Piątek, 29 styczeń 2021

¨Cyfrowe pozwolenie na budowę nie tak prędko¨
¨Działkowcy mają płacić więcej za wodę¨
¨Kiedy spółdzielnia tonie¨
¨Poślizg w księgach wieczystych¨
¨Cesje wciąż dają nieźle zarobić¨
¨White Stone zbiera kapitał na dalszy rozwój¨
¨Pandemioodporne magazyny¨
¨Branża targowa: Grozi nam śmierć! Poszerzcie tarczę!¨
¨Przyszłością są projekty miastotwórcze, łączące wiele funkcji¨
¨Wpływ lockdownu na najem nieruchomości komercyjnych¨
¨Zamówienia publiczne: wybór najkorzystniejszej oferty i zawarcie umowy¨
¨Banki przełykają gorzką frankową pigułkę¨
¨Tarcza 7.0 9 kolejne zmiany w przepisach antykryzysowych¨
¨Ocieplanie czynszówek szansą na czystsze powietrze w Szczecinie¨
¨Miasto wyremontuje trzy oficyny w centrum¨
¨Duże rodziny już na swoim¨
¨Osiedle mieszkań komunalnych. Finał¨
¨Zielone Podwórka i Przedogródki. Nabór wniosków¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Cyfrowe pozwolenie na budowę nie tak prędko¨. Urzędy nie są jeszcze gotowe na cyfryzację formalności budowlanych. Brakuje im nowoczesnego sprzętu komputerowego oraz wiedzy o odpowiednim oprogramowaniu. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiada, że już wkrótce będzie można ubiegać się online o pozwolenie na budowę. Na razie wdraża jednak pierwszy etap reformy cyfryzacji formalności budowlanych, zamieszczając pod linkiem https:/usr/home/sofine/domains/nonstoptbs.sofine.pl/public_html/e-budownictwo.gunb.gov.pl  formularze prostych procedur budowlanych. Z przeprowadzonych niedawno badań wynika jednak, że wiele urzędów miałoby na razie z cyfryzacją sporo problemów. Resort zakłada, że odnośnie pozwoleń na budowę, najpóźniej w drugiej połowie 2022 r. będzie można składać wniosek za pośrednictwem portalu e- budownictwo razem ze wszystkimi załącznikami, w tym z projektem budowlanym. Zamierza również doprowadzić do stanu, w którym inwestorzy będą mogli prowadzić elektroniczny dziennik budowy. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego sprawdzał natomiast ostatnio, czy urzędy są gotowe na cyfryzację. 90 proc. urzędów zadeklarowało, że wszystkie osoby zajmujące się procedowaniem wniosków mają dostęp do stałego i stabilnego łącza internetowego. Ale ponad 40 proc. badanych uprzedza, że nie potrafi przeskalować projektu z wykorzystaniem narzędzia do odczytu części rysunkowych. Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło także proces cyfryzacji planowania przestrzennego. Wraz z końcem października 2020 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym tworzenie i prowadzenie zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego będzie jednolite w skali całego kraju- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

Niżej ¨Prawo co dnia¨ informuje: ¨Działkowcy mają płacić więcej za wodę¨. Objęcie rodzinnych ogrodów działkowych taką samą ochroną jak gruntów rolnych i leśnych nie oznacza, że tereny ogrodów są wykorzystywane do celów rolniczych. Jeszcze do 1 stycznia 2018 r. pobór wody na potrzeby nawadniania gruntów rodzinnych ogrodów działkowych był całkowicie zwolniony z opłat. Gwarantował to przepis ustawy- Prawo ochrony środowiska, uchylony jednak następnie przez prawo wodne. W myśl jego przepisów za pobór wód podziemnych lub powierzchniowych uiszcza się opłaty. Pracowniczemu ogrodowi działkowemu ustalono opłatę zmienną w wysokości 956 zł. W reklamacji działkowcy przekonywali, że wodę pobrano w celach rolniczych. Stawki opłat za pobieranie wody na takie cele są niższe. Wody Polskie nie podzielały takich poglądów. W ocenie WSA we Wrocławiu, znaczenie dla sprawy mają przepisy ustawy o ROD, zgodnie z którymi rodzinne ogrody działkowe są urządzeniami użyteczności publicznej o celu rekreacyjno- wypoczynkowym. W konsekwencji prowadzenie upraw ogrodniczych nie może być zrównane z realizacją celów rolniczych ROD nie mogą więc korzystać z obniżonych opłat. Więcej- także na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

Dodatek ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ w ¨Rz¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Kiedy spółdzielnia tonie¨. Nie tak łatwo pozbyć się złego zarządu, który wpędza spółdzielnię mieszkaniową w tarapaty finansowe. Prawo nie jest tu wsparciem. Mimo to czasami się udaje. W niektórych spółdzielniach mieszkaniowych nie dzieje się dobrze. W kłopoty finansowe wpędzają je m.in. złe inwestycje. W wielu wypadkach również prawo utrudnia, a nie pomaga, wyjść na prostą. Na skraju bankructwa znalazła się m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Ujeścisko w Gdańsku. Jednak dzięki determinacji mieszkańców, wsparciu władz miasta i Związkowi Rewizyjnemu Spółdzielni Mieszkaniowych RP, Ujeścisko zaczyna pozbywać się długów, choć początkowo nie wyglądało dobrze. Spółdzielcom nie pomaga prawo, ciągle psute przez kolejne nowele. Brakuje bowiem dobrego nadzoru nad spółdzielniami. Według prezesa Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, spółdzielnie powinny obowiązkowo przynależeć do związków rewizyjnych, a wyniki ich lustracji mieć charakter karnosankcyjny, a nie- jak dziś- jedynie instrukcyjny. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Poślizg w księgach wieczystych¨. O problemach dotyczących formalności wieczystoksięgowych oraz przyczynach opóźnień we wpisach praw własności mówi Marek Poddany, deweloper. Rozmówca ¨Rz¨ wskazuje, że przed wieloma laty przeprowadzono cyfryzację ksiąg wieczystych. Skrócił się dzięki temu czas oczekiwania na wpis z wielu miesięcy do kilku tygodni. Wszystko zmieniło się dwa lata temu, kiedy ujawnianie wpisów w księgach wieczystych trwa już miesiąc, a w niektórych miastach nawet rok. W skali kraju jest to sześć- dziewięć miesięcy. Sytuacja z przedłużającym się oczekiwaniem na wpis czasami całkowicie hamuje działalność firmy. Na pewno postępowaniu wieczystoksięgowemu nie pomaga pandemia. Lecz z drugiej strony, w odróżnieniu od wielu innych instytucji, sądy wieczystoksiegowe procedują niejawnie, bez udziału stron w większości wypadków. Zatem nieobecność stron w realu nie powinna być przeszkodą i tak bardzo opóźniać rozpatrywanie wniosków- czytamy także na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają też w innym miejscu: ¨Cesje wciąż dają nieźle zarobić¨. Sprzedaż prawa do nowo budowanego mieszkania może przynieść i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Są chętni na taki biznes. Mieszkania nadal drożeją. Jak szacuje firma Emmerson Evaluation, ceny na rynku pierwotnym w największych miastach rosły w ub.r. w tempie 3- 9 proc. r./r. To dobra wiadomość dla inwestorów, którzy chcą zarabiać na cesjach, czyli sprzedaży praw do budowanych mieszkań. A deweloperzy, których zgoda na cesję jest wymagana, luzują restrykcje. Na jednym lokalu można zarobić średnio 10- 40 tys. zł. Odważni inwestorzy podpisywali sporo umów z deweloperami, szczególnie krótko po ogłoszeniu pierwszych obostrzeń. Na rynku zapanowało duże zaniepokojenie, a przedsiębiorcy byli bardziej chętni do negocjowania cen. Jednak wraz ze spadkiem rentowności najmu coraz więcej osób interesuje się cesjami. Większość mieszkań klientom końcowym nadal sprzedają deweloperzy. Są jednak inwestorzy, którzy potrafią podpisać kilka- kilkanaście umów deweloperskich na lokale w jednym budynku celem odsprzedaży. Najczęściej są to mieszkania ze średniej półki, od jednego do trzech pokoi. Rzadziej apartamenty. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

Niżej ¨Nieruchomości…¨ informują: ¨White Stone zbiera kapitał na dalszy rozwój¨. Deweloper mieszkaniowo- komercyjny chce pozyskać 11 mln zł z kolejnej publicznej emisji obligacji. W planach są kolejne projekty mieszkaniowe i komercyjne. Do 5 lutego można się zapisywać na obligacje spółki White Stone Development. Wartość oferty to 11 mln zł, cena emisyjna jednej obligacji wynosi 1 tys. zł. To już piąta w historii firmy emisja, pierwszy raz papiery będą niezabezpieczone- to standard w przypadku deweloperów aktywnych na rynku długu od wielu lat, cieszących się renomą. Do tego grona zamierza dołączyć White Stone- we wtorek do obrotu na Catalyst weszła seria obligacji uplasowana w sierpniu, o wartości nominalnej 25 mln zł. W 2020 r. deweloper sprzedał 295 mieszkań, o 4,2 proc. więcej niż rok wcześniej i 7 proc. więcej niż w 2018 r. Na koniec grudnia w ofercie było 36 lokali gotowych i 93 w budowie. Spółka planuje wskoczyć do wyższej ligi deweloperskiej dzięki uruchamianiu kolejnych inwestycji w Warszawie, podstołecznych Józefosławiu i Zamieniu oraz Szczecinie. W tym roku ma ruszyć budowa niemal 600 lokali- czytamy. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również obszerny tekst pod hasłem: ¨Pandemioodporne magazyny¨. Gdy inni musieli opóźniać plany dynamicznej ekspansji, magazyny podczas pandemii rosły w siłę, stając się pożądaną częścią portfela inwestorów. I to właśnie im ¨Rz¨ poświęciła panel otwierający spotkanie liderów branży nieruchomości. Rynek magazynowy nie zaraził się ani nie zraził pandemią. Mamy za sobą doskonały rok i doskonałe wyniki w tym sektorze. Według naszych obliczeń, w całym 2020 r. wynajęto ponad 4 mln mkw. powierzchni i wynik ten będzie stanowił nowy rekord w popycie na powierzchnię produkcyjno- magazynową w Polsce- nie wliczając umów krótkoterminowych. To w dużej mierze zasługa rozwijającego się e- handlu. Trend przenoszenia zakupów z kanałów tradycyjnych miał miejsce już od jakiegoś czasu, ale pandemia znacznie przyspieszyła ten proces. W trakcie pierwszego lockdownu udział e- commerce w handlu detalicznym przekroczył 11 proc., podczas gdy na koniec 2019 r. wynosił on 5,5 proc.- czytamy w ramach wstępu. Lektura dla zainteresowanych- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

Dla kontrastu kolejny tekst w ¨Nieruchomościach…¨¨Branża targowa: Grozi nam śmierć! Poszerzcie tarczę!¨. O włączenie do tarczy antykryzysowej 6.0 firm projektujących i budujących stoiska, zajmujących się logistyką oraz o przedłużenie czasu pomocy apeluje Komitet Obrony Branży Targowej. To tylko część postulatów, jakie trafiły do ministra rozwoju, pracy i technologii. Komitet alarmuje: Zaczął się już 11. miesiąc bez pracy polskiej branży targowej. Dopiero jesienią do kalendarza imprez zaczną wracać realne wydarzenia, i to raczej w Europie, a nie w Polsce. Polskie firmy targowe muszą przeżyć z prawie zerowym przychodem 17 miesięcy. Rząd umożliwił im pomoc w tarczy ogólnej 1.0 i 2.0 (po trzy miesiące) oraz tarczy branżowej 6.0 (miesiąc). Były też tarcze PFR. Branża domaga się poszerzenia tarczy 6.0 o firmy projektujące i budujące stoiska targowe, a także zajmujące się logistyką. Kolejny punkt to przedstawienie planu odmrażania poszczególnych branż gospodarki. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨Przyszłością są projekty miastotwórcze, łączące wiele funkcji¨. O perspektywach polskiego rynku mówią Erik Drukker i Michał Pszkit z zarządu BNP Paribas Real Estate Poland. Pandemia wymusiła pracę zdalną. Wiele biur świeci pustkami. Na pytanie, jak rozmówcy widzą przyszłość tej części rynku nieruchomości odpowiadają , że mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją wymuszoną przez okoliczności, do których musieliśmy dostosować się z dnia na dzień, i nie wiadomo na jak długo. W 2020 r. firmy ostrożnie podchodziły do planowania, odkładając decyzje w sprawie najmu. Do tej pory rynek jest w pewnego rodzaju zawieszeniu. I choć firmy wciąż analizują wpływ pracy zdalnej na pracowników i biznes, to praktycznie każdego dnia od naszych partnerów słyszymy, że coraz częściej wady przykrywają zalety, a powrót do biur w znaczącej większości przypadków podniósłby komfort pracy. Rozmówcy ¨Rz¨ spodziewają się wykrystalizowania hybrydowego modelu pracy ze zdecydowaną przewaga klasycznego w biurze. Można oczekiwać, że najemcy będą oczekiwać większej elastyczności co do okresu najmu i zajmowanej powierzchni. W 2020 r. wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce wyniosła nieco ponad 5 mld euro, o jedną trzecią mniej niż w rekordowym 2019 r. Na pytanie, co może wydarzyć się w tym roku pada odpowiedź, że spadek wartości to m.in. efekt restrykcji w podróżowaniu oraz oczekiwania na poprawę sytuacji pandemicznej. Na pewno widać, że w ujęciu globalnym inwestorzy mocno interesują się magazynami- nawet ci, którzy w przeszłości w ogóle nie spoglądali na ten sektor. Pełny tekst rozmowy- również na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza tekst pod hasłem: ¨Wpływ lockdownu na najem nieruchomości komercyjnych¨. Dotychczasowe orzecznictwo wskazuje, że najemcy nie są bezbronni i mogą co najmniej zminimalizować straty związane z nierentownym- na skutek pandemii- lokalem. O problemach związanych z najmem lokali, zwłaszcza położonych w centrach handlowych, napisano już wiele w trakcie początkowej fazy pandemii. Niemniej jednak- wraz z drugą falą wzrostu zachorowań i kolejnym lockdownem- kwestie związane ze spadkiem rentowności prowadzenia biznesu w takich lokalach ponownie stały się palące. Upływ czasu pozwala także na przegląd dotychczasowego orzecznictwa w tych sprawach i postawienie wniosków, co do działań jakie może podjąć najemca znajdujący się w sytuacji utraty ekonomicznego sensu dalszego utrzymywania lokalu- czytamy. Całość dla zainteresowanych- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza też trzecią już część równie obszernego cyklu- ¨Zamówienia publiczne: wybór najkorzystniejszej oferty i zawarcie umowy¨. Kiedy wykonawca otrzyma zwrot wadium? O czym warto pamiętać przy wnoszeniu dowołania do KIO?- na te pytania odpowiada m.in. radca prawny Marek Sterniczuk. 1 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe prawo zamówień publicznych. Autor tekstu przedstawia praktyczne wskazówki dla wykonawców biorących udział w przetargach publicznych, wszczętych już na podstawie nowego pzp. Dotyczą one etapu wyboru najkorzystniejszej oferty i zawarcia umowy. Jako punkt odniesienia przyjęto przetarg nieograniczony (dla zamówień o wartości równej lub wyższej niż progi unijne) oraz nowy, zbliżony do dotychczasowego przetargi nieograniczonego, tryb podstawowy bez przeprowadzania negocjacji. Lektura dla zainteresowanych- na szóstej i siódmej  stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Banki przełykają gorzką frankową pigułkę¨. Mimo lekkiej poprawy wyników operacyjnych zyski kredytodawców tąpnęły ze względu na hipoteki walutowe. 1,46 mld zł zysku netto w IV kwartale 2020 r. wypracowało dziesięć banków z GPW- wynika za średniej prognoz domów maklerskich. To rezultat gorszy o ok. 43 proc. niż rok wcześniej i w poprzednim kwartale. Niektóre banki nawet zanotują straty netto. Millenium mógł mieć blisko 110 mln zł straty. Mniejszą może mieć mBank, rzędu 30 mln zł. Wyraźnie pod kreską będzie prawdopodobnie Getin Noble Bank (160 mln zł), który kwartalne straty notuje nieprzerwanie od czterech lat. W pozostałych bankach spadki zysków rok do roku sięgają 70 proc. Kluczowe okazały się odpisy, które wyniosły 4,11 mld zł, czyli więcej o 31 proc. niż rok temu i o 45 proc. niż w poprzednim kwartale. W przytoczonej kwocie zawarte są rekordowo duże rezerwy na ryzyko prawne hipotek frankowych, które mogły wynieść ok. 1,79 mld zł. Więcej szczegółów- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 29.01.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ w ¨Poradniku Gazety Prawnej¨ publikuje natomiast tekst w całości poświęcony najnowszym wersjom tarcz antykryzysowych. W tekście wprowadzającym ¨Tarcza 7.0 9 kolejne zmiany w przepisach antykryzysowych¨ czytamy: W grudniowej tarczy branżowej rząd zostawił sobie furtkę do tego, by szybko móc uruchomić kolejną pomoc dla firm. Takie wsparcie zostało teraz przyznane m.in. kolejnym branżom na mocy rozporządzenia (tzw. tarcza 7.0), które zacznie obowiązywać już od 1 lutego 2021 r.. To jednak niejedyne zmiany, jakie zafundowano przedsiębiorcom w ostatnim czasie. Już we wtorek 26 stycznia weszła w życie większość przepisów kolejnej nowelizacji specustawy o COVID- 19, która reguluje ogromne spektrum spraw z życia gospodarczego i społecznego. W poradniku przedstawiono i omówiono najważniejsze zmiany wynikające z tych aktów prawnych.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 29.01.2021.).

¨Głos Szczeciński¨ zauważa; ¨Ocieplanie czynszówek szansą na czystsze powietrze w Szczecinie¨. Co najmniej 3600 mieszkań komunalnych w centrum jest ogrzewanych piecami węglowymi. Podłączenie tych lokali do sieci ciepłowniczej nie jest proste i może potrwać lata. Zieloni proponują, by równolegle z wymianą pieców miasto docieplało lokale komunalne. Szczecin w centrum i śródmieściu ma 9606 mieszkań komunalnych, zarządzanych głównie przez ZBiLK (w tym ponad tysiąc podległych TBS). Ponad 3600 jest wyposażonych w piece węglowe, które znajdują się przy tym w sporej ilości lokali zadłużonych (takich jest z kolei ok 4000). Długi najemców wynoszą ponad 135 mln zł, w ty, 131 mln zł w ZBiLK. Spłacanie idzie niemrawo, mimo wielu dogodnych warunków. Kolejny problem tych czynszówek to ogrzewanie. ZBiLK nie planuje na razie całościowej zmiany ogrzewania. Dlatego jednym z rozwiązań wysuwanym przez Zielonych jest odpowiednia termoizolacja nieruchomości należących do miasta- czytamy na szóstej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 29.01.2021.).

¨Głos Szczecina¨ przypomina z kolei: ¨Miasto wyremontuje trzy oficyny w centrum¨. Trzy oficyny przy ul. Bolesława Śmiałego 34, 35 i 36 przejdą gruntowną przebudowę. W ramach inwestycji odnowione będzie również podwórze. Remont przeprowadzi Szczecińskie TBS. Modernizacja oficyn to kolejny etap prac renowacyjnych śródmiejskiego kwartału nr 33. Obejmuje on kompleksowy remont trzech budynków przy ul. B. Śmiałego 34, 35, 36 wraz z zagospodarowaniem podwórza- czytamy na drugiej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨/ ¨Głos Szczecina¨– 29.01.2021.).

¨Kurier Szczeciński¨ we wkładce ¨Wiadomości Szczecińskie¨ odnotowuje: ¨Duże rodziny już na swoim¨. Miasto we współpracy ze Szczecińskim TBS przekazało kolejne lokale dla rodzin wielodzietnych. Mieszkania są wyremotnowane i wyposażone w niezbędny sprzęt. Wszystko w ramach programu Dom Dużej Rodziny. Mimo trudności związanych z pandemią jesienią udało się przeprowadzić nabór wniosków i wyłonić rodziny, które przeprowadzą się do przygotowanych dla nich lokali przy ul. Krasińskiego i Łuczniczej w Szczecinie. Mieszkania zostały wyremontowane i przygotowane przez Szczecińskie TBS.. W sumie w naborze złożono 17 wniosków. Program Dom Dużej Rodziny ruszył w 2016 r. Od tego czasu wynajęto 8 mieszkań. Wychodzi on naprzeciw rodzinom, które mieszkają w Szczecinie minimum 3 lata i składają się z przynajmniej czwórki dzieci. Czynsz najmu w lokalu wynajmowanym w ramach programu jest taki sam jak w mieszkaniu komunalnym. Rodziny mogą się także ubiegać o dodatek mieszkaniowy- czytamy na dziewiątej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 29.01.2021.).

Niżej ¨Wiadomości…¨ informują: ¨Osiedle mieszkań komunalnych. Finał¨. Zakończył się ostatni etap budowy osiedla Nad Płonią w Dąbiu. W sumie przez sześć lat wybudowano 120 nowoczesnych mieszkań komunalnych, wykończonych ¨pod klucz¨. W listopadzie ostatni etap inwestycji został zgłoszony do odbioru. Pod koniec grudnia nowy budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie. W ramach inwestycji powstało 12 mieszkań wraz z instalacjami wewnętrznymi i zagospodarowaniem terenu. Budowa Osiedla Nad Płonią ruszyła w 2014 r. W sumie powstało 10 budynków o łącznej powierzchni użytkowej ok. 6,5 tys. mkw. Osiedle było budowane w sześciu etapach przez TBS Prawobrzeże. Mieszkania są wykończone ¨pod klucz¨. Wszystkie o czynszu komunalnym. Koszt budowy całego osiedla wyniósł ok. 30 mln zł. Inwestycję sfinansowano ze środków Gminy Miasto Szczecin i TBS Prawobrzeże. Na budowę mieszkań Szczecin pozyskał dofinansowanie w wysokości 40 proc. z BGK- czytamy także na dziewiątej stronie  wkładki.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 29.01.2021.).

¨Wiadomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨Zielone Podwórka i Przedogródki. Nabór wniosków¨. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie ogłosił po raz kolejny nabór wniosków na dofinansowanie remontów terenów wokół budynków mieszkalnych. Czas na złożenie dokumentów mija z końcem lutego br. Szare, betonowe ¨studnie¨ czy zaniedbane tereny przed budynkiem zmieniają się w zielone miejsca rekreacji dzięki miejskim programom Zielone Podwórka i Przedogródki Szczecina. Przez ostatnie 13 lat zielona rewolucja objęła już 200 terenów. W tym roku mieszkańcy znów mogą się starać o dofinansowanie swoich remontów. O wsparcie mogą wystąpić wspólnoty mieszkaniowe, w których znajdują się lokale komunalne lub TBS oraz które mają zawarte odpowiednie porozumienie na korzystanie z terenu miejskiego przyległego do ich budynku. W ciągu pięciu lat programu zrealizowano 63 projekty, które Gmina dofinansowała kwotą ponad 4 mln zł- czytamy na dziewiątej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 29.01.2021.).

Zobacz również