Piątek, 21 maja 2021
¨Odważni odnawiają stare mury¨
¨Wsparcie musi być przemyślane¨
¨W Warszawie na najmie mieszkania zarobisz najmniej¨
¨Akademików ciągle mało¨
¨Senior w centrum uwagi¨
¨Nowy Ład to doskonała stymulacja popytu oraz presja na podaż i koszty¨
¨Ekomural, czyli będzie dzieło, które pochłonie spaliny¨
¨Stare osiedla oferują mieszkańcom znacznie więcej niż nowe¨
Więcej poniżej.
Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ w dodatku ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje: ¨Odważni odnawiają stare mury¨. Dawne fabryki, koszary, hotele i piekarnie zmieniają się w nowoczesne mieszkania, biura, akademiki. Kuszą klimatem. Na 2,5- hektarowej działce przy ul. Dyrekcyjnej w Warszawie- w miejscu, gdzie znajdują się pozostające pod ochroną konserwatorską fragmenty dawnej fabryki ¨Ursus¨- Aurec Home planuje pięcioetapową inwestycję Fabrica Ursus. Powstanie tu ok. 800 mieszkań. Pierwszy etap osiedla ma być gotowy za dwa lata, cała inwestycja- w 2027 r. Nowe życie dostała też dawna Fabryka Pomp w Lesznie. W odrestaurowanych zabudowaniach znajdą się apartamenty, biura, usługi, gastronomia. W dwupoziomowy, 110- metrowy loft, zmieniła się już XIX- wieczna kuźnia. To urządzone pod klucz mieszkanie kosztuje 1,7 mln zł. Cytowana w tekście ekspertka Cushmann&Wakefield komentuje, że popyt na tereny pod zabudowę wielorodzinną od wielu lat przewyższa podaż. Dlatego deweloperzy coraz bardziej zwracają uwagę na atrakcyjnie położone tereny, ale w trudnej zabudowie poprzemysłowej. Takie nieruchomości niejednokrotnie wymagają znaczących nakładów finansowych. Nierzadko mają też skomplikowaną sytuację prawną, co wydłuża proces inwestycyjny. Mogą być także pod opieką konserwatora zabytków. Wszystko to sprawia, że takimi inwestycjami często zajmują się najwytrwalsi, najbardziej zdeterminowani- czytamy na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.05.2021.).
¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨Wsparcie musi być przemyślane¨. Czy Nowy Ład to dobry kierunek, czy też zdestabilizuje rynek mieszkaniowy- pokażą szczegóły programu. Mijający tydzień przyniósł wzrost wycen akcji deweloperów na giełdzie po zapowiedzi przez Zjednoczoną Prawicę mieszkaniowych założeń Polskiego Ładu. W ogólnym zarysie przewidywane jest to, co zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Państwo, dając poręczenie, będzie wspierać osoby ze zdolnością kredytową, ale bez funduszy na wkład własny. Według ekspertów przedstawione propozycje bezpośrednio wpłyną na wzrost popytu przede wszystkim w dwóch grupach: stosunkowo dobrze zarabiających młodych osób, które nie zdążyły jeszcze zgromadzić kapitału na wkład własny i małżeństw z co najmniej trójką dzieci. Jednak zderzenie działań zwiększających popyt z tymi, które ograniczają podaż, oznacza zwiększenie presji na ceny. Pytań bez odpowiedzi jest więcej: czy w mieszkaniu kupionym z wykorzystaniem gwarancji lub bonu rodzinnego trzeba będzie zamieszkać? Czy gwarancje wkładu własnego będzie można otrzymać tylko na swoje pierwsze mieszkanie i czy tylko na jedno? Jeżeli nie, wprowadzone rozwiązania mogą dodatkowo pobudzić zakupy inwestycyjne dokonywane przez osoby fizyczne. Ważną kwestią jest także to, czy wszystkie zmiany zostaną wprowadzone jednocześnie czy stopniowo tak, aby rynek miał czas się do nich dostosować. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.05.2021.).
Niżej ¨Nieruchomości…¨ zauważają: ¨W Warszawie na najmie mieszkania zarobisz najmniej¨. Stolica z punktu widzenia zwrotu z najmu jest jednym z najgorszych rynków w Polsce. Gorzej jest tylko w Sopocie- mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Sławek Muturi, prezes Mzuri i założyciel fundacji Fridomia. Fragmenty rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.05.2021.).
Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Akademików ciągle mało¨. Na zakwaterowanie w akademiku może liczyć tylko co 10. student- podaje firma CBRE. W 2020 r. przybyło w Polsce 2,3 tys. miejsc w prywatnych domach akademickich. W sumie w akademikach uczelni publicznych i prywatnych jest 80,3 tys. miejsc. To ciągle za mało biorąc pod uwagę, że w Polsce studiuje 1,2 mln studentów. W 2020 r. mimo pandemii deweloperzy budujący prywatne akademiki nie zmienili i nie wstrzymali inwestycji. W ub.r., w dziesięciu domach studenckich powstało 2,3 tys. miejsc. W budowie jest siedem akademików, a 39 kolejnych- na różnym etapie planowania. Więcej- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨- 21.05.2021.).
¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również obszerny tekst: ¨Senior w centrum uwagi¨. Polskie społeczeństwo starzeje się szybciej niż społeczeństwa innych europejskich krajów. GUS szacuje, że w 2035 r. co czwarty Polak będzie miał powyżej 65 lat. O tym, co już zrobiono, by seniorzy mogli lepiej funkcjonować w przestrzeni publicznej, jak kształtuje się ich aktualna i przyszła sytuacja mieszkaniowa oraz o tym, czy deweloperzy mieszkaniowi projektują swoje inwestycje z myślą o sędziwych użytkownikach, rozmawiano podczas debaty w ramach tegorocznej edycji Real Estate Impactor- przedsięwzięcia organizowane przez ¨Nieruchomości¨ w ¨Rz¨. Jak wskazano podczas debaty, realizowanych jest ok. 70 inicjatyw, w których samorządy czy organizacje pozarządowe i firmy otrzymują środki na finansowanie dostępności. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.05.2021.).
¨Nieruchomości…¨ odnotowują też: ¨Nowy Ład to doskonała stymulacja popytu oraz presja na podaż i koszty¨. Należy się liczyć z dalszym wzrostem cen mieszkań- ocenia Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper. W jego ocenie na pewno brak środków na wkład własny był istotnym ograniczeniem dla części społeczeństwa. Umożliwienie tej grupie zakupu lokali jest więc dobrym posunięciem. Ale to nie oznacza zwiększenia popytu. Dziś to podaż ogranicza wielkość rynku mieszkaniowego, problemem jest kurczący się zasób gruntów i powolne procedury administracyjne. Warto natomiast zwrócić uwagę na inne aspekty Nowego Ładu, jak przesuwanie środków z budżetów samorządów do budżetu centralnego, co może w istotny sposób ograniczyć zdolności operacyjne gmin w zakresie przygotowywania planów miejscowych czy infrastruktury towarzyszącej. To może przełożyć się na niższą podaż gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Pełny tekst rozmowy- na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 21.05.2021.).
¨Głos Szczeciński¨ zauważa: ¨Ekomural, czyli będzie dzieło, które pochłonie spaliny¨. Przy rondzie Giedroycia w Szczecinie powstanie ogromny ekomural pokryty farbami fotokatalitycznymi. Ponad 200 mkw. muralu ma dzialać tak samo jak kilkaset drzew. Rozpoczęły się już prace przygotowawcze. Mural powstanie na gmachu przy al. Wyzwolenia 105 należącym do urzędu marszałkowskiego. Dzięki zastosowaniu farb katalitycznych pomalowana ściana ponad stuletniego gmachu będzie pochłaniała zanieczyszczenia, m.in. składniki spalin samochodowych, tlenki azotu, opary rozpuszczalników- czytamy na szóstej stronie ¨Głosu¨.
(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 21.05.2021.).
¨Głos Szczecina¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Stare osiedla oferują mieszkańcom znacznie więcej niż nowe¨. W wielu miastach Polski, również w Szczecinie i jego satelickich gminach powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Deweloperzy myślą jednak zazwyczaj o samym budynku, zapominając o tym, w jakim kontekście powstaje. ¨Cicha i zielona okolica w sąsiedztwie Puszczy Bukowej to atut, który przyciąga klientów ceniących sobie spokój i bliskość natury…¨- pisze na swojej stronie jeden z deweloperów. I w sumie wszystko się zgadza, nie licząc autostrady A6 ukrytej około stu metrów dalej w Puszczy Bukowej. Podobne problemy z przestrzenią publiczną to zjawisko ogólnopolskie, wspaniale je zdefiniował i opisał Filip Springer w zbiorze reportaży ¨Wanna z kolumnadą¨. Przegląd szczecińskich osiedli pod kątem funkcjonalności oraz przyjaznej przestrzeni- na czwartej i piątej stronie ¨Głosu¨.
(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨/ ¨Głos Szczecina¨– 21.05.2021.).