Piątek, 26 kwietnia 2019

Miasta oddają serca biznesowi, Rzeczpospolita
Zielona certyfikacja wciąż na fali, Rzeczpospolita
Papier przestanie już królować, Rzeczpospolita
Właściwie napisana umowa pozwoli ochronić portfel agenta, Rzeczpospolita
Słowo klucz: polaryzacja, Rzeczpospolita
Nie ma PIT od sprzedaży odzyskanego gruntu czy domu, Rzeczpospolita
Działalność w domu, opłaty w kosztach, Rzeczpospolita
Mieszkań będzie mniej. I droższych, Rzeczpospolita
Osiedle niedaleko jeziora, Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

Piątkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości""Miasta oddają serca biznesowi". Śródmieścia zamieniają się w centra biznesowe. Mieszkania w takich miejscach drożeją w dwucyfrowym tempie. Mediana cen mkw. nowych mieszkań w śródmieściu Warszawy to już ponad 17,5 tys. zł. Na rynku wtórnym- niemal 11,3 tys. zł- podaje Emmerson Evaluation. Drożeją też centra innych miast. W Krakowie za mkw. mieszkania w śródmieściu deweloperzy chcą prawie 8,4 tys. zł (mediana), a prywatni właściciele lokali- ponad 7,6 tys. zł W ciągu roku do niemal 8 tys. zł za mkw. zdrożały nowe mieszkania w śródmieściu Wrocławia- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.04.2019.).

 

"Nieruchomości…" informują też: "Zielona certyfikacja wciąż na fali". Powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów osiągnęła w Polsce już prawie 14 mln mkw. To o ponad 2 mln mkw. więcej niż w roku poprzednim- wynika z najnowszego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.04.2019.).

 

W "Nieruchomościach…" także czytamy: "Papier przestanie już królować". Łatwiej będzie można projektować na elektronicznych mapach- mówi Waldemar Izdebski, główny geodeta kraju. Urząd Geodezji i Kartografii pracuje nad nowelizacją prawa geodezyjnego i kartograficznego. Proponuje w nim bezpłatnie udostępniać dane z centralnego zasobu. Z poziomu powiatowego urząd chce, aby bezpłatnie były dostępne podstawowe dane dotyczące działek ewidencyjnych. Zamierza popularyzować też projektowanie na mapach elektronicznych z pominięciem papieru. Pod warunkiem, że będzie do niej dołączone oświadczenie geodety o zgodności z danymi przekazanymi i przyjętymi do ośrodka geodezji i kartografii. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.04.2019.).

 

"Nieruchomości…" przypominają też: "Właściwie napisana umowa pozwoli ochronić portfel agenta". Orzecznictwo dotyczące umów pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie jest korzystne dla agentów. Najnowsze, nieprawomocne jeszcze, orzeczenie szczecińskiego sądu odbiło się głośnym echem w środowisku pośredników. Sprawa dotyczyła umowy na wyłączność między przedsiębiorcami: agencją nieruchomości i sprzedającym. Nieruchomość została sprzedana, jednak nabywcą nie była osoba wskazana przez pośrednika. Klient odmówił wypłaty wynagrodzenia, sprawa trafiła do sądu. Na orzeczeniu nie zaważyła jednak ocena, czy żądanie pozwu było zasadne, lecz fakt, że pośrednik nie potrafił wykazać, iż miał podstawy do wytoczenia powództwa- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.04.2019.).

 

W "Nieruchomościach…" znajdziemy też "Słowo klucz: polaryzacja". Silne centra handlowe stają się jeszcze mocniejsze, mniejsze zaś będą musiały mocno się wysilić, by utrzymać się na rynku- a być może przejść zupełną metamorfozę. Według szacunków BNP Paribas Real Estate na koniec marca w Polsce było w budowie 440 tys. mkw. powierzchni handlowej. Ok. 40 proc. podaży przypada na miasta poniżej 100 tys. mieszkańców i mniejsze. Analitycy spodziewają się, że w tym i przyszłym roku podaż w dalszym ciągu będzie ograniczona- w ciągu roku, licząc do końca marca, zasoby wzrosły o 2,7 proc. do 14, 68 mln mkw. Szczegóły- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.04.2019.).

 

"Nieruchomości…" przypominają: "Nie ma PIT od sprzedaży odzyskanego gruntu czy domu". Zwrot wywłaszczonej nieruchomości zarówno spadkobiercom, jak i ich następcom prawnym nie powoduje powstania przychodu, nawet jeżeli zbyli ją przed upływem pięciu lat- wynika z wyroku NSA z 5 kwietnia, korzystnego dla podatników. Szczegóły- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.04.2019.).

 

"Prawo co dnia" zauważa: "Działalność w domu, opłaty w kosztach". Przedsiębiorca może obliczyć, jaką część mieszkania wykorzystuje w firmie, i proporcjonalnie rozliczać wydatki. Skarbówka pozwala wrzucać w podatkowe koszty czynsz i inne opłaty za mieszkanie wykorzystywane w działalności. Nawet jeśli przedsiębiorca nie wydzielił na firmę odrębnego pomieszczenia- czytamy na 16 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.04.2019.).

 

"Rz" zapowiada też: "Mieszkań będzie mniej. I droższych". Sprzedaż na szerokim rynku ma się skurczyć drugi rok z rzędu, a deweloperzy z GPW i Catalyst nastawieni są na odbicie lub stabilizację. Dalszy, mocniejszy spadek liczby mieszkań wprowadzanych przez deweloperów na rynek, w konsekwencji drugi z rzędu rok spadku sprzedaży, a także dalszy, choć już nie tak dynamiczny, wzrost cen lokali- to scenariusz firmy doradczej JLL Reas na ten rok. Według szacunków w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedadzą 58- 59 tys. mieszkań, 0 10 proc. mniej rok do roku. W 2018 r. sprzedaż skurczyła się o 11 proc., do 64,9 tys. lokali i był to pierwszy rok korekty po pięciu latach boomu, kiedy liczba transakcji rosła średnio 18,9 proc. rocznie. Szczegóły- na 20 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 26.04.2019.).

 

"Gazeta Wyborcza" w dodatku "M Kwadrat" zamieszcza tekst: "Osiedle niedaleko jeziora". W samym sercu Dąbia powstaje wyjątkowe osiedle. Jedyne takie w Szczecinie. Położone zaledwie 500 metrów od jeziora Dąbie i wznoszone na ponad 700 palach. Inwestycję realizuje TBS Prawobrzeże. Powstaje tu sześć budynków. W sumie na osiedlu znajdą się 184 mieszkania, jedno-, dwu- i trzypokojowe o pow. od 46 do 65 mkw. Mieszkania będą wykończone pod klucz. Z ogródkami na parterze, i balkonami przy wyższych kondygnacjach. Przewidziano lokale dla osób niepełnosprawnych. W każdej klatce schodowej zaprojektowano wózkownie. Z osiedla pieszo w ciągu kilku minut dojdziemy do plaży, a dzieci do szkoły czy przedszkola. Zgodnie z umową mieszkania mają być gotowe wiosną 2020 r. Koszt inwestycji wynosi ok. 64 mln zł. Budowa osiedla finansowana jest z kredytu BGK, wkładu gminy, partycypacji najemców i środków własnych TBS Prawobrzeże- czytamy na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 26.04.2019.).

 

Zobacz również