Piątek, 24 kwietnia 2020

Wyższe czynsze przez coraz droższą dezynfekcję
Mniej projektów spekulacyjnych
Stawki nie spadną. Pozostaną na tym samym poziomie
Bank ziemi to największy skarb

Więcej poniżej.

 ¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Wyższe czynsze przez coraz droższą dezynfekcję¨. Spółdzielniom zaczyna brakować pieniędzy na walkę z Covid- 19, zwróciły się o pomoc do UE. W czwartek Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP wystąpił do Komisji Europejskiej o wsparcie finansowe spółdzielni mieszkaniowych w walce z pandemią. Dochody spółdzielni się kurczą. Najemcy lokali użytkowych nie płacą. A długi czynszowe mieszkańców wynoszą prawie miliard złotych. Tymczasem koszty m.in. dezynfekcji idą ostro w górę. Prezes spółdzielczego związku podkreślał, że wcześniej słano apele do rządu, jednak bez odzewu na prośby spółdzielni. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w RP zdecydował więc o interwencji na szczeblu KE. W tekście przypomniano, że w blokach spółdzielczych mieszka 10 mln lokatorów. W całym kraju funkcjonuje zaś 3400 spółdzielni mieszkaniowych, głównie w dużych aglomeracjach. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 24.04.2020.).

            Dodatek ¨Rz¨- Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨- zauważa z kolei: ¨Mniej projektów spekulacyjnych¨. Na fali boomu aż połowę magazynów deweloperzy budowali bez umów przednajmu. Pandemia to zakończy. W 2019 r. zasoby powierzchni logistyczno- przemysłowej w Polsce urosły o 2,7 mln mkw., do 18,6 mln mkw. W budowie na koniec grudnia było 1,9 mln mkw., z czego połowa to inwestycje spekulacyjne, czyli rozpoczynane bez zabezpieczenia umowami przednajmu. Trwający od lat boom powodował, że na takie powierzchnie szybko znajdowali się chętni. Co pandemia zmieni na polskim rynku, który dotychczas rósł po kilkanaście procent rocznie? Inwestycje spekulacyjne, które były w budowie na koniec ubiegłego roku zostaną dokończone- oceniają eksperci . Ich zdaniem w przypadku nowych inwestycji udział tych spekulacyjnych będzie ograniczony. Nie tylko deweloperzy będą ostrożniej podchodzić do nowych inwestycji, ale także banki- te będą oczekiwały wyższego udziału umów przednajmu, by zapewnić finansowanie- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 24.04.2020.).

            ¨Nieruchomości?¨ także krótko: Nawet 24 euro za mkw. miesięcznie w nowoczesnym biurowcu w najlepszej lokalizacji w Warszawie płacą najemcy, którzy zawarli umowy przed wybuchem pandemii. Firma JLL podsumowała właśnie I kwartał 2020 r. na stołecznym rynku biurowym. W tym czasie wynajęto w Warszawie w sumie 139 tys. mkw. Większość transakcji zawartych od stycznia do końca marca była już na bardzo zaawansowanym etapie, jeszcze przed nadejściem pandemii. To, jak wpłynie ona na rynek, będzie widoczne dopiero w kolejnych kwartałach. Jak podaje JLL, w trakcie trzech pierwszych miesięcy 2020 r. obniżył się również poziom pustostanów- do 7,5 proc. W trakcie budowy jest ok. 770 tys. mkw. biur, których ukończenie zaplanowano na rok 2022 r.- odnotowano na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 24.04.2020.).    

            W rozmowie z kanałem ¨Rzeczpospolita TV¨ na stronie tv.rp.pl, Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w firmie JLL przewiduje: ¨Stawki nie spadną. Pozostaną na tym samym poziomie¨. Miniony kwartał ponownie okazał się rekordowy dla rynku nieruchomości biurowych. Odpowiadając na pytanie, na ile pandemia zweryfikuje optymistyczne prognozy tego rynku z początku roku, rozmówca ¨Rz¨ zauważa: Przede wszystkim to, co teraz widzimy, jest przejściem ze stanu euforii w stan niepewności. W tej chwili decyzje związane z wynajęciem nowego biura, przedłużeniem umowy czy zmianą lokalizacji są odwlekane w czasie. I jeśli dane za pierwszy kwartał w przypadku Warszawy- patrząc na stronę popytową- wyglądają jeszcze pozytywnie, bo w 2020 r. mieliśmy 2,5 miesiąca standardowej pracy, to w kolejnych kwartałach tego roku możemy zdecydowanie spodziewać się opóźnień i zmniejszonego popytu. Więcej szczegółów- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 24.04.2020.).

               ¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Bank ziemi to największy skarb¨. Okazje na rynku gruntów pewnie się pojawią, ale wielu właścicieli wstrzyma się ze sprzedażą nawet do kolejnej hossy. Budowy osiedli nie stanęły. Firmy obiecują, że oddadzą je w terminie. W najbliższym czasie

Zobacz również