Piątek, 18 maja 2018

Bubel prawny: nowe zasady do starych spraw, Rzeczpospolita
Bloki z powrotem będą willami, Rzeczpospolita
Centrów handlowych buduje się w Europie coraz mniej, Rzeczpospolita
Banner nad drogą tylko za zgodą zarządcy, Rzeczpospolita
Firmy budowlane mają kłopoty finansowe, Rzeczpospolita
Warunki mieszkaniowe w Polsce coraz lepsze, Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w piątkowej "Rzeczpospolitej" odnotowuje: "Bubel prawny: nowe zasady do starych spraw". Zmienione przepisy o eksmisji wchodzą w życie za rok. To nie przeszkadza ustawodawcy stosować orzeczeń sądowych wydanych przed nowelą. Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę na bałagan w przepisach przejściowych. Prawdopodobnie to zwykły błąd, który można szybko naprawić. Chodzi o nowelę ustaw: o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, ochronie praw lokatorów oraz kodeks postępowania cywilnego. Odracza ona do 1 maja 2019 r. wejście w życie części przepisów. Nakazują one sądom badać sytuację materialną osób, którym w wyroku eksmisyjnym obowiązkowo przyznaje się prawo do lokalu socjalnego. Jednocześnie te same przepisy przejściowe nakazują stosować nowe uregulowania do orzeczeń sądowych wydanych przed 21 kwietnia 2018 r. Ustawodawca przesuwa więc wejście w czasie przepisów, a jednocześnie robi niebezpieczny wyjątek od tej zasady- czytamy na 17 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.05.2018.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Bloki z powrotem będą willami". Deweloper nie może bezkarnie przerabiać domów jednorodzinnych na bloki i twierdzić, że dokonał tylko nieistotnych zmian. W czwartek NSA przesądził, że deweloper nielegalnie zaadaptował dwa domy jednorodzinne na liczące po dziewięć lokali. Teraz będzie musiał przywrócić pierwotny sposób użytkowania. Jest problem, bo deweloper zdążył już mieszkania sprzedać. Kilka lat temu mieszkańcy Wesołej (jedna z dzielnic Warszawy) z niepokojem obserwowali, jak w bliskim sąsiedztwie ich domów wyrasta osiedle. W każdym budowanym domu miały być po dwa lokale o powierzchni 60 i 420 mkw. Kiedy w prasie pojawiły się ogłoszenia o sprzedaży mieszkań, właściciele willi pozbyli się złudzeń. Pod płaszczykiem budowy domów jednorodzinnych deweloper stawiał wielorodzinne. W ten sposób chciał ominąć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Deweloper budował zgodnie z pozwoleniem na budowę, a w nim nie było nic o liczbie lokali w budynku. Po jego wzniesieniu deweloper wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwoleń na użytkowanie- i bez przeszkód je otrzymał. Następnie burmistrz Wesołej wydał zaświadczenia o samodzielności lokali w tych domach. Dzięki temu deweloper zaczął sprzedawać mieszkania. Więcej szczegółów- także na 17 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.05.2018.).

 

"Rz" w dodatku "Nieruchomości komercyjne" zauważa natomiast: "Centrów handlowych buduje się w Europie coraz mniej". Obiekty handlowe to najwolniej rosnący obszar polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. O ile zasoby powierzchni logistyczno- przemysłowych w ub.r. powiększyły się o 20 proc., do 13,5 mln mkw., a biurowych o 8 proc., do 9,7 mln mkw., o tyle segment handlowy urósł o 3 proc., do 11,5 mln mkw. Deweloperzy dostarczyli na rynek 0,36 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, o 15 proc. mniej niż rok wcześniej. Na koniec 2017 r. w budowie było 0,58 mln mkw., z czego w tym roku- jeśli zostaną dotrzymane harmonogramy- do użytkowania trafi około 0,45 mln mkw. Spadające tempo przyrostu powierzchni handlowych to trend obserwowany nie tylko w Polsce. Jak szacują eksperci Cushmann&Wakefield, w Europie (firma uwzględnia także rynek rosyjski) deweloperzy dostarczyli 3,8 mln mkw. powierzchni handlowej, czyli o 23 proc. mniej niż rok wcześniej, z czego 2,3 mln mkw. przypadało na Europę Środkowo- Wschodnią i Rosję. Łączne zasoby na Starym Kontynencie urosły o 2,3 proc., do niemal 167 mln mkw.- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.05.2018.).

 

"Nieruchomości…" przypominają też: "Banner nad drogą tylko za zgodą zarządcy". Reklama może wymagać załatwienia formalności budowlanych lub nie. Wszystko zależy od jej rodzaju. Prawo budowlane różnie traktuje reklamę. Mogą być więc one: budowlami, obiektami małej architektury, tablicami i urządzeniami reklamowymi. Montaż większości tablic i urządzeń reklamowych na budynkach nie wymaga zgłoszenia staroście. Niekiedy reklamę uważa się za obiekty małej architektury. W takim przypadku potrzebne jest zgłoszenie. Czasami wymagana jest też zgoda zarządcy drogi. Istnieją również ograniczenia dotyczące reklam wieszanych na budynkach. Przewiduje je rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Zgodnie z nim można umieszczać reklamy na fasadach wielorodzinnych budynków mieszkalnych, pod warunkiem że nie będą ograniczać dziennego oświetlenia mieszkań- czytamy. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.05.2018.).

 

"Nieruchomości…" także krótko: 1,02 mln- tyle mkw. biur powstaje na ośmiu rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin, Lublin). W stolicy jest w budowie 880 tys. mkw. powierzchni biurowej. Wskaźnik pustostanów na rynkach regionalnych to 9,3 proc., a w Warszawie- 10,8 proc. Stołeczne zasoby biur to 5,3 mln mkw. Rynki regionalne oferują 4,5 mln mkw.- szacuje Colliers.

 

"Nieruchomości…" sygnalizują też: "Firmy budowlane mają kłopoty finansowe". Firmy z branży budowlanej toną w długach- suma zaległości wynosi już 4,57 mld zł. Pogrążają one też swoich dostawców i podwykonawców. Tylko w jednym miesiącu przyczyniły się do bankructwa 13 przedsiębiorstw. Takie zatrważające dane zawiera najnowszy raport BIG InfoMonitor oraz BIK. Z danych GUS wynika, że w I kwartale produkcja budowlano- montażowa była większa o 26,1 proc. niż w tym samym okresie ub.r. Popyt na prace budowlane nie przekłada się jednak na poprawę kondycji finansowej zaangażowanych w nie firm. Jest wręcz przeciwnie. Firm opóźniających płatności rat kredytów oraz faktur kontrahentów przybyło 7,5 tys., czyli ponad 23 proc. Najbardziej niepokojący jest fakt, że te zjawiska zdarzają się w sytuacji, gdy firmy mają pełne portfele zamówień, a szczyt prac dopiero się rozpoczyna- alarmuje Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Ryzyko, że dojdzie do kolejnej fali upadłości, jest coraz większe. Tym razem jednak może dotknąć również przedsiębiorstw, które obronną ręką wyszły z poprzedniego kryzysu na placach budów. Obawy ku temu są, bo scenariusz zaczyna łudząco przypominać sytuację z lat 2012- 2015, kiedy to upadało rocznie ponad 150, a nawet i ponad 200 firm budowlanych i w cztery lata pracę straciło 90 tys. osób- czytamy. Szczegóły- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 18.05.2018.).

 

"Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" zamieszcza obszerny tekst: "Warunki mieszkaniowe w Polsce coraz lepsze". W świetle danych statystycznych z roku na rok poprawiają się warunki mieszkaniowe Polaków. Tempo pozytywnych zmian niestety dość mocno wahało się w poprzednich latach. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy wzrost gospodarczy istotnie wpływa, na takie wskaźniki jak np. metraż pozostający do dyspozycji przeciętnego Polaka. W przypadku Polski mamy do czynienia z długookresowym wzrostem powierzchni użytkowej przypadającej na jednego mieszkańca kraju. Ten średni metraż w 1988 r. wynosił tylko 17,1 mkw., a obecny wynik jest już większy o ponad 10 mkw. Dane GUS wskazują, że średni metraż w analizowanym okresie lat 2004- 2016 wzrastał przeciętnie o 1,5 proc. na rok. Rekordowy wynik z 2010 r. to efekt boomu budowlanego, który miał miejsce w drugiej połowie minionej dekady. W nawiązaniu do warunków mieszkaniowych Polaków warto natomiast zwrócić uwagę na wskaźnik, który jest zupełnie inny niż średni metraż w przeliczeniu na osobę. Mowa o wskaźniku przeludnienia mieszkań regularnie obliczanym przez Eurostat dla Polski i pozostałych krajów UE. Dane Eurostatu na temat zatłoczenia mieszkań również sygnalizują systematyczną poprawę dotyczącą Polski. Wskaźnik przeludnienia zmniejszył się bowiem z 54,1 proc. (2005- 2006) do 40,7 proc. (2016). Największa poprawa miała miejsce w 2016 r. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 18.05.2018.).

 

Zobacz również