Piątek, 20.03.2020

¨Rynek w cieniu koronawirusa¨
¨Domy dla seniorów- biznes z ważną funkcją społeczną¨
¨Epidemia uderza w najem krótkoterminowy¨
¨Już dziś można wnioskować o ulgi¨
¨Zamówienia publiczne pod rządami RODO¨
¨Deweloper musi oddać swoje miejsca postojowe¨
¨Przełożony jubileusz¨
¨Inwestycje w czasie pandemii¨

Więcej poniżej.

Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ w dodatku ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje: ¨Rynek w cieniu koronawirusa¨. Mieszkaniowy boom może w krótkim czasie stracić impet, ale czy ceny spadną? Sytuacja powinna być sprzyjająca, o ile nie dojdzie do wstrząsów, na które nie mamy wpływu- tego typu zastrzeżenia zawierały formułowane jeszcze niedawno prognozy deweloperów czy ekspertów. Kataklizm właśnie nadciągnął- w postaci koronawirusa. Część rynku nieruchomości już bardzo mocno odczuwa jego negatywny wpływ. Czy zalecenie pozostawania w domach przerwie dobrą passę deweloperów? Większość ograniczyła działalność stacjonarnych biur sprzedaży, ale deklaruje wysoką aktywność potencjalnych klientów online. Nie są też odnotowywane kłopoty na budowach. Według eksperta portalu RynekPierwotny.pl raczej nieuniknione wydaje się tąpnięcie na rynku pierwotnym, z cała pewnością nie ograniczając się do kosmetycznych, jednocyfrowych wartości tak w przypadku sprzedaży, jak i produkcji mieszkań czy też  stawek ofertowych i transakcyjnych. Jak czytamy rynek nieruchomości prawdopodobnie  będzie się mierzyć z najtrudniejszym okresem od kryzysu z lat 2009- 2013. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.03.2020.).

W ¨Nieruchomościach?¨ znajdziemy też jeszcze dane sprzed pandemii: Najwięcej na zakup domu lub mieszkania w 2019 r. pożyczali w bankach klienci z województwa wielkopolskiego. Było to średnio 326 tys. zł. Ile i na jak długo zadłużamy się w bankach, by kupić mieszkanie lub wybudować dom sprawdził serwis  Oferteo.pl z jego danych wynika, że mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego zaciągali kredyty mieszkaniowe na średnią kwotę 322 tys. zł. przeciętna powierzchnia kredytowanej nieruchomości to 89 mkw. a średni wiek kredytobiorców- 36 lat. Stosunkowo niewiele pożyczamy na Podkarpaciu, średnio jest to 205 tys. zł. Nieruchomości o największej powierzchni- średnio 141 mkw.- kupowali mieszkańcy woj. lubelskiego. Najmniejsze mieszkania wybierano w woj. świętokrzyskim (73 mkw.). Średni wiek kredytobiorcy był najwyższy w woj. łódzkim, a najniższy w podlaskim i mazowieckim. Spłatę kredytu rozkładano zwykle na 20- 30 lat- czytamy na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.03.2020.).

¨Nieruchomości?¨ odnotowują również: ¨Domy dla seniorów- biznes z ważną funkcją społeczną¨. W Polsce niebawem pojawią się kolejni inwestorzy branżowi, co poprawi postrzeganie nieruchomości dla seniorów- mówi Beata Leszczyńska, prezes Orpea Polska. Firma zajmuje się prowadzeniem i budową domów opieki dla seniorów, ale także mieszkań z dodatkowymi usługami. W tym drugim modelu to specjalnie przygotowana przestrzeń w postaci apartamentów wyposażonych z myślą o osobach z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z wieku- najemcy to osoby w wieku od ok. 75 lat. To relatywnie nowe usługa na rynku. Spółka wybudowała jeden taki obiekt we Wrocławiu, z 45 mieszkaniami, ale szykuje też kolejne- w Poznaniu i Gdańsku. Szuka również odpowiednich nieruchomości w Warszawie. W budynkach ważne są części wspólne, miejsca spotkań czy aktywności fizycznej i społecznej. Dodatkowe usługi to np. sprzątanie, zakupy, opieka lekarska czy pielęgniarska. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.03.2020.).

¨Nieruchomości?¨ wracają do nowej, nieoswojonej jeszcze rzeczywistości w tekście: ¨Epidemia uderza w najem krótkoterminowy¨. Inwestorzy żyjący z wynajmu mieszkań turystom i biznesmenom nie zarabiają. Biznes i w Polsce i za granicą zrujnował koronawirus. Klienci odwołują rezerwacje. Część lokali trafia na sprzedaż. Koronawirus potężnie uderzył w branżę turystyczną. Cierpią linie lotnicze, biura podróży i hotele, cierpią osoby, które żyją z najmu krótkoterminowego. Ich działalność ogranicza dodatkowo wydane niedawno rozporządzenie. Globalna panika sprawiła, że opustoszały hotele i mieszkania na doby. Tylko do dnia wejścia rozporządzenia zakazującego wynajmu krótkoterminowego, odwołano blisko 80 proc. rezerwacji. Eksperci zwracają uwagę, że wielu inwestorów decyduje się na najem długoterminowy lub wystawia mieszkania na sprzedaż. Większość tej grupy to osoby posiadające jedno- trzy mieszkania kupione na kredyt. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.03.2020.).

¨Nieruchomości?¨ przypominają też: ¨Już dziś można wnioskować o ulgi¨. Deweloper czy wynajmujący, jak każdy podatnik, ma prawo wystąpić o odroczenie raty czy nawet umorzenie podatku. Pandemia odciska już coraz większe piętno już nie tylko na rynkach finansowych, ale i codziennym życiu milionów ludzi na świecie. Polscy przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na zapowiedziany przez rząd specjalny pakiet, który ma zminimalizować skutki wirusa w gospodarce. Zanim dopracowane zostaną szczegóły, firmy dostające powoli finansowej zadyszki mogą skorzystać już dziś z rozwiązań, jakie od lat obowiązują w procedurze podatkowej. Chodzi o trzy ulgi: odroczenie, raty i umorzenie- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.03.2020.).

¨Biznes¨– kolejny dodatek ¨Rz¨– zamieszcza tekst: ¨Zamówienia publiczne pod rządami RODO¨. Postępowania zamówieniowe mają swoją specyfikę, a jedną z naczelnych zasad zamówień publicznych jest zasada jawności. Oznacza to tyle, że dane osobowe w zamówieniach publicznych mogą być szczególnie narażone na dostęp ze strony osób do tego niepowołanych. Jak należy z nimi postępować? O tym szczegółowo- na pierwszej i czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.03.2020.).

W dodatku ¨Biznes¨ czytamy również: ¨Deweloper musi oddać swoje miejsca postojowe¨. Umowa z nabywcami mieszkań, w której deweloper zagwarantował sobie prawo wyłącznego korzystania z naziemnych miejsc postojowych, może zostać w każdym czasie zmienione na korzyść pozostałych członków wspólnoty. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem, a pożytki i inne przychody z tej nieruchomości przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów i w takim samym stosunku ponoszą oni wydatki oraz ciężary, związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Szczegółowa analiza wyroku Sądu Najwyższego, jaki zapadł w sprawie sporu wspólnoty z deweloperem o miejsca postojowe- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 20.03.2020.).

¨Tygodnik Szczecin¨ w ¨Gazecie Wyborczej¨ zauważa: ¨Przełożony jubileusz¨. Miały być torty, łakocie, występy gwiazd. Będą, ale dwa miesiące później. 35.- jubileuszowa- edycja Targów Nieruchomości i Wyposażenia Wnętrz została przeniesiona na maj. Planowo miała się odbyć w weekend 21- 22 marca. Teraz wchodząc na stronę internetową targów w oczy bije duży, żółty napis: ¨Przełożone¨. Home Arena ma kilkunastoletnią tradycję, a że impreza organizowana jest dwa razy w roku (edycje wiosenne i jesienne), to pierwsza tegoroczna odsłona miała być jubileuszową. Jeśli nic się nie zmieni, nowym terminem targów będzie 16- 17 maja. Wystawcy będą ci sami, którzy mieli zaprezentować się w marcu. Nikt się nie wycofał z powodu zmiany terminu- czytamy na 10 stronie ¨Tygodnika?¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 20.03.2020.).

¨Tygodnik?¨ informuje też: ¨Inwestycje w czasie pandemii¨. Prawdopodobnie opóźni się start hoteli w nowym Posejdonie, wyhamować też mogą inne budowy. Pandemia będzie zauważalna na rynku inwestycyjnym- uważa prezes spółki Calbud. W kwietniu planowany był start dwóch nowych hoteli w kompleksie Marriot Posejdon. Do końca marca wykończone zostaną wszystkie pomieszczenia hotelowe. Jednak raczej trudno się spodziewać, by zaczęły one przyjmować gości. Dopóki nie zostanie odwołany alarm z powodu pandemii, wszystkie hotele w kraju będą świeciły pustkami. Rezerwacje są odwoływane, nie ruszają także zaplanowane imprezy. Problemy pojawiają się też na budowach, które Calbud prowadzi zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Spółka stara się kontynuować wszystkie budowy z zachowaniem procedur bezpieczeństwa. Sprzedaż mieszkań też jest w większości realizowana przy pomocy internetu- odnotowano także na 10 stronie ¨Tygodnika?¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 20.03.2020.).

Zobacz również