Piątek, 25 września 2020

¨Bałagan w przepisach budowlanych¨
¨Przez wirusa odkładamy zakup mieszkania w czasie¨
¨Ruszą nowe rządowe programy pomocowe¨
¨Po stronie konsumenta powinna stać silna instytucja publiczna¨
¨Zawiłe procedury spowalniają sądownictwo¨
¨Mnożą się wątpliwości co do niedopracowanej reformy¨
¨UOKiK ukarał banki za spready¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨  odnotowuje: ¨Uwłaszczenie będzie naprawdę powszechne¨. Przekształcenie użytkowania wieczystego obejmie także grunty pod drogami, parkingami czy placami zabaw. Do tej  nie udało się tego zrobić. Jak dowiedziała się nieoficjalnie ¨Rz¨, Ministerstwo Rozwoju ma pomysł, jak pozbyć się ostatnich barier w przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi. Rozważa wprowadzenie przepisu, dzięki któremu tereny należące do wspólnot i spółdzielni zostałyby uwłaszczone i zniknąłby problem tysięcy dróg wewnętrznych, placów zabaw czy parkingów, których z winy kulawych przepisów nie można przekształcić. To byłaby już czwarta nowela ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Na jej podstawie od 1 stycznia 2019 r. doszło z mocy prawa do powszechnego uwłaszczenia gruntów pod budynkami wielorodzinnymi oraz domami jednorodzinnymi. Okazało się jednak, że ustawa jest dziurawa. Teraz resort rozwoju chce pozbyć się ostatnich błędów w jej zapisach. Proponowane rozwiązania są na wstępnym etapie. Przewidują, że wszystkie tereny wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni będą podlegały uwłaszczeniu. Ta sama droga potrafi być bowiem objęta zarówno prawem własności, jak i użytkowania wieczystego. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.09.2020.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ w ¨Rz¨ zamieszczają z kolei tekst: ¨Nowe domy będą droższe?¨. Inwestorzy, którzy nie otrzymają do końca roku pozwolenia na budowę, będą musieli zaczynać formalności od początku. To efekt zmiany przepisów. Od przyszłego roku łączne zużycie energii pierwotnej (EP) przez nowe budynki ma się zmniejszyć o 20 proc. Będą też zaostrzone parametry przenikalności dla ścian, okien i stropów. Problem w tym, że nowe, bardziej wyśrubowane wymogi będą stosowane także do inwestycji, którym nie uda się uzyskać do końca tego roku pozwolenia na budowę. Dla deweloperów oraz indywidualnych inwestorów budujących domy jednorodzinne oznacza to jedno: będą musieli przygotować nowe projekty budowlane. Polski Związek Firm Deweloperskich i 12 organizacji branżowych zabiega w Ministerstwie Rozwoju o nowelizację przepisów. Resort na razie pozostaje nieugięty. Zmiany zawiera rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Polskę do ich wprowadzenia zobligowała dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. PZFD uważa, że obowiązujące przepisy są za sztywne i zabiega o ich zmianę. Inwestorzy z kolei, nie mając już złudzeń wiedzą jedno: będzie drożej. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.09.2020.).

W ¨Nieruchomościach?¨ obok czytamy: ¨Sieci handlowe zarzucają sieci¨. Z ogłoszeniem lockdownu sieci handlowe wstrzymały ekspansję, na szczęście sytuacja już wróciła do normy, jest popyt na małe formaty- mówi Bartosz Kazimierczuk, prezes i główny akcjonariusz Tower Investments. Firma zajmuje się wyszukiwaniem lokalizacji i budową obiektów sieci handlowych. Mniejsze formaty- parki, centra convenience czy sklepy sieci spożywczych- lepiej niż duże galerie radzą sobie po lockdownie i w czasie pandemii. Rozmówca ¨Rz¨ podkreśla, że sytuacja była bardzo dynamiczna. Z dzisiejszego punktu widzenia wszystko wygląda lepiej, sytuacja wróciła do normy. Tower Investments ma obecnie ponad 20 zakontraktowanych projektów, głównie sklepy dla sieci spożywczych. Część powstanie na większych działkach, gdzie dodatkowo będą mogły być zbudowane parki handlowe. Druga, coraz istotniejsza, grupa umów to obsługa deweloperów mieszkaniowych- czytamy także na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.09.2020.).

¨Nieruchomości?¨ informują też: ¨Transformacja biurowców w stolicy¨. Deweloperzy oddadzą w tym roku rekordowa powierzchnię. Część inwestorów zastanawia się jednak, czy nie zmienić pozwolenia i postawić czegoś innego. Największy w Polsce warszawski rynek biurowy opisano już na wiele sposobów. Eksperci firmy doradczej Deloitte postanowili przyjrzeć się mu z perspektywy pozwolenia na budowę. Raport powstał we współpracy z warszawskim ratuszem. Jeśli chodzi o możliwe do zaobserwowania trendy, to m.in. składanie pozwoleń na inwestycje wielofunkcyjne, nie tylko biurowe. Do urzędu wpływa również wiele wniosków o pozwolenia zamienne. O niepewności i ostrożności inwestorów mogą świadczyć zapytania- to jeszcze nieformalne, wnioski- o zamianę pozwolenia pod kątem przeznaczenia nieruchomości. Eksperci wzięli pod lupę wyłącznie biurowce na wynajem, bez powierzchni stanowiącej część kompleksów logistycznych, czy obiektów będących własnością najemcy. Pod uwagę wzięto też  wyłącznie pierwotne pozwolenia na budowę, bez zamiennych. Badanie objęło biurowce o powierzchni powyżej 2,5 tys. mkw. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.09.2020.).

Niżej w ¨Nieruchomościach?¨ czytamy: ¨Tylko strażak usuwa bez zgód¨. Zarządcy nieruchomości nie wolno usunąć drzewa bez zezwolenia urzędu, nawet jeżeli było uszkodzone i zagrażało przechodniom. NSA orzekł, że spółdzielnia mieszkaniowa musi zapłacić 4,9 tys. zł kary za samowolną wycinkę wierzby płaczącej. Nie dał więc wiary tłumaczeniom jej władz, że drzewo było chore i zagrażało przechodniom. Karę wcześniej nałożył wójt. Spółdzielnia wniosła skargę do SKO w Rzeszowie, które jednak przyznało rację wójtowi. Spółdzielnia odwołała się do rzeszowskiego WSA, jednak ten oddalił skargę. Podobnie uczynił NSA. Według sądów spółdzielnia nie przedstawiła żadnych wiarygodnych dowodów, że sporne drzewo zostało usunięte przez jej pracowników ¨ze względu na stan zdrowotny drzewa¨ oraz ¨zagrożenie bezpieczeństwa przechodniów¨. Nie można więc uznać, że wyczerpały one znamiona stanu wyższej konieczności. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.09.2020.).

¨Nieruchomości?¨ informują również: ¨Nowy rekord cen w Warszawie¨. W połowie stołecznych dzielnic średnie ceny mkw. nowych mieszkań pierwszy raz w historii przekroczyły 10 tys. zł. Przeciętna cena mkw. lokali na rynku wtórnym w Warszawie w połowie tego roku osiągnęła rekordowy poziom 10,7 tys. zł. To o 5,6 proc. więcej niż pod koniec 2019 r. W ciągu dwóch lat mieszkania podrożały zaś o 15,7 proc.- podaje Emmerson Evaluation w raporcie, który ¨Rz¨ publikuje jako pierwsza. Drożej jest w Sopocie, gdzie średnia cena mkw. nowego lokalu to niemal 17,2 tys. zł W Krakowie jest to prawie 9,5 tys. zł, we Wrocławiu ponad 8,4 tys. zł, w Gdańsku ponad 9,9 tys. zł, w Gdyni- 9,7 tys. zł, w Poznaniu- 7,8, w Katowicach- ponad 7,2, w Łodzi- ponad 6,4 tys. zł za mkw. Odnotowany  wzrost cen na stołecznym rynku pierwotnym to efekt aktywności deweloperów przed pandemią. Jeszcze w styczniu i lutym zdecydowali się na kolejne podwyżki. Zwyżki odnotowano we wszystkich dzielnicach Warszawy. Aż w połowie z nich ceny mkw. mieszkania przekroczyły 10 tys. zł. To pierwszy taki wynik w historii. Emmerson Evaluation szacuje, że w stolicy w I półroczu sprzedaż nowych mieszkań spadła o 22 proc. Kupujący częściej odstępowali od umów z deweloperami. Na koniec czerwca w ofercie rynku pierwotnego było prawie 12 tys. mieszkań- o 4,4 proc. więcej niż w poprzednim półroczu. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.09.2020.).

Obok w ¨Nieruchomościach?¨ czytamy: ¨Mieszkania nie tanieją. To może dom albo ziemia?¨. Sprzedaż domów w II kw. w porównaniu z I kw. wzrosła o 15- 18 proc. Polacy zaczęli też chętniej sami budować.  I rzucili się na działki. Koronawirus zmienił plany wielu klientów. Wielu z nich postawiło na zakup bądź budowę domu. Kompletnych danych transakcyjnych jeszcze nie ma, ale ze wstępnych szacunków serwisu Cenatorium wynika, że w II kw. w porównaniu z I kw. liczba transakcji na rynku domów wzrosła o 15- 18 proc.  Wzrost popytu na domy przekłada się na zwyżkę cen gruntów pod zabudowę jednorodzinną- średnio o 4,23 proc. w II kw. Cenatorium odnotowuje też duży wzrost liczby rozpoczynanych budów przez inwestorów indywidualnych. W II kw. liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła średnio o niecałe 6 proc., przy czym samego budownictwa indywidualnego o ponad 14 proc.  Więcej szczegółów- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.09.2020.).

¨Nieruchomości…¨ przypomniały też: ¨Rachunki za lokal pomoże opłacić rząd¨. Najemca mieszkania, który ma problemy finansowe przez pandemię, będzie mógł liczyć na dopłatę do czynszy wynoszącą nawet 1500 zł. Dopłaty mają obowiązywać od 2021 r. Rozwiązania prawne zawiera rządowy pakiet mieszkaniowy, nad którym pracuje Sejm. Pełna jego nazwa brzmi: ¨Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa¨. Na wsparcie finansowe będą mogli liczyć najemcy wszystkich typów mieszkań- komunalnych, tbs, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy. Wniosek o dofinansowanie do gminy będzie można składać do 31 grudnia 2020 r. Najemca ma wykazać, że w ostatnich trzech miesiącach jego średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy w porównaniu z rokiem 2019, oraz że wynajął mieszkanie przed 14 marca 2020 r. Rząd chce, by najemca otrzymywał maksymalnie 1500 zł na pokrycie do 75 proc. miesięcznego czynszu- czytamy na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.09.2020.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy również rozmowę pod hasłem: ¨Lockdown wymusił zmiany siłą¨. Pod względem technologii zaczęliśmy gonić Zachód- mówi Łukasz Wydrowski, właściciel firmy Estatic Nieruchomości. Pandemia przyspieszyła rozwój nowoczesnych technologii w pośrednictwie. Na pytanie, które rozwiaząnia zostaną na stałe, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: W dobie ograniczonych kontaktów bezpośrednich dużo firm zaczęło oferować wirtualne spacery, filmy z nieruchomościami, zdjęcia lotnicze. Popularność zyskały prezentacje online. Jednak ta usługa to typowa potrzeba chwili. Wraz z luzowaniem ograniczeń coraz więcej osób preferuje bezpośrednie spotkanie. Całość rozmowy- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.09.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa z kolei: ¨Fiskus dostrzeże niewidoczne budowle¨. W nowych przepisach prawa budowlanego są pułapki, które mogą skutkować nałożeniem daniny od budowli. I to nawet tych, których formalnie nie ma. Obowiązujące od 19 września przepisy prawa budowlanego przynoszą sporo zmian głównie w procedurach uzyskiwania pozwoleń na budowę. Są tam również nawet przepisy, które na pierwszy rzut oka dotyczą głównie formalności inwestycyjnych, ale mogą mieć skutek także w sferze podatku płaconego od nieruchomości związanych z biznesem. Przykładem jest art. 57 ustawy, dotyczący formalności związanych z zakończeniem budowy i udzieleniem pozwolenia na użytkowanie. Trzeba wtedy złożyć m.in. ¨protokoły badań i sprawdzeń przyłączy z instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane. Na pierwszy rzut oka chodzi o słuszne poniekąd sprawdzenie przez fachowców instalacji elektrycznych czy wodociągowych w nowym budynku. Jednak ten nowy przepis przywołuje na myśl definicję obiektu budowlanego, do którego odwołują się przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W świetle tej definicji inne instalacje mogą stanowić niezależny od budynku obiekt budowlany, stanowiący budowlę. Zatem jeśli nie udokumentujemy istnienia i działania tych instalacji jako ściśle związanych z użytkowaniem danego budynku, mogą zostać potraktowane jako oddzielna budowla. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.09.2020.).

Prasa lokalna/ regionalna.

¨Kurier Szczeciński¨ zamieszcza obszerny tekst: ¨Kręta droga do komunalnego lokum¨. Dla urzędników gminnych zasady, które mają wieść do uzyskania lokalu, wydają się prostsze. Dla potencjalnych najemców już niekoniecznie i wielu z nich wciąż są krętymi ścieżkami, znaczonymi co rusz tak formalnymi, jak i często finansowymi przeszkodami. Mowa o mieszkaniach w Szczecinie z tzw. komunalnej puli. W związku z nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, która wprowadziła zmiany obowiązujące od kwietnia ubiegłego roku, dostosowane zostały także do nich uchwałami radnych lokalne przepisy. Uwzględniając zapisy ustawy, Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości Urzędu Miasta wspólnie z Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych, Szczecińskim TBS i TBS Prawobrzeże wypracowały nowe zasady wynajmowania lokali mieszkalnych. Co zatem się zmieni? Nie rzadziej niż raz w roku mają teraz odbywać się nabory wniosków na najem socjalny lokali (na czas oznaczony, nie dłuższy niż 24 miesiące). Do tej pory odbywały się raz na dwa lata. Z kolei oferty wolnych lokali przeznaczonych na najem na czas nieoznaczony będą- takie jest założenie- ogłaszane w ramach publicznego naboru wniosków co najmniej dwa razy w miesiącu. Oferty mieszkań do remontu będą podawane do publicznej wiadomości- co do zasady- także co najmniej dwa razy w miesiącu (do tej pory dwukrotnie w ciągu roku). Wprowadzono dodatkowe punkty dla osób, które nie ukończyły 35. roku życia i tych, które ukończyły 70. rok życia. Natomiast progi dochodowe mają uwzględniać różne sytuacje wnioskodawców i pozwolić na skierowanie do nich odpowiedniej oferty mieszkaniowej. Obecnie w Szczecinie jest 16 230 mieszkań komunalnych. Czynsz w nich uzależniono od wielu czynników- czytamy. Całość tekstu- na drugiej, magazynowej stronie ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 25.09.2020.).        

Zobacz również