Piątek, 17 września 2021

¨Licytacje nieruchomości będą w sieci¨
¨Jedna omyłka bez sankcji¨
¨Firmowe mieszkanie bez podwójnej korzyści¨
¨Odziedziczone M da się zbyć od ręki¨
¨Czasami lepiej sprzedać lokum i dać pieniądze¨
¨Teściowie i małżonkowie latorośli bez zwolnienia¨
¨Małe mieszkanie? Musisz czekać¨
¨Gdy REIT- ów wciąż brak, opcją jest crowdinvesting¨
¨Inwestycja za pożyczone jest ryzykowna¨
¨Lex deweloper: ratunek czy nisza¨
¨Ile za działkę pod niewielki dom z Polskiego Ładu?¨
¨Odbiór po nowemu- będą problemy¨
¨Inwestycyjna hossa nakręca ceny materiałów i usług¨
¨Nadchodzi mocna podwyżka cen gazu¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zamieszcza tekst: ¨Licytacje nieruchomości będą w sieci¨. Na e- egzekucji zyskają wszyscy: sądy, wierzyciele i dłużnicy, ale ci ostatni powinni uważać- mówi Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. 19 września ma ruszyć elektroniczna licytacja nieruchomości. Według rozmówcy ¨Rz¨ korporacja i poszczególni komornicy są do tego przygotowani. Portal e- licytacje został odpowiednio zmodyfikowany, gdyż wcześniej umożliwiał jedynie licytację ruchomości i nieruchomości w trybie uproszczonym. W rozmowie przypomniano, że na czas stanu epidemii oraz 90 dni po jego ustaniu wstrzymana została sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych przez dłużnika na cele mieszkaniowe. Jednocześnie ograniczono w jednej z tzw. ustaw covidowych uprawnienie wierzyciela do złożenia wniosku o sprzedaż nieruchomości. W 2019 r. dokonano sprzedaży w trybie licytacji 7594 nieruchomości, w 2020 r., w którym wprowadzono już ograniczenia- 5397, a w pierwszym półroczu 2021 r.- 3899. Odnosząc się do zalet nowego systemu, rozmówca ¨Rz¨ wskazuje: Wszyscy uczestnicy tego procesu zyskają. Sądy zostaną odciążone z konieczności przeprowadzenia licytacji w swoim budynku. Licytacja w trybie elektronicznym oznacza też większą liczbę zainteresowanych nabywców. Elektroniczne licytacje przyspieszą egzekucje, a także zagwarantują pełną transparentność, eliminując patologiczne zjawisko zmów cenowych między nabywcami. Są też rozwiązaniem korzystnym dla dłużników. Muszą oni oczywiście mieć świadomość, że przyspieszy to egzekucję z nieruchomości, dlatego w każdym przypadku powinni w porozumieniu z komornikami szukać rozwiązań, które umożliwią zaspokojenie wierzyciela bez doprowadzenia do tej najdotkliwszej dla nich formy egzekucji- czytamy na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Jedna omyłka bez sankcji¨. Rejentka, która po roku przesłała do MSWiA wypis aktu, na mocy którego cudzoziemiec nabył mieszkanie, uniknie kary. Piony dyscyplinarne notariatu prawidłowo uznały, że nie należy karać notariusza za jednorazową omyłkę w wykonywaniu obowiązków czysto statystycznych- uznała Izba Dyscyplinarna SN. Rejentka, której sprawa została rozpoznana, uchybiła siedmiodniowemu terminowi przesłania ministrowi spraw wewnętrznych i administracji wypisu aktu nabycia mieszkania przez Białorusina. Obligował ją do tego art. 8a ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Obowiązek spełniła po ponad roku, gdy zorientowała się, że informacja nie wyszła z kancelarii. Sądy korporacyjne pierwszej i drugiej instancji- ze względu na m.in. niską szkodliwość społeczną czynu- postępowania dyscyplinarne jednak umorzyły. Nie mógł się z tym zgodzić resort, który dążył do uchylenia orzeczenia. Więcej szczegółów- także na dziewiątej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Firmowe mieszkanie bez podwójnej korzyści¨. Przedsiębiorca nadal będzie mógł uniknąć PIT przy sprzedaży lokalu mieszkalnego używanego w biznesie. Ale nie odliczy już kosztów jego zakupu. Jest koszt, a nie ma przychodu. Z takiego patentu na podatkowe oszczędności korzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczają w firmie domy i mieszkania. Eldorado się jednak niedługo skończy. Wprawdzie mieszkalne nieruchomości nadal będzie można sprzedać bez PIT, jednak Polski Ład zakazuje ich amortyzacji. Więcej- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

¨Prawo co dnia¨ całą stronę poświęca również kwestii dziedziczenia mieszkania. W tekście ¨Odziedziczone M da się zbyć od ręki¨ czytamy: Jeśli spadkodawca był właścicielem mieszkania czy domu dłużej niż pięć lat, spadkobierca może od razu je sprzedać bez podatku. Ustawodawca postanowił wprowadzić do ustawy o PIT ważną preferencję dla spadkobierców. Obecnie w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w drodze spadku określonych nieruchomości lub praw majątkowych, pięcioletni termin liczy się od końca roku kalendarzowego, ale w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie przez spadkodawcę. Zatem jeśli spadkodawca był odpowiednio długo właścicielem lokum, spadkobierca może od razu je sprzedać bez obawy o konieczność rozliczenia PIT. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne kwestie. Jeśli chodzi o podatek od spadków i darowizn, to szansę na nabycie nieruchomości w spadkobraniu mają dziedziczący po najbliższej rodzinie. Pełne, nielimitowane zwolnienie przynależy bowiem tylko do tzw. grupy zerowej. Niżej natomiast czytamy: ¨Czasami lepiej sprzedać lokum i dać pieniądze¨. Darowizny nieruchomości w najbliższej rodzinie potencjalnie w całości są zwolnione z podatku, ale niekiedy bardziej opłacalne podatkowo będzie jej spieniężenie i przekazanie gotówki. Obok ¨Prawo co dnia¨ przypomina: ¨Teściowie i małżonkowie latorośli bez zwolnienia¨. Darowizna od rodziców męża czy żony podlega opodatkowaniu według reguł dla I grupy podatkowej. Całość tekstów- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

¨Rz¨ w dodatku ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ zamieszcza obszerny tekst pod hasłem: ¨Małe mieszkanie? Musisz czekać¨. Ceny mieszkań rosną z miesiąca na miesiąc. Deweloperzy żonglują ofertą. Najlepsze lokale czasem wystawiają na końcu. Z rynku mieszkaniowego błyskawicznie znika wszystko, mimo że ceny szybują. Deweloperzy przyznają pół żartem, że dziś nie opłaca im się sprzedawać, bo jutro mogliby sprzedać drożej. Najmniejsze lokale, na które chętni są niemal od zawsze, trafiają do oferty na końcu. Zdążą jeszcze zdrożeć. Dzielenie oferty na etapy to powszechna praktyka deweloperów. Rzadko się zdarza, że wszystkie mieszkania są wystawiane na sprzedaż jednocześnie. Ok. 30 proc. mieszkań sprzedaje się już przed rozpoczęciem budowy. O ¨żonglowaniu ofertą¨ mówi cytowany w tekście ekspert obido.pl. Pozwala to deweloperowi na bardziej płynną i przewidywalną sprzedaż, co wspiera główny cel, którym jest długofalowy biznes. W czasie dynamicznych wzrostów cen jest pokusa, by część lokali ¨wstrzymać¨ i sprzedać za jakiś czas- drożej. Dziś wyzwaniem są nieracjonalne, trudne do przewidzenia i skokowe podwyżki cen surowców i materiałów budowlanych. Niełatwe do oszacowania koszty prowadzenia inwestycji w skali całej branży mają przełożenie na trudności z wprowadzaniem na rynek nowych projektów- czytamy. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

¨Nieruchomości…¨ odnotowują też: ¨Gdy REIT- ów wciąż brak, opcją jest crowdinvesting¨. Nieruchomości komercyjne to cały czas dobry pomysł na ulokowanie pieniędzy, biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe- powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Marcin Pabijanek, prezes Petram House i założyciel platformy Social.Estate. Petram House to spółka, która pomaga inwestorom indywidualnym lokować pieniądze w nieruchomości komercyjne. Próbuje tez otworzyć ten rynek dla szerszego grona Polaków dzięki platformie Social.Estate, pośrednicząc między deweloperami a potencjalnymi inwestorami. W ramach tego modelu inwestorzy nie obejmują udziałów, tylko pożyczają deweloperowi pieniądze na ustalonych warunkach, uzyskując zwrot w postaci odsetek rozliczanych kwartalnie lub półrocznie. Szczegóły rozmowy- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Inwestycja za pożyczone jest ryzykowna¨. Niskie stopy procentowe zachęcają do inwestowania w nieruchomości na kredyt. Kiedy jednak jego koszty pójdą w górę, inwestycja może przynieść straty. Zakupy inwestycyjne na rynku wtórnym w II kw. stanowiły 34 proc. wszystkich transakcji- szacują Metrohouse i Gold Finance. Odsetek jest stabilny, podobnie jak przed pandemią. Na rynku pierwotnym, gdzie aktywność inwestorów jest jeszcze bardziej widoczna, takich inwestycji może być więcej. Inwestorzy- mniejsi i więksi- szukają sposobu na umieszczenie pieniędzy w nieruchomościach. Z obawą patrzą na rosnąca inflację, a to wpływa na ciągły wzrost cen. Inwestorzy mogą odpowiadać nawet za 50 proc. zakupów mieszkań. Popularnością cieszą się nadal lokale dwupokojowe do 40- 45 mkw. Takie mieszkania najłatwiej wynająć, a w razie potrzeby sprzedać. Oprócz dużych miast poszukiwane są lokale w miastach satelickich z dobrym dojazdem do metropolii. Z analiz Metrohouse wynika, że osoby, które kupują mieszkania w celach inwestycyjnych, w dużym stopniu finansują zakupy gotówką. Niskie stopy procentowe zachęcają natomiast do kredytowania zakupów, ale do tego rodzaju operacji należy podchodzić ostrożnie. Przy niewłaściwych założeniach inwestycja może stać się nie tylko mało rentowna, ale nawet generować straty. Więcej szczegółów- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨Lex deweloper: ratunek czy nisza¨.  Deweloperzy narzekają na długie procedury i brak ziemi. Dlaczego specustawa nie okazała się pomocna? Nawet 1,6 tys. mieszkań powstanie na działce na warszawskim Służewcu w miejscu starych biurowców- to największy projekt, jaki dostał zielone światło na podstawie specustawy zwanej lex deweloper. Przepisy weszły w życie latem 2018 r., ale inwestycji realizowanych w tym trybie jest jak na lekarstwo. Według szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich do lipca br. wydano 228 uchwał, z czego 170 (75 proc.) dało deweloperom zielone światło. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców wydano 60 uchwał, w tym 30 pozytywnych. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców- 12 uchwał, z czego tylko trzy pozytywne, i wszystkie przypadają na Warszawę. Stolica wypracowała już dwie instrukcje, które określają pozaustawowe ramy dla procedowania wniosków na podstawie specustawy mieszkaniowej. Pierwszy zakłada przeprowadzenie prekonsultacji społecznych, zanim inwestor złoży formalnie wniosek. PZFD rekomenduje stosowanie tej dodatkowej formy zbierania opinii. Druga instrukcja zakłada, że inwestor oddaje równowartość ok. 2,5 proc. PUM miastu na cele edukacyjne. Według PZFD w obliczu zapotrzebowania na tereny mieszkaniowe i rosnących deficytów budżetowych gmin należy się spodziewać, że włodarze kolejnych ośrodków coraz śmielej będą korzystać ze specustawy. Tym bardziej że to sposób na zagospodarowanie terenów poprzemysłowych i zapobieganie rozlewaniu się miast. To także większa partycypacja inwestorów w infrastrukturze niż w przypadku projektów realizowanych na terenach objętych planami. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Ile za działkę pod niewielki dom z Polskiego Ładu?¨. Parcele, na których będzie można budować nieduże domy jednorodzinne, najpewniej bardzo zdrożeją- oceniają analitycy. Już dziś ceny ziemi szybują. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu jeden dom (do 70 mkw.) miał stanąć na każde 500 mkw. parceli. W ostatnią środę sejmowa komisja przyjęła jednak poprawkę znoszącą informację o wielkości działki. Zakupów parceli do 500 mkw. nie było dotąd dużo. Można się jednak spodziewać znacznego wzrostu cen działek pod domy. Według GUS w okresie styczeń- lipiec inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę niemal 65 tys. domów, co w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. daje 20,8- proc. wzrost. Na rynku działek do 500 mkw. największy wzrost cen Cenatorium notuje w powiatach podmiejskich i poszczególnych miastach. Wstępne dane za 2021 r. wskazują na kilkuprocentowy wzrost cen działek w skali kwartału. W wielu miastach można się spodziewać zwyżek na poziomie dwudziestu kilku procent. Grunty budowlane drożeją w ostatnich latach w ślad za wzrostem cen mieszkań. W niektórych miejscowościach dynamika wzrostu cen przekroczyła 10- 15 proc. w skali roku. Obecnie bardzo trudno określić, ile trzeba mieć na działkę pod dom z Polskiego Ładu. Jeśli ma on mieć 70 mkw., to działka powinna mieć przynajmniej 250 mkw. Ceny takich działek w miastach wojewódzkich wynoszą od ok. 50 do ponad 1 tys. zł za mkw. Więcej szczegółów- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy również tekst: ¨Odbiór po nowemu- będą problemy¨. W nowej ustawie deweloperskiej posłużono się pojęciem wady istotnej, które nie jest zdefiniowane w przepisach- wskazuje partner w kancelarii Jarzyński&Wspólnicy. Od 1 lipca 2022 r. wejdzie w życie znaczna część przepisów nowej ustawy deweloperskiej zastępującej dotychczasową ustawę z 2011 r. Jedną ze zmian będzie bardziej szczegółowe uregulowanie procedury odbioru lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Jeżeli deweloper nie usunie wad w terminach wskazanych w ustawie oraz po wyznaczeniu przez nabywcę dodatkowego terminu ich usunięcia, nabywca będzie mógł usuwać wady na koszt dewelopera. Nabywca będzie też uprawniony do odmowy odbioru w przypadku wady istotnej. Jeśli rzeczoznawca budowlany w opinii stwierdzi istnienie wady istotnej przy powtórnym odbiorze, nabywca będzie mógł odstąpić od umowy. Zapisy nowej ustawy deweloperskiej nie usunęły wątpliwości deweloperów co do wyznaczenia innego terminu usunięcia wad, powstaną wręcz nowe problemy interpretacyjne- odnotowano. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Inwestycyjna hossa nakręca ceny materiałów i usług¨. W tym roku tempo zwyżek jest wyraźnie większe niż w poprzednich latach. Efekty pandemii zderzają się bowiem z inwestycyjnym boomem. Zdaniem analityków ceny większości materiałów będą najwyższe od pięciu lat. W ciągu siedmiu miesięcy br. ceny głównych materiałów używanych w budownictwie wzrosły średnio o 6,5 proc.- wynika z szacunków Grupy PSB Handel. W samym lipcu zwyżka rok do roku sięgnęła 8,3 proc. obejmując wszystkie monitorowane pozycje (jest ich 20). W skali siedmiu miesięcy najbardziej podrożały płyty OSB- o prawie 35 proc., izolacje termiczne- o ponad 17 proc., oraz dachy i rynny- o prawie 10 proc. Analitycy Santander Banku podkreślają, że jeśli w drugiej połowie roku utrzymają się tendencje z pierwszej, większość materiałów znajdzie się na poziomie nienotowanym od przynajmniej pięciu lat. Podwyżki to efekt tego, że pandemia generalnie nie zatrzymała inwestycji, a za wysokim popytem na materiały nie nadąża podaż, która akurat przez covid została mocno poturbowana w skali globalnej. Należy się spodziewać, że rozpędzony popyt na materiały budowlane nie wyhamuje, co będzie sprzyjać dalszemu wzrostowi cen. W szczególności dotyczy to materiałów drewnopochodnych oraz tych, których produkcja jest szczególnie energochłonna- czytamy. Więcej- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Nadchodzi mocna podwyżka cen gazu¨. Na wniosek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryf tej spółki. Paliwa gazowe zdrożeją o 7,4 proc. Nowa taryfa obowiązywać będzie od początku października do końca grudnia 2021 r. Podwyżka obejmie przy tym wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator. URE tłumaczy, że powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG Obrót Detaliczny- czytamy na 14 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.09.2021.).

Zobacz również