Piątek, 20 grudnia 2019
Nabywcy mieszkań bez ochrony, Rzeczpospolita
Nie wolno w nieskończoność migać się przed rozbiórką piętra, Rzeczpospolita
Wpłaty nabywców bez ochrony, Rzeczpospolita
Najwyższy czas nauczyć się partnerstwa publiczno-prywatnego, Rzeczpospolita
By więcej budować, zmieniamy prawo, Rzeczpospolita
Lekkie liftingi i duże operacje, Rzeczpospolita
Polski kapitał ze śladowym udziałem w wartości transakcji, Rzeczpospolita
Bloki zamiast fabryk? Najpierw formalności, Rzeczpospolita
Gent Holding pod lupą UOKiK, nie zgadza się z zarzutami, Rzeczpospolita
Małe wspólnoty czeka reorganizacja, Rzeczpospolita
Rachunki za centralne można też płacić od metrażu lokalu, Rzeczpospolita
Frankowe sprawy nie zatopią banków, Rzeczpospolita
Powszechne uwłaszczenie to niekończąca się opowieść, Dziennik Gazeta Prawna
Mieszkali ze zwłokami za ścianą, Kurier Szczeciński
Ostatnie wolne mieszkania nad jeziorem Dąbie, Kurier Szczeciński
Oficyny w remoncie, Kurier Szczeciński
Więcej poniżej.
"Prawo co dnia" w piątkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Nabywcy mieszkań bez ochrony". Choć upłynęło wiele lat od uchwalenia ustawy deweloperskiej, nie dla każdej inwestycji zakładane są rachunki powiernicze. Niektórzy deweloperzy wciąż korzystają z furtki służącej omijaniu przepisów ustawy deweloperskiej. Prym wiodą firmy z Trójmiasta. Jak podaje firma doradcza JLL, z puli wszystkich dostępnych na tym rynku mieszkań 22 proc. nie ma założonych rachunków powierniczych. Wszystko za sprawą przepisu przejściowego do ustawy deweloperskiej, który mówi, że rachunku powierniczego nie trzeba zakładać dla przedsięwzięć, których sprzedaż rozpoczęła się przed jej wejściem w życie. Ochoczo korzysta się więc z niego przy dużych, wieloetapowych budowach. Więcej szczegółów- na 14 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
"Prawo co dnia" informuje też: "Nie wolno w nieskończoność migać się przed rozbiórką piętra". Właścicielowi domu, który nie chce rozebrać samowoli budowlanej, grozi wysoka grzywna- przypomniał WSA w Krakowie, orzekając w sprawie właścicielki domu, która nielegalnie nadbudowane piętro. Czy tego chce, czy nie, będzie je musiała teraz rozebrać- czytamy na 15 stronie głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"– 20.12.2019.).
Dodatek "Rz"– "Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe" wraca do sprawy rachunków powierniczych, w kolejnym tekście: "Wpłaty nabywców bez ochrony". Mimo że ustawa deweloperska działa ponad siedem lat, wciąż część inwestycji nie ma rachunków powierniczych. Co piąte mieszkanie budowane w Trójmieście nie ma takiego zabezpieczenia. Pieniądze od konsumentów wpłacane deweloperowi nie trafiają więc na specjalne bankowe konto. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dąży do wyeliminowania takiej praktyki- czytamy na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
"Nieruchomości?" także krótko: Budujemy i oddajemy do użytkowania więcej mieszkań niż w roku ubiegłym- wynika z danych GUS za trzy kwartały 2019 r. W tym okresie oddano do użytkowania 145 710 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 13 037,1 tys. mkw. oraz mających 555 546 izb. W przypadku oddanej powierzchni użytkowej to wzrost o 12,3 proc. Średnia powierzchnia domu jednorodzinnego wyniosła 134,5 mkw., mieszkania zaś 53,1 mkw. W ciągu trzech kwartałów tego roku rozpoczęto też budowę 178 444 mieszkań, tj. o 4 483 więcej niż rok wcześniej- czytamy na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
Niżej "Nieruchomości?" zachęcają: "Najwyższy czas nauczyć się partnerstwa publiczno-prywatnego". Dotąd samorządy szukały i korzystały z dotacji, tych z czasem będzie jednak coraz mniej. To szansa dla rozwoju PPP w Polsce- mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOŚCIACH Waldemar Buda, wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno- prywatnego. Fragmenty rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
W "Nieruchomościach?" znajdziemy tez obszerną rozmowę z Robertem Nowickim, wiceministrem rozwoju. Tekst "By więcej budować, zmieniamy prawo" dotyczy głównie reformy planowania, REIT- ów oraz uwłaszczenia firm. Powrotu do projektu kodeksu urbanistycznego nie będzie. Chcemy jednak zmienić kilka ustaw. W przyszłości chcemy też ograniczyć wydawanie warunków zabudowy- zapowiada rozmówca "Rz". Pełny tekst- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
W innym miejscu "Nieruchomości?" zamieszczają tekst pod hasłem: "Lekkie liftingi i duże operacje". Biurowce starzeją się szybko. Wiele całkiem nieźle radzi sobie z konkurencją. Niektóre muszą jednak zniknąć. Najemcom oferuje się coraz wyższe, naszpikowane nowymi technologiami obiekty. Minione pięć lat na rynku biur w Polsce to okres intensywnego rozwoju i dynamicznych zmian. W tym czasie rynek w największych biznesowych ośrodkach zwiększył się o niemal 5 mln mkw. , co daje wzrost zasobów o blisko 50 proc. Ok. 30 proc. biurowców ma po kilkanaście lat. Dla rynku kapitałowego takie budynki są mniej atrakcyjne, choć wiele starzeje się godnie? Więcej- na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
"Nieruchomości?" informują też: "Polski kapitał ze śladowym udziałem w wartości transakcji". Na nasz rynek nieruchomości komercyjnych płyną pieniądze inwestorów głównie z innych krajów europejskich, regionu Azji i Pacyfiku oraz RPA. Zapowiedź powrotu do implementowania w polskich przepisach formuły REIT daje nadzieję na to, że rodzimy kapitał wreszcie będzie mógł na większą skalę uczestniczyć w zakupach nieruchomości komercyjnych. Po trzech kwartałach 2019 r. nad Wisłą z rak do rąk przeszły budynki o wartości 4,5 mld euro (ponad 19 mld zł), przy czym udział polskich podmiotów w tym torcie wyniósł zaledwie 3 proc.- oszacowali analitycy firmy doradczej Savills. Szczegóły- także na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
W "Nieruchomościach?" czytamy również: "Bloki zamiast fabryk? Najpierw formalności". Kraków to pierwsze miasto, które zmieniło deweloperowi cel użytkowania wieczystego na mieszkaniowy według nowych procedur. Miasta zawierają z deweloperami na nowych zasadach pierwsze umowy w sprawie zmiany celu użytkowania wieczystego. Najczęściej chodzi o przekwalifikowanie gruntu przemysłowego na mieszkaniowy. Przepisy znowelizowanych ustaw o gospodarce nieruchomościami oraz prawa budowlanego, według których można dokonać takiej procedury, weszły w życie 15 sierpnia. Więcej szczegółów- na szóstej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
"Nieruchomości?" informują też: "Gent Holding pod lupą UOKiK, nie zgadza się z zarzutami". UOKiK powiadomił prokuraturę, zaniepokojony bezpieczeństwem inwestorów powierzających pieniądze deweloperowi akademików. Firma twierdzi, że jej działania są transparentne. Szczegóły- także na szóstej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
"Nieruchomości?" przypominają również: "Małe wspólnoty czeka reorganizacja". Właściciele będą powoływać zarząd już w budynkach z czterema lokalami. Rządzić będzie większość. Od Nowego Roku wiele małych wspólnot mieszkaniowych czeka rewolucja. Staną się wspólnotami dużymi. Będą więc musiały powołać zarząd lub wynająć firmę, która będzie zarządzała budynkiem. Inaczej będą tez podejmować ważne decyzje. Zarządcy nieruchomości nie mają wątpliwości. To dobre decyzje. Przyznają jednak, że nie obędzie się bez problemów z ich wdrażaniem. I niestety właścicieli czekają wydatki, czytamy w ramach wstępu- na siódmej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
W "Nieruchomościach?" niżej czytamy: "Rachunki za centralne można też płacić od metrażu lokalu". Wspólnota mieszkaniowa może zakładać podzielniki ciepła w mieszkaniach, dopiero jak skończy termomodernizację budynku. Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił uchwałę wspólnoty dotyczącą założenia w mieszkaniach podzielników oraz rozliczania ciepła. Nakazał jednocześnie, by do czasu wykonania całkowitej termomodernizacji, rozliczania ciepła dokonywano przy uwzględnieniu metrażu mieszkania, a nie faktycznego zużycia. Więcej szczegółów- również na siódmej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
"Rz" odnotowuje też: "Frankowe sprawy nie zatopią banków". Liczba pozwów może w przyszłym roku wzrosnąć nawet dwukrotnie, do 5 tys. kwartalnie. Banki zanotują straty, ale nie zagrozi to stabilności systemu. W pierwszym miesiącu po wyroku TSUE gwałtownie przybywało w sądach nowych spraw frankowych. W kolejnych tygodniach tempo ustabilizowało się- informuje Związek Banków Polskich. Według ZBP od początku października do teraz, czyli przez dwa i pół miesiąca, przybyło 1,5- 2 tys. spraw. Są to informacje zebrane od banków przez ZBP, a nie wszyscy kredytodawcy do związku raportują. Zatem liczba ta może być niedoszacowana, i to sporo- czytamy. Więcej szczegółów- na 18 i 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 20.12.2019.).
"Tygodnik Gazety Prawnej" zamieszcza z kolei cykl tekstów pod wspólnym hasłem: "Powszechne uwłaszczenie to niekończąca się opowieść". Miliony Polaków z użytkowników wieczystych stało się w tym roku właścicielami nieruchomości. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce ambitny plan rządu będzie rozciągnięty w czasie i zakończy się w niektórych gminach w 2020 r., a nawet w 2021 r. Samorządy nie nadążają bowiem z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu. Sytuacja nie zaskakuje, bo jednostki samorządu terytorialnego od samego początku mówiły, że czasu nie wystarczy. Dodatkowo ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów była trzy razy nowelizowana, a każda zmiana- choć przez JST wyczekiwana- zaburzała rytm procesu przekształcenia. Duże miasta mają do wydania jeszcze 50- 60 proc. zaświadczeń. Do rozwikłania pozostają najtrudniejsze sprawy, m.in. związane z koniecznością skrupulatnego sprawdzenia, czy do przekształcenia faktycznie doszło. To wszystko zaś powoduje obawy mieszkańców, czy zdążą skorzystać z dużych bonifikat w opłatach przekształceniowych- czytamy w ramach wstępu. Cykl tekstów na 13- 16 stronie "Tygodnika?".
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 20.12.2019.).
"Kurier Szczeciński" mało świątecznie i na pierwszej stronie zauważa: "Mieszkali ze zwłokami za ścianą". Ohydny smród i wszechobecne robaki zaczęły uprzykrzać życie lokatorom budynku przy ul. Jagiełły 26 w Szczecinie. Jak się okazało, przez blisko rok mieszkali z rozkładającym się za ścianą ciałem zmarłego człowieka. Według mieszkańców, mimo wielu sygnałów o zniknięciu ich sąsiada nikt ze strony służb i ZBiLK im nie pomógł. ZBiLK uzgodnił teraz z zarządcą, że na jego zlecenie wyniesione zostaną wszystkie rzeczy z lokalu (brat zmarłego wyraził na to zgodę) oraz jeszcze raz w tym mieszkaniu będą przeprowadzone zabiegi odkażające. Specjalistyczna firma miała również przeprowadzić odpowiednie zabiegi w lokalach własnościowych na zlecenie wspólnoty.
(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 20.12.2019.).
Wkładka "Kuriera"– "Wiadomości Szczecińskie" zamieszcza z kolei tekst: "Ostatnie wolne mieszkania nad jeziorem Dąbie". Zaledwie 500 metrów od jeziora Dąbie powstaje osiedle mieszkaniowe budowane przez TBS Prawobrzeże. Do końca inwestycji pozostało już tylko kilka miesięcy. Prawie wszystkie mieszkania zostały wynajęte. Zostały ostatnie mieszkania spośród 184, które powstają w ramach inwestycji. Maja być gotowe wiosną 2020 r. Koszt inwestycji wynosi ok. 64 mln zł. Budowa osiedla jest finansowana z kredytu BGK, wkładu gminy, partycypacji najemców i środków własnych TBS Prawobrzeże- czytamy na ósmej stronie wkładki.
(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 20.12.2019.).
W "Wiadomościach Szczecińskich" odnotowano również: "Oficyny w remoncie". Trwa generalna przebudowa dziewięciu oficyn w centrum Szczecina. Remont przechodzą budynki zlokalizowane przy ul. Pocztowej i Bohaterów Warszawy, w których znajdują się w sumie 74 mieszkania. W ramach remontu wykonywana jest m.in. termomodernizacja budynków, budowane są łazienki i wc, w mieszkaniach montowany jest nowy system ogrzewania i dostęp do ciepłej wody użytkowej z miejskiej sieci (następuje w związku z tym likwidacja starych pieców). Planowane koszty przebudowy oficyn to ok. 16 mln zł, w tym dofinansowanie z RPO Województwa Zachodniopomorskiego wyniesie niecałe 4,2 mln zł. Finał prac nastąpić ma pod koniec 2020r.
(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 20.12.2019.).