Piątek, 19 marzec 2021

¨Przetargi w Warszawie nie mogą stanąć¨
¨Wyroki frankowe wytycza TSUE¨
¨Destrukcyjne odszkodowania dla frankowiczów¨
¨SAN a wynajem komercyjny¨
¨Do lekarza? Do coworku!¨
¨Certyfikat dostępności zmniejszy galerii składkę na PFRON¨
¨Rok bez dużych targów. Straty są ogromne¨
¨Konserwator był bezczynny, ale kary nie dostanie¨
¨Hotele na radarach łowców okazji¨
¨Jest bezpiecznie, ma być jeszcze bezpieczniej¨
¨Banki poczekają z ugodami na decyzję Sądu Najwyższego¨
¨Lokal za grunt- Kompendium wiedzy dla samorządów i inwestorów¨
¨Tynk spada na chodnik i zaparkowane auta¨

Więcej poniżej.

Prawo co dnia w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Przetargi w Warszawie nie mogą stanąć¨. Na przejęcie wszystkich spraw o zamówienia publiczne Sąd Okręgowy w Warszawie powinien być specjalnie przygotowany. Nie był. Czy sobie radzi? Warszawski Sąd Okręgowy od 1 stycznia 2021 r. przejął sprawy skarg od orzeczeń KIO. Wpłynęły 33 sprawy, załatwiono- 15. Nie ma co ukrywać, że wydział jest przeciążony. Pozostałość spraw ¨zwykłych¨ w tym wydziale na koniec 2020 r. wyniosła ponad 2,7 tys. we wszystkich kategoriach. Z kolei odwołań od przetargów może wpłynąć blisko 1 tys. do SO w Warszawie, w 2021 r. Do tej pory sprawy odwołań od przetargów w sądach zajmowały 1 miesiąc. Wiecej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.03.2021.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Wyroki frankowe wytycza TSUE¨. Orzeczenie abuzywności umowy kredytowej i jego skutki nie mogą szkodzić kredytobiorcy. To główna konkluzja analizy orzecznictwa TSUE w sprawach kredytów frankowych z ostatniego roku, którą zaprezentował rzecznik finansowy. Wprawdzie termin posiedzenia Izby Cywilnej SN dotyczącego tych spraw przesunięto na 13 kwietnia, ale dyskusja, jak rozliczać i poprawiać te umowy, trwa i jest to kolejny istotny głos- czytamy także na 11 stronie głównego wydania. W ¨Rz¨ znajdziemy też obszerny komentarz Leszka Balcerowicza pod hasłem: ¨Destrukcyjne odszkodowania dla frankowiczów¨. Rozstrzygnięcia w sprawie kredytów frankowych nie mogą naruszać fundamentów sprawiedliwości i równości- pisze ekonomista. Całość jego rozważań- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.03.2021.).

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ w ¨Rz¨ zamieszczają z kolei tekst: ¨SAN a wynajem komercyjny¨. Społeczne agencje najmu mogą uaktywnić ¨uśpione¨ zasoby, ale mogą też zdobyć serca właścicieli ¨jakościowych¨ lokali. Rząd pracuje nad złożonym przez resort rozwoju projektem ustawy o społecznych agencjach najmu (SAN). Zarys idei- gminy będą mogły podnajmować lokale od prywatnych właścicieli i wynajmować osobom, których nie stać na komercyjny najem. Właściciele, choć otrzymają stawkę niższą od rynkowej, zyskają gwarancję nieprzerwanego najmu na rynku, w czasie pandemii niestabilnym, trawionym spadkiem czynszów. SAN działają już w Polsce na zasadzie projektów badawczych i pilotażu. To np. agencja prowadzona od 2018 r. przez Habitat for Humanity Poland, zarządzając 44 mieszkaniami, częściowo pozyskanymi od Warszawy, ale i 24 wynajętymi od prywatnych właścicieli. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.03.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy również tekst: ¨Do lekarza? Do coworku!¨. Elastyczne gabinety lekarskie otwierają się przy ul. Rakoczego w Gdańsku. Inwestujący w lokale mają zarabiać ok. 6 proc. Tworząc przychodnię gdański deweloper korzystał z konceptu elastycznych biur- Lekarz przychodzi na gotowe, wynajmując gabinet przez kilka godzin.. Obsługa przychodni i recepcji, łącznie z systemem informatycznym do obsługi wizyt i wystawiania e- recept jest wliczona w koszt najmu. Ekspert firmy Savills zauważa, że choć tradycyjne coworki i biura serwisowane służą zwykle szeroko pojętej pracy biurowej, to koncept jest na tyle uniwersalny, że umożliwia oferowanie powierzchni wielu branżom. Słowem- twórczy czas pandemii… Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.03.2021.).

Niżej ¨Nieruchomości…¨ informują: ¨Certyfikat dostępności zmniejszy galerii składkę na PFRON¨. Widzimy wiele miejsca do tego, żeby usprawnić funkcjonowanie centrów handlowych pod kątem dostępności- mówiła w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Małgorzata Jarosińska- Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.03.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Rok bez dużych targów. Straty są ogromne¨. Ok. 2 mld zł to straty branży targowej. Część firm upadła, część próbuje zmienić profil. Branża apeluje o sektorową pomoc dla wszystkich jej podmiotów. Komitet Obrony Branży Targowej podkreśla, że przy stratach rzędu 2 mld zł, znaczna część firm świadczących usługi okołotargowe szuka swoich szans na rynku wykańczania wnętrz czy produkcji mebli. Ok. 35 proc. aktywnych w 2019 r. firm zawiesiło działalność lub zbankrutowało. Część, która skorzystała z tarczy PFR 1.0, nie chcąc zwracać subwencji, próbuje dotrwać do kwietnia 2021 r.. Więcej o obrazie nędzy i rozpaczy branży targowej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.03.2021.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Konserwator był bezczynny, ale kary nie dostanie¨. W sytuacji pandemicznej i związanych z nią problemów kadrowych urzędnikom trudno przypisać złą wolę w wydawaniu decyzji niezbędnej do realizacji inwestycji. Zwłaszcza że mimo opóźnienia próbowali działać. WSA w Gdańsku uwzględnił skargę spółki na wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgodził się, że konserwator dopuścił się bezczynności i przewlekłości w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych. Jednak z uwagi na pandemię uznał, że nie miały one miejsca z rażącym naruszenie prawa. Nie zastosował też grzywny. Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.03.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują również: ¨Hotele na radarach łowców okazji¨. Właściciele są zmęczeni, inwestorzy gotowi do zakupów- mówi Agata Janda, dyrektor ds. doradztwa hotelowego w JLL. Wskazuje, że od roku mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją. Hotelarze mierzą się dziś z dużą niepewnością, związaną z rozwojem samej pandemii oraz obostrzeniami kolejnych restrykcji, nie wiedząc, jakie regulacje będą obowiązywać za dwa tygodnie. Przy tym polski rynek hotelowy jest rozdrobniony- to w większości obiekty należące do prywatnych przedsiębiorców i kapitału instytucjonalnego nie ma tam zbyt wiele. Rozmówczyni ¨Rz¨ przypomina też, że już po wprowadzeniu pierwszego lockdownu odbierano telefony od wielu inwestorów z całego świata, zgłaszających chęć zaangażowania się w branżę. Kapitału aktywnie poszukującego możliwości ulokowania jest bowiem mnóstwo. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.03.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają też: ¨Jest bezpiecznie, ma być jeszcze bezpieczniej¨. Nowa ustawa deweloperska jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Przyspieszyły prace nad projektem ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (DFG). Rząd twierdzi, że obecny system ochrony środków wpłacanych przez nabywcę mieszkania nie zapewnia mu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Obok utworzenia DFG, w projekcie znajdują się również postulowane od lat rozwiązania. To m.in. objęcie ustawą deweloperską projektów polegających na przebudowie istniejących obiektów, jak również lokali gotowych oraz lokali użytkowych (nabywanych jednocześnie z mieszkaniem). Uregulowana zostanie również umowa rezerwacyjna. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.03.2021.).

W ¨Rz¨ czytamy też: ¨Banki poczekają z ugodami na decyzję Sądu Najwyższego¨. Frankowicze powinni uzbroić się w cierpliwość. Na razie niewielu otrzyma propozycję porozumienia. Posiedzenie Izby Cywilnej SN zostało przełożone na 13 kwietnia z 25 marca. Dla sektora bankowego, który od stycznia pracuje nad programem ugód dla frankowiczów według rozwiązania proponowanego przez KNF, mógłby być to dodatkowy czas, aby wreszcie przedstawić klientom na dużą skalę propozycje porozumień. Wydawałoby się, że bankom powinno zależeć na ich szybkim zawarciu, bo koszty spraw sądowych mogą być wielkie (choć rozłożone w czasie). Zależnie od scenariusza: 70- 120 mld zł. Ugody zaś mogą skutkować odpisem 35 mld zł brutto- czytamy na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.03.2021.).

¨Tygodnik Gazety Prawnej¨ całość wydania poświęca natomiast kwestii: ¨Lokal za grunt- Kompendium wiedzy dla samorządów i inwestorów¨. W tekście wprowadzającym czytamy: Już 1 kwietnia 2021 r. wejdzie w życie ustawa lokal za grunt- tak potocznie określa się ustawę z 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Jej przepisy zakładają, że gmina w zamian za oddanie inwestorowi gruntu pod budowę mieszkań będzie mogła otrzymać część wybudowanych przez niego lokali. Przy czym wyłonienie takiego dewelopera ma się odbywać w drodze przetargu na nieruchomość, a warunki wymiany i rozliczenia ustalą radni w uchwale. W piątkowym poradniku ¨DGP¨ opisuje m.in. na czym polega nowy mechanizm przekazania gminnego gruntu na realizację inwestycji w zamian za lokale, oraz wskazuje plusy i minusy tego rozwiązania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 19.03.2021.).

¨Głos Stargardzki¨ interweniuje: ¨Tynk spada na chodnik i zaparkowane auta¨. Stargardzki internauta zaalarmował redakcję o niebezpiecznej sytuacji przy ul. Chrobrego 12 i 14 u zbiegu z ul. Portową w Stargardzie. Stoją tam dwie, opuszczone, stare kamienice. Zaczął się z nich sypać tynk na chodnik i zaparkowane tam samochody. Za przesłaną informację dziękuje Natalia Czajkowska- Rzeszut, wiceprezes ds. inwestycyjnych Stargardzkiego TBS. Po szczegółowym rozpoznaniu tematu Spółka ma podjąć wszelkie działania zapobiegające opisanej sytuacji. Opuszczone kamienice stoją przy skrzyżowaniu z Portową. Była jeszcze kamienica nr 16, ale cztery lata temu została wyburzona. Wiosną 2017 r. miała rozpocząć się przebudowa kamienic 12 i 14. Czas pokazał, że do tego wciąż nie doszło, a kamienice zaczynają rozsypywać się same. Plany były takie, że przy ul. Chrobrego 16 powstaną 23 nowe mieszkania. Latem 2016 r. STBS planowało także wzniesienie wielorodzinnych budynków mieszkalnych z garażami wzdłuż sąsiadującej z kamienicami 12 i 14 ul. Garncarskiej, a nowym kompleksem przy Chrobrego. Miały powstać do 2020 r. Nie ma ich do dziś- czytamy na drugiej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨/ ¨Głos Stargardzki¨– 19.03.2021.).

Zobacz również