Piątek, 23 lipca 2021

¨Wysokościowce na cenzurowanym¨
¨Perły w hotelach i pensjonatach¨
¨Od rowerów i ciepła- do mieszkań¨
¨Najem na doby powinien działać na zasadzie koncesji¨
¨Rabat dla dużej rodziny? Może Harley- Davidson?¨
¨Daniny katastralnej od wartości na razie nie będzie¨
¨Griffin z partnerami stawia (na) magazyny w Niemczech i Polsce¨
¨REIT- y mieszkaniowe czy komercyjne? A może? państwowe?¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Wysokościowce na cenzurowanym¨. Budowanie wieżowców w centralnych częściach miast wymaga dziś prawnej ekwilibrystyki. Deweloperzy apelują do resortu rozwoju o zmianę przepisów. 1 stycznia 2018 r. możliwość budowy na terenach śródmiejskich w polskich miastach została niemal zablokowana. Dzieje się tak, mimo że przepisy paradoksalnie miały umożliwić dogęszczenie tych miejsc i zlikwidować rozbieżności w stosowaniu przepisów o zabudowie śródmiejskiej- zauważa cytowany w tekście radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Wskazana data to dzień wejścia w życie noweli warunków technicznych. Na ich mocy przez zabudowę śródmiejską należy rozumieć ¨zgrupowanie intensywnej zabudowy na obszarze śródmieścia, określonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu miejscowego w studium¨. Ustawodawca nowymi przepisami chciał dać inwestorom jasną wskazówkę, że mogą budować bliżej sąsiada i nie muszą stosować standardowych norm nasłonecznienia, jeśli dokumenty planistyczne wskażą, że dany teren zakwalifikowano jako śródmieście. Szkopuł jednak w tym, że słuszny cel nowelizacji z 2018 r. i ustalenie jasnych reguł przegrał konfrontację z rzeczywistością. Miasta nieoczekiwanie zaczęły bowiem odmawiać pozwoleń na budowę dla terenów, które, choć położone w centrach miast, to w studiach czy planach nie operowały wprost nazwą zabudowa śródmiejska, a np. centrum czy śródmieście funkcjonalne. Zamarł w ten sposób obrót działkami w centrach miast, gdzie według nowych przepisów plany lub studia nie posługują się pojęciem zabudowy śródmiejskiej. Zmieniając prawo, nie dano czasu samorządom na dostosowanie chociażby studiów do nowych regulacji. Co więcej, do dziś w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie ma zapisu, że studia i plany miejscowe powinny zawierać informacje o zabudowie śródmiejskiej w rozumieniu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 23.07.2021.).

Dodatek ¨Rz¨- ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Perły w hotelach i pensjonatach¨. Oferta obiektów turystycznych na sprzedaż jest spora. Można wyłuskać perły. Najdroższe kosztują grube miliony. W Rowach nad morzem jest do kupienia ośrodek wypoczynkowy składający się z czterech budynków. Oferuje 144 miejsca noclegowe. Cena to 6 mln zł. 16 mln zł kosztuje pensjonat w Sarbinowie, kwota 2,4 mln zł wystarczy na hotel w Krynicy- Zdroju, 5,2 mln zł- w Polanicy- Zdroju. Oferty znajdziemy w portalu Morizon.pl. Z kolei w serwisie Otodom jest ok.2,2 tys. ogłoszeń dotyczących hoteli, pensjonatów, lokali usługowych- np. pod restauracje. 850 ofert określanych jest jako ¨hotelowe¨. Najwięcej, bo ponad 450 takich ogłoszeń to nieruchomości z Dolnego Śląska. Województwo zachodniopomorskie oferuje ich 347, pomorskie- 286. Trudno prognozować, jak zachowa się rynek po uspokojeniu sytuacji pandemicznej. Długofalowo wydaje się jednak, że- nawet jeśli przyjdzie nam zmierzyć się z kolejnymi lockdownami, krajowa turystyka, podróże służbowe, a także konferencje czy wesela będą pozwalały zarabiać właścicielom takich nieruchomości. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 23.07.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Od rowerów i ciepła- do mieszkań¨. Osiedla są budowane przez firmy powiązane z innymi branżami. Spółki powiększają banki ziemi i podbijają kolejne rynki mieszkaniowe. Obligacje na kwotę do 20 mln zł wyemituje Novdom, spółka deweloperska z grupy firm rodziny Sosnowskich należąca do właściciela polskiego producenta rowerów Kross, firmy powstałej 30 lat temu. W II półroczu Novdom planuje wprowadzić na rynek 600 mieszkań. Tyle lokali jest już w budowie, a w przygotowaniu- 1,5 tys. Osiedla buduje też Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (GPEC). Firma wchodzi na nowe rynki mieszkaniowe, będąc najpierw aktywną na rynku zarządzania technicznego nieruchomości. Dziś zarządza ponad 2 mln mkw. powierzchni. Firma rozwinęła te wykonawstwo generalne inwestycji, nie tylko ciepłowniczych. Potem poszła w stronę budownictwa mieszkaniowego, budując w Gdańsku osiedle mieszkań i domów w zabudowie szeregowej. Mieszkania buduje również firma związana z mięsnym holdingiem Duda. Spółka nieruchomościowa powstała w 1997 r. Od kilku lat działa pod szyldem Duda Development. Prowadzi inwestycje m.in. w Wielkopolsce i w Łodzi. W tym ostatnim mieście rozpoczęła niedawno sprzedaż mieszkań drugiego etapu osiedla Diasfera Łódzka przy ul. Kilińskiego. Powstanie tam 245 mieszkań. Na rynek deweloperski z innych branż weszły też Ochnik Development i Tacit Development. Pierwsza jest związana z marką produkująca odzież i obuwie, druga- inwestor m.in. apartamentowca Cosmopolitan w Warszawie- wyrosła z biznesu energetyczno- paliwowego. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 23.07.2021.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Najem na doby powinien działać na zasadzie koncesji¨. Czasami mamy wrażenie, że ktoś, wyjeżdżając na wakacje, zostawia w domu nie tylko pracę, ale i fundamentalne zasady dobrego zachowania- mówiła w programie ¨RZECZoNIERUCHOMOSCIACH¨ Magdalena Czarzyńska- Jachim, wiceprezydent Sopotu, która podaje, według danych ewidencyjnych miasta zarejestrowanych jest 700 obiektów, dysponujących w sumie 5 tys. miejsc o charakterze najmu krótkoterminowego. Mówimy tutaj o apartamentach i pokojach, nie zaś hotelach i pensjonatach, które dają dodatkową liczbę 5 tys. miejsc noclegowych. Poza systemem, co nie oznacza, że nielegalnie, są jeszcze apartamenty i pokoje wynajmowane przez osoby fizyczne, które nie podlegają wpisowi do ewidencji. Władze Sopotu szacują, że takich miejsc może być do tysiąca. Sopot jest bardzo specyficznym miastem, gdzie apartamenty na wynajem bardzo często sąsiadują z mieszkaniami, gdzie mieszka się na stałe. Nie ma specjalnych stref przeznaczonych wyłącznie dla turystów. To powoduje oczywiście wiele konfliktów, ponieważ nie wszyscy turyści przestrzegają zasad współżycia społecznego. Miasto zaproponowało więc zmiany w projekcie ustawy o usługach hotelarskich. Najważniejsza to wprowadzenie pewnej odpowiedzialności dla właścicieli apartamentów na zasadzie zbliżonym do koncesji. W momencie, gdy w danym apartamencie doszłoby do dwu- lub trzykrotnej interwencji policji, miasto miałoby możliwość wykreślenia takiego obiektu z ewidencji. Samorząd apeluje również o to, by zrównać osoby fizyczne z przedsiębiorcami, którzy wynajmują apartamenty, tak, aby jedni i drudzy musieli spełniać takie same wymogi- czytamy także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 23.07.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst pod hasłem: ¨Rabat dla dużej rodziny? Może Harley- Davidson?¨. Mieszkania idą jak woda. Deweloperzy nie rezygnują jednak z promocji. Oferują zniżki, dają prezenty. Promocje mają budować świadomość marki. Posiadaczom Karty Dużej Rodziny Cordia oferuje 5- proc. rabat na mieszkania, bez względu na ich wielkość. Rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą skorzystać ze zniżki albo zawrzeć umowę deweloperską za symboliczną złotówkę. Dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska i prezes Polnordu podaje, że rodziny 3+, które chcą kupić lokal o powierzchni 60- 70 mkw., mogą zaoszczędzić nawet 40 tys. zł. 5- proc. zniżki na trzy- i czteropokojowe mieszkania na stołecznych osiedlach Miasteczko Jutrzenki i Fabrica Ursus oferuje Aurec Home. Daje to oszczędności rzędu 30- 35 tys. zł. Promocje spółki Echo Investment to krótkie, limitowane akcje. Dotyczą one gotowych lub bliskich ukończenia osiedli. W lipcu kupującym czteropokojowe mieszkania w warszawskiej Stacji Wola deweloper da garaż za 1 zł. Chętni na penthause w Apartamentach przy Warzelni dostaną w prezencie elektryczny motocykl Harley- Davidson. Wystarczy zebrać tylko ok. 8,5 mln zł na 272- metrowy apartament… Rynek mieszkań w skali makro radzi sobie bardzo dobrze. Kolejne promocje nie mają na niego istotnego wpływu. Na lokalnych rynkach, szczególnie w dużych miastach, konkurencja wśród deweloperów jest jednak spora, co zachęca firmy do stosowania rabatów. Promocje wielu firm to także pretekst do budowania świadomości marki i oferty- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 23.07.2021.).  

¨Nieruchomości…¨ informują również: ¨Daniny katastralnej od wartości na razie nie będzie¨. Resort finansów zapewnia, że nie planuje zmiany dotychczasowych zasad opodatkowania nieruchomości. Wszystko wskazuje na to, że na razie Polacy nie będą płacić więcej od mieszkań, domów czy gruntów. W odpowiedzi na poselską interpelację w sprawie założeń wprowadzenia podatku katastralnego wiceminister finansów Jan Sarnowski zapewnił, że resort nie planuje zmiany zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Zwłaszcza nie ma zamiaru wprowadzenia podatku o podstawie opartej na wartości nieruchomości, czyli tzw. podatku katastralnego. W odpowiedzi przypomniano, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki, ewentualnie ich części. Podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia, natomiast dla budynków lub ich części- powierzchnia użytkowa. Wysokości stawek daniny określane są co roku uchwałą rady gminy. Przypomnijmy: maksymalna stawka podatku od nieruchomości dla gruntów pozostałych- w tym pod mieszkaniami czy domami- to 0,52 zł od 1 mkw. powierzchni, a dla tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nieco więcej, ale również niecałą złotówkę, tj. 0,99 zł od 1 mkw. powierzchni. Zastąpienie obowiązującego obecnie podatku katastralnym spowodowałoby znaczący wzrost obciążeń właścicieli mieszkań i domów. Podatek katastralny to typowa danina od wartości majątku, bo o wysokości opodatkowania decyduje wartość katastralna nieruchomości. Nie jest to jednak proste odniesienie do wartości rynkowej- czytamy także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 23.07.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨Griffin z partnerami stawia (na) magazyny w Niemczech i Polsce¨. Za Odrą chcemy stworzyć portfel o wartości ponad 200 mln euro, a nad Wisłą- ponad 1 mld euro- zapowiada Nebil Senman, partner zarządzający w Griffin Real Estate. Spółka weszła razem z Madison International Realty w joint venture z Panattoni Europe na niemiecki rynek magazynowy. O logistycznym boomie w Polsce mówi się od dłuższego czasu, natomiast według rozmówcy ¨Rz¨ podobnie jak w naszym kraju, również niemiecki rynek magazynowy w ostatnim czasie dynamicznie rośnie. W ub.r. odnotowano drugi co do wielkości wzrost popytu powierzchni- wynajęto niemal 7 mln mkw., co stanowi wzrost o 5 proc. i 18 proc. względem średnich z okresów odpowiednio pięcio- i dziesięcioletnich. Ważnym czynnikiem pobudzającym wzrost był, podobnie jak w Polsce, dynamiczny rozwój e- commerce. Łącznie w całych Niemczech firmy zajmujące się handlem internetowym wynajęły ponad 1 mln mkw., co stanowi najwyższy wynik w historii. Jak dalej wskazuje rozmówca ¨Rz¨, polski rynek e- commerce rośnie w tempie ponad 18 proc. rocznie- to najszybszy wzrost w całej Europie. Zważywszy na to, że popyt na nowe powierzchnie generowany jest nie tylko lokalnie, ale również przez operatorów obsługujących rynki krajów Europy Zachodniej, uważa, że polski rynek powierzchni logistycznych obsługujący sektor e- commerce będzie rósł w tempie wykładniczym. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 23.07.2021.).

Niżej ¨Nieruchomości…¨ zastanawiają się: ¨REIT- y mieszkaniowe czy komercyjne? A może… państwowe?¨. Majątek państwowy jest olbrzymi i wykorzystywany poniżej potencjału rentowności. REIT- y przyczyniłyby się do racjonalizacji wykorzystania tych zasobów- oceniają eksperci stowarzyszenia Law4Growth. W przyszłym tygodniu pracę rozpoczyna zespół ds. przygotowania projektu ustawy o polskich REIT- ach, czyli spółkach inwestujących w nieruchomości. Dyskusja będzie dotyczyć szczególnie zasad funkcjonowania REIT- ów, a także m.in. przedmiotu inwestowania- jeśli nieruchomości komercyjne, to jakie i czy dodatkowo portfele mieszkań na wynajem. Jaki powinien być przepis na REIT- y według stowarzyszenia Law4Growth? Przedmiot działalności powinien ograniczać się wyłącznie do najmu, spółki powinny korzystać ze zwolnienia z podatku CIT pod warunkiem wypłaty 90 proc. zysków w formie dywidendy. Warte rozważenia byłoby zagwarantowanie półrocznej lub wręcz kwartalnej wypłaty z zysku. Forum za bezzasadne postrzega wszelkie ograniczenia działalności REIT- ów do wybranych sektorów rynku nieruchomości- zakres możliwości powinien być szeroki, byle tylko aktywa generowały zwrot umożliwiający wypłatę dywidendy. REIT- y mogłyby powstać również z wniesienia aportu w postaci gruntów rolnych, lasów gospodarczych, mieszkań komunalnych, hoteli, budynków użytkowych przeznaczonych na wynajem oraz biurowych, znajdujących się w zasobie Skarbu Państwa. Cytowany w tekście ekspert wskazuje, że pierwszym REIT- em mógłby zostać notowany na GPW Polski Holding Nieruchomości- gdyby nie spadająca od lat wysokość dywidendy. Z raportu ¨Save&Invest¨ wynika, że naturalnym kandydatem do działania jako REIT jest również Polski Holding Hotelowy. Taką formę mogłyby przyjąć również fundusze PFR (Fundusz Mieszkań dla Rozwoju i Fundusz Mieszkań na Wynajem), czy Agencji Rozwoju Przemysłu, a także aktywa wydzielone ze spółek Skarbu Państwa. Więcej- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 23.07.2021.).

Zobacz również