Piątek, 21 październik 2022

¨Chcesz ocieplić dom na zimę? Fiskus odda część kosztów¨
¨Problem ekologicznej energii¨
¨Sektor znów zaskoczył witalnością produkcji¨
¨Centra miast dla bogatych
¨Gotówka ukryta w loftach¨
¨Deweloperzy za zmianami w podatkach i polityce kredytowej¨
¨Bezpieczna sprzedaż mieszkania z lokatorem¨
¨Działki nad jeziorem z ograniczeniem¨
¨Kandydaci mijają się w drzwiach¨
¨Czy wierzyciel powinien ustanowić hipotekę tuż przed bankructwem kontrahenta?¨
¨Polski Ład 3.0. Najważniejsze zmiany w CIT¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zamieszcza tekst pod hasłem: ¨Chcesz ocieplić dom na zimę? Fiskus odda część kosztów¨. Nie tylko ekologiczne panele, ale też nowe okna, drzwi oraz dach. Na wszystko jest ulga w PIT. Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą ocieplić dom lub zaoszczędzić na ogrzewaniu. Skarbówka potwierdza w interpretacjach, że podatkowa ulga jest nie tylko na klasyczne ekologiczne inwestycje, np. panele fotowoltaiczne, ale także na wymianę drzwi, okien i dachu. Czyli na zwykłą modernizację budynku, byleby jej  efektem było zmniejszenie strat ciepła bądź zużycia energii. Ulga jest także na zabudowę tarasu. Skarbówkę przekonał argument, że właściciel domu spodziewa się znacznej redukcji strat ciepła poprzez drzwi tarasowe i okno, oraz że powstanie dodatkowa bariera ocieplająca budynek. Można również odliczyć koszty docieplenia poddasza wełną mineralną i zabezpieczeniem płytami OSB. Szczegółowy wykaz preferowanych ulgą zakupów znajdziemy w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju określającym rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Wydatki odliczamy od dochodu, maksymalnie do kwoty 53 tys. zł. Gdy ekologiczną inwestycję przeprowadza kilka osób, odliczenie może być kilkukrotnie wyższe. Małżonkowie odpiszą w sumie 106 tys. zł. Ale ulga przysługuje tylko właścicielowi lub współwłaścicielowi budynku. Modernizację domu można sfinansować z publicznych środków i przy okazji skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Dotacje na ekologiczne inwestycje są bowiem nieopodatkowane. Właściciel nie ma jednak prawa do ulgi, jeśli koszty modernizacji zostały mu zwrócone. Według resortu finansów blisko 460 tys. osób korzysta z ulgi termomodernizacyjnej. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.10.2022.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też ¨Problem ekologicznej energii¨. Ustawa w sprawie zamrożenia cen energii elektrycznej może zahamować rozwój odnawialnych źródeł energii. Taka opinia dominuje wśród ekspertów rynku energetyki. Obawy związane z ustawą o zamrożeniu cen energii  dotyczą zwłaszcza rynku odnawialnych źródeł energii (OZE). Dotyczą one kwestii: jak ustalona cena maksymalna odnosi się do kosztów rzeczywistych produkcji energii elektrycznej. Producenci OZE obawiają się więc, czy nie zapłacą nadmiarowych marż, by uzupełnić ubytki na węglu. Szczegóły- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.10.2022.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Sektor znów zaskoczył witalnością produkcji¨. W przetwórstwie przemysłowym nie widać w ostatnich miesiącach spowolnienia, wbrew temu, co sygnalizują ankietowe wskaźniki koniunktury. Produkcja sprzedana we wrześniu wzrosła realnie (czyli w cenach stałych) o 9,8 proc. rok do roku po zwyżce o 10,9 proc. w sierpniu. To wynik wyraźnie lepszy, niż oczekiwali przeciętnie ankietowani przez ¨Rz¨ ekonomiści (8,8 proc.) i było to już druga niespodzianka z rzędu. Co ważniejsze, w samym przetwórstwie, które można uważać za rdzeń sektora przemysłowego, wzrost produkcji w ogóle nie zwolnił. Wyniki przemysłu kontrastują więc z obrazem, który wyłaniał się z ankietowych wskaźników koniunktury w tym sektorze. Najważniejszy z nich, PMI, we wrześniu wprawdzie wyraźnie wzrósł (z 40,9 do 43 pkt), ale utrzymał się poniżej  50 pkt, co oznacza teoretycznie spadek aktywności w sektorze przemysłowym w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tymczasem oczyszczona z wpływu czynników sezonowych produkcja wzrosła we wrześniu o 0,3 proc. w stosunku do sierpnia. Dobre wyniki przemysłu ekonomiści wiążą z tym, że słabną zaburzenia w międzynarodowych łańcuchach dostaw. To może też tłumaczyć stabilizację wzrostu cen produkcji sprzedanej. Stabilizacja cen w przemyśle pozwala oczekiwać, że wkrótce przestanie przyspieszać również inflacja konsumencka- czytamy na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.10.2022.).

Piątkowy dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje z kolei: ¨Centra miast dla bogatych¨. Metr nowego mieszkania w sercu stolicy kosztuje średnio 38 tys. zł. W podwarszawskich powiatach jest pięć razy taniej. Popularność mieszkań na obrzeżach miast rośnie. Za cenę lokalu w centrum można mieć tam zdecydowanie większy metraż. Przy wyśrubowanych warunkach uzyskania kredytu jest to często jedyna szansa na zakup choćby niewielkiego lokalu. Mieszkania na obrzeżach kupują głównie klienci kredytowi. Ekspert Metrohouse  zauważa, że jeszcze dekadę temu centrum miasta było tylko jedną z wielu dzielnic. Teraz to adres dla najbardziej zamożnych. Z analiz portalu tabelaofert.pl (dane redNet Consulting) wynika, że średnie ceny nowych mieszkań w powiatach okalających Warszawę to ok. 7,5- 8 tys. zł za mkw. Rekordzistą z ceną 10 tys. zł  pozostaje Pruszków. Dzielnice centralne lub położone przy linii metra to już cenowa przepaść. Średnie ceny mkw. to: 11,5 tys. zł na Targówku, 13 tys. zł na Bemowie, Bielanach i Wilanowie, 14 tys. zł na obu Pragach, 16 tys. na Ursynowie i Mokotowie, ponad 20 tys. na Woli, Ochocie i Żoliborzu. Najdroższe jest Śródmieście. Metr mieszkania w sercu stolicy kosztuje średnio 38 tys. zł. Portal analizuje także ceny w innych miastach i powiatach. W Łodzi średnia cena mkw. nowych mieszkań to ponad 8,8 tys. zł. W Gdańsku mkw. mieszkania na rynku pierwotnym jest wyceniany na  ok. 12,1 tys. zł. W Sopocie mieszkania deweloperskie kosztują średnio ponad 21,9 tys. zł za mkw. W Krakowie deweloperzy oferują mkw. mieszkania średnio za 12,2 tys. zł. Metr mieszkania w Poznaniu to średnio 10,3 tys. zł. Obrzeża już od dłuższego czasu są wielkim placem budowy. Grunty są tam tańsze i bardziej dostępne. W Warszawie trudno o atrakcyjną parcelę nie tylko w centru, ale i na Ursynowie. Praca hybrydowa czy zdalna dodatkowo zachęciła nabywców do poszukiwania lokum poza centralnymi dzielnicami. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.10.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Gotówka ukryta w loftach¨. Za mkw. mieszkania w poprzemysłowym stylu trzeba zapłacić nawet 20 tys. zł. Lofty to oferta dla koneserów. Fabrykę sprzed 120 lat na warszawskiej Białołęce rewitalizuje YIT, deweloper pochodzący z Finlandii. Budynki mieszkalne w kompleksie Aroma Park powstają na terenie dawnej gorzelni drożdżowej. Inwestycja ma być gotowa  w II kw. 2024 r. YIT odnawia cztery świetnie zachowane obiekty historyczne: portiernię, willę fabrykancką i stary magazyn. 46 loftów o powierzchni od 27 do 119 mkw. znajdzie się w trzech zrewitalizowanych budynkach. Wysokość pomieszczeń to nawet 4,4 m. Lofty cieszą się dużym zainteresowaniem osób szukających niestandardowej i unikatowej przestrzeni do życia. Najczęściej nie jest to ich pierwsze mieszkanie. Cytowany w tekście ekspert portalu RynekPierwotny.pl zwraca uwagę, że oferta loftów nie prezentuje się zbyt imponująco. I dotyczy to zarówno tzw. hard loftów, czyli inwestycji powstających na bazie poprzemysłowych zabytkowych obiektów, jak i soft loftów, czyli kompleksów mieszkalnych budowanych od podstaw, które swą formą i parametrami mieszkań  nawiązują do stylu przemysłowego. W przypadku hard loftów ten malejący trend da się łatwo wytłumaczyć topniejącą liczbą poprzemysłowych obiektów, które można jeszcze przeznaczyć na tego typu inwestycje. Ceny najtańszych lokali typu loft zaczynają się od 12- 13 tys. zł za  mkw. Najwięcej ofert mieści się w przedziale 15- 20 tys. zł za mkw. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.10.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują również: ¨Deweloperzy za zmianami w podatkach i polityce kredytowej¨. Najbliższe dwa- trzy lata upłyną pod znakiem obniżonego popytu Polaków na mieszkania. Deweloperzy i bankowcy apelują o szybkie działania. Urzędnicy się jednak do tego nie palą. Branża deweloperska liczy się z tym, że po rekordowym ubiegłym roku najbliższe lata przyniosą spadek sprzedaży mieszkań do poziomów ostatni raz widzianych tuż po kryzysie w 2008 r. Według prezentacji pokazanej przez firmę JLL na V Kongresie Deweloperskim w Poznaniu, z pułapu 69 tys. mieszkań sprzedanych w sześciu głównych miastach w tym roku rynek skurczy się do ok. 25- 30 tys. 70 proc. klientów kredytowych zostało odciętych od finansowania przez wysokie stopy procentowe. Mieszkania kupują posiadacze gotówki, jako ochronę przed inflacją. Według prezesa Polskiego Związku Firm Deweloperskich wyniki finansowe branży w latach 2022- 2023 będą jeszcze dobre, stanowiąc pochodną sprzedaży z lat wcześniejszych. Ale te w latach 2024- 2025 bez działań doraźnych okażą się słabe. Szef PZFD przypomniał o apelu skierowanym do resortu finansów o wprowadzenie skutecznej przed laty ulgi przy zakupie mieszkania, które miałoby trafić na rynek długoterminowego najmu. Ja wskazuje cytowany w tekście szef JLL, z pułapu 160 tys. mieszkań w rozpoczynanych przez deweloperów inwestycjach w skali roku spadamy do 60- 70 tys. Paradoksalnie zaczęliśmy budować mniej mieszkań, kiedy potrzebujemy ich więcej: popyt na najem rośnie z powodu napływu uchodźców i zmniejszenia zdolności kredytowej Polaków. Fundamentalna myśl jest taka, że mamy do wyboru albo patrzeć bezradnie na spadek inwestycji mieszkaniowych, albo spróbować zareagować. Obecny na kongresie wiceminister finansów Artur Soboń z dużą rezerwą  o postulatach PZFD. Zdaniem uczestników kongresu bieżącą sytuację mogłoby poprawić złagodzenie rekomendacji S, szczególnie w przypadku kredytów z okresowo stałą stopą. Związek Banków Polskich zaapelował- podobnie jak wcześniej PZFD- do Komisji Nadzoru Finansowego, by w przypadku takich pożyczek zrezygnować z bufora: dziś banki, badając zdolność kredytową, muszą sprawdzić, czy Kowalski zniósłby stopy o jeszcze 5 pkt proc. wyższe od obecnych. Więcej szczegółów- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.10.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Bezpieczna sprzedaż mieszkania z lokatorem¨. Możliwe, wykonalne i niekoniecznie stresujące dla stron- takie może być zbycie nieruchomości. Dobra umowa załatwia problem. Na trudnym rynku najmu podczas niedoborów lokali wiele osób może stanąć przed dylematem, czy operacje na takich lokalach są zgodne z prawem i bezpieczne. To ważne także dla najemców, którzy mogą się obawiać takich czynności prawnych. Przepisy o najmie art. 678 § 1 kc wprowadzają zasadę, że w razie zbycia nieruchomości wynajętej, jej nabywca wstępuje z mocy prawa w stosunek najmu na miejsce zbywcy. Dzieje się to automatycznie, niezależnie od tego, czy nabywca wiedział o istnieniu takiej umowy i czy fakt jej zbycia był znany najemcy. Z chwilą zawarcia umowy sprzedaży wynajmującym staje się nabywca nieruchomości. To nietypowe rozwiązanie zostało wprowadzone dla zapewnienia ochrony interesów najemcy. Gdyby tak się nie stało, najemca byłby pozbawiony możliwości używania nieruchomości, a jedynie mógłby domagać się od zbywcy odszkodowania z powodu niewykonania umowy najmu. Wprawdzie w kodeksie cywilnym jest przepis, który mówi, że teoretycznie możliwe jest wypowiedzenie najmu przez nabywcę, jeśli najemca jeszcze nie objął lokalu mieszkalnego w posiadanie. Jednak przepisy dotyczące wypowiedzenia najmu przez nabywcę w ogóle nie znajdują zastosowania do najmu podlegającego ustawie o ochronie praw lokatorów. A to 97 proc. przypadków  najmu lokali mieszkalnych. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.10.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Działki nad jeziorem z ograniczeniem¨. Dopóki nie nastąpi stwierdzenie nieważności uchwały sejmiku, która wprowadza obszar chronionego krajobrazu, w tym zakazy, zamierzenia budowlane muszą pozostawać z nią w zgodzie. WSA w Gdańsku oddalił skargę właścicieli działki nad jeziorem, którzy chcieli na niej postawić dwa budynki. Problemy inwestorów rozpoczęły się, gdy starosta, rozpoznając ich zgłoszenie budowlane dotyczące dwóch wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej wniósł sprzeciw. Urzędnicy ustalili bowiem, że działka znajduje się na terenie obszaru chronionego krajobrazu, dla którego obowiązuje uchwała sejmiku województwa. A zgodnie z jej treścią wprowadzono tam m.in. zakazy budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości od wskazanych rzek i jezior tj. 100 m od linii brzegowej. Strefa ta dotyczy terenu wokół całego zbiornika, a działka inwestorów położona jest w całości w pasie zakazu. Właściciele działki, broniąc swojej inwestycji tłumaczyli, że w wyniku wprowadzenia obszaru chronionego ich działki nad jeziorem stały się w zasadzie bezwartościowe. WSA zauważył, że zarzuty skarżących dotyczące ograniczenia ich prawa własności skierowane są w istocie przeciwko postanowieniom uchwały sejmiku. Dopóki zatem nie nastąpi stwierdzenie jej nieważności, w odrębnym postępowaniu, zamierzenie budowlane opisane w zgłoszeniu musi pozostawać w zgodzie z jej przepisami, jako obowiązującego prawa miejscowego- czytamy także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.10.2022.).

¨Nieruchomości…¨ odnotowują również: ¨Kandydaci mijają się w drzwiach¨. Do łask wracają mieszkania i pokoje dzielone z innym lokatorem. Liczy się cena. Tanie oferty szybko znikają. W ocenie cytowanego w tekście eksperta Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości wydaje się, że największa nawałnica poszukujących mieszkań na wynajem jest już za nami. Lokali w ostatnich tygodniach szukali m. in. studenci. Większość sensownych ofert zniknęła. Najatrakcyjniejsze cenowo lokale wynajmowały się w jeden dzień czy nawet kilka godzin, podczas gdy mieszkania ze zbyt wysoką stawką lub kaucją, której oczekiwali właściciele, nie mogły znaleźć najemcy przez miesiąc lub dwa. Najemcy muszą dziś bardzo szybko podejmować decyzję. Na prezentację mieszkań przychodzą jeden po drugim, albo nawet mijają się w drzwiach. SonarHome podaje, że czynsze za wynajmowane mieszkania od początku roku wzrosły średnio o ok. 25 proc. Najwyższe wzrosty, o37 proc. odnotowano w Gdyni. W Gdańsku stawki poszły w górę o 35 proc., w Krakowie- o 33, we Wrocławiu- o 31, w Warszawie- o 26, w Białymstoku- o 25, w Rzeszowie- o 22, w Toruniu, Łodzi i w Bydgoszczy- o 20, w Lublinie, Poznaniu i Sosnowcu- o 19, w Szczecinie- o 18, w Katowicach- o 12, a w Częstochowie o 8 proc. Tendencja wzrostowa stawek jest wciąż widoczna. Najemcy wciąż akceptują przy tym obecny poziom czynszów. Popyt na najem utrzymuje się na stałym poziomie i po ¨szczycie studenckim¨ powinien się ustabilizować. Również stopniowo stabilizuje się podaż mieszkań na wynajem, osiągając poziom sprzed roku. Oznacza to, że liczba dostępnych lokali systematycznie rośnie. W ocenie ekspertki SonarHome czynsze wciąż będą pod presją wzrostową, jednak obecnie stawka najmu mieszkania jest niższa niż przeciętne raty kredytu. Na poprawę i zmniejszenie popytu na najem wpłynęłaby lepsza sytuacja rynku mieszkań, ale ten segment rynku jest zablokowany. Nie ma perspektyw na szybkie i wyraźne odwrócenie sytuacji. Jak dalej czytamy, optymistyczny scenariusz zakłada, że poczekamy jeszcze przez 2023 r. Jednak nikt z pośredników i ekspertów nie wie, w którą stronę pójdzie to załamanie. Tekst w całości- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.10.2022.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zastanawia się: ¨Czy wierzyciel powinien ustanowić hipotekę tuż przed bankructwem kontrahenta?¨. Tarapaty finansowe dłużnika często oznaczają dla jego kontrahentów  trudności z odzyskaniem należnych im środków. Jeżeli zobowiązany nie ma dość majątku, by zaspokoić z niego wszystkich wierzycieli, to pozycja poszczególnych uprawnionych będzie zależna w dużej mierze od tego, czy zawczasu ustanowili zabezpieczenie spłaty swoich wierzytelności- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na pierwszej i drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.10.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ piątkowy ¨Poradnik Gazety Prawnej¨ poświęca w całości zmianom podatkowym dla przedsiębiorców. W tekście wprowadzającym: ¨Polski Ład 3.0. Najważniejsze zmiany w CIT¨ czytamy: Chociaż rozwiązania wprowadzone przez Polski Ład od początku wywołały wiele krytycznych uwag, to podatnicy CIT musieli znacznie dłużej czekać na zmiany niż podatnicy PIT. W tym przypadku istotne jest jednak również to, że ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zwana Polskim Ładem 3.0, wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r., a tylko niektóre jej regulacje znajdą zastosowanie do przychodów uzyskanych w 2022 r. Jednocześnie trzeba przyznać, że wiele zmian wprowadzanych przez nowelizację z 7 października 2022 r. może rzeczywiście ucieszyć podatników. W niektórych przypadkach interwencja ustawodawcy była naprawdę radykalna, bo np. w całości uchylono przepisy o ukrytej dywidendzie, które zgodnie z Polskim Ładem miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Podobnie uczyniono z regulacjami dotyczącymi pośrednich transakcji rajowych, a tutaj w dodatku uchyleniu nadano moc wsteczną od 1 stycznia 2021 r.! Dzięki temu podatnicy nie będą już musieli weryfikować swoich kontrahentów, aby stwierdzić, czy są oni rzeczywistymi właścicielami płatności wynikających z realizowanych z nimi transakcji. Inaczej postąpiono natomiast w przypadku podatku minimalnego, bo podatnicy przez dwa lata (do końca 2023 r.) nie będą płacić tej daniny, a od 2024 r. będą mogli skorzystać z wielu dodatkowych wyłączeń, a ponadto zmieni się konstrukcja tego podatku. Na pozytywną ocenę zasługuje również usunięcie licznych wątpliwości interpretacyjnych, nawet jeśli nie zawsze oznacza to wprowadzenie rozwiązań korzystniejszych dla podatników. Z kolei do korzystania z regulacji dotyczących polskiej spółki holdingowej może zachęcić wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania 100 proc. (zamiast 95 proc.) przychodów z dywidend wypłacanych do polskiej spółki holdingowej oraz złagodzenie wymogów, które muszą być spełnione po stronie polskiej spółki holdingowej i spółki zależnej (krajowej lub zagranicznej). Lektura dla zainteresowanych- w dzisiejszym wydaniu ¨Poradnika…¨.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 21.10.2022.).

Zobacz również