Piątek, 27 listopad 2020

¨Chcąc uwolnić się od kredytu, najpierw pomyśl o PIT¨
¨Większy obrót ziemią nierealny¨
¨Wykluczenie za układ¨
¨Miejskie koło ratunkowe¨
¨Dywersyfikacja to bezpieczeństwo¨
¨Dwa lata w związku, 20 lat w długu¨
¨Przez uciążliwe sąsiedztwo nie mogła zamieszkać¨
¨Lokale na wynajem liczą na powrót gości¨
¨Takiego boomu na ziemię i domy nie było od kilkunastu lat¨
¨Od cyfryzacji procedur budowlanych nie ma już odwrotu¨
¨Banki chcą pomocy państwa¨
¨Jaka ma być droga do ekologicznych domów¨
¨Fragment <> odżyje?¨
¨Rewitalizacja- czas na Dąbie¨
¨Duże mieszkania dla dużych rodzin¨
¨Więcej nowych okien¨
¨Remonty kamienic¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Chcąc uwolnić się od kredytu, najpierw pomyśl o PIT¨. Spłata długu z oszczędności, by szybciej wykreślić hipotekę, pozbawi ulgi przy sprzedaży lokum. Przedłużająca się pandemia i wynikające z niej ograniczenia w niektórych branżach coraz mocniej uderzają w domowe budżety. W trudnej sytuacji są ci, którzy stosunkowo niedawno kupili na kredyt mieszkanie czy dom. Dla wielu jedynym ratunkiem będzie sprzedaż lokum. Taką operację, która ma uwolnić od bankowego długu, warto jednak przemyśleć, także pod kątem podatkowym. Przez pośpiech i pochopne decyzje można bowiem wpaść z deszczu pod rynnę. Przestrogą niech będzie sprawa, którą niedawno rozsądził WSA w Gdańsku. Więcej dla zainteresowanych- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Większy obrót ziemią nierealny¨. Od 30 kwietnia 2021 r. będzie można kupić nie dwa, tylko pięć hektarów państwowych gruntów rolnych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce przedłużyć do 30 kwietnia 2026 r. zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej. Zdaniem ekspertów propozycja nie jest korzystna, ani dla inwestorów, ani dla rolników. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przedłużą się w nim zakaz sprzedaży gruntów rolnych o kolejne pięć lat. Projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku. Jednocześnie resort proponuje, by zakaz nie obejmował działek rolnych do 5 ha. Dziś jest to 2 ha. Wstrzymanie sprzedaży nie będzie dotyczyło również udziałów we współwłasności nieruchomości nieobjętych zakazem. Do Skarbu Państwa należy obecnie 1,4 mln ha gruntów rolnych. 78 proc. państwowej ziemi rolnej jest oddanych w dzierżawę rolnikom. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

Dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Wykluczenie za układ¨. Nowe Prawo zamówień publicznych wchodzi w życie już 1 stycznia 2021 r. Zgodnie z nim,  z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może wykluczyć wykonawcę, który zawarł układ z wierzycielami. W przeciwieństwie do obowiązującego pzp, przesłanka ta ma dotyczyć nie tylko wykonawców znajdujących się w nieodwracalnych, poważnych trudnościach finansowych skutkujących likwidacją, ale także wykonawców, którzy z sukcesem zakończyli postępowanie restrukturyzacyjne. Wykluczenie ma następować na okres 3 lat od dnia zawarcia układu. Takie rozwiązanie, szczególnie w dzisiejszych covidowych realiach, jest niezrozumiałe. Państwo przez instrumenty istotnie wpływające na rynek, w tym zamówienia publiczne, powinno sprzyjać ratowaniu przedsiębiorców. Powszechnie słyszymy, że tak właśnie robi. Zatem dlaczego nowe pzp kłóci się z deklaracjami? Zabrzmiało retorycznie. Próba odpowiedzi- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ informuje: ¨Miejskie koło ratunkowe¨. Część lokali, w których działały bary, biura podróży, galeria, pustoszeje. Miasta, by ratować tonących najemców, obniżają czynsze, nawet do symbolicznej złotówki. Stolica ma w zasobach ponad 8,6 tys. lokali użytkowych. Pod koniec września pustych było 588. Od marca liczba pustostanów wzrosła o ok. 100. Do 16 listopada czynsze obniżono ponad 3,4 tys. najemców na ok. 30 mln zł. Czynsze (do kosztów eksploatacyjnych) zbija Kraków. Tamtejszy Zarząd Budynków Komunalnych dysponuje ponad 2,3 tys. lokali. Od marca ze względu na pandemię wypowiedzenia czy prośby o rozwiązanie umów złożyło 76 najemców. W Łodzi (ponad 5 tys. lokali w zasobach) od kwietnia do października zwolniły się 43 lokale. W kwietniu i maju z obniżki czynszu skorzystało prawie 2 tys. najemców. Złotówkę w tym czasie płaciła też część najemców w Gdańsku. Pomoc miasto oferuje także teraz. Od stycznia do końca październiku zostało wypowiedzianych 46 umów. Wrocławski Zarząd Zasobu Komunalnego (ZZK) ma ponad 1,5 tys. lokali. Wolnych jest 107. A latach 2018 i 2019 zwalniano średnio 72 lokale rocznie. W tym roku do 13 listopada- 75 lokali, w tym jeden gastronomiczny. Lokale ma też spółka Wrocławskie Mieszkania. Spośród 537 pustych jest 155. Masowych rezygnacji z lokali nie ma w Poznaniu. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ok. 1,5 tys. lokali) informuje, że np. w lipcu wystawiono na aukcji 30 lokali. Połowa została wylicytowana. W Poznaniu podczas pierwszego lockdawnu wszyscy mogli liczyć na 50 proc. obniżki czynszu przez trzy miesiące. Teraz na 50 proc. obniżki mogą liczyć najbardziej poszkodowane branże. Katowice mają ponad 1,3 tys. lokali. Pustostanów było pod koniec października 433. Ogłoszony wiosną Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy to pomoc o wartości ponad 11 mln zł. Teraz miasto ogłasza kolejną tarczę: dla branży gastronomicznej, fitness, parków rozrywki- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy rozmowę pod hasłem: ¨Dywersyfikacja to bezpieczeństwo¨. Parki handlowe mają przed sobą jeszcze kilka lat rozwoju, ale warto już szykować nową linię biznesową, dlatego weszliśmy w mieszkaniówkę- mówi Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate w Polsce. Firma, obok budowy parków handlowych, stawia również na mieszkaniówkę. Rozmówca ¨Rz¨ wskazuje, że mimo zawirowań sprzedaż mieszkań w Polsce jest stabilna. W swoich czterech projektach- obecnie we wczesnej fazie rozwoju- chce budować mieszkania przeznaczone do najmu instytucjonalnego. Więcej- także na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

¨Nieruchomości…¨ odnotowują też: ¨Dwa lata w związku, 20 lat w długu¨. Kupując mieszkanie na kredyt, trzeba się liczyć z tym, że jak związek się rozpadnie, nadal będzie łączył bank. Nic tak nie cementuje związku jak kredyt mieszkaniowy. Łączy on na długie lata- nawet po rozwodzie. Nie tak prosto jest się bowiem wyplątać ze wspólnego długu. Problem rozliczenia majątku po rozwodzie gości często na wokandach, w tym również Sądu Najwyższego. Spory dotyczą przede wszystkim kwestii, jak traktować hipotekę ustanowioną na mieszkaniu przy podziale majątku. Z jednej uchwał SN podjętych w poszerzonym składzie wynika, że były małżonek może domagać się rozliczenia kredytu mieszkaniowego, który spłacił po rozstaniu. W innym orzeczeniu SN stwierdził, że przy podziale majątku nie zawsze od wartości mieszkania odlicza się zadłużenie hipoteczne. Więcej szczegółów dla rozwiedzionych- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Przez uciążliwe sąsiedztwo nie mogła zamieszkać¨. Deweloper zapłaci odszkodowanie klientce, ponieważ sprzedał jej mieszkanie położone przy zbyt hałaśliwym szybie wentylacyjnym podziemnego garażu. Sąd Okręgowy we Wrocławiu zasądził na rzecz klientki dewelopera 4 tys. Zł, choć ta domagała się 113 tys. zł. Spór dotyczył mieszkania, które kobieta kupiła od dewelopera. Obok lokalu znajdował się szyb wentylacyjny podziemnego garażu. Podpisując umowę wiedziała o tym. Deweloper zapewnił ją jednak, że szyb zostanie wyciszony. W trakcie przekazywana lokalu nikt nie sprawdził poziomu hałasu, wentylatory garażu nie pracowały. Z czasem okazało się, że są uciążliwe. Potwierdziły to przeprowadzone badania. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨Lokale na wynajem liczą na powrót gości¨. W segment najmu krótkoterminowego wciąż wchodzą nowi inwestorzy. Wierzą, że po pandemii rynek ruszy z kopyta. Teraz jednak potrzebuje wsparcia rządu. Rynek wynajmu mieszkań na doby przed pandemią oferował ok. 50 tys. lokali- szacuje Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego. Obecnie oferta zmniejszyła się o ok. 20 proc. Pandemia mocno zweryfikowała i zmniejszyła ten rynek. Wiele apartamentów zniknęło. Szacuje się, że w samej Warszawie nawet kilka tysięcy. Wielu operatorów zbankrutowało. Wszyscy mieli czasowe problemy z płynnością. Przetrwali najwięksi. Jak dalej czytamy, w obecnej sytuacji niewielu właścicieli mieszkań zrywa jednak umowy. Zastój jest i na rynku najmu długoterminowego, wynajmujący i właściciele lokali oczekują, że sytuacja unormuje się w ciągu kilku miesięcy. Cytowani w tekście operatorzy podkreślają: Pomocy najbardziej potrzebują miejskie hotele i apartamenty, które w dużej części żyły zagranicznych. Branża obawia się fali bankructw. Wynajem krótkoterminowy często prowadzą jednoosobowe firmy. Żadne obiekty noclegowe nie mogą być teraz udostępniane, nawet na kwarantannę. Niedopracowane przepisy i brak pomocy w tym zakresie mogą przyczynić się do rozwoju szarej strefy. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy tekst: ¨Takiego boomu na ziemię i domy nie było od kilkunastu lat¨. Od początku pandemii oferta gruntów systematycznie się kurczy. Kupujący biorą wszystko- tereny budowlane, rekreacyjne, rolne. Rośnie też popyt na domy. O 24 proc. w październiku tego roku w porównaniu z październikiem ubiegłego spadła liczba ofert działek prezentowanych na portalu Nieruchomosci- online.pl. Oferta systematycznie maleje od początku pandemii. Od marca skurczyła się o 16 proc. Na pierwszy rzut poszła rekreacja. Do lipca wyprzedane zostały praktycznie wszelkie zasoby działek rekreacyjnych z domami letniskowymi- ocenia ekspertka Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Tak wielkiego zainteresowania domami i gruntami nie było od 2007- 2008 t. W kolejnym rzucie ruszył segment działek budowlanych, rekreacyjnych niezabudowanych, działek leśnych i rolnych. Dziś widzimy także zwrot w kierunku domów za miastem. Widać ewidentnie, że zarówno chęć izolacji, jak i możliwość przebywania z dziećmi ¨na własnym¨, brak konieczności dojazdów do pracy i zdalna nauka, zmieniły diametralnie potrzeby klientów. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

¨Nieruchomości…¨ odnotowują też: ¨Od cyfryzacji procedur budowlanych nie ma już odwrotu¨. O tym, jakich zmian mogą spodziewać się inwestorzy, mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. W rozmowie podkreśla: Wdrażamy już procedury elektroniczne. Częściowo wymusiła to na nas pandemia. Chcemy, aby reforma procedur przebiegała sprawnie, dlatego robimy to stopniowo. Pod adresem e-budownictwo.gunb.gov.pl  znajdują się niektóre formularze prostych procedur budowlanych. Na razie można je wypełnić, wydrukować i zanieść do urzędu. To zmieni się jednak po wejściu w życie części społecznej pakietu mieszkaniowego. Wówczas pojawią się przepisy, dzięki którym będzie można składać wnioski również online. Gdy chodzi o pozwolenie na budowę, rozmówczyni ¨Rz¨ uważa, że najpóźniej w drugiej połowie 2021 r. inwestor złoży wniosek przez internet razem ze wszystkimi załącznikami, w tym z projektem budowlanym. Resort chce również, by inwestorzy mogli prowadzić w formie elektronicznej dziennik budowy, najpierw w wersji web, a potem aplikacji na urządzeniach mobilnych. Planowane jest także uruchomienie internetowego konta inwestora, które umożliwi podgląd przedsięwzięcia, na jakim etapie jest postępowanie. Rozpoczęto również proces cyfryzacji planowania przestrzennego. Z końcem października weszły w życie przepisy, dzięki którym tworzenie i prowadzenie zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego będzie jednolite w skali całego kraju. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Banki chcą pomocy państwa¨. Do resortu finansów trafiły propozycje sektora dotyczące hipotek walutowych. Branża uważa, że konieczne jest zaangażowanie finansowe i mediacyjne w ten proces państwa. Rosnąca liczba spraw dotyczących hipotek frankowych to coraz większy problem dla banków, potęgowany przez pandemię. Sądy nie biorą pod uwagę skutków ekonomicznych, a tylko konsumencki aspekt problemu, rozstrzygając zdecydowaną większość na korzyść frankowiczów.. Koszty dla sektora mogą sięgnąć kilkudziesięciu miliardów złotych, co odbije się na zdolności finansowania gospodarki. Dlatego konieczne jest bezpośrednie zaangażowanie państwa w proces systemowego rozwiązania tej kwestii- to główne wnioski płynące z analizy sporządzonej przez banki. Trafiła ona do Ministerstwa Finansów, a także, jak twierdzą informatorzy ¨Rz¨, na biurko premiera. W raporcie zawarto rekomendacje dotyczące rozwiązania problemu frankowego. Więcej szczegółów- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

Obok w ¨Rz¨ czytamy: ¨Jaka ma być droga do ekologicznych domów¨. Deweloperzy i producenci materiałów budowlanych wnioskują o zmiany w przepisach dotyczących efektywności energetycznej. Od 1 stycznia będą obowiązywały nowe przepisy o efektywności energetycznej dla nowo powstających budynków, zaostrzające kryteria odnośnie zużycia energii pierwotnej. Narzucą, że łączne zużycie EP nowych budynków ma być o 20 proc. niższe niż teraz. Wskażą też bardziej  restrykcyjne wymagania dla ścian, dachów i okien. Podczas redakcyjnej debaty, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich wskazał, że gdy w 2013 r. projektowano przepisy dotyczące energooszczędności, aż do 2021 r. zakładano również, że do tego czasu istotnie wzrośnie dostępność mieszkaniowa, zwiększy się liczba mieszkań na 1 tys. mieszkańców i nie przewidywano oczywiście kryzysu pocovidowego, w który właśnie wchodzimy. Rzeczywistość okazała się inna. Pełny zapis debaty- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 27.11.2020.).

¨Kurier Szczeciński¨ zastanawia się obszernie: ¨Fragment <<szczecińskiej Wenecji>> odżyje?¨. Wody Polskie poinformowały, że zagospodarują i zrewitalizują fragment tzw. szczecińskiej Wenecji. Chodzi o nieruchomość przy ul. Krzysztofa Kolumba. Tę samą, którą w 2017 r. za symboliczną kwotę nabył od miasta Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie. Chciał ją zmodernizować, przenieść tam swoją siedzibę i Centrum RIS (systemu informacji rzecznej) Dolnej Odry. Niestety, nie udało się. Teraz ambitny plan ożywienia tego miejsca ma PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na pierwszej i trzeciej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 27.11.2020.).

¨Kurier¨ we wkładce ¨Wiadomości Szczecin¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Rewitalizacja- czas na Dąbie¨. TBS Prawobrzeże ogłasza konkurs architektoniczny związany z rewitalizacją najstarszej części Dąbia. Wyniki konkursu poznamy wiosną przyszłego roku. Pula nagród wynosi blisko 90 tys. zł. Zakres opracowania ma obejmować blisko 30 ha, w tym nieruchomości należące do Gminy, spółki TBS Prawobrzeże, Spółdzielni Mieszkaniowej Kielnia oraz innych podmiotów. TBS prawobrzeże oraz Szczecińskie TBS w tym roku podpisały korzystne umowy kredytowe z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na wsparcie realizacji ważnych inwestycji mieszkaniowych, które przyczynią się do odnowy Szczecina, w tym na rewitalizację starego Dąbia. Bank przyznał obu TBS- om pożyczkę w łącznej wysokości ok. 85 mln zł, z czego 26,25 mln zł na projekty TBS Prawobrzeże- czytamy na dziewiątej stronie wkładki.

(Źródło; ¨Kurier Szczeciński¨– 27.11.2020.).

W ¨Wiadomościach…¨ także czytamy: ¨Duże mieszkania dla dużych rodzin¨. Zakończył się nabór wniosków rodzin wielodzietnych zainteresowanych wynajęciem mieszkania. W tym roku Miasto we współpracy ze Szczecińskim TBS przygotowało kolejne dwa lokale w ramach programu ¨Dom Dużej Rodziny¨. W sumie do urzędu miasta wpłynęło 17 wniosków. Wszystkie są weryfikowane przez komisję, która wyłoni dwie rodziny do zawarcia umowy najmu. Program skierowany jest do rodzin mieszkających w Szczecinie, z co najmniej czwórką dzieci. Liczba dzieci jest m.in. głównym kryterium oceny wniosku. Nabór dotyczył wynajmu dwóch mieszkań położonych na terenie osiedli przy ul. Krasińskiego i Łuczniczej. Mieszkania przygotowane przez Szczecińskie TBS wyposażone są w meble kuchenne i sprzęt AGD. Więcej szczegółów- także na dziewiątej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 27.11.2020.).

Obok ¨Wiadomości…¨ zauważają: ¨Więcej nowych okien¨. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych wymienia stare okna na nowe w swoich zasobach. W tym roku wstawi 250 sztuk. Najczęściej montowane są okna z profili PCV w kolorze białym, pięciokomorowe, wyposażone w nawiewnik ciśnieniowy, z możliwością uchylania i otwierania w jednym skrzydle. Razem z oknem wymieniane są również parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Tylko w ostatnich trzech latach ZBiLK wymienił ponad 2,5 tys. okien.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 27.11.2020.).

W ¨Kurierze¨ czytamy też: ¨Remonty kamienic¨. Kolejne kamienice na szczecińskich Pomorzanach doczekują się wreszcie gruntownego remontu. Chodzi o te budynki, które ocalały z wojennej pożogi i w stanie niemal niewzruszonym, tj. coraz bardziej niszczejące, dewastowane i degradowane przez wiele dekad, dotrwały mimo to do czasów nam współczesnych.. Jak choćby te przy al. Powstańców Wielkopolskich. Część z nich przeszła już lifting, inwestycje przy innych trwają, a w przypadku następnych niebawem powinny się rozpocząć. Najnowsze zlecenie ZBiLK dotyczy oficyny przy al. Powstańców Wielkopolskich 22. Wcześniej pod tym samym adresem remont elewacji przeszła kamienica frontowa. Prace za kwotę 444  tys. zł ma wykonać firma ze Szczecina, która jako jedyna złożyła ofertę. W ostatnich latach dzięki staraniom wspólnot mieszkaniowych i środkom gminy na Pomorzanach na wyglądzie zyskały i inne zapyziałe przez dziesięciolecia z braku jakichkolwiek nakładów przedwojenne kamienice. ZBiLK zlecił takie remonty m.in. budynków przy al. Powstańców Wielkopolskich 35 i 36. Więcej szczegółów- na ostatniej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 27.11.2020.).

Zobacz również