Piątek, 28 maja 2021

¨Najem z nowymi zaletami w PIT¨
¨Kto jest stroną postępowania?¨
¨Era przyjaznych przestrzeni¨
¨Nasze miasto projektujemy uniwersalnie¨
¨Sytuacja sprzyja rozwojowi cen lokali¨
¨Inwestorzy nie tracą zainteresowania biurami¨
¨Marina Royale, kameralne uroki Bałtyku¨
¨Skarbonka na nowy podatek¨
¨Kupić dziś czy poczekać? Są klienci, którzy żałują decyzji¨
¨Wynajem hali w strefie- czy to się opłaca?¨
¨Mocne uderzenie na rynku PRS¨
¨Fiskus źle ustalił moment przeniesienia własności lokali¨
¨Trzeba wiedzieć, gdzie stuknąć¨
¨Rynek mieszkaniowy rośnie, ale nierównomiernie¨
¨Sąd oddalił roszczenia banku żądającego opłaty za korzystanie z kapitału¨
¨Kupują osiedla na etapie dziury w ziemi¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Najem z nowymi zaletami w PIT¨. Polski Ład spowoduje, że część osób zarabiających na mieszkaniach przejdzie z ryczałtu na skalę podatkową. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz podniesienie progu dochodów uprawniających do 17- proc. PIT- takie korzyści rząd oferuje w Polskim Ładzie osobom, które rozliczają się według skali podatkowej. Także zarabiającym na prywatnym wynajmie. W odpowiedzi na pytanie ¨Rz¨ Ministerstwo Finansów napisało: ¨kwota wolna nie będzie degresywna i tylko dla najmniej zarabiających, ale dotyczyć będzie wszystkich podatników rozliczających się według skali, bez względu na wysokość dochodów¨. Oznacza to, że dochody z wynajmu do 30 tys. zł będą w przyszłym roku nieopodatkowane. Kolejną korzyścią ma być podniesienie progu skali. Dzięki temu 17 proc. PIT zapłacą ci, którzy osiągną do 120 tys. zł rocznie. Także wynajmujący. Te dwie nowości mogą spowodować, że skala podatkowa dla niektórych wynajmujących stanie się bardziej atrakcyjna niż ryczałt- czytamy na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zamieszcza również tekst: ¨Kto jest stroną postępowania?¨. Właściciele działki, na której stoi słup energetyczny, mogą się domagać jego remontu. Upoważnia ich do tego ich własny interes prawny i wynikający z tego status strony. W omawianej sprawie Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego całkowicie błędnie uznał, że skarżącym nie przysługuje przymiot strony z uwagi na brak interesu prawnego- ocenił WSA w Gliwicach, uchylając decyzję ŚWNB. Według sądu taki interes wynika nie tylko z rzeczywistego, ale również z potencjalnego naruszenia prawa materialnego. Więcej- także na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

Dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ informuje z kolei: ¨Era przyjaznych przestrzeni¨. Pandemia pokazała, jak ważna dla kondycji ludzi jest jakość otoczenia. Takie właśnie inwestycje nagrodzono w ramach piątej gali Real Estate Impactor 2021 za wkład w rynek nieruchomości, a tym samym nasze życie. Ubiegły rok to oczywiście ogromny wpływ koronawirusa na oba te aspekty. Dla samego rynku nieruchomości pandemia miała bardzo zróżnicowane przełożenie, dla mieszkaniówki okazała się impulsem napędzającym wzrost, dużą odpornością wykazały się też projekty mixed- use. Pandemie pokazała, jak ważną rolę dla kondycji psychicznej odgrywa przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy. Spowodowała, że zaczęliśmy bardziej dbać o jakość otoczenia. Dlatego temat przewodni tegorocznego RE Impactor to ¨Przestrzeń kompletna. Rozmowy o mieście przyjaznym¨ czytamy w ramach wstępu- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨Nasze miasto projektujemy uniwersalnie¨. W Gdyni żadna inwestycja miejska nie może się rozpocząć, dopóty nie przejdzie audytu dostępności- mówi Katarzyna Gruszecka- Spychała, wiceprezydent Gdyni. Pełny tekst rozmowy- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Sytuacja sprzyja rozwojowi cen lokali¨. Głównym problemem jest nierównowaga popytu i podaży- mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment. Mimo wzrostu cen w I kwartale padł rekord sprzedaży mieszkań w sześciu największych aglomeracjach, a dane GUS za kwiecień mówią o wciąż wysokiej aktywności deweloperów. W zakresie rozpoczynanych  inwestycji i uzyskiwanych pozwoleń. Kredyty hipoteczne płyną na rynek szerokim strumieniem, ludzie lokują w mieszkaniach swoje oszczędności. Na pytanie, czy nie jest zbyt gorąco, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Na bieżącą sytuację nałożyło się kilka czynników. Oczywiście mamy wciąż rekordowo niskie stopy procentowe. Dodatkowo rynek ma po prostu sporo do nadrobienia. Dziś głównym problemem rynku mieszkaniowego nie jest brak popytu, lecz za mała podaż i dostępność lokali. Scenariusze są dwa. Optymalny byłby taki, że deweloperzy będą w stanie uzupełnić ofertę. Gorszy- nierównowaga będzie się powiększać, wpływając na wzrost cen. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

Niżej ¨Nieruchomości…¨ informują: ¨Inwestorzy nie tracą zainteresowania biurami¨. W regionach I kw. był najmocniejszym otwarciem roku, jeżeli chodzi o wartość transakcji- pisze prezes Cavatia Holding. Pandemia pokazała, że gdy zachodzi taka konieczność, można na jakiś czas funkcjonować- przynajmniej w części biznesów- w modelu zdalnym. Jednak dla firm biuro zawsze będzie w centrum organizacji pracy. Firma JLL w styczniu pokazała dane ze swojego globalnego badania: 74 proc. ankietowanych chce pracować w biurze, 66 proc. jest zainteresowanych modelem hybrydowym. Skala najmu będzie więc zależała od wybranego modelu działania. Ostatnie kilkanaście miesięcy dla rynku biurowego było okresem niepewności, z uwagi na odkładane przez niektóre firmy decyzje o zmianie lokalizacji czy zwiększeniu powierzchni najmu. Jednak widać także, że inwestorzy nie tracą zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi. W regionach I kw. był wręcz najmocniejszym otwarciem roku, jeżeli chodzi o wartość transakcji. Nic dziwnego, bo polskie miasta mają duży potencjał wzrostu, który w pewnych obszarach pandemia nawet spotęgowała- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy także obszerną prezentację pod hasłem: ¨Marina Royale, kameralne uroki Bałtyku¨. Bardzo niskie lub wręcz zerowe oprocentowanie lokat w bankach sprawia, że Polacy szukają sposobów na inne ulokowanie gotówki. Za jedną z takich ¨bezpiecznych przystani¨, kojarzonych tradycyjnie nie tylko z ochroną oszczędności, ale i ich stabilnym wzrostem, są uznawane nieruchomości- kuszą autorzy tekstu, zachęcając do udziału w projekcie ¨unikalnej inwestycji położonej nad samym brzegiem Bałtyku w Darłowie- Darłówku¨. Szczegóły dla zainteresowanych- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨Skarbonka na nowy podatek¨. To kupujący mieszkania zapłacą za utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Pytanie tylko, ile. Klamka zapadła. Sejm przyjął nową ustawę deweloperską, która wprowadza DFG. Będą do niego trafiać składki od wpłat kupujących mieszkania i domy. Fundusz jest tworzony na wypadek upadłości dewelopera. O powstanie DFG od lat zabiegał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pierwotne założenia mówiły o 5- proc. składce. Branża biła na alarm, że to ogromne koszty, które ostatecznie poniosą kupujący. Kolejny projekt zakładał 3 proc. Stanęło na 2 proc. wartości nieruchomości w przypadku otwartych rachunków powierniczych i 0,2 proc. przy rachunkach zamkniętych. Senat opowiedział się za obniżeniem maksymalnej składki z 2 do 1 proc. Sejm zgodził się na tę poprawkę. Ostateczną wysokość opłaty ustali w rozporządzeniu minister ds budownictwa. Polski Związek Firm Deweloperskich  komentuje, że obniżenie opłaty z 5 do 1 proc. to sukces klientów. Bo to oni zapłacą za utworzenie funduszu. Z szacunków związku wynika, że nabywcy mieszkań  na DFG wpłacą ok. 600 mln zł rocznie. Wartość rynku to ok. 60 mld zł. Zdaniem PZFD można się spodziewać, że koszty zbudowania mieszkania wzrosną z tego powodu o ok. 2 proc. Do 1- proc. składki trzeba doliczyć koszty administracyjne związane z funduszem. Cytowany w tekście prezes SGI ocenia, że składka to de facto dodatkowe opodatkowanie deweloperów, co może wpłynąć na ceny mieszkań. Konsekwencją ustawy może być również wzrost biurokracji, co też odbije się na cenach. Więcej szczegółów- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Kupić dziś czy poczekać? Są klienci, którzy żałują decyzji¨. Dla 70 proc. kupujących mieszkania decydującym kryterium jest cena. Niektórzy spieszą się z transakcją obawiając podwyżek. Inni czekają na spadki. Pandemia wpłynęła na wybory i decyzje klientów na rynku nieruchomości. Aż 73 proc. Polaków, którzy planowali zakup mieszkania, zrezygnowało z planów właśnie ze względu na pandemię. Wśród powodów wymieniano najczęściej niepewną sytuację na rynku pracy (48 proc.), rosnące ceny mieszkań (47 proc.), niewystarczający budżet (45 proc.). Takie wyniki przynosi II edycja badania ¨Jak Polacy kupują mieszkania?¨ zrealizowanego prze ARC Rynek i Opinie na zlecenie Gumtree.pl. 38 proc. badanych liczy na spadek cen. Co trzeci obawia się, że nie dostanie kredytu. Z badania portalu wynika również, że 10 proc. osób, które porzuciły plany zakupu mieszkania, żałuje swojej decyzji. Prawie trzy czwarte z nich zwraca uwagę na znaczący wzrost cen nieruchomości w ostatnich miesiącach. Więcej- także na piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy również tekst: ¨Wynajem hali w strefie- czy to się opłaca?¨. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji pozwala najemcom hal na osiągnięcie konkretnych korzyści finansowych- pisze prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie. Koszty najmu powierzchni w hali przemysłowej mogą stanowić koszt kwalifikowany nowej inwestycji dla najemcy w ramach tzw. decyzji o wsparciu wydanej przez Specjalną Strefę Ekonomiczną (SSE). W ten sposób ¨efektywny¨ czynsz najmu (nie mylić z definicją obowiązującą w umowach z rynku nieruchomości) może być znacząco niższy dzięki jego rozliczeniu w ramach ulgi w podatku dochodowym. Najemcy we współpracy z deweloperami od połowy 2018 r. także na gruntach prywatnych mają do dyspozycji instrument korzystny dla obydwu stron, oczywiście po spełnieniu warunków określonych w ustawie o wspieraniu nowych inwestycji- czytamy na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują też w innym miejscu: ¨Mocne uderzenie na rynku PRS¨. Budimex Nieruchomości zbuduje 2,5 tys. lokali dla funduszu Heimstaden Bostad. A to dopiero początek ekspansji. Mamy kolejną spektakularną transakcję na rozwijającym się w Polsce rynku instytucjonalnego najmu mieszkań (PRS). Budimex Nieruchomości został ostatecznie przejęty przez nowych właścicieli i od razu zawarł umowę z funduszem Heimstaden Bostad, graczem numer trzy w Europie. Deweloper w ciągu pięciu lat ma dostarczyć funduszowi 2,5 tys. lokali za 3,1 mld koron szwedzkich, czyli 1,37 mld zł. Chodzi o projekty na różnym etapie zaawansowania, stanowiące 40 proc. obecnego portfela Budimeksu Nieruchomości. Kilka miesięcy temu Heimstaden kupił 700 mieszkań od Marvipolu, a wcześniej 640 lokali od Eiffage Immobilier Polska. W ciągu pięciu lat Szwedzi mają dysponować nad Wisłą portfelem 4 tys. lokali. Umowa z Budimeksem oznacza ekspansję poza Warszawę.  Fundusz zamierza pozyskiwać mieszkania w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Jak zapowiada, będzie brać aktywny udział w projektowaniu, wyposażeniu i meblowaniu niektórych lokali, a także zapewnianiu dodatkowych usług dla najemców, m.in. recepcji, kawiarni czy sklepów. Szczegóły- na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Fiskus źle ustalił moment przeniesienia własności lokali¨. Samo podpisanie umowy przewłaszczenia własności w celu zabezpieczenia zwrotu pożyczki nie wywołuje skutków podatkowych i nie może być uznane za odpłatne zbycie nieruchomości. WSA w Warszawie uwzględnił skargę podatnika, który spierał się z fiskusem o skutki umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia w kontekście PIT od sprzedaży nieruchomości. Więcej- także na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

¨Nieruchomości…¨ radzą też: ¨Trzeba wiedzieć, gdzie stuknąć¨. Sprzedaż nieruchomości najlepiej powierzyć jednemu dobremu pośrednikowi- mówi Joanna Lebiedź, ekspertka PFRN. Odpowiadając na pytanie, czy z pośrednikiem umawiać się na wyłączność, czy też korzystać z usług wielu agencji podkreśla: Wyłączny pośrednik doskonale zna każdą swoją ofertę. Są one unikatowe, zawsze aktualne, a ich parametry (metraż, cena, dokładna lokalizacja) prawidłowe. Jeśli ktokolwiek szukał nieruchomości na portalach, z pewnością miał wątpliwą przyjemność umawiać się z kolejnym biurem na tę samą ofertę, inaczej opisaną, z inną ceną i zdjęciami kamuflującymi lokalizację. Bierze się to z tego, że przy ¨zwykłej¨ umowie pośrednik nie może pokazać oferty wprost, bo musi wykazać przed sprzedającym, ze dana osoba (kupujący) jest jego klientem, a nie innego biura. Kupujący dokładną lokalizację poznaje dopiero przy ¨kwitowaniu adresu¨. Stąd też bałagan na portalach i powielanie ofert w sposób absolutnie niekontrolowany. Nie wspominając o setkach ofert nieaktualnych- czytamy. Więcej szczegółów- na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

¨Nieruchomości…¨ odnotowują również: ¨Rynek mieszkaniowy rośnie, ale nierównomiernie¨. Warszawa jest czerwoną wyspą na deweloperskiej mapie Polski. Szeroki rynek odbija, w czym duża zasługa małych i średnich miast, które trafiły na radary deweloperów. W kwietniu deweloperzy w całej Polsce rozpoczęli budowę 15,1 tys. mieszkań- wynika z szacunków GUS. W relacji do ostatnich miesięcy aktywność firm można określić jako wciąż wzmożoną. W ciągu czterech miesięcy firmy rozpoczęły budowę 55,2 tys. mieszkań, o ponad 45 proc. więcej niż rok wcześniej. Kwiecień to również kolejny miesiąc wysokiej aktywności, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w projektach, które uzyskały pozwolenie na budowę. Tu również, porównując rok do roku, widać efekt lockdownu- wskaźnik wzrósł o 76 proc., do 16,9 tys. Największy rynek, warszawski, ma największe problemy. Choć statystyki ogólnopolskie odbiły w dwucyfrowym tempie, stolica boryka się z niemal 17- proc. spadkiem liczby mieszkań w rozpoczętych projektach (do 4,1 tys.). Znacznie lepsza sytuacja jest w pozostałych głównych aglomeracjach. Wyróżnia się Poznań, gdzie liczba mieszkań w uruchomionych projektach wzrosła o 360 proc., do 3,7 tys. W przypadku pozwoleń wzrost sięgnął 203 proc., do prawie 3,1 tys. Więcej szczegółów- również na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Sąd oddalił roszczenia banku żądającego opłaty za korzystanie z  kapitału¨. Klienci ING Banku Śląskiego nie muszą mu zwracać więcej pieniędzy niż pożyczyli w ramach kredytu frankowego. Sąd Okręgowy w Białymstoku oddalił w ubiegłym tygodniu powództwo ING BSK, podzielając zdanie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku i wcześniej Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie roszczenia banku o opłatę za korzystanie z kapitału. Sprawa z Białegostoku ma wymiar symboliczny, gdyż była pierwsza tego typu. Sąd jednak oddalił roszczenia banku. W ostatnim czasie sądy już parę razy wypowiadały się w zakresie tego kontrowersyjnego roszczenia, jednoznacznie wskazując, że nie znajduje ono uzasadnienia w polskim porządku prawnym. Szczegóły- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 28.05.2021.).

¨Gazeta Wyborcza¨ zauważa: ¨Kupują osiedla na etapie dziury w ziemi¨. Tak dużej aktywności funduszy zagranicznych jeszcze u nas nie było. Kupują całe osiedla, a później wszystkie mieszkania wynajmują. Rynek najmu instytucjonalnego dopiero się w Polsce rozwija. Ale jeszcze nigdy nie był tak rozpalony- mówi wiceprezes zarządu HRE Investments. W Polsce największym graczem  na rynku najmu instytucjonalnego jest państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem. To komercyjny projekt BGK. Fundusz ma obecnie w swojej ofercie ponad 2 tys. mieszkań. Na rynku pojawia się coraz więcej prywatnych graczy. Największym w Polsce jest Resi4Rent, mający w swojej ofercie ponad 2 tys. mieszkań w abonamencie. Polska staje się interesującym rynkiem dla funduszy z zagranicy. Inwestorów przyciąga cena i położenie w centralnej Europie. Fundusze nie bez powodu interesują się Polską. Przy niskim progu wejścia można czerpać atrakcyjne zyski. Pandemia nieco namieszała na rynku najmu. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w I kw. 2021 r. w badanych 15 miastach koszty najmu były o 4,7 proc. niższe niż przed rokiem. Z punktu widzenia właściciela mieszkania rentowność inwestycji w lokal na wynajem jest na dużo niższym poziomie, ale wciąż przynosi zyski. Więcej szczegółów- na 13 stronie ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 28.05.2021.).

Zobacz również