Piątek, 25 październik 2019

 

Domy zdrojowe z masztami w tle,Rzeczpospolita
Platformy ekspansji w cenie, Rzeczpospolita
Koniec monopolu na kablówkę i internet, Rzeczpospolita
Wspólnota cofnęła zgodę na alkohol, bo pili przed sklepem, Rzeczpospolita
Ekologia i szczęście- o tym dyskutowali? deweloperzy, Rzeczpospolita
Mieszkanie dla informatyka z Indii, Rzeczpospolita
Kolejne podejście do zmian w ustawie deweloperskiej, Rzeczpospolita
Przestrzeń publiczna nie jest niczyja, Rzeczpospolita
Na polski rynek magazynów banki patrzą dość entuzjastycznie, Rzeczpospolita
Nikt nie pytał gmin, czy chcą centralnego sterowania, Rzeczpospolita
Dofinansowanie można łączyć z ulgą, Rzeczpospolita
Programów poprawy jakości powietrza bez liku. Ale trudno się w nich połapać, Dziennik Gazeta Prawna
Osiedle nad samą Odrą, Gazeta Wyborcza
Mieszkania komunalne – nowe zasady wynajmu, Kurier Szczeciński
TBS na Targach Nieruchomości, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w piątkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Domy zdrojowe z masztami w tle". W internecie będzie można sprawdzić, jaki wpływ na otoczenie mają stacje bazowe telefonii komórkowej położone w pobliżu. Będą uproszczenia w budowie światłowodów na terenach wiejskich. Maszty telefonii komórkowej mają się pojawiać także w okolicy sanatoriów. Zwiększyć się natomiast powinien wpływ lokalnej społeczności na usytuowanie masztów. Od piątku obowiązuje nowelizacja ustawy o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Wynika z niej, że samorządy nie będą mogły zakazać budowy masztów telefonii komórkowej w uzdrowiskach, parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody. Nowelizacja wykreśla z ustawy środowiskowej zakaz lokowania stacji bazowych telefonii komórkowej w strefie A i B. Przeciwko temu protestuje wiele uzdrowisk. Do tej pory obowiązywał całkowity zakaz stawiania masztów w strefie A, tj. tam, gdzie znajdują się zakłady lecznicze. Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja, wskazując, że nowelizacja zwiększa jednocześnie wpływ mieszkańców oraz stowarzyszeń na budowę masztów w sąsiedztwie ich zabudowań. Informacje o zgłoszeniach instalacji wytwarzających pole elektromagnetyczne mają być dostępne w BIP na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Więcej szczegółów- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

"Rz" w dodatku "Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe" zamieszcza z kolei tekst: "Platformy ekspansji w cenie". Zagraniczni gracze za krocie kupują czołowe firmy nieruchomościowe w Polsce. Chodzi o dostęp do atrakcyjnego rynku. Nieruchomości w Polsce od lat cieszą się zainteresowaniem zagranicznych inwestorów. Rynkowi analitycy sądzą, że wartość tegorocznych transakcji może dorównać rekordowemu wynikowi z 2018 r., czyli ponad 7 mld euro. Jednocześnie rośnie zainteresowanie topowymi producentami budynków w Polsce. Węgierski deweloper Wing, o ile uzyska zgodę UOKiK, będzie nowym głównym akcjonariuszem Echo Investment, dewelopera komercyjno- mieszkaniowego, wycenianego na GPW na 1,8 mld zł. Wiosną br. nowojorski fundusz Madison kupił pakiet kontrolny Capital Parku, znanego m.in. z rewitalizacji Fabryki Norblina w Warszawie. Podobny scenariusz spotkał Robyga, gracza nr 4 na polskim rynku mieszkaniowym. Fundusz z rodziny Goldman Sachs kosztem 1 mld zł przejął firmę na przełomie 2017 i 2018 r. Także rumuński Globalworth, przejął i wycofał z GPW spółkę Griffin Premium RE- obecnie największego zarządcę nieruchomości biurowych. Do wzięcia jest wciąż pakiet kontrolny dewelopera komercyjnego GTC. Amerykanie z Lone Star szukają sukcesora długo, bo poza Polską firma jest obecna na kilku rynkach naszego regionu Europy, a jej wartość na GPW to 4,5 mld zł. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

"Nieruchomości?" w swoim "Barometrze" zauważają też: Warszawiacy wciąż nie mogą się pogodzić z cenami deweloperskich mieszkań. Tolerancja maleje również w przypadku mieszkańców Krakowa. Takie wnioski płyną z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym, przygotowanego przez Obido i JLL. Wyniki monitoringu wskazują na dalszy wzrost cen w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W porównaniu z wynikami sprzedaży sprzed roku średnie ceny oferowanych mieszkań wzrosły na tych rynkach o 10- 15 proc. Między wrześniem ub.r. a czerwcem br. najbardziej dynamicznie rosły ceny w Krakowie. Dlatego nie dziwi wyraźnie malejąca w kilku ostatnich miesiącach akceptacja kupujących dla cen oferowanych tam mieszkań. Wrzesień przyniósł tam spadek maksymalnej- deklarowanej przez potencjalnych nabywców- ceny we wszystkich kategoriach lokali (1-, 2-, 3- i 4- pokojowych). Największa redukcja dotyczy tych 4- pokojowych, za które nabywcy chcieli we wrześniu płacić o 6 proc. mniej niż miesiąc wcześniej- czytamy na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

"Nieruchomości?" informują też: "Koniec monopolu na kablówkę i internet". Właściciele nowych mieszkań będą mieli wybór, czyją ofertę na kablówkę lub internet wybiorą. W piątek wchodzą w życie przepisy, dzięki którym deweloperzy na własny koszt będą budować instalacje telekomunikacyjne. Skończy się monopol operatorów telekomunikacyjnych. Często w nowych budynkach zakładali oni sieć, blokując dostęp konkurencji. Chodzi o nowelę ustawy o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, czyli tzw. megaustawę. Nowe przepisy zawierają kilka ważnych zmian. Od piątku instalacja telekomunikacyjna w nowo budowanych budynkach będzie częścią składową nieruchomości. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mówi, że deweloper wyposaża budynek w media, w tym instalację telekomunikacyjna o odpowiednich parametrach. W praktyce wykonanie instalacji powierzał jednak jednemu operatorowi, a ten na swój koszt doprowadzał i rozprowadzał ją w budynku. W zamian operator miał prawo własności do instalacji oraz monopol na świadczenie usług. Inni operatorzy praktycznie nie mogli z nim konkurować. Teraz koszt budowy instalacji będzie ponosił deweloper. A właścicielem instalacji będzie właściciel budynku, czyli najpierw deweloper, a potem jego klienci, którzy kupili lokale- czyli w praktyce wspólnota mieszkaniowa. Natomiast wszyscy operatorzy będą mieli jednakowe szanse na świadczenie swoich usług. Nowe przepisy podobają się deweloperom, chociaż mogą mieć wpływ na cenę mieszkań. Budowa instalacji telekomunikacyjnych podniesie bowiem koszt mkw. Jednak nie będą to duże kwoty. Ale trzeba pamiętać, że będzie to kolejna zmiana, która podnosi cenę mieszkań budowanych przez deweloperów- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

W "Nieruchomościach?" czytamy również: "Wspólnota cofnęła zgodę na alkohol, bo pili przed sklepem". Właściciel lokalu, w którym sprzedaje się alkohol, musi dbać, by klienci zachowywali się właściwie. W przeciwnym razie wspólnota może cofnąć zgodę na sprzedaż trunków. Sąd Apelacyjny w Szczecinie uznał, ze wspólnota mieszkaniowa miała prawo zakazać sprzedaży alkoholu w sklepie należącym do jednego z właścicieli. Uchwała o zakazie została podjęta, ponieważ klienci spożywczaka byli bardzo dokuczliwi. Niszczyli domofon, śmiecili przed budynkiem i na klatce schodowej. Pili alkohol przed sklepem i awanturowali się. Same upomnienia nie wystarczyły. Uchwała nie podobała się właścicielowi lokalu wynajmowanego przez sklep spożywczy. Wniósł więc pozew do Sądu Okręgowego w Szczecinie, żądając uchylenia zakazu. Ale nic nie wskórał. Sąd oddalił pozew, powołując się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przewiduje ona obowiązek uzyskania zgody zarządcy budynku na sprzedaż alkoholu. Nie określa jednak kryteriów, które powinien on uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. Według SO oznacza to, że zarząd nie jest związany żadnymi ograniczeniami. Może swobodnie decydować, kierując się interesem wspólnoty. Właściciel lokalu użytkowego odwołał się do szczecińskiego Sądu Apelacyjnego. Ten jednak nie uchylił uchwały wspólnoty. SA podkreślił, że zaskarżona uchwała nie narusza interesów właściciela lokalu w taki sposób, aby zachodziły przesłanki jej uchylenia. Wspólnota kierowała się dobrem mieszkańców oraz troską o wspólny majątek- odnotowano także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

"Nieruchomości?" zamieszczają również tekst: "Ekologia i szczęście- o tym dyskutowali? deweloperzy". Za nami kolejna edycja Dni Dewelopera. Do Wrocławia ściągnęło niemal 700 przedstawicieli branży, by rozmawiać m.in. o tym, jaka powinna być ich odpowiedzialność na wyzwania klimatyczne. Wybudować, sprzedać, zarobić, zapomnieć- wydawać by się mogło, że na tym w skrócie polega deweloperski biznes. Tymczasem prezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich zaznaczyła: Jako deweloperzy już od dawna zdajemy sobie sprawę, że nie sprzedajemy ludziom po prostu samego mieszkania. Sprzedajemy im miejsce do życia. I chcielibyśmy, żeby to było dobre miejsce? O tym, że warto tworzyć przestrzenie sprzyjające budowaniu wspólnoty, przekonywał gość specjalny, światowej klasy urbanista Charles Montgomery- autor książki "Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta". Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

W "Nieruchomościach?" czytamy również: "Mieszkanie dla informatyka z Indii". Lokale w Polsce coraz chętniej wynajmują obcokrajowcy, zwłaszcza ze Wschodu. Nie brakuje też egzotycznych transakcji. O rosnącym rynku najmu mieszkań dla cudzoziemców mówią ankietowani przez NBP pośrednicy. Z analiz wynika, że większość najemców ze Wschodu to osoby, których pozycja na rynku pracy jest już na tyle pewna, że umożliwia najem lokalu o wyższym standardzie lub samodzielnego, większego mieszkania. Dla takich najemców wysokość czynszu nadal jest jednak bardzo ważna. Na stawkę najmu jako najważniejsze kryterium wskazuje 71 proc. najemców z Europy Wschodniej. Klienci z całego świata wynajmują mieszkania w Trójmieście. Najliczniejsza grupa to pracownicy ze Wschodu. Dużą grupę najemców stanowią również informatycy m.in. z Indii i Rosji oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ze Szwecji i z Arabii Saudyjskiej. Wielu najemców to obywatele Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chin. Więcej szczegółów- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

"Nieruchomości?" informują też: "Kolejne podejście do zmian w ustawie deweloperskiej". Firmy będą zrzucać się na specjalny fundusz. W wykazie działań legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o reaktywowaniu prac nad projektem ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie daje za wygraną. Trwa przy konieczności uruchomienia dodatkowych zabezpieczeń dla osób kupujących mieszkania z rynku pierwotnego. Projekt zawierający odpowiednie zmiany ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku. Najważniejsza zmiana dotyczy powołania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ma być wzorowana na tej funkcjonującej już w turystyce. Środki na DFG wpłacać mają deweloperzy korzystający z otwartych i zamkniętych rachunków powierniczych. Od rodzaju rachunku zależeć będzie jednak wysokość składki. W przypadku rachunku zamkniętego (gdzie pieniądze od konsumentów trafiają do budującego mieszkanie dopiero po finalizacji prac) na DFG wpłynąć ma maksymalnie 0,6 proc. wartości lokalu, w przypadku rachunku otwartego składka wyniesie do 3 proc. ceny mieszkania. Odpowiedzialność DFG będzie obejmowała przypadki upadłości dewelopera lub banku prowadzącego rachunki powiernicze lub sytuacje odstąpienia przez nabywcę od umowy deweloperskiej. Więcej- także na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

"Nieruchomości?" zamieszczają również tekst pod hasłem: "Przestrzeń publiczna nie jest niczyja". Kto powinien tworzyć przestrzeń publiczną w Polsce i brać za nią odpowiedzialność? Mieszkańcy, włodarze czy biznes? Chaos przestrzenny, nagromadzenie reklam i szyldów, zaniedbane skwery i bezsensowne krawężniki. Do tego błędy merytoryczne i ortograficzne na znakach, nierzadko prowadzących donikąd- to tylko niektóre grzechy przestrzeni publicznej, wymieniane przez autorów strony Przestrzeń Publiczna na Podhalu. Jej twórcy od czerwca komentują liczne niedoskonałości przestrzeni publicznej w Zakopanem i na Podhalu. Zgodnie z obowiązującym polskim prawem przestrzeń publiczna ma przyczyniać się do poprawy jakości życia mieszkańców, co jest zapisane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r. Cytowany w tekście Jakub Szczęsny, architekt, właściciel pracowni autorskiej SZCZ przyznaje: W ciągu ostatniej dekady wdrożono w Polsce wiele narzędzi współdecydowania o publicznych przestrzeniach. Standardem stały się konsultacje społeczne. Mamy liczne i popularne budżety partycypacyjne. Czas wykonać kolejny krok. Potrzebne jest jeszcze skuteczniejsze, a przede wszystkim długoterminowe, współzarządzanie przestrzenią publiczną. Pora na lokalnych gospodarzy i trwałą współprace międzysektorową, tworzenie sojuszy między mieszkańcami, władza publiczną i prywatnym biznesem- czytamy na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

W "Nieruchomościach?" znajdziemy także rozmowę z Jędrzejem Dużyńskim, prezesem Ideal Idea Formad. W tekście "Na polski rynek magazynów banki patrzą dość entuzjastycznie". Rozmówca "Rz" przypomina: Po prawdziwie rekordowym 2018 r. i gorących trzech kwartałach 2019 r. polski rynek nieruchomości komercyjnych jest wciąż w znakomitej formie. Pierwsza połowa roku zostawiła rynek magazynowy z rekordową podażą, wysoką aktywnością najemców i niskim wskaźnikiem pustostanów. W stosunku do ubiegłego roku podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wzrosła aż o 18 proc., przy czym ponad 80 proc. magazynów znajduje się w rejonach Warszawy, Górnego Śląska, Polski Środkowej, Poznania i Wrocławia. Więcej szczegółów- na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

"Prawo co dnia" przypomina z kolei: "Nikt nie pytał gmin, czy chcą centralnego sterowania". Samorządy nie godzą się, by Wody Polskie zatwierdzały taryfy za wodę i ścieki. Chcą powrotu do wcześniejszych uregulowań. Trybunał Konstytucyjny przyjął do rozpoznania wniosek Rady Miasta Piły. Pomógł go przygotować i sfinansować Związek Miast Polskich, który nie może wnieść do Trybunału własnego wniosku. Zdaniem włodarzy Piły nowelizacja z 27 października 2017 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest niezgodna z konstytucją. Radni kwestionują zwłaszcza art. 24b, 24c, 24i, przyznające Wodom Polskim kompetencje nadzorcze nad działalnością samorządu gminnego w zakresie świadczenia usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Obecnie stawki za wodę i ścieki ustalane są centralnie. Taryf nie zatwierdzają już rady miast (gmin), lecz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Nie podoba się to włodarzom miast, również Piły. Postanowiła więc podważyć konstytucyjność przepisów- czytamy na 15 stronie głównego wydania

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Dofinansowanie można łączyć z ulgą". Właściciel domu odliczy część wydatków na instalację fotowoltaiczną dofinansowaną z urzędu gminy. Bonifikata termomodernizacyjna obejmuje kwotę, którą opłacił z własnych środków. Obowiązująca od początku 2019 r. ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć wydatki, które mają na celu docieplenie domu i oszczędzanie energii. Skarbówka wskazuje w najnowszej interpretacji, że podatnik z niej skorzysta, nawet gdy otrzymał dofinansowanie inwestycji. Wówczas jednak odliczy tylko tę część, którą sam opłacił. Co więcej, preferencja przysługuje też na dom letniskowy, w którym podatnik mieszka na stałe. Więcej szczegółów- na 16 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 25.10.2019.).

 

"Tygodnik Gazety Prawnej" zamieszcza z kolei cykl tekstów pod wspólnym hasłem: "Programów poprawy jakości powietrza bez liku. Ale trudno się w nich połapać". Wraz z jesienią powrócił smog i pytanie, dlaczego kolejny sezon grzewczy oznacza dla nas oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Miało być inaczej, bo rząd zapowiedział program "Czyste powietrze" na wymianę kopciuchów i zapowiedział, że wyda na niego aż 100 mld zł. Oprócz tego jest ulga termomodernizacyjna i wiele innych programów, z których gminy albo ich mieszkańcy mogą dofinansować inwestycje antysmogowe. I w tym właśnie problem. Oferta jest bowiem tak szeroka, że zarówno samorządy, jak i ich mieszkańcy się w niej gubią. O wielu możliwościach dofinansowania albo w ogóle nie mają pojęcia, albo uznają, że wsparcie jest nie dla nich. Dlaczego? Bo formalności i papierologii jest zbyt dużo, a fachowców, którzy szybko rozprawiliby się z wnioskiem, a przede wszystkim potrafiliby ocenić, jakie wsparcie dla gminy jest najlepsze, w ich jednostkach nie ma. By się w tym wszystkim połapać samorządy zatrudniają zewnętrznych ekspertów, co zwiększa im koszty i zniechęca do korzystania z programów. Dlatego samorządy apelują do NFOŚiGW o stworzenie jednej bazy wiedzy o programach antysmogowych i o zrezygnowanie z jednego dużego- jak "Czyste powietrze" programu- na rzecz mniejszych, szytych na miarę konkretnych jednostek- czytamy w ramach wstępu. Cykl tekstów znajdziemy na stronach 5- 9 "Tygodnika?".

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 25.10.2019.).

 

"Tygodnik Szczecin" w "Gazecie Wyborczej" odnotowuje: "Osiedle nad samą Odrą". Deweloper Lesław Siemaszko otrzymał pozwolenie na budowę budynków na Kępie Parnickiej, naprzeciwko Dworca Głównego. To będzie najpiękniejsze miejsce w Szczecinie- zapowiada inwestor. Na wizualizacjach widzimy na pierwszym planie trzy budynki. Maja przypominać oceaniczne wycieczkowce. Te obiekty powstaną w pierwszym etapie. Przełomowa inwestycja powstanie wzdłuż bulwaru Elbląskiego na Kępie Parnickiej. To jedna z wysp Międzyodrza, usytuowana naprzeciwko dworca PKP. Przyjeżdżający do Szczecina goście i turyści widzą ją zaraz po wyjściu z dworca. W sumie na ponad 12 tys. mkw. powstanie około pół tysiąca mieszkań. W pierwszym etapie staną budynki najbliżej wody. Będzie w nich 246 mieszkań o powierzchni 30- 97 mkw. Szczegóły- na trzeciej stronie "Tygodnika?".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 25.10.2019.).

 

"Kurier Szczeciński" we wkładce "Wiadomości Szczecińskie" odnotowuje: "Mieszkania komunalne- nowe zasady wynajmu". Większe możliwości, prostsze i bardziej realne kryteria wynajmu mieszkań od gminy- to mają gwarantować nowe przepisy. Miasto przygotowało propozycję uchwały dotyczącej zasad wynajmowania lokali mieszkalnych. Teraz opiniować je będą radni miasta. W związku z nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego, która wprowadziła zmiany obowiązujące od kwietnia tego roku, zaszła konieczność dostosowania do nich lokalnych przepisów. Uwzględniając zapisy ustawy, Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości Urzędu Miasta wspólnie z Zarządem Budynków i Lokali Komunalnych, Szczecińskim TBS i TBS Prawobrzeże wypracowali nowe zasady wynajmowania lokali mieszkalnych. Propozycje zmian to przede wszystkim: częstsze nabory- nie rzadziej niż raz w roku wniosków na najem socjalny lokali; oferta Non Stop; lokale do remontu w ofercie Non Stop; wspieranie młodych rodzin; Seniorzy maja pierwszeństwo; dostosowane kryteria dochodowe; pomoc w sytuacjach losowych; lokale o pow. Powyżej 80 mkw. Więcej szczegółów znajdziemy na ósmej stronie wkładki.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 25.10.2019.).

 

"Wiadomości Szczecińskie" informują też: "TBS na Targach Nieruchomości". W drugi weekend października w hali Netto Arena odbyły się targi Home Arena 2019. Swoją ofertę mieszkań prezentowały miejskie spółki: Szczecińskie TBS i TBS Prawobrzeże. Stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szczecińskie TBS. Wrzosowe Wzgórza drugi etap. Budowę pierwszego etapu osiedla zakończono w sierpniu 2019 r., oddając do użytku 274 mieszkania. W przyszłym roku rozpocznie się realizacja drugiego etapu, którego oddanie planowane jest w pierwszym półroczu 2022 r. TBS Prawobrzeże. Mieszkania nad jeziorem Dąbie. W sześciu budynkach znajdą się 184 mieszkania, jedno-, dwu- i trzypokojowe o pow. Od 46 do 65 mkw. Teren wokół budynków będzie kompleksowo zagospodarowany. Zgodnie z umowa mieszkania będą gotowe wiosną 2020 r.- czytamy także na ósmej stronie wkładki.

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 25.10.2019.).

 

Zobacz również