Piątek, 20 maj 2022

¨Wynajmiesz samorządowi bez VAT¨
¨Jest ryzyko, jest flipp, jest zysk¨
¨Dom surowy pilnie sprzedam¨
¨Galerie muszą popracować nad polepszeniem oferty¨
¨Klienci rezygnują z mieszkań¨
¨Istotne niedociągnięcia reformy planowania¨
¨Największy potencjał widzimy w inwestycjach wielofunkcyjnych¨
¨Stan zagrożenia epidemicznego a zamówienia publiczne¨
¨Błędy wykonawcy do naprawienia – samooczyszczenie w zamówieniach publicznych¨
¨Najemcy mieli spłacać ich raty, teraz koszty dławią kamieniczników. Polacy wychodzą z inwestycji w mieszkania¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Wynajmiesz samorządowi bez VAT¨. Ministerstwo Finansów rezygnuje z podatku na rzecz wsparcia rynku mieszkaniowego. Zakres  zwolnienia z VAT wynajmu nieruchomości na cele mieszkaniowe budził przez lata szereg wątpliwości. Od 10 maja już tak nie jest, za sprawą rozporządzenia ministra finansów wprowadzającego nowe zwolnienie z VAT. Tym razem dotyczy bezpośrednio samorządów i ma im pomóc w ulepszaniu ich polityki mieszkaniowej. Rozporządzenie istotnie wpływa na zasady wynajmu i dzierżawy nieruchomości mieszkalnych na własny rachunek, na rzecz jednostek samorządu. Dotychczas takie usługi były opodatkowane stawką 23 proc. VAT. Wątpliwości dotyczące traktowania usługi wynajmu w VAT ostatecznie rozwiały  orzeczenia sądów administracyjnych, które uznały, że na gruncie ustawy zwolnienie ma zastosowanie jedynie przy ¨bezpośrednim¨ wynajmie nieruchomości na cele mieszkaniowe. To dobra wiadomość nie tylko dla doradców podatkowych, którzy przyznają, że organy podatkowe zajmowały niekiedy stanowisko odmienne od prezentowanego przez MF. Chodziło o sytuację, w której nieruchomość mieszkalna była wynajmowana na rzecz osób fizycznych na ich własne cele mieszkaniowe. Niestety, przyjęcie takiej wykładni skutkowało tym, że jeśli w łańcuchu między właścicielem nieruchomości a najemcami pojawiała się JST jako swoisty pośrednik, otrzymywała fakturę VAT, którego następnie nie mogła odliczyć. Podatek VAT był więc kosztem, który bezpośrednio przekładał się na cenę wynajmu. Dzięki zmianie rozporządzenia po 10 maja JST otrzymają fakturę bez VAT. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2022.).

¨Rz¨ także krótko: W II kw. br. sytuacja w budownictwie poprawiła się. Mierzący ją wskaźnik koniunktury jest o 11 pkt wyższy niż w poprzednim kwartale, co należy wiązać z rozpoczynającym się sezonem wiosenno- letnim, korzystnym dla branży. Niekorzystne są jednak prognozy, a obecna koniunktura w budownictwie jest znacząco gorsza niż w latach 2017- 2019, poprzedzających pandemię. Główne przyczyny to problemy z dostawami surowców i materiałów budowlanych oraz ich wysokie ceny, a także odpływ pracowników z Ukrainy. W III kw. br. można się spodziewać dalszego wzrostu cen usług budowlanych- napisano w analizie Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2022.).     

Dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Jest ryzyko, jest flipp, jest zysk¨. Profity ze sprzedaży wyremontowanych mieszkań maleją m.in. z powodu drożejących materiałów. Ale jest się o co bić. Flippowanie jest coraz trudniejsze- ocenia prezes trójmiejskiej agencji nieruchomości. Jak wskazuje, wiele ofert tego typu było kierowanych do średnio zamożnych nabywców, często posiłkujących się wsparciem bankowym. Przy dzisiejszych kosztach hipotek i małej zdolności kredytowej klientów znaczna część potencjalnych kupujących zwyczajnie wypadła z rynku. Stąd też coraz więcej inwestorów, zamiast jedynie odświeżać wnętrza, przygotowuje je jako tzw. gotowce inwestycyjne pod wynajem. Te wciąż dają rozsądnie zarobić. Flippy to inwestycje w mieszkania wymagające odświeżenia lub remontu. Na rozgrzanym do czerwoności rynku takie inwestycje dawały sporo zarobić- nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na jednym mieszkaniu. Dziś ryzyko flippowania rośnie- także dlatego, że szybują ceny materiałów budowlanych. Jak dalej czytamy, w najgorszym okresie można było zyskać 40- 50 proc. zwrotu z inwestycji. Dziś za udanego flippa uważa się inwestycję z 10- 15- proc. zyskiem. Tymczasem oferta nieruchomości na sprzedaż w ostatnich tygodniach mocno rośnie. Są i takie, które jeszcze rok temu  śmiało można było nazwać okazją do sprzedania w jeden dzień. To mieszkania do generalnego remontu w atrakcyjnej cenie. Jak podkreślają pośrednicy, ceny mieszkań wciąż rosną, choć już nie tak dynamicznie. Mimo większej podaży liczba transakcji zmalała. Wydłuża się średni czas sprzedaży. Natomiast po osłabieniu koniunktury na rynku niemal zawsze pojawiają się ciekawe oferty nieruchomości, w które warto zainwestować w myśl zasady wytrawnych graczy- im gorzej na rynku, tym lepiej. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Dom surowy pilnie sprzedam¨. Ceny niegotowych domów zaczynają dochodzić do ok. 200 tys. zł. Najdroższe budynki do ukończenia kosztują ponad 2 mln zł. Rosnące ceny materiałów i robocizny sprawiają, że dom może okazać się niezwykle kosztowną inwestycją, czasem nawet niemożliwą do zrealizowania, jeśli wspomagamy się kredytem np. na wykończenie. Na portalu Otodom oferowano w kwietniu 1,6 tys. wolnostojących domów (spoza ofert deweloperów) w stanie surowym- otwartym lub zamkniętym. To o 11 proc. więcej niż w kwietniu ub.r. i 2,5 proc. więcej niż w kwietniu 2020 r. Wszystko wskazuje więc na to, że po wielkim boomie na budowanie, który zaczął się kilka lat temu, a zdecydowanie przyspieszył wiosną 2020 r. po pierwszych przypadkach covidu w naszym kraju, wracamy do szeroko pojętej normalności w tym segmencie. To, co dzieje się dwa lata później- wzrosty cen materiałów i robocizny, wojna w Ukrainie, pędząca inflacja, podnoszenie stóp procentowych, podwajanie wysokości rat kredytów i ucinanie zdolności kredytowej- powoduje, że marzenia wielu Polaków rozsypują się jak domek z kart. Kosztów budowy nie da się dziś precyzyjnie określić, bo ceny materiałów i usług zmieniają się z dnia na dzień. Np. koszt wybudowania 120- metrowego budynku w 2019 r. wynosił 200 tys. zł. Rok później- 250 tys. zł, a dziś niemal 350 tys. zł, a cena wciąż rośnie. Z kolei cytowany w tekście ekspert Obido.pl zaznacza, że Polacy nadal budują i chcą budować.  Powołując się na dane GUS informuje, że w marcu rozpoczęli 10,3 tys. budów, podobnie jak w marcu 2021 r. Jednocześnie wydano 10,2 tys. pozwoleń na budowę. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2022.).

¨Nieruchomości…¨ niżej odnotowują: ¨Galerie muszą popracować nad polepszeniem oferty¨. Hala z fast foodami, kino i klub fitness to zbyt uboga oferta. Oczekiwania odwiedzających galerie są znacznie większe- powiedziała w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Anna Malcharek, wiceprezes Polskiej Rady Centrów Handlowych. Rada przygotowała raport pod hasłem ¨Przyszłość Centrów Handlowych¨ wspólnie z firmą badawczą GfK. Jego kluczowym wnioskiem jest to, że obiekty handlowe- i te duże, i te małe- powinny mieć w centrum uwagi klientów. Przy wysokim już poziomie nasycenia rynku zadaniem branży jest ¨szycie na miarę¨. Z dużymi i małymi centrami handlowymi będzie dobrze, jeśli będzie wiadomo, jak spełniać potrzeby różnych  grup i generacji klientów. Jak zauważa rozmówczynie ¨Rz¨, sytuacja jest bardzo dynamiczna i chyba nie możemy jeszcze jednoznacznie stwierdzić, że wróciliśmy do czasów sprzed pandemii. Rosnące stopy procentowe i wojna w Ukrainie- nadal mierzymy się z jakimiś wyzwaniami. W okresie od maja do grudnia ub.r. średnia odwiedzalność sięgnęła plus minus 92 proc. tego, co w analogicznym okresie 2019 r., a obroty sięgnęły  niemal 100 proc. Oczywiście to się różnie rozkłada w różnych miastach. Całość rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują również w innym miejscu: ¨Klienci rezygnują z mieszkań¨. Kupującym nie wystarcza zdolności kredytowej. Odstępują od transakcji. Część przestaje się nawet starać o kredyt. Główną stopę referencyjną NBP Rada Polityki Pieniężnej 5 maja podwyższyła o 0,75 pkt proc., do 5,25 proc. W dodatku od 1 kwietnia banki ostrzej oceniają zdolność kredytową klientów, czyli możliwość kupowania nieruchomości na kredyt. Do obowiązującej stopy doliczają 5 pkt proc. W efekcie popyt na kredyty drastycznie maleje. Jeśli stopy będą nadal rosły, może w tym roku spaść nawet o 70 proc. Maleje również sprzedaż mieszkań. Firma JLL podaje, że w I kw., w sześciu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali 10,4 tys. lokali, podczas gdy w IV kw. ub. r. – 15 tys., a w I kw. 2021 r.- 19,5 tys. Na rynku wtórnym nie jest lepiej. Są mieszkania, na które nie dostało kredytu trzech- czterech zdecydowanych klientów. Do zadłużania się nie zachęca wysokość oprocentowania. Część nabywców rezygnuje z transakcji z tego właśnie powodu. O dużym wyhamowaniu popytu mówi też analityk WGN. Najwięcej umów przedwstępnych zawierano przed 1 kwietnia. Na razie większość kupujących wstrzymuje się z decyzją. Kredyty zaciągają głównie klienci o dużych zarobkach. Analitycy przewidują, że ze względu na koszty pogłębią się poszukiwania nieruchomości pod miastem. Zwracają także uwagę na segment mieszkań na wynajem. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Istotne niedociągnięcia reformy planowania¨. Beneficjenci infrastruktury powinni partycypować w kosztach jej budowy, a samorządy mieć łatwiejszy dostęp do finansowania zewnętrznego- wylicza prawnik. Dużo ostatnio o miastach się mówi, chyba jednak mało się o nich myśli. Wskazuje się na konieczność reformy planowania, na negatywne zjawiska, jak chaos przestrzenny czy wysokie koszty rozlewania się miast, jednak brakuje refleksji nad tym, po co w ogóle nam dobre miasta i jak powinny wyglądać. Bez jasno określonego celu żadna reforma nie ma szans powodzenia. Tego celu nie widać w zaprezentowanym pod koniec kwietnia projekcie reformy systemu planowania przestrzennego- czytamy w ramach wstępu. Całość- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2022.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst pod hasłem: ¨Największy potencjał widzimy w inwestycjach wielofunkcyjnych¨. Szukamy terenów pozwalających na duże projekty mixed- use- mówi Benoit Charles, szef Apsys Polska. Grupa pozyskała 150 mln euro z emisji obligacji objętych przez fundusz Apollo na inwestycje w nieruchomości we Francji i w Polsce. Jak ocenia rozmówca ¨Rz¨, polski rynek mieszkaniowy jest bardzo chłonny, a obecnej sytuacji nie nazywałby pogorszeniem koniunktury, tylko chwilowa korektą. Celem Apsys- specjalizującego się do niedawna w zarządzaniu obiektami komercyjnymi, a teraz jako dewelopera mieszkaniowego- jest tworzenie kameralnych inwestycji butikowych o podwyższonym standardzie. Grupa nie wyklucza również wejścia w segment PRS, ale obecnie wyłącznie w roli dewelopera, który taki projekt zrealizuje dla innego inwestora. Pełny tekst rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2022.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza tekst: ¨Stan zagrożenia epidemicznego a zamówienia publiczne¨. Większość przepisów wprowadzonych specustawą covidową obowiązuje zarówno w okresie stanu epidemii, jak i w okresie stanu zagrożenia epidemicznego. Jednak od 16 maja 2022 r., organy administracji publicznej nie mogą przedłużać terminu załatwienia sprawy z powołaniem się na epidemię- czytamy w ramach wstępu. W tekście poddano szczegółowej analizie następujące kwestie: co oznacza w praktyce zmiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego; czy wprowadzone zmiany wpłyną na zakaz potrącania kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy lub innych jego należności; wreszcie- czy zmiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego wpłynie na zawieszenie biegu terminu przedawnienia roszczeń zamawiającego. Całość- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2022.).

¨Biznes w czasie pandemii¨ odnotowuje również: ¨Błędy wykonawcy do naprawienia- samooczyszczenie w zamówieniach publicznych¨. Jeśli w innym kontrakcie publicznym wykonawca w znacznym stopniu nie wykonał istotnych zobowiązań, musi liczyć się z koniecznością złożenia wyjaśnień  i dowodów w kolejnym przetargu, także u innego zamawiającego niż ten, u którego realizował problematyczną umowę. Wykonawca powinien też przygotować i złożyć dowody, że wykonał samooczyszczenie. Z ostrożności, nawet jeśli wykonawca jest przekonany, że trudności w realizacji umowy nie wynikały z przyczyn leżących po jego stronie (a także jeśli pozostaje w sporze w tej kwestii), wykazuje podjęcie działań w celu skutecznego samooczyszczenia. Więcej szczegółów- na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.05.2022.).

¨Gazeta Wyborcza¨ odnotowuje: ¨Najemcy mieli spłacać ich raty, teraz koszty dławią kamieniczników. Polacy wychodzą z inwestycji w mieszkania¨. Kupowali mieszkania na kredyt z myślą, że najemcy będą płacić ich raty, a oni za kilkanaście lat będą się cieszyć spłaconą nieruchomością. Rosnące stopy procentowe zweryfikowały te plany. Ludzie zaczynają rezygnować z inwestycji w mieszkania. ¨Właściciel mieszkania, które wynajmuję, mówi, że nie jest już w stanie płacić raty kredytu i chce sprzedać mieszkanie, póki ceny są wysokie i nie grozi mu komornik. Mam umowę najmu na czas nieokreślony. Czy musi mi zapewnić lokal zastępczy?¨- pyta anonimowo użytkowniczka jednej z grup na Facebooku. Ktoś inny chce wiedzieć, czy to normalne, że osoby, którym chce wynająć mieszkanie, pytają, czy ma je na kredyt. Prawie nikt się temu nie dziwi. To z obawy przed rosnącym czynszem- stopy procentowe rosną, raty kredytów też. Potencjalni klienci obawiają się, że wraz ze wzrostem raty właściciel będzie sukcesywnie podnosił czynsz- czytamy na łamach ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 20.05.2022.).

¨Kurier Szczeciński¨ odnotowuje: ¨Wielka dziura wśród kamienic. Kwartał 36 w przebudowie¨. Z zewnątrz niewidoczny, ale z tygodnia na tydzień zmienia się krajobraz na placu przebudowy wnętrza kwartału śródmiejskiej zabudowy ulic Andrzeja Małkowskiego, Królowej Jadwigi, Bohaterów Getta Warszawskiego i Bogusława X w Szczecinie. Teraz do oglądania jest tam wielka dziura. A w niej koparki i wywrotki z wysokości przypominające małe, acz ruchliwe zabawki, które wywożą z niej urobek. Lawirują obok potężnych rur między betonowymi opaskami wzmacniającymi, które zabezpieczają mury okolicznych budynków przed ewentualnymi skutkami ubocznymi ingerencji w grunt.  Do tej pory wykonano prace przygotowawcze związane z realizacją inwestycji, w tym m.in: przeprowadzono inwentaryzację budynków znajdujących się w obszarze oddziaływania przebudowy, zakończono prace związane z przepięciem instalacji ciepłowniczej w istniejących na terenie wnętrza kwartału węzłach cieplnych oraz zamontowano stację transformatorową wraz z okablowaniem ? czytamy na łamach ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 20.05.2022.).

Zobacz również