Piątek, 19 listopada 2020

¨Resort sprawiedliwości sprawdzi akty notarialne¨
¨Zarobiłeś na mieszkaniu, podziel się z fiskusem¨
¨Skarbówka wie o transakcji od rejenta¨
¨Korzystne zasady dla spadkobierców i rozwodników¨
¨Trzy lata na nową inwestycję¨
¨Biura bardziej bezpieczne¨
¨Ustawa o REIT- ach już jesienią?¨
¨Sklepy z galerii idą do sądów¨
¨Rekordowo droga warszawska wieża, cenna działka w Gdyni¨
¨Pomoc dla przedsiębiorców z tarczy antykryzysowej 7.0¨
¨Ponowne zamknięcie galerii handlowych- skutki dla właścicieli i najemców¨
¨Różne terminy rozliczenia najmu¨
¨Kto inwestuje, zapłaci niższą daninę¨
¨Wysokość podatku zależy od zapisów w umowie¨
¨O czym pamiętać, by uniknąć kłopotów¨
¨Fundusz podniesie bezpieczeństwo i ceny¨
¨Koszty frankowe będą wielkie¨
¨Rządowa pomoc antykryzysowa. Co jeszcze zostało z tarcz?¨
¨Frankowicz dostanie zwrot rat i mieszkanie na własność¨
¨55- metrowy wieżowiec nie wszystkim przypadł do gustu¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Resort sprawiedliwości sprawdzi akty notarialne¨. Działalność pani notariusz, w której kancelarii podpisywane były akty, na mocy których nabywcy mieszkań mieli blankietowo zrzec się roszczeń wobec dewelopera, zainteresowały MS oraz stołeczną Izbę Notarialną. To kolejna odsłona sporu wokół inwestycji ze stołecznego Wawra Słoneczna Leśniczówka. W projektach aktów notarialnych przenoszących własność lokali znalazły się zapisy, na mocy których klienci mieli zrzec się kar umownych, jakich mogliby dochodzić od dewelopera i oświadczyć, że nie będą składać sprzeciwów w procedurze uzyskania warunków zabudowy dla planowanej w sąsiedztwie inwestycji. Samorząd notarialny i resort sprawiedliwości badają, czy rejent, godząc się na niekorzystne dla konsumentów sformułowania, naruszyła godność zawodu oraz art. 80 prawa o notariacie. Wynika z niego, że notariusz przy dokonywaniu czynności ma czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron- czytamy na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

¨Prawo co dnia¨ całą kolumnę poświęca też kwestiom rozliczeń sprzedaży mieszkania. W tekście wprowadzającym: ¨Zarobiłeś na mieszkaniu, podziel się z fiskusem¨ czytamy: Dochód ze sprzedaży nieruchomości trzeba opodatkować. Wykazujemy go w zeznaniu rocznym PIT- 39. Musimy je złożyć do końca kwietnia. Rynek mieszkaniowy dobrze się trzyma w czasie pandemii. Ci, którzy zarobili w zeszłym roku na sprzedaży nieruchomości muszą jednak pamiętać o konieczności podzielenia się zyskiem ze skarbówką. Przychód możemy przy tym obniżyć o koszty nabycia nieruchomości. Do kosztów wliczamy także nakłady zwiększające wartość nieruchomości, odnotowano w ramach wstępu- na 12 stronie głównego wydania. Obok czytamy: ¨Skarbówka wie o transakcji od rejenta¨. Osoby, które sprzedały nieruchomość, muszą liczyć się z tym, że fiskus sprawdzi, czy prawidłowo rozliczy dochód. Niżej ¨Rz¨ zauważa: ¨Korzystne zasady dla spadkobierców i rozwodników¨. Jeśli sprzedaliśmy mieszkanie, które mieliśmy dłużej niż pięć lat, nie musimy płacić podatku. Nawet gdy na nim zarobiliśmy. ¨Prawo co dnia¨ przypomina również: ¨Trzy lata na nową inwestycję¨. Jeśli pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe, nie będziemy musieli płacić podatku. Trzyletni termin na zakupy mieszkaniowe obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Wcześniej były na to dwa lata. Całość tekstów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.01.2021.).

Piątkowy dodatek ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ informuje natomiast: ¨Drogie Ząbki i Zakopane¨. Rośnie zainteresowanie ziemią pod domy jednorodzinne. W ślad za tym rosną też ceny. Największa popularnością cieszą się parcele od 800 do 2,5 tys. mkw. Pandemia nakręciła popyt na działki. W której gminie ziemia osiągnęła najwyższe ceny, gdzie można  trafić na okazję, sprawdził portal Nieruchomosci-online.pl. W ubiegłym roku najdrożej było na Mazowszu. Średnie ceny  mkw. parceli (bez dodatkowych parametrów, jak m.in. całkowita powierzchnia działki, dokładny adres, uzbrojenie) wahały się od 574 zł za mkw. w gminie Michałowice, przez 784 zł w gminie Piastów po 822 zł w gminie Ząbki. Kolejne miejsca zajęły także gminy w woj. mazowieckim: Izabelin (567 zł za mkw.), Marki (499 zł) i Pruszków (469 zł za mkw.). Najdroższe działki w innych województwach w podziale na gminy oferowano w regionach atrakcyjnych turystycznie. Za mkw. parceli w Zakopanem trzeba było zapłacić średnio 532 zł, a w Szczyrku- 493 zł. Na drugim biegunie są gminy w wj. Lubuskim i podkarpackim. Metr działki w gminie Chorkówka (podkarpackie) kosztował średnio 36 zł, a w gminie Lubiszyn (lubuskie) 37 zł. Niewiele ponad 40 zł trzeba było zapłacić za mkw. działki w gminie Osina (zachodniopomorskie) i w gminie Grudziądz (41,6 zł za mkw.)- podaje serwis. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy tekst: ¨Biura bardziej bezpieczne¨. W naszych budynkach powszechnie stosujemy systemy oczyszczania powietrza utrudniające transmisję SARS- CoV- 2- mówił w programie #RzeczoNieruchomościach Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za rynek biurowy. Fragmenty rozmowy- także na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zastanawiają się też w innym miejscu: ¨Ustawa o REIT- ach już jesienią?¨. Branża wierzy, że tym razem uda się ustanowić przejrzyste i stabilne przepisy o spółkach inwestujących w nieruchomości. Wprowadzenie REIT- ów do polskiego systemu prawnego jest potrzebne, by rodzimy kapitał miał więcej niż marginalny udział w rynku nieruchomości komercyjnych, a polscy obywatele uzyskali możliwość zarabiania na wynajmie biur, magazynów, centrów handlowych czy portfeli mieszkań. Ustawa musi być dobrze napisana, by nie być podatna na modyfikacje- to kluczowe wnioski z panelu dyskusyjnego w ramach Spotkania Liderów Branży Nieruchomości. Pełny zapis debaty- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują również w innym miejscu: ¨Sklepy z galerii idą do sądów¨. Na razie Temida nie jest łaskawa dla najemców lokali w centrach handlowych. Sądy oddalają większość wniosków o zabezpieczenie roszczeń z tytułu czynszu. Na wokandy sądów trafiają pierwsze sprawy najemców sklepów galerii handlowych, którzy ucierpieli na lockdownach. Na razie dotyczą one zabezpieczenia roszczeń. W opinii prawników tego typu sporów będzie więcej.  Rozwiązania tzw. tarczy antykryzysowej, przewidujące wygaśnięcie obowiązku zapłaty czynszu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności, były wyłącznie dla najemców lokali w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw., którzy złożyli ofertę  ofertę przedłużenia umowy. Wąski zakres działania tarczy spowodował, że niewielu najemców mogło z  niej skorzystać, przez co- o ile nie udało im się wynegocjować zawarcia aneksu s kontrahentem- poszukują ochrony prawnej na podstawie innych regulacji. Do tej pory zapadło sześć wyroków w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Orzeczenia są różne. Prowadzącym klub fitness w warszawskim centrum handlowym SO zgodził się zabezpieczyć roszczenie z tytułu czynszu i zawiesić na czas postępowania sądowego obowiązek jego zapłaty. Jednak pozostałe pięć wniosków najemców sąd oddalił- czytamy. Więcej- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Rekordowo droga warszawska wieża, cenna działka w Gdyni¨. Metr mieszkania na 42. piętrze apartamentowca Złota 44 w stolicy kosztował 42,6 tys. zł. W Gdyni za działkę o powierzchni ok. 18,5 tys. mkw. deweloper zapłacił 57,9 mln zł. Ubiegłoroczne rekordy na rynku nieruchomości sprawdza Cenatorium na podstawie własnej bazy danych transakcyjnych. Jakie ceny obowiązywały w tym pandemicznym czasie na rynku mieszkań, jakie na rynku działek budowlanych? O luksusowej rozpiętości stawek  więcej przeczytamy także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza obszerny tekst: ¨Pomoc dla przedsiębiorców z tarczy antykryzysowej 7.0¨. Od dwóch tygodni kolejne branże dotknięte epidemią COVID- 19 mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej 7.0. najnowsza odsłona Tarczy jest jednak nie tylko spóźniona, ale także dziurawa. Więcej szczegółów- na pierwszej i trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

¨Biznes w czasie pandemii¨ obszernie zauważa też: ¨Ponowne zamknięcie galerii handlowych- skutki dla właścicieli i najemców¨. Chociaż od kilkunastu dni galerie handlowe już funkcjonują, to problemy dotyczące rozliczeń między właścicielami centrów handlowych, a najemcami są nadal aktualne. Sytuacja finansowa właścicieli centrów handlowych oraz ich najemców była trudna już po wiosennym lockdownie. Ponowne wprowadzenie zakazu handlu w obiektach o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. niewątpliwie skomplikowało sytuację przedsiębiorców, narażając ich na kolejne straty. Sytuację obydwu stron umowy najmu dodatkowo utrudniają wątpliwości dotyczące wprowadzanych przez ustawodawcę rozwiązań, które z założenia mają regulować stosunki prawne między nimi w związku z wprowadzonymi zakazami- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

¨Prawo co dnia¨ przypomina z kolei: ¨Różne terminy rozliczenia najmu¨. Ryczałtowcy mają czas do 1 marca na złożenie zeznania PIT- 28. Ci, którzy od najmu płacą PIT według skali- do końca kwietnia. Składają PIT- 36. W tekście przypomniano, że 15 mld zł z najmu wykazali ryczałtowcy za 2019 r. Natomiast od progu poniżej 100 tys. zł obowiązuje 8,5 proc. stawka ryczałtu. Powyżej- 12,5 proc. Niżej czytamy: ¨Kto inwestuje, zapłaci niższą daninę¨. Rozliczający podatek według skali odliczy wydatki na remont, wyposażenie, amortyzację i odsetki od kredytu mieszkaniowego. ¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Wysokość podatku zależy od zapisów w umowie¨. Właściciel lokalu płaci daninę tylko od czynszu, na który umówił się z lokatorem. Nie rozlicza opłat za media, jeśli to najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. ¨Prawo co dnia¨ radzi także: ¨O czym pamiętać, by uniknąć kłopotów¨. Wynajmujący nie płaci podatku za miesiąc, w którym nie otrzyma przychody- wyjaśnia Violetta Wełnicka, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa  Podatkowego w Bydgoszczy. Całość tekstów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Fundusz podniesie bezpieczeństwo i ceny¨. Od wpłat klientów deweloperzy mieliby odprowadzać składkę na fundusz tworzony na wypadek upadłości. Dodatkowe koszty poniosą nabywcy mieszkań. O stworzeniu deweloperskiego funduszu gwarancyjnego, z którego wypłacane będą pieniądze klientom upadających firm, od lat zabiegał UOKiK. Teraz projekt nabrał tempa. Ma trafić do Sejmu. Zgodnie z obowiązująca ustawą deweloperską wpłaty kupujących mieszkania na etapie budowy trafiają na rachunki powiernicze- otwarte lub zamknięte. Od tych wpłat firmy miałyby odprowadzać składkę. W przypadku otwartych rachunków- maksymalnie 2 proc. wartości lokalu, przy zamkniętych- 0,2 proc. Ostateczną wysokość określi określi rozporządzenie. Cytowany w tekście ekspert nie ma wątpliwości, że dodatkowa opłata zostanie przeniesiona na kupujących mieszkania. Oczywiście nie będzie to skokowy wzrost cen o jedną czwartą, ale można spodziewać się 1, może 2 proc.- czytamy. Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

¨Rz¨ informuje też: ¨Koszty frankowe będą wielkie¨. Jeśli kredytobiorcy nie zechcą porozumień, a Sąd Najwyższy wyda korzystną dla nich uchwałę, koszty banków będą wielokrotnie wyższe niż w przypadku zawarcia ugód. Mogą przekroczyć 100 mld zł. Na rozwój problemu frankowego wpływa wiele czynników, ale coraz bardziej prawdopodobny jest scenariusz, że branża poniesie spore koszty związane z tymi kredytami. Będą wynikać z zawarcia porozumień z frankowiczami lub przegrywania licznych spraw sądowych. Możliwy jest też wariant mieszany- czytamy na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 19.02.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ całe wydanie ¨Poradnika Gazety Prawnej¨ poświęca kwestii: ¨Rządowa pomoc antykryzysowa. Co jeszcze zostało z tarcz?¨. Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy wciąż borykają się z trudną sytuacją finansową w związku z COVID- 19? W piątkowym wydaniu ¨Poradnika…¨. ¨DGP¨ odpowiada na to pytanie. Przede wszystkim przypomina warunki, na jakich można starać się o rządową pomoc. A dodatkowo wskazuje, czy otrzyma ją również ten, kto już wcześniej z takiego lub podobnego wsparcia korzystał. ¨Poradnik…¨ do wyjęcia i zachowania.

(Źródło; ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 19.02.2021.).

¨Gazeta Wyborcza¨ przypomina również: ¨Frankowicz dostanie zwrot rat i mieszkanie na własność¨. Bank oddaje spłacone przez lata raty, a po zwrot wypłaconego kredytu musi ponownie zwrócić się do sądu. Mieszkanie przechodzi w ręce kredytobiorcy. Niewiarygodne? To najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego. To będzie zapewne najlepszy rok dla kredytobiorców, którzy lata temu zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich. Choć już 2020 był dla nich rewelacyjny- jeszcze nigdy nie wygrywali tylu spraw w sądach- to w 2021 r. sprzyja im dodatkowo Sąd Najwyższy. Przełom ma nastąpić 25 marca, kiedy to SN pokaże obowiązującą wykładnię i wyjaśni kilka nieścisłości w dotychczasowym orzecznictwie, Ale niespodziewanie w połowie lutego pojawiło się inne zaskakujące orzeczenie SN, które nie dość, że rozwiewa pewne wątpliwości prawne, to jeszcze daje jasny przekaz, czego możemy się spodziewać za półtora miesiąca. Rozstrzygając spór z udziałem Banku Millenium, SN zadecydował, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej bank musi zwrócić klientowi wszystkie wpłacone raty. Dodatkowo nie ma podstaw, ay automatycznie potrącić kwotę wypłaconego klientowi kredytu. To oznacza, że po unieważnieniu umowy bank zwraca spłacane raty, a klient nie oddaje pożyczonej kwoty- czytamy. Więcej szczegółów- na 14 stronie ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 19.02.2021.).

¨Głos Szczeciński¨ zauważa: ¨55- metrowy wieżowiec nie wszystkim przypadł do gustu¨. Liczący dziewiętnaście kondygnacji wieżowiec miałby powstać na działce pomiędzy ul. Duńską a ul. Wszystkich Świętych w Szczecinie. Wniosek o wydanie warunków zabudowy trafił do szczecińskiego magistratu. Pomysł niepokoi niektórych mieszkańców oraz radnych. Inwestorem jest przedsiębiorca Michalis Apostolu. W ostatnich wyborach samorządowych startował do rady miasta z listy Bezpartyjnych, kluby związanego z prezydentem Piotrem Krzystkiem. Ojciec Apostolu prowadzi spółkę, w której udziałowcami są żona prezydenta miasta i jej brat. Wieżowiec ma więc mieć 55 m. wysokości, a sąsiadujący z nim stary dworek ma zostać przebudowany. Z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy 30 grudnia wystąpił w imieniu inwestora architekt Jacek Lenart ze Studia A4. Wiesława Rabińska, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej poinformowała, że nie przeprowadzono jeszcze analizy urbanistycznej, a wnioskodawca wciąż poprawia wniosek. Szczegóły- na szóstej stronie ¨Głosu¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨- 19.02.2021.).

Zobacz również