Piątek, 26 marzec 2021

¨Firmy mogą zapłacić mniej podatku samorządom¨
¨Ulga mieszkaniowa nie dla przedsiębiorcy¨
¨Zmiany w przepisach potrzebne jak powietrze¨
¨Najemcy szukają sposobów na zmianę warunków umów¨
¨Czy deweloper da czas klientowi¨
¨PRS przyciąga kapitał szukający przystani¨
¨Po krótkiej przerwie ziemia znów na radarach¨
¨Inwestorzy nie odwrócą się od biur¨
¨Hotele działają niemal na całym świecie. W Polsce są zamknięte¨
¨Alsecco finiszuje, Budnex zaczyna¨
¨Mieszkać w Zaciszu¨
¨Prawie 250 mieszkań zamiast małego biurowca¨
¨Osiedle Piastów¨
¨Szczecin nie musi być skazany na szyldozę. Jak jest w innych miastach?¨
¨Stowarzyszenie na piątkę. Na start, nie sami, od nowa, nasz dom i bez barier¨
¨Dom dla studenta- wolne miejsca¨
¨Zielone podwórka- podsumowanie naboru¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Firmy mogą zapłacić mniej podatku samorządom¨. Samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę- zarówno osobę fizyczną, jak i prawną- to za mało do objęcia jej wyższą daniną lokalną- uznał NSA.  To prawdziwy przełom w podejściu do opodatkowania nieruchomości firmowych. NSA potwierdził, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę nie przesądza o jej związaniu z prowadzeniem działalności gospodarczej, a w konsekwencji opodatkowaniu wyższą stawką daniny lokalnej. Co najważniejsze, taka wykładnia dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi, ale także osób prawnych. Więcej- na ósmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.03.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa w innym miejscu: ¨Ulga mieszkaniowa nie dla przedsiębiorcy¨. Kto sprzedaje lokal wykorzystywany w biznesie polegającym na wynajmie, zapłaci podatek od działalności gospodarczej. Nie ma prawa do preferencji. Wynajmujący mogą prowadzić działalność gospodarczą lub najem prywatny. Wybór dokonany na początku może mieć ogromne konsekwencje przy późniejszej sprzedaży nieruchomości. Jeśli była ona przedmiotem działalności gospodarczej, właściciel nie skorzysta z preferencji, które przysługują tylko osobom fizycznym: braku opodatkowania po upływie pięciu lat od nabycia ulgi mieszkaniowej w przypadku wcześniejszej sprzedaży. Co ważne, dla organów podatkowych decydujące znaczenie ma wprowadzenie nieruchomości do ewidencji środków trwałych- czytamy na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.03.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Zmiany w przepisach potrzebne jak powietrze¨. Zamiast dla trzech stref ocena jakości powietrza będzie wykonywana dla dwóch. Granicą przynależności miasta do danej strefy będzie liczba mieszkańców wynosząca 250 tys.- wynika z projektu nowelizacji ustawy- Prawo ochrony środowiska. Teraz ocena jakości powietrza wykonywana jest w podziale na trzy strefy. Konsekwencją klasyfikacji stref są określone wymagania w działaniu na rzecz poprawy lub utrzymania jakości powietrza- czytamy na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.03.2021.).

Dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza natomiast obszerny tekst: ¨Najemcy szukają sposobów na zmianę warunków umów¨. Przy zastosowaniu rozwiązań z ustawy covidowej, zamkniecie sklepu łącznie przez kilka miesięcy może oznaczać przedłużenie umowy najmu o lata, ale na warunkach ustalonych przd pandemią. Jakie wyjście mają najemcy lokali, gdy wynajmujący nie podejmuje negocjacji? Czy mogą liczyć na zmianę warunków umowy przez sąd? O tym bardziej szczegółowo- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.03.2021.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ zastanawiają się z kolei: ¨Czy deweloper da czas klientowi¨. To koniec wielkiej swobody w umowach rezerwacyjnych? Dziś każdy deweloper ustala ich zapisy po swojemu. Ma się to zmienić. Uregulowanie umów rezerwacyjnych przewiduje projekt noweli ustawy deweloperskiej. Mają być one zawierane na czas określony, a jeśli klient stara się o finansowanie w banku, deweloper musi uwzględnić czas potrzebny na uzyskanie decyzji kredytowej. Wysokość opłaty rezerwacyjnej- ale rezerwacja może być też nieodpłatna- nie może przekraczać 1 proc. ceny nieruchomości. Dziś deweloperzy proponują najróżniejsze umowy rezerwacyjne. Wszyscy zapewniają, że na formalności kredytowe dają klientowi wystarczająco dużo czasu. Gold Finance podaje, że od momentu złożenia wniosku do wypłaty kredytu mija ok. półtora miesiąca- czytamy. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.03.2021.).

¨Nieruchomości…¨ przypominają również: ¨PRS przyciąga kapitał szukający przystani¨. Potencjał rynku najmu instytucjonalnego mieszkań w Polsce leży po stronie ekonomicznej i demograficznej. Nie trzeba czegoś posiadać na własność, by móc z tego korzystać- mówi Magdalena Czempińska, dyrektor działu badań w firmie Knight Frank. Jak przypomina, obecnie działające zasoby w Polsce to ok. 4,5 tys. mieszkań, ale co najmniej kilkanaście tysięcy jest w realizacji bądź w planach, które zostały ogłoszone przez inwestorów. Potencjał jest duży, bo w Polsce mamy niedobór lokali szacowany na 1- 2 mln. Według Eurostatu żyjemy w mieszkaniach przeludnionych- za takie uchodzi 35 proc. zasobów przy średniej europejskiej 17 proc. Całość rozmowy- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.03.2021.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Po krótkiej przerwie ziemia znów na radarach¨. Inwestorzy wracają do zakupów gruntów, są jednak ostrożni i selektywni. Oferta zwiększa się o parcele z zasobów samorządów i firm z udziałem Skarbu Państwa. Analitycy spodziewają się odrabiania zaległości po pandemii przez deweloperów i inwestorów. Zwiększenie aktywności już jest widoczne w pierwszych miesiącach tego roku, choć inwestorzy są ostrożni. Eksperci firmy Colliers zwracają uwagę na wzrost aktywności spółek Skarbu Państwa i samorządów, jeśli chodzi o udostępnianie banków ziemi zewnętrznym inwestorom. Szczególnie te drugie, w trudniejszych finansowo czasach: niższych wpływów z podatków i większych wydatków, traktują to jako sposób podreperowania budżetów. Więcej szczegółów- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.03.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Inwestorzy nie odwrócą się od biur¨. To bardzo dobry moment na budowanie nowych biurowców- przekonuje Rafał Malarz, prezes Cavatina Holding. Jak zauważa, wielu deweloperów w zeszłym roku bardzo ostrożnie podeszło do nowych inwestycji, w efekcie aktualnie w budowie jest najmniej powierzchni od ok. pięciu lat. W perspektywie dwóch- trzech lat może to doprowadzić do luki podażowej w niektórych miastach.  Firma reprezentowana przez rozmówcę ¨Rz¨ nie zwolniła tempa, realizując swoje projekty biurowe zgodnie z harmonogramem. Tekst rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.03.2021.).

Niżej ¨Nieruchomości…¨ informują: ¨Hotele działają niemal na całym świecie. W Polsce są zamknięte¨. Polska jest w niewielkiej grupie państw, które wprowadziły największe restrykcje dla hoteli. Cytowany w tekście właściciel jednego z hoteli przypomina wyniki badań niemieckiego instytutu Roberta Kocha, według których hotele nie mają zasadniczego wpływu na sytuację zdrowotną. A w takiej sytuacji polski rząd dobija sektor turystyczny, wspierając jednocześnie kierunki zagraniczne. Cała branża hotelowa deklarowała wprowadzenie wszystkich możliwych środków ostrożności, przestrzeganie zasad sanitarnych i ograniczeń. Tymczasem dziś wielu obiektom, szczególnie tym, którym niejasne przepisy utrudniły korzystanie z tarczy antykryzysowej, grozi bankructwo- czytamy także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.03.2021.).

¨Gazeta Wyborcza¨ w komercyjnej wkładce ¨Rzetelny Deweloper¨  zamieszcza tekst: ¨Alsecco finiszuje, Budnex zaczyna¨. Kwartał pomiędzy rondem Hakena, ulicą Cukrową, Krygiera i Południową staje się nową dzielnicą mieszkaniową Szczecina. Jego zabudowę zainicjowała firma Alsecco. Teraz znany na szczecińskim rynku deweloperskim Budnex wystartował z budową kolejnego kompleksu, a teren niebawem będzie zyskiwał na wartości. O inwestycjach mieszkaniowych w obrębie dawnej cukrowni na Gumieńcach- więcej na pierwszej i drugiej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 26.03.2021.).

¨Rzetelny Deweloper¨ zachęca również: ¨Mieszkać w Zaciszu¨. Moda na Warszewo nie słabnie. Tę najnowszą i najmodniejszą dzielnicę Szczecina (choć mającą także historyczną przeszłość) od lat upatrzyli sobie deweloperzy. Głównie powstają tu kameralne osiedla lub domy jednorodzinne. W tę modę wpisał się jeden z mniejszych szczecińskich deweloperów- firma Karta nazwała swoje osiedle ¨Zacisze¨. Kompleks trzech niewielkich budynków z apartamentami jest już wybudowany- czytamy na drugiej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 26.03.2021.).

¨Rzetelny Deweloper¨ informuje też: ¨Prawie 250 mieszkań zamiast małego biurowca¨. Najnowsza inwestycja mieszkaniowa White Stone Development zimą osiągnęła półmetek budowy. Prawie 250 mieszkań ma być zamieszkałych pod koniec roku. Sowińskiego 78 w Szczecinie ma zwieńczyć kompleks Osiedla Pionierów w rejonie Nowego Miasta. Mieszkańcy kompleksu z prawie 250 mieszkaniami w kilka minut dojdą pieszo do Bramy Portowej, Posejdona, Placu Zwycięstwa czy węzła komunikacyjnego z Dworcem Głównym i Dworcem PKD- czytamy. Więcej- na czwartej i szóstej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 26.03.2021.).

¨Rzetelny Deweloper¨ zamieszcza również tekst: ¨Osiedle Piastów¨. Przestronne, wygodne osiedle z mieszkaniami jedno- i dwupoziomowymi. To oferta dla osób ceniących bliskość miasta, a także klientów rozważających kupno lokalu na wynajem- zachęca firma Siemaszko. Osiedle Piastów powstaje w Szczecinie na 1,5 ha terenu przy al. Piastów u zbiegu z ul. Dąbrowskiego. Będzie tu osiem budynków w niskiej zabudowie współgrającej z zabytkowym sąsiedztwem- odnotowano na szóstej stronie wkładki.

(Źródło; ¨Gazeta Wyborcza¨– 26.03.2021.).

¨Głos Szczecina¨ zamieszcza tekst pod hasłem: ¨Szczecin nie musi być skazany na szyldozę. Jak jest w innych miastach?¨. Mija sześć lat od kiedy polski parlament przyjął ustawę krajobrazową, która dla samorządów miała być narzędziem walki z szyldozą, reklamozą czyli bałaganem w przestrzeni publicznej. Duże miasta, ale także mniejsze gminy i miejscowości, teoretycznie mają otwarte drzwi do uporządkowania wizualnego chaosu. Jak to wygląda w praktyce? Przyjrzyjmy się sprawie na przykładzie Szczecina. Analiza sytuacji- na trzeciej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨/ ¨Głos Szczecina¨– 26.03.2021.).

¨Głos Stargardzki¨ odnotowuje natomiast: ¨Stowarzyszenie na piątkę. Na start, nie sami, od nowa, nasz dom i bez barier¨. Dwunasty rok w Stargardzie działa stowarzyszenie Potrzebny Dom pomaga osobom w różnym wieku prowadząc kilka programów. Działania stowarzyszenia Potrzebny Dom mają charakter regionalny. Współpracuje z miastem Stargard, powiatem stargardzkim, a także osobami prywatnymi.

Realizuje kilka programów. Jeden z nich to program Na Start- jego celem jest stworzenie dla usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczo- wychowawczych warunków do przystosowania się do realiów życia codziennego oraz uzyskania samodzielnego mieszkania. W programie Nie Sami chodzi o zabezpieczenie godnych warunków mieszkania i życia seniorom. W wybudowanym staraniem stowarzyszenia Domu Seniora w 24 lokalach mieszka 30  seniorów. Program Od Nowa jest skierowany do osób bezdomnych, opuszczających schroniska i noclegownie. Z kolei Nasz Dom adresowany jest do dzieci z domów dziecka w wieku od kilku miesięcy        do 18- 19 lat. Z programu Bez Barier korzystają osoby niepełnosprawne     intelektualnie i ruchowo. Zapewniono im mieszkania w pełni przystosowane do indywidualnych potrzeb. Stowarzyszenie   działa od grudnia 2009 r. Jest organizacją pożytku publicznego, można je wspomóc 1 proc. podatku- c    zytamy na czwartej stronie  ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨/ ¨Głos Stargardzki¨– 26.03.2021.).

¨Kurier Szczeciński¨ we wkładce ¨Wiadomości Szczecińskie¨ informuje: ¨Dom dla studenta- wolne miejsca¨. Szczecińskie TBS dysponuje wolnymi miejscami w mieszkaniach przygotowanych na potrzeby programu Dom dla studenta. To wspólny program Miasta Szczecin oraz Szczecińskiego TBS skierowany do studentów szczecińskich uczelni wyższych na stałe mieszkających poza miastem. Wysokość czynszu w studenckim ¨M¨ to ok. 350 zł na osobę (bez mediów). Program realizowany jest od 6 lat. Przez ten czas przygotowano 120 miejsc dla studentów- czytamy na dziewiątej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 26.03.2021.).

Niżej w ¨Wiadomościach…¨ czytamy: ¨Zielone podwórka- podsumowanie naboru¨. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych zakończył nabór wniosków do programu Zielone Podwórka i Przedogródki Szczecina. W tym roku z dofinansowania remontów chce skorzystać dziewiętnaście wspólnot mieszkaniowych Program ruszył w 2008 r. Od tego momentu, dziękiw sparciu gminy, wyremontowano już 137 podwórek. W ramach programu przez ostatnie 13 lat wspólnoty otrzymały pomoc w wysokości 14,4 mln zł. Program Zielone Przedogródki ruszył w 2015 r. od tego czasu zrealizowano 63 projekty, dofinansowane przez gminę kwotą ponad 4 mln zł.- czytamy także na dziewiątej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 26.03.2021.).

Zobacz również