Piątek, 29 listopad 2019

 

Właściciel głośnej spłuczki zapłaci za przebudowę, Rzeczpospolita
Jakie zasady będą obowiązywać na placu budowy, Rzeczpospolita
Nabywanie przez cudzoziemców nieruchomości oraz udziałów i akcji, Rzeczpospolita
Czy podpisanie aneksu do umowy ogranicza prawa frankowicza, Rzeczpospolita
Jakie perspektywy dla coworków, Rzeczpospolita
Powstaje wielka platforma zarabiania na nieruchomościach, Rzeczpospolita
Uchwała Sądu Najwyższego uderzy w branżę wykonawców budowlanych, Rzeczpospolita
Fiskus wbrew logice sztucznie dzieli kompleksową usługę, Rzeczpospolita
Firmy ruszają na nowe rynki, Rzeczpospolita
Szkło i bio. Gdzie je wyrzucić?, Rzeczpospolita
Postępuje cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce, Rzeczpospolita
Wszyscy chcą zarabiać na najmie, Rzeczpospolita
Więcej umów może zostać odfrankowionych, Rzeczpospolita
Dla rzetelnych najemców, Kurier Szczeciński
To będzie miejsce spotkań mieszkańców, Kurier Szczeciński
Oferta na wyciągnięcie ręki, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w piątkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Właściciel głośnej spłuczki zapłaci za przebudowę". Przeniesienie łazienki w miejsce kuchni może być udręką dla sąsiada. Jeśli okaże się, że rury zostały źle poprowadzone, trzeba będzie je przełożyć. WSA w Warszawie zajął się zbyt głośną toaleta i rurami z wodą. Właściciel mieszkania zaaranżował łazienkę w miejscu, gdzie pierwotnie była kuchnia. Instalacja ciepłej, zimnej wody i kanalizacji została poprowadzona w ścianie, łączącej dwa lokale. To przeszkadzało sąsiadowi, który wniósł skargę do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Według WSA dopiero szczegółowe pomiary pozwolą na wysnucie wniosków co do zapewnienia właściwego, wynikającego z przepisów prawa, dopuszczonego poziomu hałasu z uwzględnieniem charakteru pomieszczeń. Szczegóły- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

"Rz" w kolejnym dodatku– "Biznes" odnotowuje: "Jakie zasady będą obowiązywać na placu budowy". Projektowane zmiany w prawie budowlanym mają na celu nie tylko uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, ale co równie istotne i długo wyczekiwane, zapewnienie większej stabilności rozstrzygnięć podejmowanych przez organy architektoniczno- budowlane oraz nadzoru budowlanego. Rząd przyjął 6 listopada projekt nowelizacji ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy- Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw mają być szansa na uproszczenie budowlanego procesu inwestycyjnego oraz zwiększenie trwałości decyzji administracyjnych wydawanych w jego toku- czytamy. Na czym maja polegać nowe rozwiązania? O tym na pierwszej, czwartej i piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

"Rz" w dodatku "Biznes" zamieszcza również tekst: "Nabywanie przez cudzoziemców nieruchomości oraz udziałów i akcji". Coraz więcej obywateli, przedsiębiorców z zagranicy postanawia zainwestować w zakup nieruchomości położonych na terytorium Polski. Niektórzy planują nabycie nieruchomości na cele wynajmu, inni realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego, jeszcze inni na własne cele mieszkaniowe bądź inwestycyjne- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

Dodatek "Biznes" zastanawia się też: "Czy podpisanie aneksu do umowy ogranicza prawa frankowicza". Orzecznictwo sądów w sprawach umów kredytu hipotecznego indeksowanego do waluty CHF nie jest jednolite. Istnieją dwie główne linie orzecznicze. Pierwsza z nich przedstawia pogląd, iż umowa takiego kredytu od samego początku jest nieważna, druga natomiast uznaje, że umowa jest ważna, ale gdy nie zawiera klauzul niedozwolonych. Wyrazem pierwszej z nich jest niedawny wyrok TSUE z 3 października 2019 r., natomiast drugą do tej pory wskazywał w wyrokach i opracowaniach polski Sąd Najwyższy. Więcej szczegółów- na czwartej i piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

"Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe" w "Rz" zamieszczają z kolei tekst: "Jakie perspektywy dla coworków". Widać już u nas tendencję, że wynajmujący są ostrożniejsi wobec operatorów elastycznych powierzchni biurowych. Zauważalna jest zwłaszcza wśród deweloperów, którzy wspierają się kredytem, bo banki przed udzieleniem finansowania nowego projektu uważnie przyglądają się firmom podpisującym umowy przednajmu. Agresywna ekspansja na świecie odbija się ostatnio czkawką We Work, operatorowi powierzchni coworkingowych. Firma podała, że zamierza zredukować globalne zatrudnienie o 2,4 tys. osób. Czy spółce uda się pchnąć deficytowy biznes na właściwe tory- to się okaże. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

W "Nieruchomościach?" czytamy również: Wysokie ceny w Warszawie przewyższają to, ile kupujący chcieliby wydać na nową nieruchomość (najwięcej w przypadku lokali 1- i 4- pokojowych, czyli tych, których w ofercie jest najmniej), ale? chętnych na zakupy nie brakuje- wynika z najnowszego raportu, przygotowanego dla "Rz" przez obido i JLL. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

Niżej "Nieruchomości?" odnotowują: "Powstaje wielka platforma zarabiania na nieruchomościach". Chcemy na początek zarządzać aktywami o wartości przynajmniej 1 mld euro i ten cel jest już bardzo blisko- zapowiada Radosław Świątkowski, prezes Reino Capital. Więcej szczegółów- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

W "Nieruchomościach?" znajdziemy także rozmowę pod hasłem: "Uchwała Sądu Najwyższego uderzy w branżę wykonawców budowlanych". Dochodzenie kary umownej ze względu na to, że druga strona nie płaci, będzie niemożliwe- uważa mec. Jan Kieszczyński. Uchwała SN z 20 listopada 2019 r., jego zdaniem będzie miała przełożenie na cała branżę. Jest istotna z tego powodu, że brak zapłaty jest stosunkowo częsta podstawą odstąpienia od umowy powoływaną przez wykonawców. Nie ma więc wątpliwości, że podjęta uchwała uderza w nich bezpośrednio. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

"Nieruchomości?" informują też: "Fiskus wbrew logice sztucznie dzieli kompleksową usługę". To, że spółka nabywa od wykonawców prace związane z adaptacją lokalu, a następnie ich koszt wlicza w czynsz najmu, nie oznacza, że świadczy na rzecz najemcy odrębne usługi. Kolejny wyrok, dotyczący podatkowe kwalifikacji prac adaptacyjnych przy najmie, 14 listopada przesądził na korzyść spółki WSA w Kielcach. Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

W "Nieruchomościach?" czytamy też: "Firmy ruszają na nowe rynki". Budujące mieszkania spółki rozpychają się na rynku. Wchodzą do kolejnych miast i zapowiadają nowe lokale. Na Górnym Śląsku koncentrowała się dotąd firma deweloperska TDJ Estate. Teraz planuje debiuty w Warszawie i Krakowie. Do ekspansji szykują się również inne spółki. Węgierska Cordia, znana z budowy osiedli w Warszawie i Krakowie, na początku przyszłego roku chce rozpocząć budowę w Trójmieście. Zdaniem ekspertów ekspansja deweloperów nie oznacza, że na rynku pojawiło się miejsce dla nowych firm. Raczej widzą tu przestrzeń do konsolidacji. Coraz więcej firm wiodących w branży, rozszerza działalność z lokalnej na ogólnopolską, kupując grunty czy lokalne firmy deweloperskie z całym portfelem przedsięwzięć i strukturą. Ten proces będzie kontynuowany w następnych latach- czytamy na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

"Nieruchomości?" informują również: "Szkło i bio. Gdzie je wyrzucić?". Altany śmietnikowe nie są z gumy, a trzeba stawiać w nich coraz więcej dodatkowych pojemników. Tym, którzy tego nie zrobią, grożą wysokie kary. Segregacja odpadów na coraz większa liczbę frakcji w wielu budynkach nastręcza problemów. Nie wszędzie likwidacja zsypów i rozbudowa altan jest zwyczajnie możliwa. Poza tym to kosztuje. A na dofinansowanie ze strony państwa nie ma co liczyć. To na zachętę w ramach wstępu? Więcej- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

"Nieruchomości?" zwracają także uwagę: "Postępuje cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce". Ruszył projekt Ministerstwa Rozwoju promujący rozwiązania typu Building Information Modeling (BIM). Celem projektu zainaugurowanego 13 listopada jest upowszechnienie elementów technologii Building Information Modeling na polskim rynku nieruchomości. Opiera się ona na elektronicznym zapisie wiedzy i danych dotyczących obiektu budowlanego. Rozwiązania promowane przez Ministerstwo Rozwoju są użyteczne m.in. przy planowaniu, projektowaniu, budowie i późniejszym użytkowaniu nieruchomości. Więcej- także na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

W "Nieruchomościach?" czytamy również: "Wszyscy chcą zarabiać na najmie". W Polsce nie ma gotowych portfeli mieszkań do kupienia, fundusze chwytają się innych metod zakotwiczenia na rynku i zgarnięcia premii za pierwszeństwo. Budowa rynku mieszkań na wynajem instytucjonalny w Polsce nabiera tempa. Po tym, jak niedawno niemiecki fundusz TAG Immobilien przejął Vantage Development, by budować zasoby, mają kolejna nietypową transakcję? Lektura dla zainteresowanych- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

"Rz" zauważa też: "Więcej umów może zostać odfrankowionych". Sąd Najwyższy kolejny raz skłonił się ku przewalutowaniu na złote i zachowaniu stawki LIBOR. Teraz po raz pierwszy w przypadku kredytu denominowanego. Sprawa dotyczy wyroku z końca października, gdy SN skierował ją do ponownego rozpatrzenia. Najważniejsze jest jednak uzasadnienie, pierwsze po wydanym 3 października wyroku TSUE i pierwsze dotyczące kredytu denominowanego. SN dopuszcza możliwość konwersji kredytu walutowego na złote z zachowaniem LIBOR- u wbrew październikowemu orzeczeniu TSUE, które zawierało stanowisko, że taka konstrukcja w polskim prawie może być niemożliwa. Więcej szczegółów- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 29.11.2019.).

 

"Kurier Szczeciński" we wkładce "Wiadomości Szczecińskie" odnotowuje: "Dla rzetelnych najemców". Kolejne 30 zupełnie nowych mieszkań czeka na rzetelnych najemców mieszkań komunalnych. Mogą oni zamienić się na nowoczesne, wykończone pod klucz lokale nowego osiedla Wrzosowe Wzgórze. Inwestycja obejmuje 274 mieszkania w 10 budynkach. Osiedle zbudowało Szczecińskie TBS oferując lokale w standardzie "pod klucz". Część mieszkań zdecydowano się również przeznaczyć na zamianę dla najemców lokali komunalnych. W pierwszym naborze, który rozpoczął się w sierpniu przekazano 30 lokali na zamianę. Z tej możliwości skorzystało już 18 rodzin. Pozostało 12 lokali. Teraz ogłoszono nabór na kolejne 30 mieszkań. Na rzetelnych mieszkańców lokali komunalnych czekają obecnie 42 mieszkania na Wrzosowym Wzgórzu. Szczegóły- na ósmej stronie wkładki.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 29.11.2019.).

 

W "Wiadomościach?" czytamy również: "To będzie miejsce spotkań mieszkańców". W Wielgowie przy ul. Bałtyckiej 35A trwa kompleksowy remont budynku, w którym działać będzie Osiedlowy Klub Mieszkańca i siedziba Rady Osiedla. Inwestycję w imieniu miasta prowadzi TBS Prawobrzeże. Budynek został wzniesiony w 1919 r. i obecnie jest własnością Miasta Gminy Szczecin. Po remoncie na parterze będzie działał Osiedlowy Klub Mieszkańca. Pierwsze piętro nadal będzie siedzibą Rady Osiedla.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 29.11.2019.).

 

"Wiadomości?" przypominają też: "Oferta na wyciągnięcie ręki". Mija rok od otwarcia Agencji Mieszkaniowej Miasta. W tym czasie udzielono ponad 4,5 tys. informacji odwiedzającym siedzibę AMM. To punkt informacyjno- konsultacyjny dla mieszkańców, w którym kompleksowo otrzymują oni wiedzę na temat dostępnych lokali na wynajem oraz programów mieszkaniowych realizowanych przez miasto (ZBiLK, Szczecińskie TBS i TBS Prawobrzeże). Składając wizytę w agencji można otrzymać m.in. propozycję udziału w danym programie na podstawie przeprowadzonej rozmowy oraz po zbadaniu progów dochodowych zainteresowanej osoby. Siedziba AMM dostępna jest codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 8- 16.- czytamy także na ósmej stronie wkładki.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 29.11.2019.).

 

Zobacz również