Piątek, 18 grudnia 2020

¨Nowe tarcze: antykryzysowa i antybiurokratyczna¨
¨Lokator nie zatrzyma inwestycji publicznej
¨Mariaż gminy z inwestorem¨
¨Nadchodzą e- wnioski¨
¨Uwolnić obrót ziemią w miastach¨
¨Platforma ELI na ścieżce wzrostu¨
¨Wsparcie od państwa pilnie oczekiwane przez galerie¨
¨Podwoił się popyt na nowe domy¨
¨W odwecie dręczył sąsiadów w bloku, teraz za to zapłaci¨
¨Rynek mieszkaniowy da jeszcze urosnąć, wychodzimy poza Warszawę¨
¨Bez kroplówki w czasie pandemii nie przetrwają¨
¨Koniec sporów o najem nieruchomości¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Nowe tarcze: antykryzysowa i antybiurokratyczna¨. Rząd szykuje kolejną, wartą 40 mld zł transzę pomocy dla branż dotkniętych ograniczeniami w działalności. W czwartkowe popołudnie, bezpośrednio po ogłoszeniu zamknięcia hoteli, galerii handlowych i stoków narciarskich rząd zapowiedział- niejako na otarcie łez- dodatkową pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem. Wygłoszone przez wicepremiera Jarosława Gowina zapowiedzi nie zawierały jednak zbyt wielu szczegółów, a on sam zastrzegał, że na razie propozycje te są jeszcze negocjowane z Komisją Europejską co do ich zgodności z regułami pomocy publicznej. Komisja zgodziła się już na przedłużenie wszystkich instrumentów pomocowych stosowanych od wiosny. Umorzone mają być też w 100 proc. pożyczki udzielone wiosną z Polskiego Funduszu Rozwoju. Zupełnie nowym rodzajem pomocy, z którego skorzystają także średnie i duże firmy, ma być refinansowanie kosztów stałych firm do 70 proc. ich wartości. Instrument ten ma także dotyczyć branż najbardziej dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią Covid- 19. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨Lokator nie zatrzyma inwestycji publicznej¨. Będzie można eksmitować osoby, które nie wyprowadzają się dobrowolnie i blokują budowę autostrad czy lotnisk. Takie zmiany zawiera nowela ustawy covidowej, którą w czwartek uchwalił Sejm. Dziś nie wolno nikogo usunąć z mieszkania lub domu. Eksmisje są zablokowane. To się ma zmienić dla inwestycji prowadzonych na podstawie pięciu specustaw: drogowej, kolejowej, antypowodziowej, lotniskowej oraz dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ten sposób rząd chce uniknąć wielomiliardowych strat. Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid- 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wprowadza ona zmiany m.in. do art. 15ZZU ust. 2. Dzięki nim zniknie częściowo zakaz eksmisji, jaki ten przepis wprowadza na czas pandemii oraz zagrożenia Covid- 19. Nadal zakaz ten będzie obowiązywał dla prywatnych mieszkań i domów. Rząd swoją decyzję tłumaczy tym, że brak możliwości wykonania eksmisji, gdy doszło do wywłaszczenia lub przejęcia z mocy prawa nieruchomości na potrzeby inwestycji celu publicznego, jest bardzo niekorzystny dla inwestora. Chodzi przede wszystkim o duże inwestycje, takie jak budowa lotniska, autostrady czy modernizacja kolei. Jeden wywłaszczony lokator, który nie chce się dobrowolnie wyprowadzić, może zablokować całą inwestycję na długie lata. I spowodować wielomilionowe straty- czytamy. Więcej- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Mariaż gminy z inwestorem¨. Deweloper wybuduje bloki na gruncie komunalnym, w zamian przekaże gminie pulę mieszkań. Sejm uchwalił projekt wchodzący w skład rynkowej części pakietu mieszkaniowego. Jego autorem jest rząd. Chodzi o ustawę o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Projekt zawiera narzędzia sprzyjające inwestowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych z wykorzystaniem modelu współpracy między samorządami i inwestorami. Wprawdzie już dziś samorządy mogą przeznaczać swoje nieruchomości na cele inwestycyjne. Ale robią to niechętnie. Brakuje też szczegółowych rozwiązań. Tymczasem według danych GUS w 2019 r. gminy dysponują ok. 28 tys. ha gruntów pod budownictwo, z czego ok. 45,3 proc. jest już uzbrojona i gotowa pod inwestycje. Nowe przepisy przewidują, że najpierw rady gmin będą decydowały, czy chcą przeznaczyć swoje działki budowlane na sprzedaż w zamian za pulę mieszkań od inwestora. Jeżeli się na to zdecydują, określą podstawowe wymagania dla mieszkań z puli, tj. minimalną liczbę, rodzaj, standard oraz cenę w przeliczeniu na mkw. według średniego wskaźnika przeliczeniowego w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Samorządy będą zbywać grunty w przetargach. Mieszkania komunalne wybudowane przez deweloperów obejmą natomiast dopłaty do czynszów- czytamy na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

Piątkowy dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ zamieszcza z kolei tekst pod hasłem: ¨Nadchodzą e- wnioski¨. Inwestor załatwi szybciej formalności budowlane. Będą też dopłaty do czynszu. Pakiet mieszkaniowy wkrótce wejdzie w życie. A to oznacza zmiany w wielu obszarach: cyfryzacji procedur budowlanych, książeczkach mieszkaniowych, dodatkach mieszkaniowych, towarzystwach budownictwa społecznego, budownictwie komunalnym. Pojawią się też dopłat dla najemców. Pełna nazwa pakietu to: ustawa z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Dzięki noweli będzie możliwa dalsza cyfryzacja procedur budowlanych. Inwestor skorzysta ze specjalnego serwisu e- budownictwo (tzw. generator) udostępnionego na strunie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Przy jego pomocy wypełni wnioski, załączy skan lub zdjęcie dokumentów, następnie kompletny wniosek prześle przez internet. Pakiet mieszkaniowy zostawia pełną swobodę inwestorom, czy wolą w przyszłości składać dokumenty online czy też w formie papierowej. Zawarto w nim również wsparcie finansowe dla osób, które ucierpiały przez pandemię. Z pomocy skorzystają najemcy wszystkich typów mieszkań- komunalnych, TBS, spółdzielczych lub wynajętych od prywatnej osoby bądź firmy. Pakiet mieszkaniowy przewiduje także rozwiązania dla budownictwa komunalnego i TBS- ów. Będą granty na budowę mieszkań komunalnych w wysokości 60 proc. inwestycji. Zwiększa się wsparcie na lokale budowane w ramach TBS. Wyniesie ono nie tak jak obecnie 20, lecz 35 proc. kosztów inwestycji. Środki mają pochodzić z Funduszu Dopłat BGK. I co najważniejsze, samorządy otrzymają je przed rozpoczęciem inwestycji, a nie po jej zakończeniu. Pakiet wprowadza też tzw. wakacje czynszowe. Najemcy, którzy wpłacili partycypację w TBS, będą mogli rozliczyć ją w czynszu za mieszkanie. Ponadto w nowych budynkach TBS pojawi się możliwość dojścia do własności wynajmowanego mieszkania. Wciąż milion osób ma stare książeczki mieszkaniowe założone przed 23 października 1990 r. Dzięki zmianie przepisów będą mogły wyciągnąć je z szuflad i skorzystać z premii gwarancyjnej na nowe cele mieszkaniowe- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy tekst: ¨Uwolnić obrót ziemią w miastach¨. O tym, dlaczego powinno się zliberalizować przepisy dotyczące obrotu ziemią rolną położoną w granicach administracyjnych miast, mówi Maciej Obrębski, adwokat specjalizujący się w prawie nieruchomości. Rząd planuje przedłużyć zakaz sprzedaży państwowej ziemi. Rozmówca ¨Rz¨ ocenia, że będzie to miało nadal negatywny wpływ na rynek. Wprawdzie projekt zezwala też na sprzedaż 5 ha państwowej ziemi (dzisiaj do 2 ha), jednak to są nadal nieruchomości o niewielkich areałach. W ocenie rozmówcy ¨Rz¨ utrzymywanie ograniczeń dotyczących gruntów położonych w granicach administracyjnych miast jest błędem. Trudno sobie wyobrazić, by w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu ktoś prowadził gospodarstwo rolne. Całość rozmowy- także na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst pod hasłem: ¨Platforma ELI na ścieżce wzrostu¨. Zasoby rzędu miliona mkw. i ponad miliard euro wartości portfela- to cele na najbliższy rok. Utworzona latem 2018 r. platforma European Logistic Investment nie zwalnia tempa. Spodziewa się, że na koniec przyszłego roku portfel magazynów w Polsce będzie liczył niemal 1 mln mkw., a jego wartość brutto przekroczy 1 mld euro. ELI zadebiutowało, kupując od Panattoni dziewięć parków logistycznych o powierzchni 300 tys. mkw. za 200 mln euro i zawiązując z tym deweloperem sojusz zakładający dalszą ekspansję. Obecnie platforma liczy 19 wybudowanych projektów o łącznej powierzchni najmu ponad 600 tys. mkw., co oznacza, że od debiutu podwojono wartość portfela. Jeśli chodzi o projekty deweloperskie, w budowie jest blisko 120 tys. mkw. Menedżerowie spodziewają się, że do momentu ukończenia tych inwestycji będą one wynajęte w ponad 90 proc. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Wsparcie od państwa pilnie oczekiwane przez galerie¨. Z jednej strony wyrwa rzędu ponad jednej trzeciej rocznych przychodów, z drugiej koszty wsparcia najemców, funkcjonowania i finansowania bankowego. Centra handlowe ponownie apelują o pomoc. Na 3,2- 3,6 mld zł szacują lukę w przychodach ok. 600 obiektów handlowych o powierzchni ponad 5 tys. mkw. Polska Rada Centrów Handlowych i firma doradcza PwC. To 30- 35 proc. rocznych przychodów- a wyliczenia uwzględniają wyłącznie pierwszy, wiosenny lockdown, tymczasem galerie zostały ponownie zamknięte niemal na cały listopad. Na tak szacowaną lukę składa się 1,3- 1,4 mld zł z tytułu administracyjnego zakazu funkcjonowania centrów handlowych w czasie lockdownu i zwolnienia najemców z płacenia czynszu i opłat eksploatacyjnych. Do tego dochodzi 1,9- 2,2 mld zł z tytułu obniżek czynszów udzielonych przez właścicieli galerii najemcom do końca tego roku. Z drugiej strony właściciele galerii nie mogą liczyć na taryfę ulgową: ponoszą stałe koszty utrzymania nieruchomości, zarządzania nimi, a także muszą obsłużyć koszty zadłużenia (wiele obiektów wybudowano z wykorzystaniem kredytów bankowych czy obligacji). Szczegóły- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

¨Nieruchomości…¨ informują również: ¨Podwoił się popyt na nowe domy¨. Po lockdownie klienci zapragnęli choćby skrawka prywatnego ogrodu. Popyt na domy rośnie. Rosną też ceny. Na 307 osiedlach w Polsce deweloperzy oferują 2763 domy- podaje RynekPierwotny.pl W Warszawie jest 368 ofert w 32 inwestycjach, w Łodzi- 74 w dziesięciu. W Krakowie to odpowiednio- 133 i 14, we Wrocławiu- 150 i 14, w Poznaniu- 98 i dziewięć, w Gdańsku- 49 domów na dziewięciu osiedlach. Ponad 80 proc. tych inwestycji to szeregowce. Bliźniaki stanowią ok. 10- 12 proc. Odsetek domów wolnostojących, w zależności od lokalizacji, wynosi ok. 5- 7 proc.  Z analiz RynkuPierwotnego.pl wynika, że średnia cena mkw. nowego domu to ponad 5,2 tys. zł, niespełna 8 proc. więcej niż rok temu. Ze statystyk portalu wynika, że od stycznia 2019 r. do maja 2020 r. sprzedano 3617 domów, średnio 213 miesięcznie. Od czerwca do listopada tego roku było 2299 transakcji, średnio 383 w miesiącu. Można powiedzieć, że po lockdownie popyt na domy deweloperskie praktycznie się podwoił. Wygląda to na boom, choć trudno przewidzieć jego trwałość. Jednocześnie podaż nie uległa wyczerpaniu, mocno bowiem ¨przyspieszyła¨ nowa oferta- do 2374 domów od czerwca do listopada. Domy nieczęsto oferują duzi deweloperzy. To domena mniejszych, wyspecjalizowanych firm. Takie firmy intensywnie poszukują działek pod osiedla, budując banki ziemi- czytamy. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨W odwecie dręczył sąsiadów w bloku, teraz za to zapłaci¨. Granie na nerwach mieszkańcom bloku to naruszenie dóbr osobistych, za które należą się pieniądze. Mieszkanka jednego z warszawskich bloków wygrała sądową batalię z bardzo dokuczliwym sąsiadem. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał bowiem, że doszło do naruszenia dóbr osobistych, do jakich zalicza się nietykalność mieszkania. Zasądził też zadośćuczynienie w wysokości 4 tys. zł. Najemca jednego z mieszkań w bloku miał poważny problem z sąsiadem. Zarzucał mu głośne słuchanie muzyki, telewizji, organizowanie nocnych imprez oraz trzymanie głośnego psa. Przeszło 100 razy wzywał policję i ochronę budynku. Większość interwencji nie odniosła skutku. Najemca postanowił odegrać się na dokuczliwym sąsiedzie, zakłócając mu spokój. Przy okazji doprowadził do białej gorączki innych mieszkańców. Jedna z sąsiadek wniosła sprawę do Sądu Okręgowego w Warszawie. W pozwie wyjaśniła, że nie może wypocząć w swoim mieszkaniu. Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

¨Nieruchomości…¨ w innym miejscu rozmawiają z kolejnym deweloperem. W tekście czytamy: ¨Rynek mieszkaniowy da jeszcze urosnąć, wychodzimy poza Warszawę¨. Popyt jest mocny, kłopoty z podażą trzymają ceny mieszkań- mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victorii Dom. Redakcja zwraca uwagę: 27, 29, 31, 49 proc.- to imponujące roczne zwyżki sprzedaży mieszkań przez Victoria Dom w ostatnich latach. Po trzech kwartałach tego pandemicznego roku na spadkowym rynku firma zanotowała wzrost sprzedaży o ponad 3 proc., do 1,17 tys. Na pytanie o przyszłość rynku mieszkaniowego, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Jeśli chodzi o popyt, jest on przyzwoity, wciąż widać duże zainteresowanie mieszkaniami. Dużym problemem jest bardzo mała podaż, to, co deweloperzy mogą zaoferować klientom. Lockdown objął- poza konsumentami- całą administrację odpowiedzialną za wydawanie pozwoleń na budowę. Dla wielu firm działających w dużych aglomeracjach przełożyło się to na opóźnienia w uzyskiwaniu zgód i zmniejszenie oferty. Z drugiej strony ta sytuacja spowodowała utrzymanie cen transakcyjnych. Wydaje się, że wydolność urzędów się poprawia, otrzymujemy w tej chwili pozwolenia, których spodziewaliśmy się w II i III kwartale. Być może więc uda nam się w tym roku zbliżyć, jeśli chodzi o wynik sprzedaży, do zeszłego roku (1,57 tys. mieszkań). Za to z optymizmem patrzymy na kolejne lata- twierdzi wiceprezes Victorii Dom. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

¨Nieruchomości…¨ przypominają też: ¨Bez kroplówki w czasie pandemii nie przetrwają¨. Hotele liczyły na wsparcie rządu, ale się przeliczyły. Tarcza 6.0 owszem pomaga, ale innym branżom. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego bije na alarm. Dramatycznie pogarsza się kondycja finansowa hoteli. Tymczasem rząd jest głuchy na apele branży, która uważa, że wsparcie z tarczy 6.0 ma charakter symboliczny. Z badań izby wynika, że w listopadzie aż 88 proc. hoteli odnotowało średnią frekwencję poniżej 20 proc. Rok temu wynosiła ona ok. 70 proc. O skali kryzysu świadczy również liczba miejsc pracy, które zostały zlikwidowane. Już ponad 70 tys. osób straciło pracę. Biorąc pod uwagę zapowiadany lockdown do połowy stycznia i niepewność co do dalszych perspektyw, wiele hoteli nie przetrwa okresu zimowego bez pomocy ze strony państwa. Na styczeń i luty 2021 r. rezerwacje poniżej 10 proc. deklaruje w ankietach odpowiednio 88 i 87 proc. hoteli. Szczegóły- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zapowiada natomiast: ¨Koniec sporów o najem nieruchomości¨. Wynajmujący zapłacą stawki 8,5 i 12,5 proc. niezależnie od liczby mieszkań. Przedsiębiorcy będą traktowani na takich samych zasadach jak osoby fizyczne. Właściciele nawet kilkudziesięciu mieszkań zapłacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Uproszczone rozliczenie będzie można stosować zarówno od przychodów z najmu prywatnego, jak i z działalności gospodarczej. To znacząca zmiana, bo dotychczas z ryczałtu mogły korzystać tylko osoby fizyczne, nie przedsiębiorcy. Stawka ryczałtu od najmu pozostanie na tym samym poziomie. Wyniesie 8,5 i 12,5 proc. (od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł.). Tak samo opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem. Więcej szczegółów- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 18.12.2020.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zamieszcza z kolei specjalną wkładkę ¨Tarcza branżowa¨. Na jej łamach można uzyskać informacje, na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy. Przeważająca większość przepisów ustawy z 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych weszła w życie w środę, 16 grudnia 2020 r. Jednakże wiele regulacji dotyczących ważnych form pomocy zacznie obowiązywać dopiero pod koniec grudnia, a niektóre nawet w połowie stycznia. Oprócz wspomnianych już nowych form wsparcia przeznaczonych dla wybranych ok. 40 branż w tarczy 6.0 znajdziemy też wiele zmian pomniejszych, choć niejednokrotnie również bardzo istotnych. Część z nich to  modyfikacje dotyczące dotychczasowej pomocy oferowanej na podstawie specustawy o COVID- 19. Dodatkowo, obok zmian ważnych dla firm pojawiają się również rozwiązania istotne z punktu widzenia samorządów. Wszystkie najważniejsze regulacje tarczy omówiono w tekstach, ukazujących praktyczne znaczenie nowych rozwiązań- czytamy w ramach wstępu.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 18.12.2020.).

Zobacz również