Piątek, 21 grudzień 2018

Wspólnota postawi szlaban wbrew protestom dewelopera, Rzeczpospolita
Ile przedsiębiorca zapłaci za bezwzględne prawo własności gruntu, Rzeczpospolita
Wysokie składki odbiją się na cenie mieszkań, Rzeczpospolita
Objaśnienia fiskusa nie rozwiązują wszystkich problemów, Rzeczpospolita
Wykończą i ubezpieczą na życie, Rzeczpospolita
Lasy Państwowe nie mogą zaniżać ceny prywatnej ziemi, Rzeczpospolita
Polityczne blokowanie bonifikat, Rzeczpospolita
Ile mkw. za dwie średnie krajowe?, Gazeta Wyborcza
Prąd ręcznie sterowany, Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

Piątkowa "Rzeczpospolita" w tygodniku "Biznes" zamieszcza tekst pod hasłem: "Wspólnota postawi szlaban wbrew protestom dewelopera". Postawienie szlabanu przy wjeździe na teren wspólnoty nie obniża standardu dostępności klientów do sklepu lub innych lokali użytkowych mieszczących się w budynku wspólnoty. Tak uznał Sąd Okręgowy w Olsztynie. Na jednym z nowo wybudowanych osiedli w tym mieście rozgorzał spór między właścicielami lokali mieszkalnych a spółka deweloperską, która im te mieszkania sprzedała. Poszło o uchwały dotyczące usunięcia części istniejącego chodnika oraz zakup i zamontowanie dwóch szlabanów. Zdaniem dewelopera takie decyzje stoją w sprzeczności z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną i naruszają interesy niektórych współwłaścicieli- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 21.12.2018.).

 

Tygodnik "Biznes" zamieszcza również kolejny tekst: "Ile przedsiębiorca zapłaci za bezwzględne prawo własności gruntu". Znaczna część gruntów na terenie kraju oddanych w użytkowanie wieczyste zmieni z dniem 1 stycznia 2019 r. swój status prawny. Wygaśnięcie tego prawa i przekształcenie go w jednolite prawo własności stanie się faktem. Jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów ustawodawca powinien je znowelizować. Zmiany dotyczą również przedsiębiorców. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 21.12.2018.).

 

Kolejny dodatek "Rz""Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe" odnotowuje: "Wysokie składki odbiją się na cenie mieszkań". Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wycofał się z pomysłu likwidacji otwartych rachunków powierniczych bez zabezpieczenia. W zamian proponuje utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Składki na fundusz będą wpłacać deweloperzy. Ci krytykują nowy pomysł UOKiK. Ich zdaniem doprowadzi to do wzrostu ceny mieszkań. Propozycję utworzenia funduszu zawiera projekt nowelizacji tzw. ustawy deweloperskiej. Fundusz ma być swoistym wentylem bezpieczeństwa dla kupujących mieszkania lub domy jednorodzinne na rynku pierwotnym. W razie upadłości dewelopera otrzymają zwrot środków, które wpłacili na otwarty lub zamknięty rachunek powierniczy. Maksymalna wysokość składki wyniesie w przypadku otwartego rachunku powierniczego 5 proc., a zamkniętego rachunku 1 proc. Deweloperzy są zdania, że zróżnicowanie składek na poziomie 5 proc. dla inwestycji zabezpieczonych otwartymi rachunkami powierniczymi oraz 1 proc. dla zabezpieczonych zamkniętymi rachunkami, w zasadzie może się sprowadzić do wyeliminowania otwartych rachunków powierniczych, pozbawiając deweloperów finansowania inwestycji z bieżących wpłat pochodzących od nabywców. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 21.12.2018.).

 

W "Nieruchomościach?" znajdziemy również tekst: "Objaśnienia fiskusa nie rozwiązują wszystkich problemów". Rozliczanie VAT spędza sen z powiek setkom tysięcy podatników w Polsce. A staje się tym bardziej skomplikowane i problematyczne, im większy jest zakres prowadzonej działalności. Jedną z bardziej problematycznych jest ta dotycząca nieruchomości. Dostrzegł to minister finansów i 11 grudnia wydał oficjalne objaśnienia, by zwiększyć pewność stosowania prawa. Objaśnienia dotyczą nieruchomości komercyjnych, które generują u jej właściciela przychody w przeważającej mierze z umów najmu, dzierżawy lub o podobnym charakterze. A chodzi o to, kiedy transakcja ich zbycia powinna być zakwalifikowana jako zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, czyli jako czynność niepodlegająca ustawie o VAT. To ma bowiem zasadnicze znaczenie dla prawidłowego rozliczenia tego typu operacji. Co do zasady dostawa nieruchomości komercyjnych to czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. Jednak w wyjątkowych okolicznościach można zostać uznana za czynność niepodlegająca opodatkowaniu. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 21.12.2018.).

 

W "Nieruchomościach?" znajdziemy również tekst: "Wykończą i ubezpieczą na życie". Sprzedaż mieszkań, choć nadal bardzo dobra, maleje. Spowolnienie na rynku nieruchomości wydaje się nieuchronne. W przyszłym roku, jeśli sprzedaż nowych lokali będzie nadal spadać, można spodziewać się promocji. Mogą powrócić znana już wcześniej np. darmowa komórka lokatorska. Większe parcie na sprzedaż deweloperzy mają przed końcem roku, co także przejawia się promocjami. Pośrednicy przewidują, że wobec dalszego spadku sprzedaży mieszkań promocje będą przybierać na sile. Branża spodziewa się tymczasem pewnego spowolnienia. W dużej mierze jest to spowodowane problemami z zakontraktowaniem nowych projektów z uwagi na brak ekip budowlanych i wykończeniowych. Ale mimo złowieszczo brzmiących zapowiedzi o zbliżającym się załamaniu koniunktury i spadkach cen mieszkań takiej sytuacji zarówno firmy, jak i pośrednicy w obrocie nieruchomościami raczej się nie spodziewają. Jednak taniej nie będzie. Głównym czynnikiem, który może zdecydować o zmianie cen, jest z pewnością wzrost kosztów produkcji. Branża spodziewa się jednak bardziej stabilizacji niż wybuchu kryzysu- czytamy. Więcej szczegółów- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 21.12.2018.).

 

"Prawo co dnia" w "Rz" zauważa natomiast: "Lasy Państwowe nie mogą zaniżać ceny prywatnej ziemi". Konstytucja nie pozwala podważać wartości nieruchomości nabywanych w drodze pierwokupu. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał w czwartek, że przepis, który umożliwia Lasom Państwowym zmianę ceny nabywanych w drodze pierwokupu nieruchomości, jest niezgodny z konstytucją. Skład zdecydował bezpośrednio zastosować ustawę zasadniczą. Wyrok jest prawomocny. Więcej szczegółów- na 17 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 21.12.2018.).

 

"Prawo co dnia" informuje również: "Polityczne blokowanie bonifikat". Parlamentarzyści chcą zablokować samorządom podwyżki opłat rocznych oraz obniżanie bonifikat. Tyle że jest już na to o wiele za późno. Senat chce zablokować samorządom wprowadzenie zmian bonifikat w opłacie przekształceniowej po Nowym Roku. Te będą płacić właściciele lokali za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu pod blokami oraz domami jednorodzinnymi. Przy okazji chce wprowadzić ograniczenia w aktualizacji rocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Eksperci są zgodni: zmiany mają charakter czysto polityczny i bardziej zaszkodzą, niż pomogą. Projekt ma bowiem znikome szanse na wejście w życie przed 1 stycznia. Więcej szczegółów- na 18 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 21.12.2018.).

 

"Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" zastanawia się: "Ile mkw. za dwie średnie krajowe?". Popyt na kredyty mieszkaniowe w 2018 r. jest na poziomie niewidzianym od dekady. Pod koniec roku banki jeszcze uatrakcyjniły swoją ofertę, pozwalając przeciętnej rodzinie zadłużyć się na ponad pół miliona złotych. Aby to jednak zrobić, trzeba mieć w zanadrzu ponad sto tysięcy złotych w gotówce, co studzi zapędy kupujących. Prawie 504 tys. zł- tyle na mieszkanie może pożyczyć dziś trzyosobowa rodzina, w której oboje rodzice pracują, przynosząc do domu po średniej krajowej. Ta kwota to mediana, a więc połowa ankietowanych banków byłaby skłonna pożyczyć więcej, a połowa mniej. Koniec roku jest gorącym okresem na rynku mieszkaniowym. Widząc ten trend banki starają się uatrakcyjnić oferty kredytowe. Choć nie zawsze świąteczna oferta jest wyraźnie lepsza niż ta dostępna w innych okresach roku, to faktem jest, że składając wniosek kredytowy pod koniec roku można liczyć na odrobinę lepsze oprocentowanie mieszkaniowego długu. Dzisiaj banki zresztą i tak nie mogą narzekać na brak klientów. Z danych BIK wynika, że w listopadzie br. Polacy ubiegali się o kredyty mieszkaniowe wartości o 23,1 proc. wyższej niż rok wcześniej. Na wzrost ten składa się fakt, że o ponad 7 proc. więcej osób ubiega się o kredyt hipoteczny, a ponadto przeciętny kredytobiorca pożycza o ponad 9 proc. wyższą kwotę niż przed rokiem. Już dziś nic nie powinno zachwiać prognoz sugerujących, że banki udzielą ponad 50 mld zł kredytów, osiągając tym samym wynik lepszy od dekady- czytamy. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 21.12.2018.).

 

"Gazeta" zauważa też: "Prąd ręcznie sterowany". Nowy pomysł ministerstwa energii to zamrożenie taryf i zmuszenie spółek energetycznych do obniżenia stawek samorządom. W zamian dostać mają rekompensaty z pieniędzy przeznaczonych na redukcję emisji dwutlenku węgla. Do pomysłów wycofania wniosków o podwyżki w przyszłorocznych taryfach i rekompensat dla gospodarstw domowych, małych firm i przedsiębiorstw energochłonnych dołączył kolejny, który opisuje Polityka Insight. Dziennikarze portalu dotarli do projektu nowelizacji prawa energetycznego, z którego wynika, że Ministerstwo Energii zamierza zamrozić ceny prądu i doprowadzić do zmiany zawartych już przez spółki energetyczne umów. Nowelizacja zakłada, że opłaty za przesył i dystrybucję dla gospodarstw domowych nie mogą być wyższe niż 31 grudnia tego roku, a za sprzedaż- niż 1 stycznia przyszłego roku. Stawek nie będzie już zatwierdzał Urząd Regulacji Energetyki. Koncerny będą same układać "cenniki energii elektrycznej" dla poszczególnych grup odbiorców, na które regulator wpływu mieć nie będzie. Ponadto będą miały obowiązek renegocjować zawarte z samorządami i przedsiębiorcami po 1 lipca tego roku umowy na dostawy prądu, jeśli zawarte w nich stawki są wyższe niż 270 zł za megawatogodzinę. Jeśli do zawarcia nowej umowy dojdzie po 1 stycznia, i tak będzie ona obowiązywać z data wsteczną od początku roku. To oznacza, że spółki będą musiały zwracać klientom naddatek. Szczegóły- na 16 stronie "Gazety".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 21.12.2018.).

 

Zobacz również