Piątek, 28 lipca 2017

Kino i kręgle w centrum wyprzedażowym, Rzeczpospolita
Komornicy przegrali ostatnią batalię o VAT, Rzeczpospolita
Powrót działki przy Chmielnej 70 do miasta, Rzeczpospolita
Przez studnię kablową nie może postawić domu, Rzeczpospolita
Ostatni dzwonek na własne M z <<MdM>>, Rzeczpospolita
Kiedy koniec użytkowania wieczystego, Rzeczpospolita
Mocne euro zbija kurs franka. Raty kredytów maleją, Gazeta Wyborcza
Ostatnia chwila na inwestycję w studencki najem, Gazeta Wyborcza
Budowa bloku jest dwa razy droższa niż 20 lat temu, Gazeta Wyborcza
Coraz więcej Polaków woli się "budować", Gazeta Wyborcza
Wchodzi nowa ustawa o kredycie hipotecznym, Gazeta Wyborcza
11 kamienic wyremontowanych, Kurier Szczeciński
Zamieszkaj na Wzgórzu, Kurier Szczeciński
Klub mieszkańca w Wielgowie, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

Piątkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości komercyjne" zauważa: "Kino i kręgle w centrum wyprzedażowym". W całej Polsce, jak podaje Colliers International, jest 14 centrów wyprzedażowych. Trzy działają w Warszawie, dwa w Białymstoku. Po jednym outlecie mają Kraków, Wrocław, Gdańsk, Sosnowiec, podłódzki Rzgów, Poznań, Szczecin, Lublin i Rzeszów. Na zaawansowanym etapie przygotowań są kolejne cztery inwestycje. Centra wyprzedażowe powstaną na Górnym Śląsku, w Bydgoszczy oraz w Krakowie. Zgodnie z definicją centrum wyprzedażowe to obiekt, w którym producenci i sieci handlowe sprzedają po obniżonych cenach (30- 70 proc.) nadwyżki towarów, końcówki kolekcji i egzemplarze próbne. Obiekty tego typu zaczynają się zmieniać. Deweloperski projekt w Krakowie jest zupełnie nową koncepcją na polskim rynku. To połączenie zalet nowoczesnej galerii z centrum outletowym. Inwestycja ma sprostać rosnącym wymaganiom najemców poszukujących atrakcyjnej, dobrze zlokalizowanej i zyskownej powierzchni handlowej- czytamy. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 28.07.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje: "Komornicy przegrali ostatnią batalię o VAT". Opłat egzekucyjnych nie można podwyższać o kwotę podatku- uznał Sąd Najwyższy. Klamka zapadła. Jeśli przepisy się nie zmienią, to komornicy będą płacić VAT od opłat egzekucyjnych z własnej kieszeni. W czwartek siedmioosobowy skład SN w uchwale uznał, że komornik sądowy nie może podwyższać pobieranej opłaty egzekucyjnej o VAT. Obecne problemy komorników to pokłosie zmiany interpretacji ogólnej przez ministra finansów. Przez lata fiskus twierdził, że VAT nie dotyczy komorników. W interpretacji ogólnej z 9 czerwca 2015 r. bez zmiany przepisów diametralnie zmieni wykładnię. Stwierdził, że wykonując czynności egzekucyjne, komornicy prowadzą działalność gospodarczą i działają w charakterze podatnika VAT. Takie stanowisko potwierdził na początku tego roku NSA. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 28.07.2017.).

 

"Prawo co dnia" odnotowuje również: "Powrót działki przy Chmielnej 70 do miasta". Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję w sprawie działki przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, i nadała jej klauzulę natychmiastowej wykonalności. Władze Warszawy twierdzą, że działkę przejęły już wcześniej. To od tej nieruchomości- wartej przeszło 160 mln zł- rok temu zaczęła się burza w Warszawie. Chmielna 70- przedwojenny adres działki- stała się symbolem dzikiej prywatyzacji. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 28.07.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Przez studnię kablową nie może postawić domu". Ustanawiając służebność przesyłu, sąd nie może orzec jednocześnie o przeniesieniu w inne miejsce na działce urządzeń dostarczających media. Sąd Najwyższy podjął uchwałę ważną dla właścicieli nieruchomości, na których znajdują się urządzenia przesyłające media (słupy, kable), a także dla firm dostarczających media. Przesądził, że w postępowaniu o ustanowienie służebności przesyłu dla istniejących urządzeń nie jest dopuszczalne ustanowienie go według innego przebiegu niż istniejący. Jak czytamy dalej, orzecznictwo sądów powszechnych jest rozbieżne na ten temat. Dotyczy to również Sądu Najwyższego. Podobnie jest w doktrynie. Z uzasadnienia rządowego projektu nowelizacji kodeksu cywilnego powołującej do życia służebność przesyłu wynika natomiast, że ustawodawca chciał, by istniała możliwość przeniesienia. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 28.07.2017.).

 

"Prawo co dnia" przypomina również: "Ostatni dzwonek na własne M z <<MdM>>". Choć o kredyt z dopłatą państwa można się starać dopiero od 8 sierpnia, to już teraz trzeba składać wnioski. Szybko bowiem zabraknie pieniędzy. Dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, od 8 sierpnia będzie można starać się o kredyt z rządowego programu "MdM". Do rozdysponowania jest ok. 67 mln zł. BGK zakłada, że wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla ok. 2600 wnioskodawców. Biorąc pod uwagę znaczne zainteresowanie zakupem mieszkań na rynku pierwotnym w województwie mazowieckim i wielkopolskim oraz na wtórnym w woj. śląskim i dolnośląskim, ta pula może wyczerpać się już po jednym- dwóch dniach. BGK zachęca, żeby nie czekać z formalnościami do dnia wejścia w życie ustawy, tylko już dziś rozpocząć kompletowanie dokumentów. Dotychczas ustawa o "MdM" zobowiązywała BGK do wstrzymania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, jeśli suma złożonych wniosków przekroczyła próg 95 proc. limitu przewidzianego na dany rok. Pozostałe 5 proc. było zarezerwowane na dodatkowe wsparcie finansowe w postaci spłaty części kredytu z tytułu urodzenia, bądź przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka w ciągu pięciu lat od nabycia nieruchomości. Zainteresowanie było ogromne, dlatego tegoroczny limit został wyczerpany już w styczniu. Dzięki uchwalonej w lipcu nowelizacji, rezerwę można wykorzystać na dofinansowanie wkładów- czytamy także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 28.07.2017.).

 

"Prawo w biznesie" zastanawia się z kolei: "Kiedy koniec użytkowania wieczystego". Nie jest wykluczone, że od 1 października 2017 r. zakończy w Polsce swój byt prawny instytucja użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa już trzeci raz zmieniło proponowany termin wejścia w życie ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność, która ma wyeliminować z polskiego porządku prawnego użytkowanie wieczyste. I choć aktualnym terminem rozpoczęcia obowiązywania tej rewolucyjnej zmiany jest 1 października 2017 r., to wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem nowej regulacji, a projekt nie został jeszcze skierowany do Sejmu. Nowa ustawa reguluje przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. W toku konsultacji nad projektem wykreślono kontrowersyjne dla deweloperów zapisy, mówiące o możliwości przekształcenia jedynie prawa współużytkowania wieczystego gruntów oddanych na cele mieszkaniowe, czy braku możliwości ustanowienia odrębnej własności lokali z udziałem w prawie użytkowania wieczystego po dniu wejścia w życie ustawy. Nowe prawo umożliwi przekształcenie użytkowania wieczystego we własność gruntów, na których wybudowane są budynki nie tylko o przeznaczeniu wyłącznie mieszkaniowym, ale i o mieszanych funkcjach np. mieszkaniowo- usługowych, czyli jak ma to miejsce w zdecydowanej większości projektów deweloperskich. Regulacją objęto również grunty zabudowane domami jednorodzinnymi. Ponadto ustawę stosować będzie się do gruntów, na których położone są garaże lub miejsca postojowe wykorzystywane w związku z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych. Więcej szczegółów- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 28.07.2017.).

 

"Gazeta Wyborcza" zauważa: "Mocne euro zbija kurs franka. Raty kredytów maleją". W czwartek w południe kurs franka przebił poziom 3,80 zł i zdaniem analityków może osiągnąć wkrótce 3,70 zł. Szwajcarska waluta kosztuje najmniej od 2015 r. Obecna sytuacja na rynku walutowym to dobra wiadomość dla setek tysięcy Polaków spłacających kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. Zdaniem analityków za słabnącym frankiem stoi silne euro, które jest obecnie najsilniejsze od franka od lutego 2016 r.- czytamy. Więcej dla zainteresowanych (i zadłużonych)- na ósmej stronie "Gazety".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 28.07.2017.).

 

"Gazeta" w swoim dodatku "Dom" radzi z kolei: "Ostatnia chwila na inwestycję w studencki najem". Mieszkanie trzeba znaleźć, kupić, przygotować do wynajmu, a potem oddać odpowiedniemu lokatorowi. Nagrodą może być zysk na poziomie 4 razy wyższym niż na przeciętnej bankowej lokacie. Tylko najbardziej zapobiegliwi studenci szukają już nowej siedziby na kolejny rok akademicki. Wybór samego lokalu jest tylko z pozoru prosty. Studentom zależy przeważnie na dobrej komunikacji z uczelnią i centrum miasta, przyzwoitych warunkach, w standardzie musi być internet i coraz częściej zmywarka. Na więcej kompromisów można pozwolić sobie, wybierając sam budynek. Nie musi być to koniecznie nowe budownictwo- studenci chętnie mieszkają w blokach z wielkiej płyty- szczególnie jeśli czynsz jest atrakcyjny. W najlepszej sytuacji są inwestorzy, którzy mieszkanie chcą kupić za gotówkę. Ci będą mogli kupić lokal z dnia na dzień, co bywa ważnym argumentem podczas negocjacji ceny. Do tego szybkie przeprowadzenie transakcji daje jeszcze dużo czasu na znalezienie ekipy remontowej i dobre przygotowanie oferty. W gorszej sytuacji są inwestorzy posiłkujący się kredytem. Ci równolegle z rozpoczęciem poszukiwań mieszkania do zakupu powinni już zacząć kompletować niezbędne do kredytu dokumenty. Biorąc pod uwagę, że przeciętna roczna bankowa lokata jest obecnie oprocentowana na 1,28 proc. (po potrąceniu podatku), to rynek mieszkaniowy wydaje się bardzo kuszący. Jak bowiem wynika z szacunków Home Broker, przeciętna rentowność wynajmu mieszkania w dużym mieście wynosi aż 5,28 proc. i to już po potrąceniu kosztów. To cztery razy więcej niż wynik na statystycznej rocznej lokacie. Gdyby tego było mało, to dane NBP dla największych miast sugerują roczny wzrost cen mieszkań używanych aż o 7 proc. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 28.07.2017.).

 

"Gazeta- Dom" odnotowuje też: "Budowa bloku jest dwa razy droższa niż 20 lat temu". Osoby pamiętające koszty budowy własnego domu z łatwością mogą zauważyć zmiany cen materiałów budowlanych. Według przykładowych danych GUS średnia cena 25 kg cementu portlandzkiego wzrosła z 8,9 zł (2005 r.) do 10,6 zł (2016 r.). Takie podwyżki dotknęły również inwestorów wznoszących budynki wielorodzinne (przede wszystkim deweloperów). GUS publikuje wskaźnik określany jako "cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania". Wbrew swojej nazwie ten wskaźnik odzwierciedla średni koszt wznoszenia budynków wielorodzinnych, a nie ich przeciętną cenę za 1 mkw. GUS bierze pod uwagę łączne nakłady poniesione przez inwestorów innych niż indywidualni (głównie deweloperów oraz nieliczne TBS- y, samorządy i spółdzielnie. Przeciętny roczny koszt budowy 1 mkw. ukończonego budynku wielorodzinnego wzrósł z 2238 zł (2003 r.) do 4360 zł (2010 r.). Obecne wartości wskaźnika kosztowego GUS- u są znacznie niższe od tych z 2010 r. Tym niemniej wzrost przeciętnego kosztu budowy 1 mkw. bloku pomiędzy 1999 r. i 2016 r. jest bardzo duży. Analizowany wskaźnik od 1999 r. do 2016 r. wzrósł aż o 90 proc. Co więcej, w 2016 r. też były widoczne wzrosty. Po uśrednieniu kwartalnych danych ubiegłoroczny koszt budowy 1 mkw. budynku wielorodzinnego wyniósł 4054 zł. To oznacza wzrost o 2,1 proc. względem 2015 r. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 28.07.2017.).

 

"Gazeta- Dom" zauważa też: "Coraz więcej Polaków woli się "budować". Na budowę domu decyduje się coraz więcej Polaków. Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w 2016 r. wydano 82 852 pozwolenia na budowę budynków jednorodzinnych, co stanowi ponad 10- proc. wzrost w odniesieniu do 2015 r. Eurostat opublikował dane, z których wynika, że 58 proc. obywateli UE mieszka w domach, a pozostałe 42 proc. w mieszkaniach. Jeśli chodzi o Polskę, rośnie odsetek osób mieszkających w domach. W 2006 r. było to 49,7 proc., a w 2014 już 55,2 proc. Zdecydowanie częściej Polacy mieszkają w domach wolnostojących (91 proc. domów) niż szeregowcach czy bliźniakach. Więcej szczegółów na trzeciej i czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 28.07.2017.).

 

"Gazeta- Dom" przypomina również: "Wchodzi nowa ustawa o kredycie hipotecznym". 22 lipca weszła w życie nowa ustawa dotycząca kredytu hipotecznego. Zmiany mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo klientów i nakazują bardziej przejrzyste przedstawianie ofert przez banki. Zgodnie z analizą Open Finance banki przeciętnie deklarują poziom marż na ok. 2,1 proc. W porównaniu z marcem jest to niewielki, 0,1- procentowy wzrost. Przekłada się on na dodatkowe koszty kredytobiorców i wcale nie musi oznaczać końca podwyżek. Cena kredytów hipotecznych rośnie, ponieważ planowane jest wejście w życie ustawy o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami. Nowe przepisy nakładają banki dodatkowe obowiązki. Zgodnie z nowymi przepisami, instytucja finansowa ma 21 dni na wydanie decyzji, a odmowa udzielenia kredytu mieszkaniowego będzie musiała być przez nią uzasadniona. Decyzja kredytowa jest wiążąca przez co najmniej 14 dni. Nawet po zawarciu umowy o kredyt hipoteczny konsument nadal będzie mógł skorzystać z lepszych ofert, gdyż ustawodawca umożliwił mu odstąpienie od umowy bez podania przyczyn w terminie 2 tygodni od jej zawarcia- czytamy. Więcej- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 28.07.2017.).

 

 

"Kurier Szczeciński" w dodatku "Szczecin Wiadomości" odnotowuje: "11 kamienic wyremontowanych". Nowe elewacje, dachy i ocieplenia w jedenastu kamienicach to pierwsze efekty tegorocznych remontów wykonanych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. Prace nad wykonaniem nowych elewacji i ociepleń ruszyły wiosną. Do tej pory zostały wykonane w budynkach przy ul. Bogusława X 18, Krzywoustego 75, 76 i 77, Niemcewicza 35 i Mazurskiej 44. To nie koniec tegorocznych prac nad rewitalizacją kamienic. ZBiLK na remonty szczecińskich kamienic zaplanował w tym roku 14 mln zł. To o 4 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Kwota przeznaczona na remonty szczecińskich budynków jest systematycznie zwiększana. Dzięki dotacji z budżetu Gminy Miasta Szczecin w 2017 r. planowane jest wykonanie termomodernizacji oraz remontów elewacji w kilkunastu budynkach- czytamy na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 28.07.2017.).

 

"Szczecin Wiadomości" zachęcają też: "Zamieszkaj na Wzgórzu". Szczecińskie TBS prowadzi nabór chętnych do zamieszkania na osiedlu mieszkaniowym "Wrzosowe Wzgórza". Inwestycja powstaje przy ul. Szosa Polska u zbiegu z ulicą Dojazdową w dzielnicy Północ. Na osiedlu powstaną 283 nowe mieszkania- niemal na każdą kieszeń. Cztery mieszkania dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszkania są otoczone zielenią, z placami zabaw i boiskami. Z nowoczesną infrastrukturą i parkingami. W standardzie wykończenia "pod klucz". 220 mieszkań jest przeznaczonych dla osób, które partycypując w kosztach budowy pokryją jedynie 30 proc. wartości lokalu. Szacunkowa wysokość kosztów udziału w budowie mieszkania na "Wrzosowych Wzgórzach" wynosi 1200 zł za mkw. Planowany termin zakończenia inwestycji to wiosna 2019 r.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 28.07.2017.).

 

"Szczecin Wiadomości" informują również: "Klub mieszkańca w Wielgowie". Budynek Rady Osiedlowej przy ul. Bałtyckiej ma być miejscem spotkań mieszkańców. TBS "Prawobrzeże", które realizuje inwestycję zakończyło nabór ofert od przyszłych wykonawców projektu. Powinien on zakładać ocieplenie budynku, remont dachu, generalną modernizację pomieszczeń na parterze. W budynku powstanie również nowa instalacja grzewcza i elektryczna. Projekt przebudowy powinien powstać w ciągu najbliższych miesięcy. Rozpoczęcie modernizacji budynku zaplanowano w 2018 r.- czytamy na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 28.07.2017.).

 

Zobacz również