Piątek, 25 luty 2022

¨Darowizna od zięcia z daniną¨
¨Wynajem znów rozwija skrzydła
¨Ceny nieruchomości nadal rosną, a ich zestawienia dostępne są dla każdego¨
¨Oszczędności schowane w sklepie¨
¨Utrzyma się wysoki popyt na grunty inwestycyjne¨
¨Rynek najmu krótkoterminowego wraca do życia po pandemii¨
¨Czy nowa ustawa deweloperska ochroni nabywców mieszkań?¨
¨Ustawa o planowaniu przestrzennym. Czy to będzie kolejny nowy ład?¨
¨Ulgi podatkowe dla osób fizycznych¨
¨Ulga na zabytki nie tylko dla właścicieli pałacyków¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ informuje: ¨Darowizna od zięcia z daniną¨. Rodzice zapłacą podatek od połowy wartości mieszkania podarowanego im przez córkę i zięcia. Jeśli lokal jest obciążony kredytem, odliczą wartość hipoteki. Skarbówka wyjaśnia, jak rozliczać darowiznę od najbliższej rodziny. Zwolniona z podatku  jest wartość majątku otrzymanego od córki, ale nie od jej męża, który zalicza się do zerowej grupy podatkowej. Więcej szczegółów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.02.2022.).

¨Rz¨ w dodatku ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje: ¨Wynajem znów rozwija skrzydła¨. Rośnie popyt na najem mieszkań. Stawki idą w górę nawet o kilkanaście procent. Taniej już raczej nie będzie. Seria podwyżek stóp procentowych obniżyła zdolność kredytową kupujących mieszkania z bankowym wsparciem. Jak podaje portal Nieruchomosci-online.pl, powołując się na dane BIK, w ostatnich czterech miesiącach zdolność ta spadła już o 30 proc. A może zmniejszyć się nawet o 40 proc. , bo kolejne podwyżki stóp są bardzo prawdopodobne. To woda na młyn inwestorów wynajmujących mieszkania. Stawki najmu, które wyraźnie spadły w 2020 r., dziś są już zbliżone do tych sprzed pandemii. W Warszawie średni czynsz za wynajem kawalerki to 2,2 tys. zł miesięcznie, dwóch pokoi- 3,2 tys. zł, a trzech- ponad 4,9 tys. zł (dane z 17 lutego). We Wrocławiu jest to odpowiednio: 1,9 tys. zł, 2,6 i ponad 3,9 tys. zł. Cytowana w tekście ekspertka portalu Nieruchomosci-online.pl zaznacza, że w najbliższym czasie koszty wynajmu mieszkań nie spadną. Ceny lokali rosną, na skutek inflacji rosną też koszty ich utrzymania. Właściciele mieszkań będą starali się prawdopodobnie część kosztów przerzucić na najemców- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 25.02.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują również: ¨Ceny nieruchomości  nadal rosną, a ich zestawienia dostępne są dla każdego¨. Spowolnienie wzrostu cen mieszkań wciąż nie nadchodzi. Z najnowszych danych Otodom wynika, że w styczniu na rynku mieszkania były droższe niż w grudniu: o 4 proc. na rynku pierwotnym i o 2 proc. na wtórnym. W porównaniu ze styczniem 2021 r. wzrosty cen wyniosły odpowiednio 21 i 14 proc. Rosnące stopy procentowe, niepewna sytuacja międzynarodowa, wysoka inflacja, Polski Ład i rekordowe wzrosty cen nieruchomości w 2021 r.- każdy z tych czynników sprawia, że analitycy i branża nieruchomości z uwagą przyglądają się najnowszym trendom cenowym. Biorąc pod uwagę wszystkie ogłoszenia z całej Polski, jakie ukazują się na portalu Otodom, widzimy, że ceny mieszkań wciąż nie przestają rosnąć. Na rynku wtórnym ostatnie obniżki miały miejsce w lipcu, a od października do stycznia mieszkania drożeją w jednostajnym tempie. W styczniu 2022 r. średnia cena mieszkania z drugiej ręki wyniosła 9 183 zł za mkw., o 2 proc. więcej niż w grudniu i o 14 proc. więcej niż w styczniu ub.r. Na rynku pierwotnym, po okresie bardziej dynamicznych wzrostów, ceny spadały między czerwcem a wrześniem, by od listopada rosnąć w tempie jeszcze szybszym niż w ub.r. W styczniu za mkw. przeciętnego polskiego mieszkania deweloperzy życzyli sobie 9 624 zł. To o 4 proc. więcej niż w grudniu, a rok do roku podwyżka wyniosła aż 21 proc. Od miesięcy jeszcze szybciej niż mieszkania drożeją domy, które od początku pandemii cieszą się zwiększonym zainteresowaniem. Na tym rynku od dwóch lat możemy mówić niemal o liniowym wzroście cen, i to zarówno dotyczących domów z rynku wtórnego, jak i tych budowanych przez deweloperów. Te drugie wciąż są droższe. W styczniu przeciętna cena ofertowa nowego domu wyniosła 6062 zł za mkw. W porównaniu z tym samym okresem ub.r., gdy metr nowego domu kosztował 4505 zł, ceny wzrosły więc aż o jedną czwartą. Choć na rynku wtórnym dynamika jest jeszcze wyższa i roczna podwyżka cen domów to 26 proc., wciąż przeciętny dom z drugiej ręki jest tańszy od nowego, kosztując średnio 5376 zł za mkw. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.02.2022.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają też w innym miejscu: ¨Oszczędności schowane w sklepie¨. Lokale użytkowe mogą przynieść większe zyski niż mieszkania. Deweloperzy planują je niemal na każdym osiedlu. Dla wielu indywidualnych inwestorów lokale użytkowe są alternatywą wobec zakupu mieszkań na wynajem- zauważa cytowana w tekście ekspertka rynku mieszkaniowego w firmie doradczej CBRE. Przewiduje, że portfelami nieruchomości komercyjnych na osiedlach coraz częściej będą się interesować także więksi gracze. Planowaniu lokali użytkowych na osiedlach sprzyja koncepcja piętnastominutowego miasta. Wiele lokali przystosowanych jest do różnych funkcji. Zdecydowana ich większość na osiedlach to obiekty handlowo- usługowe, choć czasami oferowane są też powierzchnie biurowe. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.02.2022.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Utrzyma się wysoki popyt na grunty inwestycyjne¨. Być może zawieranie transakcji zajmie więcej czasu, ale apetyt na ziemię wciąż będzie większy od podaży- powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIAH Emil Domerecki , dyrektor działu gruntów w Colliers. Jak zauważa, aktywność zakupowa deweloperów i inwestorów na polskim rynku gruntów była na bardzo wysokim poziomie i można przewidzieć, że w 2022 r. będzie podobnie. W ostatnich latach wzrost cen gruntów we wszystkich największych polskich miastach sięga 15- 20 proc. rocznie i ten rajd widoczny jest już od czterech- pięciu lat. Według rozmówcy ¨Rz¨ sytuacja makroekonomiczna, która zmieniła się diametralnie w ostatnim kwartale 2021 r., będzie wpływała na uspokojenie rozgrzanego rynku, który może trwać w tym uspokojeniu przez najbliższe dwa, trzy lata. Już widać większą wstrzemięźliwość, inwestorzy zastanawiają się, czy to jest dobry moment na zakup. Może trochę wydłużą się procesy negocjacyjne, ale generalnie podaż ziemi wciąż będzie niższa od popytu, można więc założyć, że nie zmniejszy się wartość nakładów na nabywanie gruntów- czytamy także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.02.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ także czytamy: ¨Rynek najmu krótkoterminowego wraca do życia po pandemii¨. Zakładamy dalszy skokowy wzrost przychodów i wielkości portfela- mówi Kamil Krzyżanowski, prezes Renters.pl. Oceniając sytuację rynku najmu krótkoterminowego w perspektywie 2022r. rozmówca ¨Rz¨ zauważa, że  wynajem krótkoterminowy jest obecnie w ciekawym momencie. Przychody Airbnb w III kw. przewyższyły liczby sprzed pandemii. Gości nie zniechęca nawet fala kolejnego wariantu wirusa. Coraz więcej pojawia się także rezerwacji biznesowych. Jak dalej zauważa, pandemia zweryfikowała rynek. Wiele małych biur nieruchomości upadło, właściciele wracają na rynek szukając sprawdzonego operatora. Prezes Renters.pl zakłada, że w 2022 r. firma przekroczy ok.90 mln zł przychodu oraz 80 tys. rezerwacji. Pod koniec roku w ofercie ma znaleźć się łącznie ok. 2 tys. apartamentów. Już w styczniu firma przekroczyła prognozowane wyniki z nawiązką, jeśli chodzi o przyrost mieszkań i przychody. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.02.2022.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza obszerny tekst: ¨Czy nowa ustawa deweloperska ochroni nabywców mieszkań?¨. 1 lipca 2022 r. wchodzi w życie  ustawa z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawę zaprojektowano w celu ochrony praw nabywców, jednak nie wszystkie zawarte w niej regulacje będą dla nich korzystne. Nowa ustawa deweloperska niewątpliwie zdecydowanie poszerza ochronę nabywców przed ryzykiem utraty środków zainwestowanych w nieruchomość. Ale czy konsekwentnie realizuje ona założenie poprawy sytuacji nabywców? Odpowiedzi szukajmy na pierwszej i siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.02.2022.).

¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza również tekst: ¨Ustawa o planowaniu przestrzennym. Czy to będzie kolejny nowy ład?¨. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami renta planistyczna należna będzie, co do zasady, zawsze, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zostanie uchwalony. Wiele osób, często nieświadomych zmiany planów, może być więc zmuszonych niespodziewanie zapłacić znaczące kwoty. Więcej szczegółów- na szóstej i siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 25.02.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ piątkowym ¨Poradniku Gazety Prawnej¨ zajmuje się natomiast całościowo ulgami podatkowymi, jakie obowiązują w warunkach Polskiego Ładu. W tekście wprowadzającym- ¨Ulgi podatkowe dla osób fizycznych¨ omawia najważniejsze preferencje podatkowe przeznaczone dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej- zarówno te nowe, jak

i dotychczasowe, z których wciąż można skorzystać. ¨DGP¨ nie                        ogranicza się przy tym do podatku dochodowego, lecz wskazuje też                            sposoby na obniżenie wysokości innych danin. Ze zrozumiałych                       powodów najwięcej miejsca poświęca tym preferencjom, które cieszą się                   dużą popularnością bądź mają największy wpływ na wysokość podatku.                   Wśród nich króluje bez wątpienia ulga dla klasy średniej, która od                     początku tego roku budzi mnóstwo kontrowersji. W związku z                                   trwającym okresem składania rozliczeń rocznych za 2021 r. z pewnością            przydatne będą zaś informacje o już wcześniej istniejących ulgach-                             czytamy na pierwszej stronie ¨Poradnika…¨.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.02.2022.).

¨Poradnik…¨ przypomina też: ¨Ulga na zabytki nie tylko dla właścicieli pałacyków¨. W ramach ulgi na zabytki można odliczyć wydatki poniesione na wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej, a także wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku. Ulga na zabytki dotyczy trzech kategorii wydatków. W ramach tej ulgi można odliczyć m.in. wydatki poniesione na wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej. Fundusz musi zostać utworzony zgodnie z odrębnymi przepisami. Wpłaty na fundusz remontowy mogą dotyczyć zarówno zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków, jak i nieruchomości znajdującej się w ewidencji zabytków. Z ulgi można skorzystać, jeśli jest się właścicielem lub współwłaścicielem takiej nieruchomości. Jeśli ktoś jest właścicielem mieszkania, to jest automatycznie współwłaścicielem budynku. W związku z tym ulga mu przysługuje. Odlicza się maksymalnie 50 proc. wydatków poniesionych na ten cel. Ustawa nie wprowadza górnego limitu odliczenia. Szczegóły- na czwartej stronie ¨Poradnika…¨.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 25.02.2022.).

Zobacz również