Piątek, 3 lipca 2020
¨Frankowicze: rozliczać saldem czy zwracać¨
¨Wynajmowane mieszkanie można sprzedać bez podatku¨
¨Budowa domu kosztem firmy¨
¨Gabinety zamiast tysiąca metrów¨
¨Voucher. nie dla wszystkich¨
¨Stawki za apartamenty w dół nawet o połowę¨
¨Nabywca domu nie zażąda kary¨
¨Obowiązują już przepisy na trudne czasy na rynku¨
¨W Warszawie i Krakowie dzielnice z ujemną sprzedażą¨
¨Wracają frankowe batalie, klienci częściej wygrywają¨
¨Sprzedaż w dół, ale ceny w górę¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zamieszcza tekst: ¨Frankowicze: rozliczać saldem czy zwracać¨. Sądy czekają na wyrok Sądu Najwyższego rozstrzygający o tym, komu i ile powinny oddać po stwierdzeniu nieważności umowy kredytu. Warszawski Sąd Apelacyjny prosi SN o rozstrzygniecie, czy po stwierdzeniu nieważności (lub bezskuteczności) umowy kredytu frankowego, w której wykonaniu konsument dokonywał spłaty zwykle części rat, obie strony mają samodzielne roszczenie z tytułu nienależnego świadczenia, czy jest tylko jedno roszczenie, o różnicę wzbogacenia, przysługujące stronie, której świadczenie miało większą wartość. Kwestia ta ma ogromne znaczenie dla procesów frankowych, których liczba rośnie. Ale też dla banków, które na razie rzadko występują z roszczeniami, głównie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Sądy są jednak podzielone i zasada salda stosowana jest mniej więcej w połowie przypadków stwierdzenia nieważności umowy. Sąd pyta też SN, czy w sprawie konsumenta żądającego od banku zwrotu spłaconych rat sąd, uznając, że nie nastąpiło zubożenie konsumenta, może uwzględnić powództwo częściowo poprzez ustalenie nieważności umowy. Obecnie w sądach jest 30 tys. umów frankowych. Ogółem ¨ w obiegu¨ mamy 450 tys. takich umów, ale procesy dotyczą też wielu już wygaszonych. Szczegóły- na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).
¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Wynajmowane mieszkanie można sprzedać bez podatku¨. Przedsiębiorca nie wykazuje w firmie przychodu ze zbycia lokalu mieszkalnego. Nawet jeśli był amortyzowany i rozliczany w kosztach. Sprzedaż wynajmowanego mieszkania, które było środkiem trwałym w działalności gospodarczej, zostanie rozliczona poza firmą. Jeśli pozbywamy się go po pięciu latach od nabycia, na pewno nie zapłacimy podatku. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią przedsiębiorca, który zarabia na wynajmie mieszkań. Ma ich pięć, jest też współwłaścicielem szóstego. Lokale są wprowadzone do firmowej ewidencji środków trwałych i amortyzowane. Mężczyzna zamierza sprzedać jedno z mieszkań. Jak rozliczyć transakcję? Czy poza firmą? Czy transakcja powinna być wykazana w firmowych księgach? Odpowiedzi- na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).
Niżej ¨Prawo co dnia¨ informuje: ¨Budowa domu kosztem firmy¨. Przedsiębiorca odliczy część wydatków poniesionych na budowę domu jednorodzinnego, który będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonego biznesu. Część wydatków przypadająca proporcjonalnie na siedzibę firmy może być kosztem uzyskania przychodu. Taką odpowiedź otrzymał radca prawny zamierzający wybudować dom, w którym będzie się znajdować siedziba jego kancelarii. Całkowita powierzchnia budynku wyniesie 222 mkw. Na cele działalności przeznaczy 80 mkw., czyli ok. 36 proc. powierzchni. Podatnik zamierza zlecić wykonanie domu firmie budowlanej. Zaciągnie na ten cel kredyt. Zapytał, czy może odliczyć odpisy amortyzacyjne od części domu wykorzystywane do celów działalności, nawet jeśli nie wyodrębni fizycznie takiego miejsca. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. Więcej- także na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).
¨Rz¨ w dodatku ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje: ¨Gabinety zamiast tysiąca metrów¨. Najemcy z dużych biur przenoszą się do średnich, ci ze średnich- do małych, ci z małych- do mikro. To nowe trendy. Firmy już zaczynają zmieniać siedziby. Niektóre zmniejszają biura o połowę, a rekordziści- nawet o 90 proc. Nie potrzebują już tylu metrów. Część załogi nadal pracuje i będzie pracować zdalnie. Wynajem mniejszych biur to także, choć w mniejszym stopniu, efekt redukcji personelu. Ten trend przybiera na sile. Jedna z firm przed pandemią wynajmowała w biurowcu 1,5 tys. mkw. Właśnie znalazła podnajemcę, uznając, że wystarczy jej teraz 500 mkw. Ostatecznie zdecydowała się na kilka gabinetów w formie all- inclusive (gotowe biura serwisowane), w których zmieści się ok. 15 osób. Reszta może pracować z domu. Są też firmy, które wynajmują część niepotrzebnej już powierzchni, dzieląc biuro z innym najemcą. Chętnych na ¨kawałek¨ biura nie brakuje, tym bardziej że można się wprowadzić z dnia na dzień. Potrzebę zmniejszenia biura o 10- 20 proc. zgłasza część klientów firmy Colliers International. Regularny przyrost ofert podnajmu biura odnotowuje również firma doradcza CBRE. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).
W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Voucher. nie dla wszystkich¨. Bon turystyczny nie pomoże wszystkim hotelarzom i właścicielom apartamentów. Trafi tylko do wybranych. Prawdopodobnie w sierpniu będzie można zapłacić za hotel czy kolonię bonem turystycznym. Ma on zachęcić do wypoczynku w Polsce. A jednocześnie pomóc hotelom i biurom podróży dotkniętych skutkami pandemii. Branża nie ma jednak złudzeń. Pomoc nie trafi do tych, którzy najbardziej jej potrzebują, np. do miejskich hoteli- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).
Niżej ¨Nieruchomości…¨ informują: ¨Stawki za apartamenty w dół nawet o połowę¨. Najem mieszkań na doby odżywa. Obfite żniwa to jednak nie będą. Część lokali działa na granicy opłacalności. Operatorzy rozwiązują umowy z właścicielami nieruchomości. Pandemia zamroziła rynek najmu krótkoterminowego. Lokale opustoszały z dnia na dzień już w marcu. Część właścicieli zaoferowała mieszkania na kwarantannę. Straty są jednak niemałe. Obłożenie i ceny w tym roku są zatem bardzo niskie. Nowoczesne apartamenty na gdańskim Starym Mieście zarówno na weekend, jak i pobyty tygodniowe, można wynająć poniżej 200 zł za dobę, czyli nawet o połowę taniej niż w ubiegłych latach. Wielu właścicieli, którzy kupili apartamenty na wynajem krótkoterminowy, posiłkując się kredytem, chce zarobić przynajmniej na ratę i opłaty do wspólnoty, co nawet przy godziwych czynszach może być trudne. Na razie tylko niewielka część mieszkań wynajmowanych na doby trafiła na rynek najmu długoterminowego. Właściciele liczą, że w wakacje odrobią straconą wiosnę. Strat nie uda się odrobić w Krakowie. Jest taniej niż rok temu. Lipiec i sierpień przyniosą 25- 30 proc. zeszłorocznych przychodów. Na portalu AirBnb mieszkania w Krakowie są oferowane już po 100 zł za dobę- poniżej granicy opłacalności. Szczegóły- także na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).
W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Nabywca domu nie zażąda kary¨. Niezadowolony z zachowania inwestora, który uważa, że dopuścił się on samowoli użytkowej, może inicjować postępowanie, ale nie jako strona, tylko informator. Nowe inwestycje budowlane, zwłaszcza osiedla mieszkaniowe, w wielu miejscach Polski wyrastają jak grzyby po deszczu. Gdy inwestycje są wieloetapowe, starym i nowym kupującym nie zawsze jest po drodze. Gniew niezadowolonego dawnego klienta może obrócić się też przeciwko inwestorowi, ale nie zawsze skutecznie. Potwierdza to jedno z najnowszych rozstrzygnięć WSA w Gdańsku. Spór dotyczył kary z tytułu nielegalnego użytkowania infrastruktury osiedla. Problemy inwestora zaczęły się, gdy powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w listopadzie 2019 r. zawiadomił o wszczęciu z inicjatywy klientów dewelopera postępowania o samowolne przystąpienie do użytkowania infrastruktury osiedlowej, w związku z naruszeniem art. 54 i 55 prawa budowlanego, tj. dotyczących rozpoczęcia użytkowania. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).
¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Obowiązują już przepisy na trudne czasy na rynku¨. Odroczenie terminu uiszczenia rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego oraz przedłużenie ważności kadencji rad nadzorczych w spółdzielniach mieszkaniowych. To dwie z wielu zmian, jakie od niedawna obowiązują. Rozwiązania z tarczy antykryzysowej 4.0 weszły już w życie. Kilka z nich jest istotnych dla rynku nieruchomości. Art. tarczy wprowadza zmiany do prawa energetycznego. Przewiduje, że dostawcy nie odetną prądu, ciepła lub gazu, jeżeli nie zapłaciło się rachunków za te media dostarczane do mieszkania. Zakaz obowiązuje tylko przez sześć miesięcy od dnia ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Zmianie uległ również termin płatności rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Przesunięto go do końca stycznia 2021 r. Natomiast użytkownicy wieczyści gruntów Skarbu Państwa mogą liczyć jeszcze na częściowe umorzenie tej opłaty. Tarcza wprowadza również możliwość prowadzenia on line prac nad miejscowymi planami, studium czy uchwałą krajobrazową. Przepisy antykryzysowe wprowadzają też zmiany dotyczące spółdzielni mieszkaniowych. Art. 90a tarczy przewiduje, że gdy kadencja rady nadzorczej lub zarządu spółdzielni mieszkaniowej upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ulega ona przedłużeniu, ale tylko do dnia zwołania walnego zgromadzenia spółdzielni w terminie, o którym mówi art. 90 tarczy antykryzysowej 4.0. A takie posiedzenie powinno zostać zwołane w ciągu sześciu tygodni od zakończenia pandemii. Tarcza wprowadza też trzymiesięczne wakacje kredytowe dla osoby, która zaciągnęła kredyt hipoteczny na mieszkanie. Co ważne, będą one przysługiwały niezależnie od wakacji wprowadzonych przez same banki. Z tych ustawowych może skorzystać osoba, która straciła pracę lub główne źródło utrzymania. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).
¨Nieruchomości…¨ odnotowują też: ¨W Warszawie i Krakowie dzielnice z ujemną sprzedażą¨. Znacznie więcej umów anulowanych niż zawartych- tak, według wstępnych szacunków firmy JLL, wygląda sytuacja w kilku stołecznych i krakowskich dzielnicach w kwietniu oraz połowie maja. W najbliższych dniach deweloperzy związani z rynkiem kapitałowym będą publikować dane o sprzedaży mieszkań w II kwartale, co w pewnym stopniu pokaże wpływ pandemii i lockodownu na branżę. Informacje ze spółek nie są do końca miarodajne, ponieważ w większości przypadków obejmują lokale sprzedane umowami deweloperskimi. Tymczasem do najciekawszych ruchów może dojść i- jak pokazują wstępne dane- faktycznie dochodzi, jeśli chodzi o łatwiejsze do anulowania umowy rezerwacyjne- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).
¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Wracają frankowe batalie, klienci częściej wygrywają¨. Czerwiec przyniósł wyraźnie wyższą liczbę wyroków w sprawach frankowych. Statystyka, podobnie jak w poprzednich miesiącach, sprzyja frankowiczom. W czerwcu zapadło co najmniej 49 wyroków sądów w sprawach frankowych (sześć prawomocnych, z czego 46 było korzystnych dla klientów, a tylko jeden dla banku). Oznacza to, że 94 proc. wyroków z czerwca było korzystnych dla klientów. To wnioski płynące z danych kancelarii Votum, obsługującej frankowiczów. Nie są to wszystkie wyroki, jakie zapadły w czerwcu, bo nie ma publicznie dostępnej i pełnej bazy takich orzeczeń, lecz wszystkie, do jakich udało się dotrzeć- czytamy. Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).
¨Rz¨ informuje też: ¨Sprzedaż w dół, ale ceny w górę¨.Wartość polskiego rynku mieszkań premium przekroczyła 1,8 mld zł. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie minimalna cena mkw. apartamentu to 26,4 tys. zł. W Łodzi na metr lokalu z najwyższej półki wystarczy 7,5 tys. zł. Szczegóły- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 03.07.2020.).