Piątek, 18 marzec 2022

¨Łatanie specustawy¨
¨Specustawa powinna ułatwiać procedury, a nie komplikować¨
¨Franki znów na wokandzie TSUE¨
¨Następnej prolongaty nie będzie¨
¨Wycofanie mieszkań z majątku przedsiębiorstwa może dać korzyści¨
¨Kto na fali, kto pod kreską¨
¨Po ratunek do kas¨
¨Polski rynek nie zamarzł jak po upadku Lehman Brothers¨
¨PRS w Polsce rozwija się w najlepsze¨
¨Pies w biurze mile widziany. Ale czy w każdym?¨
¨O przyszłość handlu stacjonarnego i galerii kierunkowo jestem spokojny¨
¨Zamówienia publiczne a wojna w Ukrainie- pytania i odpowiedzi¨
¨Co muszą widzieć pracodawcy i urzędy¨

Więcej poniżej.

Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Łatanie specustawy¨. Ustawa o pomocy dla uciekinierów ma wiele wad, które trzeba usunąć. Na razie rząd zapowiada tylko jedną korektę. Rząd odrobił lekcję geografii dopiero w czwartek. Z Odessy do Polski najlepiej jechać przez Mołdawię i Rumunią- przyznał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zapowiadając zniesienie przepisu uzależniającego uproszczone procedury dla uchodźców od przyjazdu bezpośrednio do Polski- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Specustawa powinna ułatwiać procedury, a nie komplikować¨. We wtorek sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła projekt, który ma naprawić jedną z podstawowych wad specustawy wspierającej ukraińskich uchodźców. Nowela jest krótka: wykreśla słowo ¨bezpośrednio¨, czyli wymóg przekroczenia polsko- ukraińskiej granicy przez uchodźców, by dobrodziejstwa ustawy objęły także tych, którzy dotarli do Polski przez inne kraje. Więcej- na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.03.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa w innym miejscu: ¨Franki znów na wokandzie TSUE¨. Luksemburski trybunał bada pięć pytań polskiego sądu o klauzule z kredytów. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zapytał m.in. TSUE, czy art. 6 ust. 1  i art. 7 ust. 1 dyrektywy frankowej (93/13) interpretuje się tak, że stoi na przeszkodzie wykładni przepisów krajowych (polskich), zgodnie z którą polski sąd nie stwierdza nieuczciwego charakteru całego warunku umownego, w sprawach frankowych zwykle klauzuli przeliczeniowej, a jedynie tę jej część, przez którą jest ona nieuczciwa, i w rezultacie pozostaje częściowo skuteczna. Po drugie, czy dyrektywa sprzeciwia się, by sąd krajowy po stwierdzeniu nieuczciwego charakteru klauzuli, bez którego umowa nie może obowiązywać, może modyfikować pozostałą część umowy przez wykładnię oświadczeń woli stron. Oraz czy badany przepis pozwala sądowi po stwierdzeniu nieuczciwego charakteru warunku umowy, nieskutkującego jej nieważnością, uzupełnić ją przepisem prawa krajowego. I wreszcie: czy roszczenie konsumenta o zwrot niesłusznie zapłaconych kwot bankowi ulega  przedawnieniu po upływie 10 lat, który zaczyna biec od dnia zapłaty każdorazowej raty, czy też od chwili, gdy konsument dowiedział się, że umowa ma abuzywne klauzule- zwykle przelicznik. Więcej- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.03.2022.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Następnej prolongaty nie będzie¨. Luki w ochronie przeciwpożarowej były znane wspólnocie mieszkaniowej od dziesięciu lat. Po stwierdzeniu nieprawidłowości w zabezpieczeniach przeciwpożarowych 11- kondygnacyjnego budynku komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej nałożył na wspólnotę wiele obowiązków. Decyzja stała się ostateczna, ale termin jej wykonania był dwukrotnie przesuwany. W trakcie kolejnej kontroli wspólnota zwróciła się o jego następną prolongatę. Ale komendant nie uwzględnił wniosku, przypominając, że nieprawidłowości w ochronie przeciwpożarowej budynku znane są wspólnocie od dziesięciu lat. Wspólnota wniosła skargę do WSA w Gorzowie Wlk.,ale sąd ją oddalił. Stwierdził, że za uwzględnieniem wniosku nie przemawia interes społeczny, ponieważ powodowałoby to utrzymywanie stanu niezgodnego z prawem, a przede wszystkim zagrażającego zdrowiu i życiu mieszkańców.  Wyrok jest nieprawomocny, ale wobec wspólnoty zostało już wszczęte postępowanie egzekucyjne- czytamy na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨-18.03.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Wycofanie mieszkań z majątku przedsiębiorstwa może dać korzyści¨. Podatnik nie zapłaci PIT, jeśli przeniesie firmowe nieruchomości do majątku prywatnego. Przychody z najmu może później rozliczyć ryczałtem. Zmiany wprowadzone przez Polski Ład wpływają na opodatkowanie najmu. W 2022 r. podatnicy mogą odliczyć odpisy amortyzacyjne tylko od lokali kupionych przed końcem 2021r. W przyszłym roku nie będą już mieli tej możliwości. W tej sytuacji atrakcyjny staje się ryczał od przychodów ewidencjonowanych. Fiskus potwierdza, że można bez problemu wycofać lokale z firmowego majątku i od najmu płacić ryczałt. Więcej- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.03.2022.).

Dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje z kolei: ¨Kto na fali, kto pod kreską¨. Dług jednego dewelopera to średnio 41,5 tys. zł. Nieporównywalnie bardziej zadłużeni są podwykonawcy- wskazuje KRD. Raport Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej ¨Rz¨ publikuje jako pierwsza. Z analiz KRD wynika, że polscy deweloperzy mają zwykle małe długi, ale ich podwykonawcy olbrzymie. 4644 firmy inwestujące we wznoszenie budynków mają 192,9 mln zł zaległości (dług widniejący w KRD). W ostatnich miesiącach deweloperom udało się zmniejszyć zadłużenie do poziomu sprzed pandemii. Problemy z zatorami płatniczymi są szczególnie widoczne wśród przedsiębiorstw wznoszących budynki i wykonujących prace wykończeniowe. Mają ponadpięciokrotnie większe długi- ponad 1 mld zł- niż zlecający im prace deweloperzy- podaje KRD w raporcie. Zadłużeni wykonawcy mogą nie być w stanie realizować konkretnych zleceń, jeśli zostaną odcięci przez hurtownie od dostaw materiałów budowlanych i gdy stracą pracowników, którzy nie otrzymali pensji. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.03.2022.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają także opinię pod hasłem: ¨Po ratunek do kas¨. Sytuacja na rynku mieszkaniowym po transformacji wymknęła się z rąk i dryfuje wywołując chaos, obietnice bez pokrycia części polityków oraz połowiczne, ale szumne programy, które nic pozytywnego nie przynoszą- pisze ekspert. Ceny nieruchomości znów szybują w górę, osiągając niebotyczne rozmiary. Ta sytuacja już tradycyjnie napędza zyski deweloperom, a ludzi skazuje na kilkudziesięcioletnie okresy łaski i niełaski banków komercyjnych, w których zaciągają kredyty na zakup mieszkania. Skoro nie potrafimy znaleźć lekarstwa na zło i patologię pustoszące rynek mieszkaniowy, to dlaczego nie chcemy skorzystać ze wzorców i doświadczeń innych państw, które ten problem całkowicie rozwiązały, tworząc trwałe podwaliny systemowe? Jednym z najważniejszych współczynników tego systemu są kasy budowlane- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.03.2022.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają także rozmowę: ¨Polski rynek nie zamarzł jak po upadku Lehman Brothers¨. Polski biznes wspaniale zareagował, jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy i uchodźców, staramy się teraz zaktywizować firmy zachodnioeuropejskie- powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Daniel Puchalski, partner zarządzający Immo.lab.re. Odnosząc się do warunków po wybuchu wojny na Ukrainie, rozmówca ¨Rz¨ ocenia: Jeśli zdarzają się krytyczne sytuacje, a tak było m.in. w 2008 r. po upadku Lehman Brothers czy po pierwszym lockdownie  w 2020 r., szeroko rozumiany biznes wstrzymuje oddech. Czasami na krócej, czasem na dłużej. Teraz było to kilka dni, jak wynika z rozmów z deweloperami czy inwestorami. Jeśli chodzi o PRS w Polsce, ok. 20 graczy deklaruje zaangażowanie, połowa ma za sobą jakieś transakcje. Na rynku działek pod mieszkaniówkę jest pewna grupa firm, która wstrzymała się z zakupami, ale to zaczęło się jeszcze przed wojną i wynikało bardziej ze spadku sprzedaży mieszkań w IV kw. 2021 r. Ale generalnie deweloperzy ziemi szukają, bowiem jej podaż jest bardzo niska. Pełny tekst rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.03.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują również: ¨PRS w Polsce rozwija się w najlepsze¨. Wyzwań przybywa, ale fundusze dalej inwestują w mieszkania na wynajem nad Wisłą. To trend ogólnoeuropejski. Hines i Kajima to kolejni duzi gracze  na rynku nieruchomości, którzy zapowiedzieli inwestycje na rynku PRS (najem instytucjonalny mieszkań)w Polsce. Firmy utworzą joint venture i planują  pierwsze inwestycje w II półroczu. W grę wchodzą zarówno własne projekty deweloperskie, jak i kupowanie nieruchomości do zaadaptowania na potrzeby PRS. Zdaniem ekspertów rynek najmu w Polsce dalej będzie przyciągać kapitał, choć wyzwań nie brakuje. Fundamentalne czynniki wpływające na atrakcyjność PRS w Polsce, takie jak deficyt mieszkań wysokiej jakości, niski współczynnik mkw. na mieszkańca czy relatywnie niewielka konkurencja w sektorze w porównaniu z rynkami zachodnioeuropejskimi pozostaje niezmienny- ocenia dyrektor w dziale mieszkaniowych rynków kapitałowych w Savills. Jednak dzisiaj rynek PRS musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, w tym z rosnącymi kosztami materiałów i wykonawstwa, które istotnie utrudniają prognozowanie i podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Dodatkowo, ostatnie zwyżki stóp procentowych podwyższyły koszt finansowania inwestycji w złotych do ok. 6- 7 proc. w skali roku- odnotowano. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.03.2022.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Pies w biurze mile widziany. Ale czy w każdym?¨. Właściciele i zarządcy budynków zachęcają do powrotów do biur. Część chętnie wita na pokładzie pracowników z czworonogami. W czasie pandemii wiele osób adoptowało zwierzęta ze schronisk. Jeszcze przed atakiem koronawirusa część firm pozwalała przyprowadzać do biur psy.Cushman&Wakefield wskazuje katalog zasad w prowadzonych przez siebie obiektach. Podstawowe to: psy muszą być zdrowe, zaszczepione przeciwko wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym. Muszą być trzymane na smyczy. Właściciel powinien mieć przy sobie książeczkę szczepień psa. Zasady muszą być bezwzględnie przestrzegane przez właścicieli psów, aby wszyscy mogli bezpiecznie korzystać ze wspólnych przestrzeni. A jak C&W zachęca do powrotu do biur? Eksperci nie mają wątpliwości, że przyszłością jest łączenie pracy w biurze z pracą w domu. Zauważyła to duża część pracodawców. Model hybrydowy, np. 2 na 3, oznacza, że dwa dni pracujemy w domu, a trzy w biurze- lub odwrotnie. Tak rozumiana elastyczność jest dla pracowników dużą zachętą. Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.03.2022¨.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy też obszerny tekst pod hasłem: ¨O przyszłość handlu stacjonarnego i galerii kierunkowo jestem spokojny¨. W krótkim terminie wyzwaniem są rosnące koszty- mówi Marek Noetzel, członek zarządu NEPI Rockcastle. Odnosząc się do dwóch pandemicznych lat, rozmówca ¨Rz¨ ocenia: Odbudowa handlu po pandemii nastąpiła bardzo szybko. Mimo wielowymiarowych skutków, jakie przyniósł Covid- 19, kontynuowaliśmy dwie duże inwestycje: rozbudowę i modernizację Focus Mall w Zielonej Górze i Bonarki w Krakowie. Chcieliśmy powiedzieć inwestorom, że mamy argumenty do rozwoju. Nad Wisłą wyraźnie spadł poziom pustostanów, a co najważniejsze, mamy wiele nowych marek, które weszły do Polski. Postrzeganie Europy Środkowo- Wschodniej było bardzo pozytywne, to wciąż wyróżniający się obszar na mapie świata. Odnosząc się do następujących po sobie zmian podkreśla: Koszty zarządzania nieruchomościami istotnie rosną. Wyższe ceny prądu, wyższe koszty pracy, wyższe podatki. Na to nakłada się wojna na Ukrainie i niepewność, co dalej. Mamy spiralę inflacyjną, firmy budowlane mówią, że nie mogą zagwarantować cen. Będziemy już musieli się przyzwyczaić do wyższych cen i będziemy oddychać z ulgą, kiedy tempo ich wzrostu spadnie- nie spodziewam się bowiem, by ceny miały spaść do poziomu sprzed kilku miesięcy- czytamy. Całość rozmowy- na czwartej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.03.2022.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza tekst: ¨Zamówienia publiczne a wojna w Ukrainie- pytania i odpowiedzi¨. Jakie zagrożenia wiążą się z korzystaniem ze zwolnienia ze stosowania Prawa zamówień publicznych przy wykonywaniu zadań  z zakresu pomocy uchodźcom z Ukrainy? O czym należy pamiętać przygotowując umowę o zamówienie publiczne  w czasie wojny? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziemy w obszernym tekście. Co prawda działania wojenne nie toczą się na terytorium Polski, jednak nie ma wątpliwości, że ich skutki w różnych sferach będą widoczne nad Wisłą. Także na rynku zamówień publicznych. Można wskazać tu co najmniej kilka obszarów: odpływ pracowników z Ukrainy, z których pracy korzystało wielu wykonawców, pogłębienie się dynamiki wzrostu cen przekładającej się na koszty realizacji kontraktów publicznych, czy zmiany legislacyjne wprowadzone 13 marca br. Każda z tych sfer może w poważny sposób przełożyć się na sytuację na rynku zamówień publicznych. Z pewnością jednak należy spodziewać się perturbacji w realizacji już zawartych umów o wykonawstwo zamówienia publicznego oraz o znalezienie wykonawców zamówień, które dopiero mają zostać udzielone- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.03.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ swój ¨Poradnik Gazety Prawnej¨ w całości poświęca specustawie ukraińskiej. W tekście wprowadzającym- ¨Co muszą widzieć pracodawcy i urzędy¨ czytamy: Obowiązująca od kilku dni specustawa (czyli ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa) wprowadza wiele korzystnych rozwiązań dla osób uciekających do naszego kraju przed wojną. Ułatwia im legalizację pobytu, podejmowanie pracy, daje prawo do świadczeń czy zapewnia pomoc w dostępie do edukacji. Niesie to jednak za sobą wyzwania: zarówno dla samorządów, bo to na ich barki złożono główny ciężar udzielenia wsparcia przybywającym z Ukrainy, jak i dla przedsiębiorców ? potencjalnych pracodawców. Ci ostatni bowiem, zanim zatrudnią kogoś w przyspieszonym, uproszczonym trybie, będą  będą musieli rozstrzygnąć status legalizacyjny takiej osoby na terenie RP, a tym samym rozwikłać wiele prawnych problemów z tym związanych. Nie jest bowiem takie oczywiste, kto z uciekających przed wojną w Ukrainie podlega na pewno pod ukraińską specustawę. W dzisiejszym poradniku ¨DGP¨ próbuje to wyjaśnić. Autorzy dają wskazówki, do której grupy uchodźców przed rosyjską inwazją na pewno można zastosować specustawę, gdzie są wątpliwości i wobec kogo nowe regulacje nie będą miały na pewno zastosowania. W dzisiejszym ¨Poradniku…¨ ciekawe informacje znajdą także dla siebie urzędy. Pokazano bowiem nowe ramy prawne, w których trzeba się odnaleźć, oraz co w ich granicach można i należy robić.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨-18.03.2022.).

Zobacz również