Piątek, 26 czerwca 2020
¨Rady nadzorcze mogą dalej działać¨
¨Czy dłużnik ma wpływ na zmianę banku¨
¨Tanie M od prezydenta¨
¨Ceny transakcyjne już spadają¨
¨Ratowanie natury przez blokowanie budowy w sądzie¨
¨Deweloper czyści działki po fabrykach¨
¨Szukanie alternatywnych metod pozyskiwania kapitału¨
¨Coraz więcej wolnych biur¨
¨Branży hotelowej może grozić fala upadłości¨
¨TBS- y 2020¨
¨Poza ramy z ustawy¨
¨Nowe mieszkania nad jeziorem Dąbie¨
¨Odnowiona kamienica na Pomorzanach¨
¨Lokale użytkowe na wynajem¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Rady nadzorcze mogą dalej działać¨. Przepisy antykryzysowe wydłużyły kadencje władz spółdzielni mieszkaniowych, którym upływały one w czasie pandemii. Takie rozwiązania zawiera tarcza antykryzysowa 4.0, która już obowiązuje. Jej art. 90a przewiduje, że gdy kadencja rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ulega ona przedłużeniu, ale tylko do dnia zwołania pierwszego walnego zgromadzenia spółdzielni. A powinno ono zostać zwołane w ciągu sześciu tygodni od zakończenia pandemii. Spółdzielniom nie grozi więc paraliż decyzyjny. Rady nadzorcze uchwalają bowiem m.in. plany gospodarcze, nadzorują i kontrolują działalność spółdzielni mieszkaniowej, czy też wyrażają zgodę na ustanowienie służebności gruntowej- jeżeli wynika to ze statutu. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.06.2020.).
¨Prawo co dnia¨ także krótko: ¨Czy dłużnik ma wpływ na zmianę banku¨. Sąd Okręgowy w Warszawie pyta SN, czy zbycie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką bez pisemnej zgody właściciela nieruchomości przeszkadza we wpisaniu nowego wierzyciela do księgi wieczystej. Chodzi o umowy zbycia należności bankowych zabezpieczonych hipoteką sprzed 7 marca 2009 r., jeśli wniosek o ujawnienie przeniesienia hipoteki złożono po tej dacie. Od tego dnia usunięto z art. 95 prawa bankowego wymóg uzyskania zgody właściciela nieruchomości na wpis nowego wierzyciela hipotecznego. W tej sprawie rok wcześniej PKO BP przejął wierzytelność z umowy kredytu udzielonego frankowiczom przez Nordea AB, ale o wpisywanie go do księgi wieczystej jako wierzyciela hipotecznego bank wystąpił już po zmianie przepisów. Gdyby SN uznał, że nabywca wierzytelności nie miał podstaw do wpisu jako wierzyciela (co uczynił sąd wieczystoksięgowy), oznaczałoby to, że PKO BP nie jest wierzycielem frankowiczów i nie powinni mu płacić aktualnie rat- czytamy także na 10 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.06.2020.).
Dodatek ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ dokonuje przeglądu programów kandydatów w wyborach prezydenckich. W tekście ¨Tanie M od prezydenta¨ zauważa: Przywrócenie programu ¨MdM¨, wsparcie gminnego i spółdzielczego budownictwa, bony mieszkaniowe- to oferty kandydatów. Mieszkaniowy program kandydata Koalicji Obywatelskiej opiera się na dwóch filarach: przywróceniu ¨MdM¨ oraz inicjatywie, która przyspieszyłaby budowę czynszówek. W ramach BGK miałby powstać fundusz finansujący większą niż do tej pory część inwestycji komunalnej. Jego zdaniem, im więcej mieszkań na wynajem będą budować samorządy, tym większą presję zaczną wywierać na rynek najmu, zbijając ceny. Władysław Kosiniak- Kamysz, kandydat Koalicji Polskiej ocenia, że obecny kryzys po epidemii odciśnie piętno także na rynku nieruchomości. Dlatego, jak podkreśla, potrzebna jest pomoc państwa w uzyskaniu kredytu poprzez częściowe pokrycie wkładu własnego. Ludowiec proponuje program ¨Własny Kąt¨. Ma wspierać młode małżeństwa w zakupie lub budowie nowych domów i mieszkań. Budżet państwa sfinansuje do 50 tys. zł wkładu do kredytu na pierwsze własnościowe mieszkanie. Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji, podkreśla, że już na początku kryzysu wyszedł z inicjatywą ustawowego zawieszenia kredytów hipotecznych na czas stanu epidemii. Jego zdaniem trzeba też zmniejszyć obciążenia i wspierać niewielkie oddolne inicjatywy, m.in. spółdzielcze, walcząc w ten sposób z niemal całkowitym opanowaniem rynku przez deweloperów. Szymon Hołownia uważa z kolei, że w ostatnich 15 latach rządy PO i PiS stosowały różne rozwiązania. PO kładła nacisk na budowę mieszkań na sprzedaż, PiS na budownictwo czynszowe. Działania PO nie rozwiązały problemu bariery dochodowej, działania PiS były zbyt anemiczne i nieskuteczne. Jego zdaniem kluczowe jest zaangażowanie samorządów, najlepiej w formule partnerstwa publiczno- prywatnego. Robert Biedroń, kandydat Lewicy postuluje uregulowanie rynku poprzez państwowego dewelopera w celu obniżenia cen. Sprzeciwia się też eksmisjom na bruk. Częścią jego planu jest też ustawa reprywatyzacyjna, porządkująca ostatecznie obecną sytuację. Sztab prezydenta Andrzeja Dudy mimo wielokrotnych próśb nie odpowiedział na pytania redakcji… Więcej- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.06.2020.).
¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również rozmowę z Jarosławem Jędrzyńskim, ekspertem portalu Rynekpierwotny.pl. W tekście ¨Ceny transakcyjne już spadają¨. Dane GUS za maj pokazują dalszy- po kwietniu- spadek rok do roku zarówno liczby mieszkań, które deweloperzy rozpoczęli stawiać (o 45 proc.), jak i liczby mieszkań objętych pozwoleniami na budowę (o 36 proc.). Na pytanie, czy mamy kryzys, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Dane za maj na temat całego rynku mieszkaniowego wyglądają pozornie dość optymistycznie, ponieważ w stosunku do kwietnia nastąpiło dwucyfrowe odbicie we wszystkich trzech kategoriach: mieszkań oddanych do użytkowania, których budowa się rozpoczęła i które uzyskały pozwolenie na budowę. Kiedy wczytamy się bliżej w statystyki, nie wyglądają już one tak optymistycznie. Odbicie wynika przede wszystkim z tego, że mocno poprawił się wynik inwestorów indywidualnych. Deweloperzy faktycznie uzyskali słabsze wyniki. Więcej szczegółów- także na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.06.2020.).
W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Ratowanie natury przez blokowanie budowy w sądzie¨. Ekolodzy będą mogli zażądać w sądzie administracyjnym zawieszenia wykonania decyzji środowiskowej. To na razie projekt. Rząd pracuje nad przepisami, które mają zwiększyć udział organizacji ekologicznych w procedurach budowlanych. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska, który aktualnie znajduje się w uzgodnieniach publicznych. Ostatnio prace nad przepisami nabrały tempa. Wciąż jednak budzą kontrowersje, zarówno wśród inwestorów jak i ekologów. Przede wszystkim dotyczą one propozycji wstrzymywania wykonania decyzji środowiskowych po ich zaskarżeniu do sądu administracyjnego. Polski Związek Firm Deweloperskich postuluje wykreślenie z projektu przepisu w tej sprawie. Propozycja nie podoba się również ekologom. Ich zdaniem nie wiadomo, w jakim trybie oraz w jakim terminie ma nastąpić wydanie postanowienia wstrzymującego natychmiastowe wykonanie decyzji środowiskowej- czytamy. Więcej- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.06.2020.).
¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Deweloper czyści działki po fabrykach¨. Świetnie położone pofabryczne grunty to łakomy kąsek. Deweloperzy zapewniają, że badają i uzdrawiają ziemię. Mieszkania na pofabrycznym terenie warszawskiego Ursusa kupił czytelnik. Zaczął się jednak zastanawiać, czy osiedle na pewno jest bezpieczne. Dawne obiekty przemysłowe oddają grunty w całej Polsce. Powstają na nich kolejne inwestycje mieszkaniowe, często połączone z obiektami komercyjnymi. Tymczasem przepisy dotyczące badania poprzemysłowych terenów pod kątem zanieczyszczeń są niejednoznaczne. Paradoks polega na tym, że de facto nie istnieje obowiązek wykonania takich badań. Jest więc dość prawdopodobne, że jakiś bliżej nieokreślony odsetek parceli poprzemysłowych wykorzystywanych przez deweloperów, nie jest badany. Zabezpieczeniem powinna być tzw. decyzja środowiskowa. Trudno natomiast powiedzieć, czy tak się zawsze dzieje. Deweloperzy zapewniają, że ziemię badają, a jeśli trzeba- uzdrawiają. Szczegóły- także na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.06.2020.).
¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨Szukanie alternatywnych metod pozyskiwania kapitału¨. Duże uzależnienie branży nieruchomości od finansowania się kredytami to problem, kiedy banki zaostrzają politykę. Część spółek posiłkuje się obligacjami, niektórzy przypominają sobie, że pieniądze może zapewnić giełda. Jak informuje firma CBRE, w ostatnich miesiącach banki selektywnie podchodzą do finansowania nieruchomości. Relatywnie najłatwiej o kredyt na inwestycje magazynowe, ale też biurowe i mieszkaniowe. Pod górkę mają centra handlowe, a hotele są praktycznie na czarnej liście. Banki wymagają wkładu własnego (35- 40 proc.) i wyższych niż wcześniej poziomów przednajmu (nawet 50 proc.) czy przedsprzedaży. Rosną marże, wydłuża się procedowanie wniosków. Deweloperzy wracają więc do finansowania obligacyjnego. W Polsce powoli rozwija się rynek, który od lat działa na zachodzie Europy. Jeśli chodzi o formy finansowania pozabankowego, należy wymienić głównie fundusze inwestujące w dług nieruchomościowy oraz firmy ubezpieczeniowe ze strategiami w dług nieruchomości. W poszukiwaniu pieniędzy część spółek przypomina sobie również o obecności na giełdzie.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.06.2020.).
W kolejnym tekście ¨Nieruchomości…¨ odnotowują: ¨Coraz więcej wolnych biur¨. Zacznie się walka o najemcę- mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD, platformy monitorującej rynek biurowy. Jak pokazują dane REDD, na początku kwietnia na rynek w całej Polsce trafiło ok. 700 biur o łącznej powierzchni 180 tys. mkw. Te moduły nie zostały zaabsorbowane. Poziom pustostanów rośnie i na razie nic nie zwiastuje odwrócenia tej tendencji. Negocjacje dotyczące wynajmu nowych powierzchni w wielu przypadkach są zawieszane. Kurczy się także średnia powierzchnia dostępnych biur. W porównaniu z początkiem kwietnia zmniejszyła się niemal o 25 proc., z 540 do 415 mkw. Oznacza to, że z biurowców wychodzą głównie małe i średnie firmy. Już ponad 4,3 tys. mkw. biur stoi także pustych. To o 18 proc. więcej niż pod koniec marca. W sumie, biorąc pod uwagę powierzchnię oddaną oraz tę w budowie, ale już komercjalizowaną, jest to ponad 2,4 mln mkw.- czytamy. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.06.2020.).
¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Branży hotelowej może grozić fala upadłości¨. Perspektywy dla hoteli okazują się gorsze niż oczekiwano. Goście biznesowi nie wrócili, na razie nie dopisują także turyści. Aż 87 proc. hoteli ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Każdy miesiąc zamknięcia hoteli z powodu epidemii koronawirusa oznacza spadek przychodów całej polskiej branży hotelowej w granicach od 870 mln do 1 mld zł- szacowała w czasie lockdownu Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Straty zmuszają hotelarzy do ograniczania planowanych inwestycji i remontów. Przykładem jest budowa hotelu Gołębiewski w Pobierowie- została wstrzymana. Kredyt inwestycyjny na realizację przedsięwzięcia- 30 mln zł- został przekierowany na utrzymanie pozostałych czterech hoteli i zatrudnienie ich. Epidemia zapewne wpłynie także na dopiero przygotowane inwestycje- czytamy na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 26.06.2020.).
¨Strefa Gospodarki¨– dodatek ¨Dziennika Gazety Prawnej¨ zamieszcza ranking ¨TBS- y 2020¨. Na łamach dodatku poznajemy dziesiątkę- według rankingu- najlepszych TBS- ów działających w kraju. Redakcja brała pod uwagę szereg zmiennych, od danych finansowych poprzez ocenę inwestycji, podnoszenie kwalifikacji zawodowych personelu aż po ocenę działalności na polu SCR. Na trzecim miejscu rankingu- razem z Gdańskim- znalazło się Stargardzkie TBS. W tekście ¨Poza ramy z ustawy¨ czytamy: Budowa i eksploatacja wielorodzinnych budynków mieszkalnych to chleb powszedni wszystkich TBS- ów w Polsce. Od lat z tych ram wyłamuje się Stargardzkie TBS, realizując mieszkania wspomagane i inne programy społeczne, a także budując obiekty użyteczności publicznej. Początki mieszkalnictwa wspomaganego w Stargardzie to lata 1998- 1999. Dziś to już kompleksowy program mieszkaniowy ¨Potrzebny Dom¨. Liczne programy mieszkaniowe, pomoc osobom starszym i usamodzielniającym się wychowankom domów dziecka, to nie koniec ram przekraczanych przez stargardzką Spółkę, która zrealizowała i zarządza budynkiem oświatowym mieszczącym oddziały przedszkolne i wczesnoszkolne. W trakcie realizacji jest kolejny budynek niemieszkalny- Stargardzie Centrum Nauki. Będzie to nowoczesna placówka edukacyjna i kulturalna, która w swoim założeniu ma rozbudzić aktywność i ciekawość świata oraz wzbogacić wiedzę z zakresu nauk ścisłych i technicznych w atrakcyjnej, przystępnej formie. Projekt SCN jest realizowany w partnerstwie Miasta Stargard, Stargardzkiego TBS i Stargardzkiego Centrum Kultury. Inwestycję współfinansuje Unia Europejska w ramach RPO Pomorza Zachodniego. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie ¨Strefy Gospodarki¨.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 26.06.2020.).
¨Kurier Szczeciński¨ we wkładce ¨Wiadomości Szczecińskie¨ odnotowuje: ¨Nowe mieszkania nad jeziorem Dąbie¨. TBS Prawobrzeże zakończyło właśnie budowę nowego osiedla przy ul. Fregaty w Szczecinie. W sumie powstało sześć budynków, w których jest prawie 200 mieszkań. Wszystko to w sąsiedztwie jeziora Dąbie. Pierwsi lokatorzy już wprowadzają się do swoich domów. Budowa pierwszego etapu osiedla ruszyła w sierpniu 2018 r. W ciągu niespełna dwóch lat zaniedbana dotąd przestrzeń w rejonie ul. Masztowej i Oficerskiej przeszła radykalną metamorfozę. Atutem osiedla jest z pewnością bliskość jeziora Dąbie, kąpieliska i plaży miejskiej oddalonej jedynie 500 metrów od mieszkań. Osiedle powstało na solidnych fundamentach. Ze względu na jego usytuowanie najpierw wbito w ziemię ponad 700 pali na głębokość 5 i 6 m. Dopiero potem przystąpiono do realizacji zasadniczej części inwestycji. Mieszkania, jak zawsze w przypadku inwestycji TBS, są wykończone pod klucz. Lokale na parterze mają dostęp do ogródków przydomowych. Przewidziano także mieszkania dla osób niepełnosprawnych. Teren wokół budynków jest kompleksowo zagospodarowany. Koszt inwestycji wynosi ok. 60 mln zł. Budowa osiedla jest finansowana z BGK, wkładu gminy, partycypacji najemców i środków własnych TBS Prawobrzeże. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie drugiego etapu budowy osiedla, w realizacji którego powstanie również sześć budynków i 184 mieszkania. Więcej szczegółów- na dziewiątej stronie wkładki.
(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 26.06.2020.).
Niżej w ¨Wiadomościach…¨ czytamy: ¨Odnowiona kamienica na Pomorzanach¨. Kolejna przedwojenna kamienica odzyskała swoje dawne piękno. Tym razem remontu doczekał się budynek przy ul. Powstańców Wielkopolskich 22 w Szczecinie. Modernizację przeprowadził Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. Koszt inwestycji to ok. 730 tys. zł. Po remoncie elewacja kamienicy zyskała kolor orzechowy. To niejedyny remont w tej okolicy. Zakończyły się prace w dwóch innych kamienicach przy Powstańców Wielkopolskich 35 i 36. Tam zakres inwestycji obejmował m.in. wzmocnienie elementów konstrukcyjnych budynku, remont dachu, izolacje, ocieplenie poddasza i wymianę okien połaciowych- czytamy także na dziewiątej stronie wkładki.
(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 26.06.2020.).
¨Wiadomości…¨ informują też: ¨Lokale użytkowe na wynajem¨. Szczecińskie TBS ogłasza przetarg na wynajem lokali użytkowych, który odbędzie się 1 lipca br. W pomieszczeniach będzie można prowadzić nieuciążliwą działalność usługową lub handlową, z wykluczeniem sprzedaży alkoholu. Do wynajęcia jest w sumie pięć lokali położonych przy ul. Chodkiewicza, Kusocińskiego, Jagiellońskiej i al. Piastów. Wiecej szczegółów- na dziewiątej stronie wkładki.
(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 26.06.2020.).