Piątek, 26 listopad 2021

¨Szał na remonty, choć ceny materiałów drożeją¨
¨Murapol odporny na droższy kredyt¨
¨Zima za pasem. Tymczasem węgla zabrakło¨
¨Słaby pieniądz to problem dla kredytobiorców. Nie tylko walutowych¨
¨Samorządy między kryzysem a rozwojem¨
¨Mnożące się zawiłości w obrocie ziemią rolną¨
¨Komornik nie musi pukać dwa razy?¨
¨? a z notariuszem też warto porozmawiać¨
¨W sprawie ROP jest pole do rozmów¨

Więcej poniżej.

Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Taryfy podziurawią tarczę¨. Rząd zapowiada obniżkę VAT i akcyzy na paliwa i energię, ale to może być za mało, gdy w życie wejdą nowe stawki za prąd i gaz. Zbliża się kolejna zima, kiedy rząd musi interweniować na rynku energii, bo wysokoemisyjna energetyka jest coraz droższa. W 2019 r. zamroził ceny energii, teraz sięga po narzędzia podatkowe. Nie dość, że w związku z kryzysem energetycznym rosną ceny surowców- przede wszystkim gazu i ropy, ale i węgla- to jeszcze dolar umacnia się względem złotego, a to w amerykańskiej walucie rozliczane są transakcje na rynku surowców. Jakby tego było mało, rosną ceny uprawnień do emisji CO2- dziś za tonę wyemitowanego dwutlenku węgla elektrownie, ciepłownie i przemysł muszą zapłacić 70 euro. Komu? Krajowemu budżetowi, a nie odsądzanej od czci i wiary Brukseli. Pieniądze te, które w zeszłym roku zasiliły polski budżet kwotą ponad 20 mld zł powinny w zamyśle Komisji Europejskiej wspierać transformację energetyczną. Ogłoszony w czwartek pakiet inflacyjny- według rządu- ma przynieść rodzinom ulgę od kilkudziesięciu do nawet 100 zł miesięcznie. Ale obniżki podatków mogą zostać ¨zjedzone¨ przez zapowiadane na przyszły rok podwyżki cen prądu i gazu- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym obszernym tekście pod hasłem: ¨Tarcza antyinflacyjna, czyli czasowe kojenie bólu¨. Obniżki stawek podatku VAT i akcyzy na paliwa i prąd mają złagodzić skutki szybko rosnących cen- to czasowo podany środek przeciwbólowy. Rząd nie mówi, jak chce leczyć chorobę- oceniają ekonomiści. Więcej szczegółów- na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa natomiast: ¨Prawo własności ponad wizją urzędników¨. Przekroczenie władztwa planistycznego może być przyczyną nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. WSA w Poznaniu stwierdził częściową nieważność planu miejscowego uchwalonego przez Radę Miasta Poznania w 2013 r. Doszło wówczas do przeznaczenia prywatnej, mającej od wielu lat charakter rolny i położonej obok widniejącego w rejestrze zabytków zespołu dworsko- pałacowego nieruchomości, na teren zielony bez prawa zabudowy. Dla fragmentu, na którym znajduje się ruina dawnego budynku gospodarczego, przewidziano zabudowę mieszkaniową (jednorodzinną lub usługową). Właściciele nieruchomości wnieśli skargę na plan miejscowy, zarzucając istotne naruszenie zasad jego sporządzania, w tym przekroczenie przysługującego gminie władztwa planistycznego poprzez niezgodne z zasadami równości i proporcjonalności ograniczenie prawa własności. WSA przychylił się do tego stanowiska, stwierdzając, że doszło do naruszenia interesu prawnego skarżących jako właścicieli nieruchomości. Według sądu wszelkie ograniczenia prawa własności powinny być należycie uzasadnione i obowiązek w tym zakresie spoczywał na Radzie Miasta. Organ nie wywiązał się z tego należycie, gdyż uzasadnienie nie było wystarczające. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Mąż zasiedział, kobiety walczą¨. Sąd wieczystoksięgowy wpisuje do księgi tylko zmiany niesporne. Gdy spór zaistnieje, dokumenty nie wystarczą i musi się odbyć zwyczajny proces. To praktyczne orzeczenie Sądu Najwyższego w sporze między wdową i córką zmarłego o prawo do połowy działki, gdy każda z nich dysponuje mocnymi dokumentami. Wdowa ma postanowienie sądu rejonowego, że jej mąż zasiedział nieruchomość i akt stanu cywilnego, z którego wynika, że w tym czasie była jego żoną. Oraz uchwałę SN, zgodnie z którą nieruchomość zasiedziana przez jednego z małżonków wchodzi w skład majątku wspólnego, gdy bieg zasiedzenia zakończył się w czasie trwania wspólności ustawowej (tu: przed śmiercią męża). Córka natomiast sprzeciwiła się wpisania prawa wdowy do tej nieruchomości, kwestionując wejście działki do majątku wspólnego ojca i jego żony. Jednocześnie przedstawiła notarialne poświadczenia nabycia spadku po ojcu w całości na podstawie testamentu. Wdowa odwołała się do SN, ale ten jej skargę kasacyjną oddalił, uznając, że sąd wieczystoksięgowy nie może uwzględniać żadnych dalszych okoliczności niewynikających z wniosku o wpis i dołączonych dokumentów. Wdowie pozostaje zatem wytoczenie nowego powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym- czytamy także na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

Dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje z kolei: ¨Gotówka za grunt¨. Na rynek nieruchomości płynie rzeka pieniędzy. Za swoje chętnie kupujemy działki i mieszkania. Jeśli właściciel dostanie wiele ofert, zawsze wybierze klienta z gotówką. Ogólnopolskie badanie nastrojów pośredników przeprowadził portal Nieruchomosci-online we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. W ankiecie wzięło udział ponad 700 agentów i właścicieli biur. Pytano m.in. o udział zakupów za gotówkę, podaż, popyt i ceny. Z badań wynika, że  w ostatnim roku (wrzesień 2020- wrzesień 2021) transakcji gotówkowych wyraźnie przybyło. Największy wzrost zaobserwowano na rynku mieszkań i działek. W przypadku mieszkań trend ten potwierdziło aż 71,1 proc. badanych, w przypadku działek 68,8 proc. Na rynku domów wzrost transakcji gotówkowych zauważyło 51,2 proc. ankietowanych- podaje portal Nieruchomosci-online. Inaczej jest na rynku lokali i budynków użytkowych, który najboleśniej odczuł skutki pandemii. Tu spadek udziału transakcji gotówkowych zaobserwowało 15,6 proc. pośredników. Według cytowanego w tekście pośrednika z agencji Północ Nieruchomości Warszawa Giełdowa, klienci gotówkowi generują coraz większy popyt na mieszkania. Nawet połowa transakcji odbywa się za gotówkę. Za własne kupujemy kawalerki, dwu- i trzypokojowe mieszkania w dobrych lokalizacjach. Zdecydowana większość klientów płaci gotówką także za grunty pod zabudowę jednorodzinną oraz za domy. Kupując nieruchomość dla siebie, klienci wydają najczęściej 500- 600 tys. zł. Średnia rośnie z roku na rok. W przypadku zakupów inwestycyjnych, głównie mniejszych mieszkań, kwota jest odpowiednio niższa, zakupy kosztują zwykle 400- 500 tys. zł. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają też w innym miejscu: ¨Parki handlowe kwitną w całej Polsce¨. W budowie jest ok. 190 tys. mkw. takiej powierzchni. Deweloperzy szykują kolejne inwestycje. Bo klienci lubią parki. Koronawirus nie zainfekował parków handlowych. Prezes spółki EDS Retail Park zaznacza, że żaden z obiektów jego firmy nie został zamknięty w czasie pandemii. Klienci chętniej odwiedzają parki niż galerie ze względu na wejście do sklepów bezpośrednio z parkingu i brak dużych powierzchni wspólnych. Pandemia przyspieszyła znacznie rozwój parków handlowych. Wcześniej wielu inwestorów postrzegało ten format jako dodatek umożliwiający dywersyfikację portfela lub dogęszczenie sieci sprzedaży, bazującej w głównej mierze na obecności w dużych centrach czy sklepach przy głównych handlowych ulicach. Teraz rośnie zainteresowanie mniejszymi obiektami w mniejszych miastach. Z analiz firmy doradczej CBRE wynika, że parki handlowe w Polsce oferują w sumie 2,1 mln mkw. powierzchni. Dla porównania- centra handlowe to 10,5 mln mkw. W budowie jest ok. 190 tys. mkw. ¨parkowej¨ powierzchni. Termin oddania: 2021/2022 r. W formacie centrum handlowego powstaje zaś ok. 110 tys. mkw. Deweloperzy i inwestorzy nadal widzą duży potencjał w tym segmencie rynku, dlatego rozwój parków handlowych nadal będzie postępował- przewidują analitycy CBRE. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają niżej kolejny tekst: ¨Myślimy o przyszłości i wychodzimy do przodu¨. Za jakiś czas po prostu nie będzie wypadało, żeby budynek nie posiadał rozwiązań proekologicznych- mówił w programie  #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Grzegorz Kawecki, wiceprezes Marvipol Development. Rynek mieszkaniowy jest rozgrzany, mieszkania sprzedają się jak świeże bułeczki. Zdawałoby się więc, że nie jest to optymalny moment by oferować mieszkania, które posiadają dodatkowe funkcjonalności czy proekologiczne rozwiązania- stawia tezę redakcja. Rozmówca ¨Rz¨ odpowiada na to, że firma patrzy przyszłościowo, dbając o zrównoważony rozwój. Konsumenci nie wiedzą np., że to, co jest teraz bardzo typowe dla domów jednorodzinnych, czyli panele fotowoltaiczne, może funkcjonować również w domach wielorodzinnych. Dzięki temu klienci docelowo nie będą ponosić kosztów energii elektrycznej z tytułu oświetlania powierzchni wspólnych. Kolejnym rozwiązaniem w ramach standardu firmy są pakiety antysmogowe. Okna wyposażane są w specjalne filtry, które zatrzymują szkodliwe dla mieszkańca elementy. Całość rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują w innym miejscu: ¨Stopy przygniotły notowania¨. Kursy deweloperów negatywnie zareagowały na zmianę nastawienia RPP. Statystyki GUS pokazują, że produkcja mieszkań jest wciąż wysoka. Jeszcze w połowie października indeks WIG- Nieruchomości zaliczał kolejne najwyższe od wielu lat poziomy, by do tej pory spaść o 15 proc. Notowania Develii zjechały o 30 proc., Dom Development o 19 proc., Atalu o 10 proc., a Echo Investment o 5 proc. Październikowe dane GUS świadczą o tym, że branża tylko trochę wyhamowała produkcję mieszkań. W październiku deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową prawie 12,9 tys. mieszkań, o 14 proc. więcej niż we wrześniu, kiedy to branża złapała zadyszkę. Wtedy rozpoczęła się budowa 11,3 tys. mieszkań, o 28 proc. mniej niż średnio w bardzo gorącym okresie marzec- sierpień. Październikowy wynik jest o 18 proc. poniżej tej średniej. Licząc po dziesięciu miesiącach w Polsce ruszyła budowa 140,9 tys. lokali, o prawie 34 proc. więcej niż w osłabionym pandemią ubiegłym roku. Jeśli chodzi o pozwolenia na budowę, październik przyniósł powrót wysokich notowań. Deweloperzy dostali zielone światło na postawienie 16,9 tys. lokali- najwięcej od czerwca. W ciągu dziesięciu miesięcy pozwolenia objęły 174,4 tys. lokali, o prawie 32 proc. więcej rok do roku. Zdaniem ekspertki CBRE największą przeszkodą w realizacji optymistycznego scenariusza na 2022 r. mogą być rosnące koszty materiałów budowlanych i problemy z łańcuchami dostaw. Według analityków, kursy akcji deweloperów znalazły się pod presją ze względu na perspektywę kolejnych podwyżek stóp procentowych, które bez wątpienia ograniczą zdolność kredytową kupujących. W związku z tym deweloperom mieszkaniowym może być trudniej podnosić ceny lokali. Jednak mimo wszystko wydaje się, że obecnie mamy do czynienia z korektą, a nie ze zmianą trendu. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Firmę, która legalizuje samowolę, można ocenić inaczej¨. Poza wyjątkowymi i szczególnymi wypadkami nie można dopuścić do powstania społecznego przekonania, że naruszenie prawa budowlanego nie pociąga za sobą negatywnych skutków finansowych. NSA oddalił skargi kasacyjne spółki, której odmówiono umorzenia opłat legalizujących samowolę budowlaną. Konkretnie chodziło o postawione bezprawnie wolnostojące nośniki reklamy. Ponieważ rachunki za ich legalizację okazały się bardzo słone- po 125 tys. zł- spółka wystąpiła o umorzenie ich w 90 proc. i rozłożenie reszty na dwie raty. Urzędnicy rozłożyli na raty, ale całość opłat. O umorzeniu nie chcieli zaś słyszeć. Firma nie złożyła broni, ale batalia sądowa zakończyła się dla niej fiaskiem. Najpierw jej skargi oddalił WSA w Warszawie. Zgodził się, że do opłat legalizacyjnych mają zastosowanie przepisy o ulgach w spłacie należności podatkowych. Niemniej jest to możliwe w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Tymczasem, zdaniem WSA, sytuacja skarżącej nie daje jakichkolwiek podstaw do przyjęcia, że zaszły okoliczności uzasadniające przyznanie jej ulgi poprzez umorzenie 90 proc. należności. Co więcej, wobec wykazywania znacznych zysków i posiadania środków zabezpieczających funkcjonowanie samo rozłożenie na raty sąd potraktował jako swoisty ukłon w stronę spółki. Poza wyjątkowymi wypadkami nie można dopuścić do powstania społecznego przekonania, ze naruszenie przepisów prawa budowlanego nie pociąga za sobą negatywnych skutków finansowych. Podobnie do problemu podszedł NSA. Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Nieruchomości…¨ w innym miejscu zamieszczają obszerną rozmowę pod hasłem: ¨Na budowach praca dalej wre¨. Popyt na mieszkania nadal jest tak silny, że deweloperzy inwestują w kolejne projekty- mówi Jarosław Jędrzyński, analityk portalu Rynekpierwotny.pl. Dane GUS za wrzesień i październik pokazały niższe wartości wobec poprzednich miesięcy, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w rozpoczynanych przez deweloperów projektach. W ocenie rozmówcy ¨Rz¨ październikowe dane GUS nie zaskoczyły, wciąż pozostają na wysokich poziomach. Szczególnie optymistycznie wygląda liczba mieszkań z uzyskanymi pozwoleniami na budowę, ale i liczba lokali w rozpoczynanych projektach. Brak też jakichkolwiek sygnałów pogorszenia czy odwrócenia tej tendencji. Październik okazał się również kolejnym miesiącem potwierdzającym imponującą odporność inwestycyjnego segmentu mieszkaniówki na pojawiające się kolejne utrudnienia, jak choćby coraz gorszą sytuację na rynku materiałów budowlanych. Trudno jednak nie dostrzec pojawiających się na horyzoncie symptomów pogorszenia środowiska gospodarczego, wynikającego przede wszystkim z odwrócenia długoterminowej tendencji spadkowej stóp procentowych. Szczególnie spektakularna wydaje się reakcja notowań giełdowych deweloperów. Czy zapowiada to zbliżające się przesilenie i spowolnienie koniunktury w krajowej mieszkaniówce- z jej segmentem inwestycyjnym na czele- przekonamy się zapewne w perspektywie najbliższych miesięcy. Według analityka na razie trudno sobie wyobrazić, żeby ceny mieszkań miały zacząć mocno spadać, ale prędzej czy później zmiana cyklu nastąpi. Kiedy koniunktura nieco przysiądzie, popyt inwestorów instytucjonalnych może się okazać dla deweloperów wręcz zbawienny. Wszelkie głosy, które domagają się wręcz ograniczenia działalności funduszy PRS, są nieuzasadnione. Skala sektora jest niewielka, a najem instytucjonalny oznacza poprawę standardu- czytamy. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Rz¨ w kolejnym dodatku- ¨Biznes w czasie pandemii¨ przypomina z kolei: ¨Tarcza PFR 2.0.- rozpoczęły się rozliczenia udzielonych subwencji¨. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju z Tarczy Finansowej 2.0., muszą złożyć oświadczenia dotyczące pobranych środków. Od ubiegłego tygodnia możliwość rozliczenia uzyskały małe i średnie firmy. Mikroprzedsiębiorcy muszą czekać na rozliczenie do przyszłego roku. Według oficjalnych danych Polskiego Funduszu Rozwoju wsparcie finansowe w ramach Tarczy Finansowej 2.0. uzyskało ponad 47 tys. przedsiębiorców działających w 54 branżach, a łączna kwota wypłaconych subwencji przekroczyła 7 mld zł. Tarcza Finansowa 2.0. ruszyła w połowie stycznia 2021 r. Teraz, po dziesięciu miesiącach, nadszedł czas, by przedsiębiorcy rozliczyli się z otrzymanej pomocy. Jeżeli beneficjenci liczą na umorzenie udzielonej im subwencji muszą przede wszystkim dopilnować terminów składania oświadczeń o jej rozliczeniu, a mali i średni przedsiębiorcy dodatkowo terminu zwrotu nadwyżki z wypłaconej subwencji- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na pierwszej i czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza również tekst: ¨Nie zawsze da się prześwietlić konsorcjanta¨. Dopuszczalne jest samooczyszczenie konsorcjum w postępowaniu o zamówienie publiczne, gdy w błąd wprowadził jeden z konsorcjantów- uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w niedawnym orzeczeniu. W dniu 7 września 2021 r. TSUE wydał wyrok, w którym dokonał wykładni przepisów dyrektywy klasycznej w kontekście dopuszczalności dokonania przez konsorcjum samooczyszczenia, w sytuacji w której jeden z konsorcjantów przedstawił w trakcie postępowania przetargowego nieprawdziwe informacje, co do braku istnienia wobec niego przesłanek wykluczenia z postępowania. TSUE wskazał, że w przypadku zaistnienia tego rodzaju sytuacji instytucje zamawiającego powinny dokonać zindywidualizowanej oceny czy pozostali członkowie konsorcjum mieli możliwość zweryfikowania i sprawdzenia informacji przedstawionych przez współkonsorcjanta, co do istnienia wobec niego przesłanek wykluczenia. Instytucje te powinny kierować się przede wszystkim zasada proporcjonalności oraz zwracać uwagę na środki, jakimi dysponowało lub mogło dysponować konsorcjum w celu zweryfikowania prawdziwości przedstawianych przez poszczególne podmioty danych. TSUE zwrócił uwagę, że informacje te mogą bowiem pochodzić od podmiotu, wobec którego konsorcjum ¨nie dysponuje żadnym środkiem kontroli¨, a zatem nie miało możliwości potwierdzenia lub zaprzeczenia faktom przez niego wskazywanym. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza  kolejny tekst: ¨Porozumienia wykonawców ograniczające konkurencję¨. Zmowa przetargowa prowadzi do sytuacji, w której wykonawcy działający na rynku zaburzają konkurencję, co często skutkuje wzrostem cen i obniżeniem jakości realizowanych świadczeń. Zamawiający mogą walczyć z tego typu porozumieniami wykluczając z postępowania wykonawców, którzy je zawarli. Jedną z podstawowych zasad postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest zasada uczciwej konkurencji, która została sformułowana w art. 16 ustawy z 11 września 2019 r.- Prawo zamówień publicznych. W art. 16 Pzp na zamawiającego nałożony został obowiązek przygotowania i przeprowadzenia postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji. Co jednak w sytuacji, gdy zamawiający postępuje zgodnie z tym postulatem, a wykonawcy w danym postępowaniu dopuszczają się działania, które prowadzi do ograniczenia konkurencji, poprzez zawieranie porozumień ja ograniczających? W jaki sposób zamawiający może stwierdzić, że wykonawcy zawarli porozumienie ograniczające konkurencję w postępowaniu? Co zamawiający może zrobić, gdy stwierdzi, że doszło do zawarcia takiego porozumienia? Szczegółowe odpowiedzi znajdziemy w tekście- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

Inny dodatek piątkowej ¨Rz¨¨Prawo i podatki w firmie¨ przypomina: ¨Można wnieść roszczenia przeciwko deweloperowi za opóźnienia¨. Jeśli deweloper nie wywiązuje się terminowo z obowiązków przewidzianych w umowie z kupującym nieruchomość, ten ostatni ma pewne opcje dochodzenia swoich praw. Hossa na rynku mieszkaniowym spowodowała, że codzienne zawierane są setki nowych umów deweloperskich. Jednak nie zawsze deweloperom udaje się terminowo wykonać wszystkie zobowiązania w stosunku do nabywcy mieszkania. W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom zaniedbań sprzedawców ustawodawca przyznał nabywcom mieszkań sporo instrumentów służących zdyscyplinowaniu nierzetelnego dewelopera. Uchybieniem, które w praktyce zdarza się najczęściej, jest nieterminowe wybudowanie lokalu, skutkujące przeniesienie praw do mieszkania po umówionym terminie. Uprawnienie do odstąpienia od umowy nie jest w praktyce wykonywane często. Wynika to głównie z dwóch powodów. Przede wszystkim najczęściej pomiędzy zawarciem umowy deweloperskiej a terminem przeniesienia prawa własności lokalu upływa wiele miesięcy, w trakcie których ceny mieszkań rosną. Co gorsza, otrzymanie środków wpłaconych z tytułu ceny mieszkania nie musi być wcale takie proste. Do opóźnienia w przeniesieniu prawa własności lokalu dochodzi najczęściej na bardzo zaawansowanym etapie prac. W konsekwencji znaczna część środków wpłaconych na deweloperski rachunek powierniczy, w związku z postępami w realizacji inwestycji, jest już przekazana deweloperowi- czytamy. Więcej szczegółów- na siódmej i ósmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Prawo i podatki w firmie¨ przypomina też: ¨Wyższe kary za naruszenia przepisów¨. Ostatnia nowelizacja ustawy o odpadach drastycznie zwiększyła wysokość kar pieniężnych za naruszenie prawa. Przed nowelą maksymalna wynosiła 5 tys. zł. Teraz może to być nawet 1 mln zł. Od 23 września 2021 r. obowiązuje ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy- Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Nowelizacja zmieniła wiele przepisów ustaw dotyczących działalności podmiotów z branży gospodarowania odpadami. Istotną częścią nowości są zmiany modyfikujące system administracyjnych kar pieniężnych za naruszenia przepisów w zakresie gospodarowania odpadami- czytamy w ramach wstępu. Więcej szczegółów- na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.11.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zamieszcza z kolei druga już edycję ¨Poradnika Gazety Prawnej¨ poświęconą w całości uchwalonym przepisom Polskiego Ładu. W tekście wprowadzającym ¨Dodatkowe obciążenia i możliwości dla podatników¨ odnotowano: Kontynuując cykl poświęcony zmianom wprowadzonym przez Polski Ład , tym razem ¨Poradnik…¨ skupia się na nowościach w podatku dochodowym od osób prawnych. Wprawdzie w CIT nie będzie takiej rewolucji jak w PIT, ale liczba i zakres zmian i tak są ogromne. Oczywiście obawy firm budzą przede wszystkim rozwiązania, które wpływają na zwiększenie ich obciążeń podatkowych (m.in. nowy podatek minimalny, kolejne ograniczenia dotyczące kosztów uzyskania przychodów, opodatkowanie przerzucanych dochodów). Co gorsza, jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów pojawiają się wątpliwości dotyczące ich prawidłowego stosowania. ¨Poradnik…¨ zwraca także uwagę na zmiany korzystne dla podatników. I tak od przyszłego roku m.in. zniknie limit przychodowy, który ograniczał krąg podmiotów mogących korzystać z estońskiego CIT, a także wprowadzono zwolnienia podatkowe dla spółek holdingowych. Szczegółowa analiza poszczególnych przepisów podatkowych, przyjętych w ramach Polskiego Ładu- na kolejnych stronach piątkowego wydania ¨Poradnika…¨.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.11.2021.).

Zobacz również