Piątek, 19 maja 2017
Kto i gdzie rozdaje karty na rynku magazynów, Rzeczpospolita
Światełko w tunelu dla inwestorów, Rzeczpospolita
Nie tylko rolnik kupi ziemię, Rzeczpospolita
Zwrot zabranej działki będzie terminowy, Rzeczpospolita
Najem mieszkania firmie z podatkiem, Rzeczpospolita
Roszczenie trzeba zgłosić w terminie, Rzeczpospolita
Za drogę do marketu płaci inwestor, Rzeczpospolita
Rynek nieruchomości: taniej już było, Gazeta Wyborcza
Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań w Europie, Gazeta Wyborcza
Więcej poniżej.
Piątkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości Komercyjne" odnotowuje: "Kto i gdzie rozdaje karty na rynku magazynów". Tak dobrze na rynku magazynowym jeszcze nie było- twierdzą i deweloperzy, i agenci wynajmujący hale. Za nami najlepszy I kwartał w historii rynku, co dobrze wróży dla całorocznych wyników. Firmy podpisały umowy najmu na 855 tys. mkw., z czego na nowe kontrakty przypadło ponad 647 mkw., czyli aż 75 proc. całego popytu. Dotąd najbardziej aktywni byli najemcy hal na Górnym Śląsku, a następnie w rejonie Warszawy i Wrocławia. W tekście przypomniano stawki: 5 euro- to najwyższe czynsze za mkw. hali w samej Warszawie. Z kolei 2,8 euro za mkw. magazynu oferowane jest w okolicach Poznania i na Górnym Śląsku. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.05.2017.).
"Nieruchomości…" zauważają też "Światełko w tunelu dla inwestorów". I znowu szykują się zmiany w zasadach wycinki drzew. Czy na lepsze? Nowe przepisy nie są doskonałe, ale dużo lepsze od tych, które obowiązywały po nowym roku. Pod przepisami w sprawie nowych zasad wycinki drzew brakuje jeszcze podpisu prezydenta. Oznacza to, że najpóźniej w połowie czerwca należy się spodziewać… no właśnie, czego? Na pewno nie będzie już takiej rewolucji, jak po 1 stycznia tego roku, kiedy wycinkę na cele prywatne zwolniono z formalności. Dzięki temu w całym kraju piły poszły w ruch. Natomiast inwestorom zafundowano horrendalnie wysokie opłaty za wydanie zezwolenia na wycinkę. Teraz przysłowiowy Kowalski będzie musiał zgłosić wycinkę w urzędzie gminy, a urzędnicy pójdą w teren i sprawdzą, jakie konkretne drzewa chce on wyciąć. Będą mogli też wnieść sprzeciw i nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia. Takiej taryfy ulgowej dla inwestorów jednak nie przewidziano. Nadal będą oni musieli w gminie uzyskać zezwolenie na wycinkę. Urzędnicy będą mieli 21 dni na przeprowadzenie oględzin na prywatnych działkach. Jeśli tego nie zrobią, milcząco zaakceptują wycinkę. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.05.2017.).
"Prawo co dnia" informuje z kolei: "Nie tylko rolnik kupi ziemię". Komornicy i sądy mogą dokończyć egzekucję z nieruchomości rolnych na zasadach sprzed 30 kwietnia 2016 r. W czwartek Sąd Najwyższy po raz pierwszy rozstrzygał spór o stosowanie przepisów o obrocie nieruchomościami rolnymi, obowiązujących od 30 kwietnia 2016 r. Chodzi o znowelizowaną ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. SN przesądził, że do egzekucji z nieruchomości rolnych rozpoczętych przed 30 kwietnia 2016 r. stosuje się stare zasady. Oznacza to, że nieruchomość na licytacji kupi także osoba, która nie jest rolnikiem indywidualnym. To ważne rozstrzygnięcie. Ustawa, która wprowadziła zmiany do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nie zawierała przepisów przejściowych. Nie było więc wiadome, jakie zasady stosować: nowe, czy stare. Sądy orzekały różnie- czytamy na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.05.2017.).
"Prawo co dnia" informuje też: "Zwrot zabranej działki będzie terminowy". O zwrot wywłaszczonej nieruchomości będzie można się ubiegać przez 20 lat. Później roszczenia z tego tytułu wygasną. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad zmianą zasad zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. W tym celu chce znowelizować ustawę o gospodarce nieruchomościami. Najważniejsza propozycja dotyczy okresu, podczas którego można domagać się zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. MIB chce, by z roszczeniami dawni właściciele (ich następcy prawni) mogli występować na podstawie art. 136 ustawy tylko przez 20 lat liczonych od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna. Potem straciliby już to prawo. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.05.2017.).
"Prawo co dnia" zauważa również: "Najem mieszkania firmie z podatkiem". Do czynszu za mieszkanie, które najemca będzie oferował do krótkotrwałego zakwaterowania, trzeba doliczyć VAT. Najem i zakwaterowanie to dwie różne usługi. Odmiennie są też opodatkowane. By skorzystać ze zwolnienia z VAT najmu mieszkania, jego ostateczny użytkownik musi je wykorzystywać do celów mieszkaniowych- czytamy na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.05.2017.).
"Prawo co dnia" przypomina też: "Roszczenie trzeba zgłosić w terminie". Wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości można się domagać tylko przez trzy lata. Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie prawne sądu okręgowego, dotyczące przedawnienia roszczeń. Chodziło o grunt, przez który przebiegał gazociąg. Więcej- na szóstej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.05.2017.).
"Prawo co dnia" informuje także: "Za drogę do marketu płaci inwestor". Przedsiębiorca korzystający z pomocy samorządu przy uzyskiwaniu pozwoleń na inwestycję nie może zaskakiwać roszczeniami finansowymi. Tak jak w ogóle w biznesie, także na styku publiczno- prywatnym. To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego. Szczegóły- na szóstej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 19.05.2017.).
"Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" odnotowuje: "Rynek nieruchomości: taniej już było". Jeśli ktoś liczy na to, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym spadną w dającym się przewidzieć okresie, to grubo się rozczaruje. Konsekwentnie rośnie dochód z wynajmu mieszkania zakupionego na rynku pierwotnym. Natomiast w najbliższym czasie ceny mieszkań będą rosły, przede wszystkim w związku z szeregiem przepisów podnoszących koszty działalności deweloperów i całej branży budowlanej. Pierwszym z nich jest obowiązujący od stycznia 2017 r. odwrócony VAT. Eksperci twierdzą, że w nowych warunkach procedura odzyskiwania zwrotu VAT standardowo potrwa trzy miesiące. Wartość VAT, którego budowlańcy nie zobaczą przez ten czas, to aż 8,5 mld zł rocznie. Nawet dla dużych firm deweloperskich taki uszczerbek oznacza duże kłopoty. Wynikające ze zmiany przepisów koszty pracy także mają wpływ na ostateczną cenę mieszkania. Możliwy wpływ na wzrost ceny nowego lokalu mieszkalnego może mieć także uchwalona stawka godzinowa pracy w wysokości 13 zł brutto. Kolejnym prawem jest ustawa deweloperska, nakazująca operowanie w rozliczeniach między budującym mieszkanie a kupującym przy pomocy rachunku powierniczego, co oznacza wzrost kosztów z tytułu prowadzenia obowiązkowego rachunku. Postępujący wzrost cen mieszkań to także efekt podwyżki kosztów surowców- czytamy na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 19.05.2017.).
"Gazeta- Dom" informuje też: "Polacy kupują najwięcej nowych mieszkań w Europie". Prawie co druga złotówka wydawana w Polsce na mieszkanie trafia na konta deweloperów. Żaden duży kraj na starym kontynencie nawet nie zbliża się do tego wyniku. Wyniki deweloperów są rekordowe pod wieloma względami. Ostatnie 12 miesięcy to największe w historii poziomy sprzedaży, liczba pozwoleń na budowę i liczba prowadzonych inwestycji. Dzieje się tak pomimo faktu, że nowe mieszkania są droższe. Podczas gdy przeciętna cena zapłacona za metr używanego lokum w 10 miastach wynosi 3988, to za metr nowego trzeba płacić 4821 zł- wynika z danych NBP za ostatni kwartał 2016 r. Do tego kupując nowe cztery kąty, trzeba też zarezerwować niemałe środki na wykończenie lokalu, sprzedawanego w stanie deweloperskim. Dalej czytamy: Prawie 48 proc. pieniędzy wydanych w 2016 r. na zakup mieszkań trafiło do biur sprzedaży deweloperów- wynika z szacunków europejskiego urzędu statystycznego. Jest to wynik wyraźnie wyższy niż w 2010 r., kiedy wartość sprzedanych mieszkań deweloperskich stanowiła 32,9 proc. obrotów na rynku mieszkaniowym.
(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 19.05.2017.).