jest to spadek o 25,9 proc. W porównaniu z grudniem 2021 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 15,5 proc. Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w tym roku prawdopodobnie nie będzie już tak udana jak w 2021 r. Wpływ na to będą miały podwyżki stóp procentowych, które znacząco zwiększyły raty kredytów. Niektóre banki już przedstawiają pesymistyczne prognozy. Zarząd Banku Millenium spodziewa się, że w 2022 r. spadek sprzedaży kredytów hipotecznych na rynku wyniesie 10- 15 proc.- odnotowano na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.02.2022.).

Dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ informuje natomiast: ¨Biurowce gotowe na piątą falę¨. Bezpłatne testy na Covid- 19, uchwyty do otwierania drzwi łokciem, wirtualne recepcje, lampy UV. Biurowce są bezpieczne.  Nowe procedury i rozwiązania w czasie czwartej i piątej fali pandemii wprowadzono w biurze firmy Globalworth (właściciel i zarządca nieruchomości) w Spektrum Tower w Warszawie. Pracownikom zapewniono bezpłatne testy antygenowe. Każdy pracownik może wykonać też na koszt pracodawcy test typu RT- PCR. Firma zapewnia również maseczki typu  FFP2. Globalworth zamknął też część jadalną. Posiłki można spożywać tylko przy biurkach. Rekomendowana jest również organizacja spotkań online i ograniczenie do niezbędnego minimum liczby gości przychodzących do biura. Wątpliwości, czy biura są bezpieczne nie ma cytowany w tekście dyrektor w dziale powierzchni biurowych firmy doradczej Colliers. Jego zdaniem biurowce są jednymi z najlepiej przygotowanych na trudne czasy pandemii. Są gotowe na piątą falę, bo w odpowiednie rozwiązania wdrożono już  w czasie poprzednich fal. Po budynkach można się dziś poruszać bezdotykowo- są automatyczne drzwi, specjalne uchwyty umożliwiające otwieranie drzwi łokciem. Firmy monitorują też obecność pracowników w biurze. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.02.2022.).

¨Nieruchomości…¨ odnotowują również: Rynek chłodzi się we wszystkich sektorach- wynika z najnowszego badania nastrojów pośredników. W badaniu portalu Nieruchomosci-online.pl wzięło udział  740 biur i pośredników. Oceniano ostatni kwartał i perspektywy na I kwartał tego roku. Tzw. indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) przybiera wartości od 0 do 100 pkt proc. Ocena powyżej 50 oznacza, że pośrednicy pozytywnie oceniają sytuację na rynku. Wyniki najnowszego badania nastrojów pośredników powinny uspokoić tych, którzy planują zakup gruntu. Działki budowlane- mimo spadku wartości indeksu z 67,3 do 64,8 pkt. są nadal najwyżej ocenianą kategorią nieruchomości. Wartość indeksu INPON najmocniej- z 67,2 do 61,7 pkt spadła w IV kw.  ub.r. w kategorii ¨większe mieszkania na sprzedaż¨. Lepiej oceniana jest sytuacja na rynku kawalerek (63,2 pkt). Można założyć, że ich wyższe notowania to konsekwencja m.in. zaostrzenia polityki kredytowej. Część klientów musi zrezygnować z kupna większego lokalu. Z badań dalej wynika, że wzrostu ofertowych cen kawalerek i większych mieszkań na rynku wtórnym spodziewa się w I kw. 2022 r. ok. 60 proc. pośredników. Kolejny kwartał z rzędu maleje zainteresowanie domami. Wartość INPON do 60,6 pkt (z 65,3 w III kw. i 69,8 w II kw. 2021 r.). 56 proc. pośredników uznaje, że ceny domów w 2022 r. wciąż będą rosły, a niespełna 32 proc., że pozostaną na dotychczasowym poziomie, czytamy w tekście: ¨W nieruchomościach już bez upałów¨– na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.02.2022.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨(Nie)szczęście wywłaszczonych¨. Skala planowanych inwestycji związanych z CPK po raz pierwszy w historii Polski pozwala na  tak powszechną dyskusję o wywłaszczeniach- pisze prawnik. W świetle konsultacji społecznych dotyczących inwestycji związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym wywłaszczenia budzą powszechne emocje społeczne. Protestują już nie tylko mieszkańcy Baranowa, Wiskitek i Teresina. Szerokim echem odbija się również niezgoda mieszkańców gmin, przez które przebiegać mają ¨szprychy¨ CPK, czyli linie szybkiej kolei. Najgłośniej swoje niezadowolenie wyrażają Katowice, Mikołów, Rybnik, Święta Katarzyna, Siechnice, Ziębice, Jaktorów i Żyrardów. Dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią inwestycji strukturalnych? Rozmiar planowanych inwestycji związanych z CPK po raz pierwszy w historii Polski pozwala na tak powszechną dyskusję o wywłaszczeniu- czytamy w ramach wstępu. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.02.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Wydatki na zabytkowe nieruchomości z ulgą¨. Właściciele zabytków, ale także współwłaściciele w ramach wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych mogą liczyć na premię podatkową. Zmiany podatkowe wprowadzone od nowego roku w ramach Polskiego Ładu zdążyły już wywołać sporo zamieszania i kontrowersji. Ale są wśród nich i korzystne dla podatników. Do tej grupy można zaliczyć nowy, specjalny bonus podatkowy dla inwestycji w zabytkowe nieruchomości, czyli tzw. ulgę na zabytki. Co istotne, będą mogli z niej skorzystać nie tylko indywidualni posiadacze np. zabytkowego pałacyku, ale także właściciele mieszkań w zabytkowych kamienicach. Nowa ulga w założeniu ma promować i zachęcać do inwestowania w zabytkowe nieruchomości. Została uregulowana w art. 26hb ustawy o PIT. Z preferencji będą mogli skorzystać nie tylko podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, ale także przedsiębiorcy na liniowym PIT oraz osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Istotne jest, że ulgą objęto także współwłaścicieli lokali, czyli członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Ulgą premiowane będą trzy kategorie wydatków: wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni, utworzony zgodnie z odrębnymi przepisami dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków; na prace konserwatorskie lub roboty budowlane w zabytkowej nieruchomości; odpłatne nabycie zabytku nieruchomego lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek  o charakterze remontowo- konserwatorskim. Dla wpłat na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, odliczenie będzie wynosić maksymalnie 50 proc. wydatków. Warunkiem odliczenia będzie odpowiednie udokumentowanie wydatku. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.02.2022.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Chętnych na mieszkaniowy luksus nie brakuje¨. Kupujący za mkw. apartamentu nie wahają się płacić nawet 40 tys. zł- wynika z analiz Cenatorium. Na rynku premium padają rekordy. Rok 2021 w segmencie nieruchomości premium był udany. Popyt na luksusowe mieszkania nie zmalał. Z bazy danych transakcyjnych Cenatorium wynika, że najdroższe luksusowe nieruchomości kupowano w największych miastach i w pasie nadmorskim. Cena całkowita dotyczy adresu Złota 44 w Warszawie. Za apartament o pow. 378 mkw. nabywca zapłacił 14,5 mln zł. Pod tym samym adresem odnotowano transakcję o najwyższej cenie za metr- przekroczyła 50 tys. zł. Na rynku premium rekordowych transakcji przybyło. Nic nie wskazuje, że w najbliższej przyszłości ceny w najlepszych lokalizacjach będą spadać. Rynkowi luksusowych nieruchomości pandemia nie zaszkodziła. W najbliższych latach sektor ten nadal będzie notować wzrosty. Więcej o mieszkaniowym luksusie- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.02.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy również tekst: ¨Handel tradycyjny i e- commerce jeszcze długo będą napędzać rynek¨. Rynek magazynowy rośnie wraz z rozwojem handlu internetowego, który ma inną specyfikę niż tradycyjny handel, i potrzebuje większych magazynów- mówi Paweł Sapek, senior vice president i szef na region Europy Środkowej w Prologis. Firma w ub.r. podpisała umowy najmu na prawie 745 tys. mkw., cały polski portfel liczył na koniec grudnia 2,24 mln mkw. i był wynajęty na rekordowym poziomie 96 proc. Jak zauważa rozmówca ¨Rz¨ niewątpliwie rynek magazynowy rośnie wraz z rozwojem handlu internetowego. Druga sprawa wynikająca z pandemii, to konieczność przeprogramowania łańcuchów dostaw. Przez długi czas dominowała filozofia ¨just in time¨ (zapasy są dostarczane wtedy, gdy są potrzebne do produkcji), a teraz przechodzimy na ¨just in case¨ (utrzymywanie zapasów  gwarantujących bezpieczeństwo produkcji), co oczywiście zwiększa zapotrzebowanie na magazyny. Te strukturalne czynniki stanowią jeden z elementów przekładających się na sukces operacyjny Prologis. Jednak w tym roku na pewno bardzo ważnym tematem są koszty operacyjne. Firma jest bowiem zarówno deweloperem, jak i długoterminowym właścicielem oraz zarządcą nieruchomości. Od lat współpracuje też intensywnie ze specjalistami w zakresie zakupu mediów, dążąc do tego, by koszty dla najemców były jak najniższe. Jednak ubiegły rok był niesamowicie trudny, w II półroczu koszty mediów  rosły. Żeby branża dalej rozwijała się w dotychczasowym tempie, to w 2022 r. należy prognozować znaczący wzrost czynszów, które zbilansują ciągle rosnące koszty odtworzeniowe i inflacji. Na pytanie, czy w zakresie dostępności gruntów deweloperzy magazynowi mają łatwiej, pada odpowiedź: W większości krajów Europy widać ograniczenie podaży. Jeśli chodzi o Polskę, tu wciąż na szczęście dostępność gruntów jest relatywnie wysoka, ale będzie spadać wraz z dynamicznym rozwojem rynku. Cały czas wyzwaniem są bariery administracyjne, mała penetracja gruntów z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz długie procedury wydawania pozwoleń na budowę. Jak dalej czytamy, polski rynek magazynowy ma już prawie 25 mln mkw. Rozmówca ¨Rz¨, oceniając jego potencjał uważa, że utrzyma tendencję wzrostową prawie na tym samym poziomie co w ostatnich latach. Zwiększenie zasobów do 40 mln mkw. jest całkowicie osiągalne w ciągu  następnych pięciu, sześciu lat. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

Niżej ¨Nieruchomości…¨ informują: ¨Deweloperzy dosypują do oferty. Do wzięcia inteligentne lokale¨. Obok wielkich, dzielonych na etapy inwestycji z kilkuset mieszkaniami deweloperzy mieszkaniowi rozpoczynają budowę kameralnych apartamentowców. Sprzedaż mieszkań w Gdańsku rozpoczyna spółka EDS Residential. Do oferty trafiły mieszkania o pow. od 30 do niemal 300 mkw. W Tychach osiedle Fit z zewnętrzną siłownią na dachu jednego z budynków wybuduje Murapol. Przy ul. Bielskiej powstaną cztery budynki, w których znajdzie się ponad 350 mieszkań. Spółka Develia wprowadziła do oferty czwarty etap osiedla Ceglana Park w Katowicach. Budowa dwóch bloków ze 170 mieszkaniami ma się rozpocząć jeszcze w tym kwartale. Jej zakończenie deweloper zapowiada na pierwsze półrocze 2024 r. Dużą inwestycję w Warszawie rozpoczyna Robyg. Przy ul. Koprowskiego i Pieskowa Skała powstanie osiedle Sady Ursynów. W sześciu etapach deweloper zaplanował ponad 600 mieszkań. Wszystkie mają być wyposażone (bez dodatkowych opłat) w system smart house. Możliwość instalacji systemu inteligentnego domu zapowiada też Trei Real Estate Poland, oferując m.in. systemy sterowania oświetleniem i ogrzewaniem. Trei na Wielkiej Wyspie we Wrocławiu rozpoczyna budowę czwartego, ostatniego etapu osiedla Bacciarellego 54. Powstanie sześć budynków z 98 mieszkaniami od 29 do 116 mkw. Zakończenie ostatniego etapu jest planowane na koniec 2023 r. W sumie powstanie 14 budynków z 277 mieszkaniami- czytamy także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 04.02.2022.).

¨Głos Stargardzki¨ informuje: ¨Będą tutaj mieszkać, a nie handlować¨. Na terenie po targowisku przy ul. Płatnerzy w Stargardzie większość pawilonów została usunięta. W tym rejonie miasta mają powstać budynki mieszkalne. Pawilony byłego targowiska miały w ciągu kilku miesięcy zniknąć. I tak się stało. Teren, który należy do miasta, jest przygotowywany pod nową inwestycję. Jak poinformował Jan Sawicki, wiceprezes ds. eksploatacji Stargardzkiego TBS, ma być zagospodarowany pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Plac handlowy przy ul. Płatnerzy w Stargardzie działał od 2001 r. W sumie było tam 51 pawilonów, które miały prywatnych właścicieli. Ostatnie umowy obowiązywały do końca sierpnia 2021 r. Na targowisku można było kupować m.in. odzież, chemię gospodarczą, owoce i warzywa- czytamy na trzeciej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨/ ¨Głos Stargardzki¨– 04.02.2022.).

Zobacz również