Piątek, 23 kwietnia 2021

¨Boom rozlewa się na mniejsze miasta¨
¨Mieszkaniowy rozkwit w mniejszych miastach¨
¨Ulgę na fotowoltaikę można połączyć z dotacją¨
¨Renesans kwadransowych miast¨
¨Czas na hotele pop- up?¨
¨Jak stworzyć miasto przyjazne starzeniu¨
¨Drożeją nie tylko centra¨
¨Konserwator może ochraniać tez mniej¨
¨Najem instytucjonalny bardzo nas kusi¨
¨Dzisiaj jest taniej, niż będzie jutro¨
¨Pomoc dla firm w kryzysie¨
¨Właściciele galerii handlowych żądają odszkodowań¨
¨Wykonawca odzyska kary umowne wyegzekwowane przez zamawiającego¨
¨Rząd obiecał obniżki czynszów i zamilkł¨
¨Ubiegłoroczny wynik PKO BP jeszcze niepewny z powodu franków¨
¨Rozliczamy pomoc z Tarczy Finansowej 1.0. Sprawdź, czy i ile pieniędzy musisz zwrócić¨

Więcej poniżej.

Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Boom rozlewa się na mniejsze miasta¨. Choć Warszawa przeżywa kryzys, deweloperzy uwijają się w dawnych stolicach województw.  Tak gorąco na rynku mieszkaniowym w Polsce jeszcze nie było. Według danych GUS w marcu deweloperzy ustanowili rekord liczby mieszkań w rozpoczynanych inwestycjach (17,8 tys. lokali), o 59 proc. więcej niż przed rokiem, na szczytach są też statystyki uzyskanych pozwoleń na budowę. Zmienia się przy tym struktura rynku. Zła sytuacja jest w Warszawie, gdzie inwestycji i pozwoleń jest znacznie mniej niż rok wcześniej. To efekt przedłużających się procedur administracyjnych i kurczących zasobów działek. Skokowo rosną za to inwestycje w mniejszych miastach, np. w Elblągu czy Katowicach liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w I kw., wzrosła w skali roku aż o 1100 proc.- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Mieszkaniowy rozkwit w mniejszych miastach¨. Deweloperzy biją rekordy rozpoczynanych inwestycji. Czerwoną wyspą jest Warszawa, gdzie liczba mieszkań w nowych projektach w I kw. br. skurczyła się dramatycznie o 37 proc., do zaledwie 2,6 tys. To efekt gigantycznych problemów z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę i kurczącymi się zasobami gruntów pod szybką zabudowę. Również w Łodzi statystyka poszła w dół o 14 proc., do 1,3 tys. lokali. Pozostałe aglomeracje ¨wielkiej szóstki¨: Kraków, Wrocław, Poznań i Trójmiasto (z wiodącym udziałem Gdańska), zanotowały solidne dwu, a nawet trzycyfrowe wzrosty. Do miast, w których buduje się ponad 1 tys. lokali kwartalnie, wskoczyły Lublin, Szczecin, Katowice i Rzeszów. W wielu mniejszych miejscowościach można wręcz mówić o eksplozji podaży i skokowym wzroście deweloperskiej oferty. Więcej- na 13 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

¨Prawo co dnia¨ w ¨Rz¨ radzi natomiast: ¨Ulgę na fotowoltaikę można połączyć z dotacją¨. Kto w ubiegłym roku zainwestował w termomodernizację domu, odliczy wydatki w PIT za 2020 r. Jeśli potem otrzyma dofinansowanie, zwróci część ulgi. Właściciele inwestujący w termomodernizację swojego domu często występują o dofinansowanie np. ze środków narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub innych funduszy. Fiskus zgadza się, że takie dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Podatnik może jednak odliczyć tę część wydatków, która nie została dofinansowana. Warunkiem dokonania odpisu jest poniesienie ciężaru ekonomicznego. W praktyce jednak  podatnik najpierw ponosi wydatki, a dopiero po jakimś czasie otrzymuje decyzję o udzieleniu dofinansowania. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w najnowszej interpretacji, jak należy postąpić w takim przypadku. Lektura dla zainteresowanych- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 23.04.2021.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ w ¨Rz¨ zamieszczają z kolei tekst pod hasłem: ¨Renesans kwadransowych miast¨. Koniec z dzielnicami sypialniami i zakorkowanymi ulicami. Wszystko- praca, usługi, rozrywka- ma być blisko. Lokalnie. Koncepcja 15- minutowych miast oznacza, że wszystko, co jest potrzebne w codziennym życiu, znajduje się w odległości niedługiego spaceru od domu. Mamy mieć blisko do biura, sklepów, usług, rekreacji. Realnie oznacza to promień 1- 1,5 km. Cytowani w tekście urbaniści i architekci mówią o renesansie idei kwadransowych miast, która nie ma racji bytu bez biur. Badania przeprowadzone przez jedną z pracowni architektonicznych ze spółką Skanska, potwierdzają, że ludzie chcą do nich wracać. A zatem biura muszabyć zlokalizowane w hubach komunikacyjnych tak, by czas dotarcia do nich był możliwie krótki. Biurowce klasy premium powstają coraz częściej poza ścisłym centrum, wśród istniejącej tkanki miejskiej. W wielu miastach wyciągnięto naukę z budowania skupisk budynków biurowych, które w godzinach szczytu kojarzą się z korkami, a w weekend z betonową pustynią. Miasta zaczęły przeciwdziałać temu zjawisku, mieszając funkcje zabudowy. Tworzona jest zarówno przestrzeń dla firm, jak i zabudowa mieszkalna i przyjazne mieszkańcom zielone otoczenie. To są przykłady podążania w kierunku wspomnianej idei- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

¨Nieruchomości?¨ w innym miejscu zastanawiają się: ¨Czas na hotele pop- up?¨. Były już ¨tymczasowe¨ sklepy, teraz trend pojawia się w turystyce, która szuka pomysłu na siebie po pandemii. Jednym z trendów na rynku nieruchomości komercyjnych, które przyspieszyła pandemia jest hotelarstwo rozproszone. Rośnie bowiem zainteresowanie wypoczynkiem w obiektach zapewniających prywatność i możliwość zachowania dystansu społecznego. Inwestorzy z branży turystycznej wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. W Polsce to nic nowego, bo po całym kraju rozsiane są ośrodki wypoczynkowe z domkami postawionymi jeszcze dekady temu. Chociaż ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, tego typu ośrodki przezywają prawdziwe oblężenie. Od zeszłego roku można tez stawiać budynki do powierzchni 35 mkw. na zgłoszenie, co powoduje wzrost zainteresowania małymi obiektami modułowymi. Arche, deweloper prowadzący też działalność hotelarską, w rozproszonych obiektach widzi duży potencjał. Budulcem mają być odpowiednio przerabiane kontenery? Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

Niżej w ¨Nieruchomościach?¨ czytamy: ¨Jak stworzyć miasto przyjazne starzeniu¨. Dostosowując miasta do starzejącego się społeczeństwa, musimy zacząć od zmiany wizerunku starości- mówiła w programie #RZECZoNIERUC|HOMOSCIACH Agnieszka Labus, prezes Fundacji Laboratorium Architektury 60+, architekta i urbanistka. Rozmówczyni ¨Rz¨ zajmuje się aktualizacją krajowej Polityki Miejskiej, ciesząc się, że ma okazję współdecydować o przyszłości miast w Polsce. Zajmując się zmianami demograficznymi i starzeniem społeczeństwa, będzie walczyć w tym gremium o to, by te aspekty zostały wzięte pod uwagę. Miasta przyjazne wiekowi to koncepcja Światowej Organizacji Zdrowia, w ramach której mówi się o ośmiu komponentach istotnych przy planowaniu miast. Ważna jest bogata i różnorodna oferta mieszkaniowa- nie tylko w ujęciu senioralnym, ale tez wielogeneracyjnym. Ważne są kwestie związane z transportem i jego dostępnością oraz sposób projektowania przestrzeni publicznej i budynków. Oprócz zagadnień przestrzennych niezwykle istotna jest opieka społeczna i zdrowotna. Tu mamy kwestie projektowania budynków, ale i związane z nowoczesnymi technologiami, jak teleopieka. Istotna jest także partycypacja społeczna i włączanie osób starszych. Aby jednak te wszystkie elementy mogły zadziałać, najpierw trzeba zmienić wizerunek starości. Całość rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨?23.04.2021.).

¨Nieruchomości?¨ informują również: ¨Drożeją nie tylko centra¨. Mediana cen mkw. nowych mieszkań w śródmieściu Warszawy to już 20 tys. zł, w sercu Krakowa- 11,6 tys. zł, a Wrocławia- 11,5 tys. zł. Drożeją też inne dzielnice. Ceny transakcyjne nowych mieszkań w Warszawie w 2020 r. wzrosły o ok. 7 proc. (r./r.). Mediana to 10,8 tys. zł za mkw. O 8  proc., do 9,8 tys. zł za mkw., podrożały lokale z drugiej ręki- podaje Emmerson Evaluation. W połowie stołecznych dzielnic mediana cen mkw. nowych lokali przekroczyła 10 tys. zł. od lat liderem pozostaje Śródmieści. Mediana cen na rynku pierwotnym w tej dzielnicy to 20 tys. zł, na wtórnym- 12,7 tys. zł. Podwyżki nie ominęły także Łodzi. Mediana cen mkw. lokali deweloperskich w 2020 r. to 6,6 tys. zł (+9 proc. r./r.). na rynku wtórnym ceny wzrosły o 10 proc., do 5 tys. zł za mkw.  w ub.r. drożały wszystkie dzielnice Wrocławia. Mediana cen mkw. lokali w stolicy Dolnego Śląska to 8,9 tys. zł (+11 proc.), używanych- 7,2 tys. zł (+9 proc.). trójmiasto to kolejna lokalizacja, gdzie popyt na mieszkania był w minionym roku bardzo duży. W efekcie ich ceny na rynku pierwotnym wzrosły rok do roku od 6 proc. w Gdyni do 11 proc. w Sopocie. Na rynku wtórnym ceny wzrosły od 7 proc. w Sopocie i gdańsku do 8 proc. w Gdyni. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

W ¨Nieruchomościach?¨ czytamy także: ¨Konserwator może ochraniać tez mniej¨. W postępowaniu o indywidualny wpis nieruchomości do rejestru zabytków, gdy składa się ona z kilku powiązanych ze sobą i dających się wyodrębnić budynków, można wpisać jedynie jej część. Inwestowanie w zabytkowe budynki czy całe kompleksy stało się atrakcyjne. Nie jest to jednak proces łatwy, i to nie tylko dla inwestora, ale i urzędników. Potwierdza to sprawa, którą 16 lutego 2021 r. przesądził NSA. W omawianej sprawie sąd orzekł, że nie ma przeszkód, by nieruchomość zabytkowa o charakterze indywidualnym stanowiła kompleks budynków. Zabytkiem może być również część danej nieruchomości. w przypadku gdy- tak jak w spornej sprawie- nieruchomość składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków oraz otoczenia, za jej część może być uznany jeden dający się wyodrębnić budynek. W konsekwencji, w ocenie sądu, w postępowaniu o indywidualny wpis nieruchomości do rejestru zabytków, gdy składa się ona z kilku powiązanych i dających się wyodrębnić budynków, organ może więc wpisać jedynie jej część. Szczegóły- również na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

¨Nieruchomości?¨ zamieszcza ją też rozmowę pod hasłem: ¨Najem instytucjonalny bardzo nas kusi¨. Chcemy budować mieszkania na wynajem- mówi Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland. Odpowiadają na uwagę, że rozmówca ¨Rz¨ przewidział wcześniej  trendy rozwoju rynku najmu instytucjonalnego w Polsce, ocenia, że dzisiaj może uważać siebie za wizjonera. Ruch na tym rynku jest niewyobrażalny. Zawierane są wielkie transakcje Powszechnie znany jest zakup niemal 700 mieszkań od Marvipolu przez fundusz Heimstaden Bostad. Na rynek wchodzą kolejne firmy. Z cała pewnością wpłynie to na sprzedaż mieszkań oraz ich ceny. Podaż lokali jest mała, wydaje się mniej pozwoleń na budowy. Jak z tej podaży wyrwiemy jeszcze część mieszkań, kierując je na wynajem instytucjonalny, to musi się to skończyć wzrostem cen.  Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

¨Nieruchomości?¨ zauważają też: ¨Dzisiaj jest taniej, niż będzie jutro¨. Mieszkania jak mało co chronią kapitał przed inflacją. Ich ceny nadal rosną. Tanie są za to kredyty. To dobry czas na inwestycje- przekonują eksperci. Nieruchomości nie dały się zatopić pandemii. Ceny mieszkań nie spadły, a może być jeszcze drożej. W górę wciąż idą ceny materiałów budowlanych, koszty robocizny i energii. Drożeją tez grunty, których podaż się kurczy. Na wzrost cen nakładają się coraz wyższe wymagania dotyczące standardów budynków, ich parametrów energetycznych i stosowanych technologii chroniących środowisko. Dalej czytamy: Grupa Murapol rozpoczyna kampanię edukacyjną ¨Kupuj| Mieszkaj| Wynajmuj- zarabiaj¨. Jej celem jest pokazanie różnych możliwości płynących z posiadania mieszkania oraz odpowiedź na typowe dylematy osób, które dopiero wkraczają na rynek nieruchomości. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza obszerny tekst: ¨Pomoc dla firm w kryzysie¨. Nadal obowiązują obostrzenia w związku z COVID- 19. Zamrożona jest działalność hoteli i sklepów w galeriach handlowych (z wyjątkami). Zamknięte są kluby fitness, kina, teatry, galerie sztuki, Czy Rada Ministrów, która podjęła decyzję o przedłużeniu wsparcia z Tarczy Finansowej na marzec i kwiecień planuje dodatkową pomoc dla zamrożonych branż, a jeśli tak, to jaką i od kiedy? Z jakich aktualnie form pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy?- o tym bardziej szczegółowo na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

¨Biznes w czasie pandemii¨ zauważa też: ¨Właściciele galerii handlowych żądają odszkodowań¨. Abolicja czynszowa nie jest środkiem proporcjonalnym do walki z pandemią. Przerzuca ona jej ciężar wyłącznie na strony umowy najmu- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

¨Biznes w czasie pandemii¨ przypomina równie obszernie: ¨Wykonawca odzyska kary umowne wyegzekwowane przez zamawiającego¨. W razie bezzasadnego potrącenia przez zamawiającego kary umownej, wykonawca może wezwać go do zapłaty, albo może dochodzić roszczeń od zamawiającego w trybie przepisów kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od 24 czerwca 2020 r. obowiązuje specjalna regulacja, która miała ograniczyć obciążenia finansowe wykonawców w okresie walki ze skutkami pandemii. Zgodnie  z jej przepisami, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID- 19, i przez 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni, zamawiający nie może potrącić kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w sprawie zamówienia publicznego, z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności, a także nie może dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania tej umowy, o ile zdarzenie, w związku z którym zastrzeżono tę karę, nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, a zatem po 14 marca 2020 r. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Rząd obiecał obniżki czynszów i zamilkł¨. Premier 1 kwietnia zapowiedział znaczne obniżki na czynsz od sklepów za okres lockdownu. Wciąż jednak brakuje szczegółów. Premier  zapowiedział na czas lockdownu 80 proc. obniżki czynszów za okres zakazów działalności obiektów handlowych większych niż 2 tys. mkw. Dodatkowo przez trzy miesiące po jego zdjęciu czynsze mają być niższe o 50 proc. W branży zawrzało, konflikt wokół czynszów trwa od roku. Wygląda na to, że skończy się na zapowiedziach obniżek.- czytamy. Więcej- na 14 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

W ¨Rz¨ również czytamy: ¨Ubiegłoroczny wynik PKO BP jeszcze niepewny z powodu franków¨. Rozstrzyga się, czy bank zdoła ująć frankowe koszty w raporcie za 2020 r. W tekście przypomniano, że 6,7 mld zł ma wynieść wartość funduszu PKO BP na pokrycie skutków porozumień z frankowiczami. Natomiast 2,65 mld zł zysku miał według wstępnych danych PKO BP w 2020 r., ale kwota ta może się zmienić. Szczegóły- na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 23.04.2021.).

¨Tygodnik Gazety Prawnej¨ piątkowe wydanie w całości poświęca natomiast kwestii rozliczeń pomocy z  tarczy finansowych. W tekście wprowadzającym- ¨Rozliczamy pomoc z Tarczy Finansowej 1.0. Sprawdź, czy i ile pieniędzy musisz zwrócić¨ czytamy: Polski Fundusz Rozwoju rozpoczyna proces rozliczania subwencji finansowych wypłaconych przedsiębiorcom w ramach tarczy Finansowej 1.0. Około 350 tys. mikro, małych i średnich firm, które uzyskały subwencje, ma do rozliczenia łącznie prawie 61 mld zł. Jednak nie cała tę kwotę będą musiały zwrócić. Część przedsiębiorców z branż najbardziej poszkodowanych przez COVID- 19 będzie mogła skorzystać z umorzenia 100 proc. subwencji. Reszta- na umorzenie części kwot. O wysokości kwoty pozostałej do spłaty dowiedzą się z decyzji PFR. Dą jednak i takie firmy, które nie wypełniły warunków programu i będą musiały zwrócić cała subwencję. W poradniku opisano m.in., jak będzie przebiegała procedura oraz jak sprawdzić, czy prawidłowo została wyliczona wysokość kwot do zwrotu i umorzenia.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 23.04.2021.).

Zobacz również