Piątek, 31 marca 2017

Rośnie królestwo usług dla biznesu, Rzeczpospolita
Inwestycja ma nawiązać do sąsiada, Rzeczpospolita
Dokąd uciec z biurowego zagłębia, Rzeczpospolita
Dane z ksiąg wyciekają za granicę, Rzeczpospolita
Po pięciu latach nie ma podatku, Rzeczpospolita
Ponad 3 mln na łazienki, Kurier Szczeciński
Ostatnie mieszkania przy Deptaku, Kurier Szczeciński
Ruszają remonty kamienic, Kurier Szczeciński
Dziś rusza Bud- Gryf 2017, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

Piątkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości komercyjne" zamieszcza tekst: "Rośnie królestwo usług dla biznesu". Sektor nowoczesnych usług biznesowych (BPO, SSC, IT, R&D) jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce pod względem wzrostu zatrudnienia oraz oferowanego zakresu usług. Dziś w branży pracuje ok. 210 tys. osób. Co roku przybywa 18- 20 proc. Nowoczesne usługi biznesowe zajmują w Polsce ok. 1,8 mln mkw. biur. W 2020 r. liczba zatrudnionych w tym segmencie wzrośnie do ponad 300 tys. osób. Jak ważna jest ta branża dla inwestorów" Gdzie powstają i jakie warunki muszą spełniać biura dla pracowników BPO/ SSC" Odpowiedzi- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 31.03.2017.).

 

"Nieruchomości…" przypominają też: "Inwestycja ma nawiązać do sąsiada". Budowa budynku w ostrej granicy działki musi być zgodna nie tylko z warunkami zabudowy, ale również z przepisami techniczno- budowlanymi. NSA podjął uchwałę ważną dla samorządów i inwestorów. Przesądził w niej, że w wypadku lokalizacji inwestycji pod uwagę należy brać nie tylko ustalenia warunków zabudowy, ale również przepisy techniczno- budowlane. Chodzi o budowę budynku w ostrej granicy na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Zdaniem NSA stawiany budynek musi nawiązywać do tego istniejącego na sąsiedniej nieruchomości i nie może być od niego wyższy. Uchwała jest odpowiedzią na pytanie składu orzekającego NSA. Rozstrzygał on spór w sprawie budynku gospodarczo- garażowego stawianego w ostrej granicy. Przeciwko budowie protestowała sąsiadka. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 31.03.2017.).

 

W "Nieruchomościach…" znajdziemy również tekst: "Dokąd uciec z biurowego zagłębia". Biurowe molochy rosną we wszystkich wielkich miastach. Jednak- zdaniem ekspertów- zagłębia biurowe "są równie kochane, co unikane przez najemców". Zwracają przy tym uwagę na trend rewitalizacji obiektów poprzemysłowych, historycznych. W ten sposób warszawski Koneser, Elektrociepłownia Powiśle czy niedawno reaktywowana Hala Koszyki zyskały status wyjątkowych lokalizacji, z ofertą gastronomiczną i handlową. Eksperci zwracają też uwagę na dzielnice mieszkaniowe, które stają się atrakcyjne dla deweloperów i najemców biurowych. Wilanów lub Żoliborz to miejsca, gdzie pierwsze centra biurowe już działają. Warszawska Praga, która przechodzi dynamiczny rozkwit i aspiruje do miana najbardziej kreatywnej dzielnicy miasta, już teraz budzi rosnące zainteresowanie inwestorów i deweloperów- czytamy. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 31.03.2017.).

 

"Nieruchomości…" zwracają także uwagę: "Dane z ksiąg wyciekają za granicę". Nie trzeba znać numeru, by obejrzeć księgę wieczystą dowolnej nieruchomości w Polsce. Wystarczy wejść na portal zarejestrowany na Seszelach. Bez przeszkód działa od lat. Do tej pory nie udało się go zamknąć. Prawo bowiem w tego typu przypadkach jest bezsilne. Księgi wieczyste to państwowy rejestr nieruchomości. Każdy może go przeglądać za darmo za pomocą przeglądarki internetowej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Aby jednak otrzymać dane nieruchomości, trzeba znać numer jej księgi. Ma to zapobiec nadużyciom. Istnieje też możliwość wyszukiwania ksiąg za pomocą innych danych, np. po adresie. Nie mogą tego jednak robić wszyscy, lecz jedynie wybrane instytucje- na czele z ZUS i Urzędem Skarbowym. Tymczasem zarejestrowany na Seszelach portal daje każdemu możliwość wyszukania nieruchomości po adresie lub numerze działki. Trzeba jedynie zapłacić 29,95 zł. Zdaniem ekspertów nie da się zablokować takiego portalu. Natomiast tym, co trzeba zrobić, jest znalezienie w Polsce źródła wycieku danych. Przy okazji czytamy, że do tej pory założono 21 mln ksiąg wieczystych. 34 mln razy przeglądano z kolei w tym roku księgi wieczyste za pomocą przeglądarki . internetowej MS. Szczegóły- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 31.03.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Po pięciu latach nie ma podatku". Sprzedający nieruchomość unikną PIT, jeśli transakcja została zawarta po upływie pięciu lat od nabycia. Jeśli nie czekali, mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Osoby, które sprzedały dom czy mieszkanie w 2016 r., rozliczają dochód w zeznaniu PIT- 39. Składa się je w tym samym terminie co inne PIT. W tym roku do 2 maja. W PIT- 39 wykazuje się zarówno dochody ze sprzedaży nieruchomości podlegające opodatkowaniu, do których nie ma zastosowania ulga mieszkaniowa, jak i zwolnione z PIT ze względu na tę ulgę. Wszystko zależy jednak od daty nabycia. Jeśli upłynęło już pięć lat, nie składa się zeznania ani nie płaci podatku. Czas ten liczy się od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta. Podatku nie płacą więc osoby, które w 2016 r. sprzedały nieruchomość nabytą przed 1 stycznia 2011 r.- czytamy na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 31.03.2017.).

 

"Kurier Szczeciński" we wkładce "Wiadomości Szczecińskie" zamieszcza tekst: "Ponad 3 mln na łazienki". Rusza miejski program budowy łazienek i toalet w mieszkaniach komunalnych. Szczeciński samorząd w 2017 r. przeznaczy na ten cel ponad 3 mln zł. Urząd Miasta przewiduje, że finanse te pozwolą na powstanie ponad 200 toalet i łazienek w mieszkaniach komunalnych. Ponad 200 toalet i łazienek powstanie w mieszkaniach Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, lokalach Szczecińskiego TBS oraz TBS "Prawobrzeże". Pierwsze inwestycje powinny rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku tygodni. ZBiLK zakłada budowę łazienek i toalet w kamienicach m.in. przy ul.: Miodowej, Kościelnej, Hożej, Dubois oraz Monte Cassino. Jeżeli chodzi o mieszkania zarządzane lub będące własnością Szczecińskiego TBS, to powstanie toalet planowane jest w 21 budynkach. Natomiast TBS "Prawobrzeże" zaplanowano takie inwestycje w 18 budynkach. Zarządcy komunalni rozpoczęli już pierwsze postępowania przetargowe, by zdążyć z realizacją planów do końca 2017 r.- czytamy na ósmej stronie wkładki.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 31.03.2017.).

 

"Wiadomości Szczecińskie" przypominają też: "Ostatnie mieszkania przy Deptaku". Już tylko trzy mieszkania w kamienicy przy Deptaku Bogusława pozostały do sprzedaży przez TBS "Prawobrzeże". Są to lokale w budynku przy ul. Ks. Bogusława X 51, zlokalizowane na I i IV piętrze, o powierzchni użytkowej od 70,97 do 107,45 mkw. Lokale przekazywane są w standardzie deweloperskim- odnotowano także na ósmej stronie wkładki.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 31.03.2017.).

 

"Wiadomości…" informują również: "Ruszają remonty kamienic". ZBiLK na remonty szczecińskich kamienic w 2017 r. przeznaczy 14 mln zł. To o 4 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Budynki zyskają nowe dachy, ocieplenie, elewacje oraz instalacje. Kwota przeznaczona na remonty szczecińskich budynków jest systematycznie zwiększana. Dzięki dotacji z budżetu Gminy Miasta Szczecin w 2017 r. planowane jest wykonanie termomodernizacji oraz remontów elewacji w 19 budynkach. ZBiLK rozpoczął już pierwsze inwestycje. Dzięki kwocie 14 mln zł w 2017 r. zostanie wyremontowanych również 200 mieszkań komunalnych znajdujących się w zasobie ZBiLK. Zwiększanie budżetu remontowego zarządcy daje możliwość przygotowania dokumentacji technicznej potrzebnej do wykonania remontów w najbliższych latach. Więcej- także na ósmej stronie wkładki.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 31.03.2017.).

 

"Kurier Szczeciński" w kolejnym dodatku przypomina: "Dziś rusza Bud- Gryf 2017". Rusza 26. edycja targów branż budowlanej i energetycznej Bud- Gryf 2017. Czeka nas wiele atrakcji przygotowanych przez organizatora, którym po raz pierwszy jest Żegluga Szczecińska. Tegoroczna impreza odbędzie się- jak dotychczas- w hali MTS przy ul. Struga 6- 8 w dniach od 31 marca do 2 kwietnia. Oferta około 130 wystawców zgromadzi nawet 8000 zwiedzających- czytamy na pierwszej stronie dodatku "Kurier Budowlany".

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 31.03.2017.).

 

"Kurier" informuje też: "Mocny początek roku deweloperów". Dwa pierwsze miesiące 2017 r. były okresem mocnej ofensywy deweloperów- informuje analityk rynku nieruchomości. Porównując do okresu styczeń- luty 2016 r., liczba rozpoczętych budów wzrosła o prawie połowę. Budowę 13,9 tys. nowych mieszkań rozpoczęli w styczniu i lutym deweloperzy- raportuje w comiesięcznym komunikacie GUS. To wartość o 49 proc. wyższa od tej z analogicznego okresu rok temu. Jeszcze bardziej imponująco wygląda liczba pozwoleń na budowę, które otrzymały firmy budujące mieszkania. 21,3 tys. lokali to o 62 proc. więcej niż przed rokiem. Przy tych dwóch danych 12,3 tys. mieszkań oddanych do użytkowania (o 5 proc. więcej niż rok temu) wygląda skromnie. Szczegóły- na 20 stronie "Kuriera".

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 31.03.2017.).

 

Zobacz również