Piątek, 26 lutego 2021

¨Wysokie opłaty za śmieci do zwrotu?¨
¨Na jakich warunkach przedłużana jest umowa najmu?¨
¨Kto sfinansuje układ wykonawcy?¨
¨Tysiące pokoi w budowie¨
¨Połowa transakcji w CEE to Polska¨
¨Duży popyt podbił ceny domów¨
¨Przez nowy pomysł ceny poszybują?¨
¨Konsolidacja deweloperskiego rynku nabiera przyspieszenia¨
¨Ukaranych za wycieki będzie więcej¨
¨Ryzyka zakupu gruntów pod miastem¨
¨Własność gruntów obliguje do VAT¨
¨Ugody rozbudziły kredytobiorców¨
¨Nowe taryfy dla przedsiębiorstw wodociągowo- kanalizacyjnych. Jak poprawnie przygotować wniosek¨
¨Pomysł na szczecińską starówkę. Jaki jest plan zagospodarowania?¨
¨Szczecin likwiduje kopciuchy¨
¨Rewitalizacja- kolejne oficyny będą jak nowe¨
¨Więcej mieszkań na programy społeczne¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zastanawia się: ¨Wysokie opłaty za śmieci do zwrotu?¨. Warszawska opłata ustalona wedle kryterium gospodarstwa domowego nie mogła być wyższa dla domów jednorodzinnych i niższa dla mieszkań. Od kilku lat opłaty śmieciowe są kością niezgody między mieszkańcami i samorządowcami w niejednej miejscowości w Polsce. Ta tendencja nie ominęła też stolicy, w której na razie w sporze o wysokość stawek za śmieci triumfują mieszkańcy. WSA w Warszawie częściowo unieważnił uchwałę Rady Warszawy, która zróżnicowała stawki opłat za śmieci dla domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach. Chodzi o uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 12 grudnia 2019 r. w sprawie ustalenia sposobu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na jej podstawie- dla części zamieszkanych nieruchomości- stawka dla gospodarstwa domowego w domu jednorodzinnym miała wynosić 94 zł, a dla mieszkań w blokach wielorodzinnych- 65 zł. Taka kalkulacja kosztów wywozu śmieci nie spodobała się jednej ze spółdzielni mieszkaniowych, która wystąpiła o jej unieważnienie do warszawskiego WSA. Zarzuty spółdzielców koncentrowały się na znacznym wzroście opłat za śmieci w stolicy. Wskazywali, że miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku selektywnego ich zbierania od 1 marca 2020 r. dla jednego gospodarstwa domowego wzrosła średnio o 253 proc. Dla jednoosobowych gospodarstw domowych aż o 550 proc. Jak czytamy, unieważnienie przez WSA uchwały rady stolicy, która różnicowała stawki opłat za śmieci dla domów wolnostojących i mieszkań w blokach, może otworzyć mieszkańcom drogę do domagania się ich zwrotu. Wszystko zależy jednak od tego, czy uchwałę sądu niższej instancji utrzyma w mocy NSA. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

Dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza z kolei obszerny tekst: ¨Na jakich warunkach przedłużana jest umowa najmu?¨. Od odpowiedzi na pytanie, czym są ¨dotychczasowe warunki¨ umowy najmu i jaki moment jest miarodajny do ich ustalenia zależy przebieg negocjacji, które toczą się pomiędzy właścicielami galerii i najemcami, Właściciele galerii handlowych i wynajmujący w nich powierzchnie od samego początku pandemii są jednymi z najbardziej dotkniętych jej gospodarczymi skutkami, borykając się z brakiem możliwości prowadzenia działalności lub jej poważnymi ograniczeniami. Dotąd zdecydowana większość galerii solidarnie ponosiła koszty zamknięcia, zgadzając się na daleko idące obniżki czynszów. Niestety, problemy potęguje niewłaściwa legislacja, zwłaszcza słynny art. 15ze ¨tarczy antykryzysowej¨. Właściwie każde z użytych w nim sformułowań można różnorodnie interpretować. Nie jest więc jasne, czy po każdym lockdownie należy złożyć ofertę przedłużenia najmu oraz co należy rozumieć przez jej ¨dotychczasowe warunki¨- czy np. obecnie obejmują one także zmiany wprowadzone do umów po poprzednich zamknięciach? Na obecnej sytuacji- zupełnie bez swojej winy- tracą zarówno najemcy, jak i wynajmujący, dlatego przyjęta interpretacja nie może uderzać w żadną ze stron, a jednocześnie musi uwzględniać interesy każdej z nich- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza również tekst: ¨Kto sfinansuje układ wykonawcy?¨. Płatność bezpośrednio do podwykonawcy nie zawsze oznacza dla inwestora ponoszenie realnych ciężarów restrukturyzacji wykonawcy. Istnieją sposoby, pozwalające inwestorowi skutecznie zminimalizować wartość odpowiedzialności. W dobie pandemii coraz częściej spotykanym hasłem jest ¨restrukturyzacja¨. Nic dziwnego, gdyż pozwala na skuteczne zredukowanie zobowiązań przedsiębiorcy przy zabezpieczeniu interesu wierzycieli, którzy poprzez uczestniczenie w zgromadzeniu wierzycieli akceptują bądź nie zaproponowane zasady spłat przysługujących im wierzytelności. Jedną z branż, która stosunkowo chętnie korzysta z rozwiązań ustawy restrukturyzacyjnej jest budownictwo. Obecnie najatrakcyjniejszym trybem pozostaje uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wprowadzone ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID- 19 oraz uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID- 19. Lektura dla zainteresowanych- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨– piątkowy dodatek ¨Rz¨ odnotowują natomiast: ¨Tysiące pokoi w budowie¨. Pandemia nie zatrzymała inwestycji w condohotele. W czasie lockdownu wypłaty zysków często są jednak zawieszane. Zmienia się też profil kupujących. Rynek condohoteli nie zamarł. Portal InwestycjewKurortach.pl podaje, że nad Bałtykiem w budowie jest 1591 tzw. jednostek condo (pokoje i apartamenty). W górach- 1312. W planach jest kolejnych 10- 12 tys. lokali.  Chętni na condo są. Tylko w styczniu i lutym nowych właścicieli znajdzie blisko 160 apartamentów. Jak condohotele radzą sobie z wypłatami, w listopadzie ub.r. sprawdził portal InwesycjewKurortach.pl. Umów i wysokości wypłacanych zysków nie renegocjowało sześć z 65 obiektów. Jeśli biznes był dobrze zaplanowany, a hotel rentowny i profesjonalnie zarządzany, to jego rezerwa finansowa powinna pozwolić na kilka miesięcy przetrwania, szczególnie jeśli udało się uzyskać publiczne wsparcie. Jednak w obecnej sytuacji ¨gwarancja zysków¨ została jeszcze silniej odarta z magii reklamy. Przy okazji nieco zmienił się też profil kupujących. Dziś są to bardziej świadomi inwestorzy indywidualni akceptujący ryzyko, jakie wiąże się z modelem condo O ile w ostatnich latach ten produkt postrzegany był tylko i wyłącznie jako rodzaj inwestycji i zarabiania, o tyle dziś wielu kupujących myśli o takiej nieruchomości także w kontekście własnego użytkowania- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy rozmowę pod hasłem: ¨Połowa transakcji w CEE to Polska¨. W tym roku inwestorzy mogą wciąż lokować przede wszystkim w magazyny. Należy też spodziewać się wzrostu wartości transakcji na rynku PRS- mówi Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych w Polsce w JLL Poland. Za nami bezprecedensowy rok- można powiedzieć, że wartość i struktura inwestycji w nieruchomości odzwierciedla wpływ pandemii na rynek. Ich wartość skurczyła się do 5,6 mld euro, o 1/3 wobec rekordowego 2019 r. Najwięcej w historii ulokowano w rozgrzane magazyny, zmniejszyły się kwoty zainwestowane w borykające się ze skutkami pandemii biura i obiekty handlowe. W odpowiedzi na pytanie, jak rysuje się najbliższa przyszłość, rozmówca ¨Rz¨ wskazuje, że  30- proc. spadek może się  wydawać znaczący, ale bazą jest rekordowy rok 2019. To wciąż trzeci wynik w historii. Ten rok w przewidywania JLL będzie miał podobny rezultat jak poprzedni. Wiodącym rynkiem znów mogą okazać się magazyny. Biura pewnie także powtórzą wynik, większe obroty powinniśmy również zobaczyć w szeroko pojętym sektorze living (mieszkania na wynajem instytucjonalny, prywatne akademiki). Szczegóły- także na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają też w innym miejscu: ¨Duży  popyt podbił ceny domów¨. W ostatnim roku domy zdrożały średnio o 6 proc. na rynku wtórnym i o 7 proc. na pierwotnym. Budynki jednorodzinne znikają z rynku. W styczniu w portalu Otodom było ich o 17 proc. mniej niż rok temu. Dla porównania mieszkań było o 12 proc. więcej niż w styczniu 2020 r. Boom na domy i działki zaczął się w ub.r. Zainteresowanie nieruchomościami wciąż jest zwiększone. W styczniu mieszkań poszukiwało o 13 proc. więcej użytkowników serwisu niż rok wcześniej, a domów- aż o 40 proc. więcej. Jeszcze bardzie oblegane są działki. Ogłoszenia o ich sprzedaży otwierane były o 79 proc. częściej niż rok temu. Gorączkę widać również w statystykach portalu Nieruchomosci-online.pl. Jego użytkownicy w 2020 r. niczego nie szukali tak często jak właśnie domów. W ostatnim roku domy podrożały średnio o 6 proc. na rynku wtórnym i 7 proc. na pierwotnym. Mieszkania drożały o 5 proc. na rynku pierwotnym i o 6 proc. na wtórnym. Duży popyt na domy znalazł więc odzwierciedlenie w szybciej rosnących cenach. Więcej szczegółów i danych odnośnie stawek za domy  w poszczególnych miastach oraz gminach- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy także tekst: ¨Przez nowy pomysł ceny poszybują?¨. Kupujący lokal od upadające firmy dostanie pieniądze ze specjalnego funduszu. Deweloperzy przestrzegają przed drożyzną. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) jednak powstanie. Po kilku latach pracy nad projektem rząd  zdecydował bowiem przyjąć przepisy w tej sprawie. Było to dużym zaskoczeniem dla rynku. Dzięki funduszowi w razie upadłości inwestora kupujący mieszkanie nie stracą swoich pieniędzy. Deweloperzy ostrzegają jednak, że ceny mieszkań mogą pójść w górę. Nowe przepisy zawiera projekt noweli ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Przewidują stworzenie DFG ze składek wpłacanych przez deweloperów. Będą one odprowadzane od wpłat nabywców na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Dla otwartych rachunków powierniczych wyniosą maksymalnie 2 proc. wartości każdego sprzedanego lokalu. Dla zamkniętych- maksymalnie 0,2 proc. Projekt przewiduje maksymalną składkę. Nie oznacza to, że właśnie tyle wyniesie. Docelowa jej wysokość będzie wynikać z rozporządzenia resortu rozwoju, pracy i technologii. Polski Związek Firm Deweloperskich nie jest zachwycony projektem i twierdzi, że powoływanie DFG po dziewięciu latach funkcjonowania ustawy deweloperskiej nie ma faktycznego uzasadnienia. Jego utworzenie przyczyni się natomiast do wzrostu cen mieszkań, ponieważ w ich koszt zostanie wkalkulowana składka na DFG. Z kolei według UOKiK (inicjatora projektu) fundusz jest niezbędny dla konsumentów, gwarantując klientowi pełne bezpieczeństwo w razie upadłości dewelopera- bez względu na etap budowy. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają też: ¨Konsolidacja deweloperskiego rynku nabiera przyspieszenia¨. 1,5 mld zł za Budimex Nieruchomości, 425 mln zł za wrocławską części Archicomu. Do mniejszych akwizycji przyspieszających ekspansję przymierza się Devella. Rynek deweloperski w Polsce uchodzi za mocno rozdrobniony. Za podmioty o zasięgu ogólnopolskim uchodzą firmy działające w kilku aglomeracjach, znaczna część rynku skupiona jest w rękach lokalnych graczy. Niemniej konsolidacja przyspiesza. Jedną z większych transakcji będzie przejęcie Budimeksu Nieruchomości od giełdowej Grupy Budimex. Nabywcami są polska spółka typu private equity Cornerstone Partners , debiutujący nad Wisłą czeski deweloper mieszkaniowo- komercyjny Crestyl Group oraz globalni inwestorzy. Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

¨Nieruchomości…¨ odnotowują również: ¨Ukaranych za wycieki będzie więcej¨. O pierwszej karze nałożonej za naruszenie RODO we wspólnocie mieszkaniowej mówi adwokat Grzegorz Sibiga. Zarządca nieruchomości zapłaci 8 tys. zł kary za wyciek danych z monitoringu wizyjnego. Tak orzekł WSA. To pierwsza tego typu decyzja prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a także wyrok sądu administracyjnego akceptujący decyzję prezesa. Teraz niewykluczone są kolejne tego rodzaju decyzje. Dla innych zarządców wyrok powinien być wskazówką, jak przestrzegać zasad ochrony danych osobowych. Według UODO wspólnota jest administratorem w zakresie przetwarzania danych osobowych związanych z jej funkcjonowaniem. To administrator ponosi główną odpowiedzialność za naruszenia RODO, w tym gdy dojdzie do incydentów naruszenia bezpieczeństwa. Natomiast zarządca to tylko podmiot przetwarzający dla wspólnoty. Odpowiedzialność podmiotu przetwarzającego jest zatem ograniczona względem odpowiedzialności administratora- czytamy na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy tekst: ¨Ryzyka zakupu gruntów pod miastem¨. Przeprowadzenie inwestycji na nieruchomości rolnej wymaga jej uprzedniego wyłączenia z produkcji rolnej- piszą eksperci. Spadająca dostępność gruntów inwestycyjnych w centrach miast powoduje, że rośnie zainteresowanie nieruchomościami położonymi bliżej obrzeży, które nieraz formalnie mogą stanowić jeszcze grunty rolne. Możliwe jednak, że w momencie sprzedaży obowiązywać już będzie dla nich decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej. Nabycie takiego gruntu rodzi istotne konsekwencje, z których warto zdawać sobie sprawę- to w ramach wstępu. Lektura dla zainteresowanych- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

¨Prawo co dnia¨ przypomina z kolei: ¨Własność gruntów obliguje do VAT¨. Opłaty przekształceniowe podlegają podatkowi od towarów i usług. Samorząd jest w tych sprawach podatnikiem. Według wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, wydanego we czwartek 25 lutego, przekształcenie użytkowania wieczystego we własność jest formą działalności gospodarczej i czynnością opodatkowaną. Tym samym opłaty przekształceniowe uiszczane przez podmioty nabywające własność nieruchomości powinny być obciążone VAT. Sprawa trafiła do TSUE jako efekt sporu gminy Wrocław z dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej na tle interpretacji prawa podatkowego. Samorząd twierdził, że od opłat przekształceniowych nie należy się VAT. Jednak w wydanej interpretacji stwierdzono, że owe opłaty to pozostająca do zapłaty część kwoty stanowiącej należność z tytułu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego danego gruntu. Fiskus uznał, że pobierając te opłaty, gmina działa jako podatnik VAT, a nie w charakterze organu władzy publicznej. TSUE pod uwagę wziął okoliczność, że właściciele nieruchomości poprzednio będących w użytkowaniu wieczystym mają obowiązek płacić gminie opłaty przekształceniowe przez 20 lat od dnia przekształcenia. ¨To pozwala gminie Wrocław na uzyskanie z tego tytułu dochodów o charakterze stałym- w konsekwencji transakcja ta stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 9 ust. ust. 1 dyrektywy VAT¨- stwierdzili sędziowie w uzasadnieniu. Więcej- na 16 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Ugody rozbudziły kredytobiorców¨. W IV kw. 2020 r. do polskich sądów rejonowych i okręgowych napłynęło 12,14 tys. nowych spraw dotyczących hipotek walutowych. To trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. i nieco więcej niż przez 12 miesięcy 2019 r.- wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości. W całym 2020 r. napłynęło 37,2 tys. nowych spraw wobec 11,6 tys. w 2019 r. Dla porównania na koniec 2020 r. Polacy mieli do spłacenia niecałe 428 tys. mieszkaniowych kredytów we frankach. Czy przedstawiony w grudniu przez KNF pomysł ugód zmniejsza chęć klientów do składania pozwów ? Ostatni kwartał 2020 r. i początek roku obecnego to bardzo wysoki wzrost zainteresowania frankowiczów prowadzeniem prac w sądach. Informacje o ugodach nie spowodowały wstrzymywania się przez nich z podjęciem takiej decyzji. Wręcz przeciwnie- zmotywowały, aby złożyć pozew- oceniają prawnicy. Powód to brak zaufania do banków i obawa, że ugody będą mniej korzystne od tego, co można uzyskać w sądzie- czytamy na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.02.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ w ¨Poradniku Gazety Prawnej¨ zamieszcza natomiast cykl tekstów pod wspólnym hasłem: ¨Nowe taryfy dla przedsiębiorstw wodociągowo- kanalizacyjnych. Jak poprawnie przygotować wniosek¨. 120 dni-  na tyle czasu przed końcem obowiązywania dotychczasowego cennika opłat za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki trzeba złożyć wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy. Większość przedsiębiorstw jest właśnie w ferworze przygotowywania dokumentów. A że od poprzedniego oszacowania kosztów minęły trzy lata, to warunki ekonomiczne, w jakich obecnie funkcjonują, zmieniły się bardzo. Wzrosły bowiem nie tylko ceny energii, lecz także zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych i koszty pracownicze. Firmy wodociągowe muszą wziąć to pod uwagę i odpowiedzieć sobie na pytanie nie tylko, jakie koszty zaplanować na kolejne trzy lata działalności, by właściwie i bezpiecznie realizować swą misję, lecz także w jaki sposób sprawiedliwie je przenieść na poszczególne grupy odbiorców usług. Zainteresowani znajdą na kolejnych stronach ¨Poradnika…¨ analizę procedury zatwierdzania taryf wodociągowo- kanalizacyjnych. Redakcja  podpowiada także, na co zwrócić uwagę, przygotowując dokumenty, i jak uzasadnić zmiany w opłatach. Lektura godna uwagi także dla firm i zarządców nieruchomości.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.02.2021.).

¨Głos Szczeciński¨ zastanawia się: ¨Pomysł na szczecińską starówkę. Jaki jest plan zagospodarowania?¨. Nowe kamienice to główny pomysł na stworzenie szczecińskiej starówki z prawdziwego zdarzenia. Ale nie jedyny. Redakcja zagląda  do planu zagospodarowania przestrzennego, który po latach uchwalono dla Starego i Nowego Miasta. Szczecińska starówka kojarzy się teraz głównie z kamienicami między Trasą Zamkową a ulicą Wyszyńskiego przy Zamku Książąt Pomorskich i katedrze. Plan jest taki, aby ciągnęła się dalej. Przez ul. Wyszyńskiego w kierunku ul. Św. Ducha, Podgórnej. Placu Tobruckiego. Stąd pomysł na budowę kolejnych kamieniczek, m.in. wokół Placu Tobruckiego, czy w miejscu skarpy przy ul. Rybackiej (w XIX w. była zabudowana w całości kamienicami o funkcji hotelowej, rozebranymi w latach powojennych), a także przy ul. Podgórnej i kilku sąsiednich. Na ostateczny widok poczekamy pewnie długie lata, ale jest już dokument, który ustala szczegółowe zasady rozszerzenia starówki- czytamy na szóstej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 26.02.2021.).

¨Kurier Szczeciński¨ we wkładce ¨Wiadomości Szczecińskie¨ informuje: ¨Szczecin likwiduje kopciuchy¨. Do 5 marca trwa nabór do kolejnej edycji miejskiego programu ¨Mewa¨, w którym można otrzymać 7500 zł za wymianę kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Takie samo dofinansowanie oferuje również drugi ekologiczny program- ¨Zefirek¨. Miejski program ¨Mewa¨ realizowany jest od połowy 2018 r., oferuje mieszkańcom dofinansowanie inwestycji likwidującej system ogrzewania oparty na paliwie węglowym. Aby je uzyskać, należy pozbyć się starego pieca i wymienić go na ogrzewanie gazowe, elektryczne, piec na pellet, odnawialne źródło energii, albo podłączyć nieruchomość do miejskiej sieci ciepłowniczej. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno indywidualni właściciele mieszkań i domów, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Program skierowany jest także do gminnych jednostek publicznych, firm i osób prawnych. Dofinansowanie obejmie inwestycje zrealizowane od 1 stycznia 2015 t. Więcej szczegółów- na drugiej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 26.02.2021.).

W ¨Wiadomościach…¨ czytamy również: ¨Rewitalizacja- kolejne oficyny będą jak nowe¨. Trzy oficyny przy ul. Bolesława Śmiałego 34,35 i 36 przejdą gruntowną przebudowę. W ramach inwestycji odnowione będzie również podwórze. Remont przeprowadzi Szczecińskie TBS. Modernizacja oficyn to kolejny etap prc renowacyjnych kwartału śródmiejskiego nr 33. Obejmuje on kompleksową modernizację trzech budynków wraz z zagospodarowaniem podwórza. Więcej- na dziewiątej stronie wkładki. Niżej czytamy: ¨Więcej mieszkań na programy społeczne¨. Szczecin zamierza przeznaczyć więcej lokali mieszkalnych na realizację programów związanych z  pomocą społeczną i wsparciem rodziny. Do tego celu chce wykorzystać głównie duże mieszkania komunalne. Chodzi o cztery programy mieszkaniowe: Dom dla Dziecka, Dom na Start, Dom dla Rodziny i Dom dla Seniora. Do tej pory wsparcie takie było realizowane przede wszystkim w oparciu o Szczecińskie TBS. Od teraz mieszkania na ten cel mają pochodzić również z zasobu Gminy zarządzanego przez ZBiLK. Realizacja programu będzie się odbywać we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Uchwała w tej sprawie reguluje i określa zasady, na których będą wynajmowane mieszkania w tych programach. Szacuje się, że tylko w tym roku Gmina przeznaczy na ten cel 12 lokali lub więcej, w zależności od zapotrzebowania. W pierwszej kolejności będą to wolne lokale komunalne o pow. powyżej 80 mkw., które można przebudować i dostosować do charakteru danego programu- czytamy. Szczegóły- także na dziewiątej stronie wkładki.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 26.02.2021.).

Zobacz również