Piątek, 17 styczeń 2020

Apel samorządów: ukrócić podwyżki, Rzeczpospolita
Żniwa, żniwa i? po żniwach, Rzeczpospolita
Najem mniej popularny, Rzeczpospolita
Mieszkania na wynajem mogą namieszać na rynku pierwotnym, Rzeczpospolita
Architektura przyszłości zmieni rzeczywistość, Rzeczpospolita
Jest drogo, będzie jeszcze drożej, Rzeczpospolita
Goście zamiast rodziny? To już nie mieszkanie tylko hotel, Rzeczpospolita
Agencie, nie dzwoń do mnie, Rzeczpospolita
Gdy fiskus nie ma pewności, nie może żądać daniny, Rzeczpospolita
Deweloperzy: dobra sprzedaż, ale i wyzwania, Rzeczpospolita
Audytorzy wymogli wzrost odpisów na hipoteki frankowe, Rzeczpospolita
Polaku, trzymaj się za portfel, Gazeta Wyborcza
ZUK Stargard ostrzega: źle posegregowane śmieci nie zostaną odebrane!, Głos Szczeciński

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w piątkowej "Rzeczpospolitej" publikuje "Apel samorządów: ukrócić podwyżki". Samorządy winią rząd za drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Chcą szybkich zmian, które je zahamują. W czwartek Unia Metropolii Polskich zaapelowała do Ministerstwa Klimatu o pilne uchwalenie przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów. W środę to samo zrobiła Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ta chce także zmian w ustawie śmieciowej. Według UMP chodzi o to, by opłata pochodząca od producentów opakowań pokrywała wszystkie koszty związane z gospodarką odpadami opakowaniowymi, to znaczy ich odbiór i zagospodarowanie. Komisja wspólna zaapelowała natomiast, by rząd wstrzymał się od kolejnych zmian przepisów, które mogą wpłynąć na podwyżkę opłat za wywóz śmieci. W 2019 r. opłaty za ich wywóz średnio wzrosły w Polsce o 31 proc.- czytamy na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

Dodatek "Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe" w "Rz" zauważa z kolei: "Żniwa, żniwa i? po żniwach". Czynsze za lokale wynajmowane na doby w wielu miejscach lecą na łeb na szyję. Inwestorzy szukają innych strategii. Rynek najmu krótkoterminowego jest coraz bardziej nasycony. Właściciele lokali muszą ze sobą mocno konkurować. Na portalu booking.com mieszkania w centrach dużych miast są oferowane po 120- 150 zł. To poniżej rentowności. Według analityków zagrożona jest rentowność najmu długo- i krótkoterminowego. Tym bardziej, że ceny transakcyjne nowych mieszkań idą w górę. Inwestor, który przestanie zarabiać, będzie chciał się nieruchomości pozbyć, albo poszuka operatora wynajmu. Ryzyko zwiększa się także przez niestabilność prawa. Są pomysły, by interes ukrócić. Jego przeciwnikami są nie tylko hotelarze, ale również sąsiedzi wynajmowanych mieszkań. Możliwość dodatkowego zarobku widzi także państwo- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

"Nieruchomości?" także krótko: "Najem mniej popularny". Wciąż ponad połowa ludności w każdym z państw UE mieszka we własnych mieszkaniach. Jest to od 51,5 proc. w Niemczech do 96,4 proc. w Rumunii- wynika z danych Eurostatu. Dane urzędu pokazują, że do końca 2018 r. w żadnym państwie Unii odsetek najemców nie przekroczył odsetka osób zajmujących własne lokale mieszkalne. Inaczej sytuacja wygląda już jednak w Szwajcarii. W tym kraju więcej osób wynajmowało mieszkania niż mieszkało we własnych lokalach: odsetek najemców wyniósł 57,5 proc. ludności i od lat utrzymuje się powyżej 55 proc. Jak wypada w tym zestawieniu Polska? 16 proc. ludności mieszka w lokalach, które wynajmuje. Borykamy się też z problemem przeludnienia. Jest to jednak szansa na rozwój instytucjonalnego rynku mieszkań na wynajem, który w naszym rynku dopiero raczkuje- odnotowano na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

Niżej "Nieruchomości?" zamieszczają rozmowę z Joanną Erbel, dyrektorem Biura Innowacji w PFR Nieruchomości. W tekście "Mieszkania na wynajem mogą namieszać na rynku pierwotnym" czytamy: Gdy pojawiają się inwestorzy instytucjonalni, na rynku mieszkaniowym zaczyna się więcej myśleć o rzeczach związanych z przyszłością. Potrzeba mieszkań, które oferują stabilny najem. Oczywiście nie można powiedzieć, że dziś rynku najmu nie ma. Jest. Są to jednak mieszkania albo kupowane inwestycyjnie, albo takie, które ludzie otrzymali w spadku. Relacja między właścicielem a najemcą nie jest też partnerska. Z kolei najem instytucjonalny, a więc mieszkania, które są projektowane i budowane pod wynajem, to są te mieszkania, gdzie zwykle w interesie funduszu jest, żeby lokatorzy mieszkali w nich jak najdłużej. Pod wynajem inaczej się także buduje. Bardziej myśli się o mieszkaniu jak o czymś, co eksperci nazywają mieszkaniem rozproszonym- czytamy także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

"Nieruchomości?" zamieszczają również tekst pod hasłem: "Architektura przyszłości zmieni rzeczywistość". Nowe techniki projektowania oraz materiały budowlane mogą do 2050 r. całkowicie zmienić tradycyjny rynek nieruchomości. W niedalekiej przyszłości najpopularniejsze staną się biura i mieszkania w pełni zautomatyzowane. Od każdej nieruchomości wymagane będzie, aby była energooszczędna lub produkowała własną energię. Urządzenia takie jak oczyszczacze powietrza czy rekuperatory staną się podstawowymi elementami wyposażenia nowych inwestycji- przewidują autorzy ważnego raportu o przyszłości rynku "Mieszkanie 2028/ 2048". Według badaczy za 10- 30 lat ważnym elementem osiedli mieszkaniowych będą elastyczne modułowe przestrzenie, które będzie można swobodnie doczepiać i odczepiać jak klocki. W modułach powstaną funkcjonalne miejsca dla dzieci, dorosłych i seniorów, na przykład przestrzenie do wspólnej pracy oraz relaksu i odpoczynku. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

"Nieruchomości?" zapowiadają też: "Jest drogo, będzie jeszcze drożej". Wzrostu kosztów uniknąć się nie da. Ale w optymalizacji może pomóc audyt. Za nami kolejne podwyżki cen energii, więcej trzeba zapłacić za wywóz śmieci. Ten rok jest z pewnością kolejnym, z silną tendencją wzrostową kosztów eksploatacyjnych. Przede wszystkim znaczący wpływ będzie miała na nie cena energii elektrycznej, która w przypadku nieruchomości komercyjnych wzrosła w stosunku do ostatecznej ceny za prąd w 2019 r. o ponad 100 zł za MWh. Rosną tez koszty wywozu odpadów. Podatek od nieruchomości to kolejna składowa kosztów, która rośnie proporcjonalnie do inflacji. Czyli w 2020 r. budynki biurowe zapłacą więcej. Wzrosną też koszty ochrony, związane bezpośrednio z podwyżką minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej. W niektórych budynkach opłaty eksploatacyjne dochodzą średnio do 35 proc. wszystkich obciążeń finansowych wynikających z tytułu najmu. Dlatego, renegocjując kontrakt, firmy najmujące powierzchnię biurową coraz częściej decydują się na przeprowadzenie audytu kosztów, który może być punktem wyjścia do dalszych rozmów z właścicielem budynku- odnotowano na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

W "Nieruchomościach?" czytamy również: "Goście zamiast rodziny? To już nie mieszkanie tylko hotel". Nie wolno mieszkania w bloku przekształcić w hostel bez wcześniejszego załatwienia formalności. Jest to bowiem samowola. Teraz właściciel musi zamknąć swoją działalność. WSA w Poznaniu oddalił skargę właściciela mieszkania zamienionego na nielegalny hostel. Oznacza to, że musi przywrócić pierwotną, mieszkaniową funkcję lokalu. O nielegalnym hostelu policja zawiadomiła Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a ten przeprowadził kontrolę. Okazało się, że w mieszkaniu znajduje się dziesięć jednoosobowych pokoi, dwie łazienki i kuchnia. Inspektor nadzoru postanowił więc wstrzymać działalność hostelu i nakazać właścicielowi, żeby przedstawił szereg dokumentów. Sąd uznał, że doszło do zmiany sposobu użytkowania lokalu w rozumieniu art. 71 prawa budowlanego. Właściciel nie poinformował jednak o tym fakcie nadzoru. Musi więc przywrócić pierwotną funkcję lokalu. Więcej szczegółów- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

W "Nieruchomościach?" znajdziemy również tekst : "Agencie, nie dzwoń do mnie". Zamieszczający ogłoszenia o sprzedaży lub najmie mieszkania w internecie równie często jak telefony od zainteresowanych odbierają te od agentów oferujących usługi pośrednictwa. Jest to stosowanie tzw. "marketingu bezpośredniego". Zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy- Prawo telekomunikacyjne stosowanie marketingu bezpośredniego jest zakazane, chyba że abonent uprzednio wyraził na to zgodę. Zamieszczenie ogłoszenia w portalu internetowym nie oznacza takiego uprzedniego wyrażenia zgody przez abonenta. Przedstawiciele branży przyznają, że pośrednik może dzwonić do autora ogłoszenia, bo może reprezentować potencjalnego kupującego. Jednak część agentów przekracza granice i wskazując, że są pełnomocnikami przyszłego nabywcy, chce również wynegocjować wynagrodzenie od sprzedającego. Jak należy rozumieć sformułowanie "uprzednia zgoda na kontakt", o którym mówi prawo telekomunikacyjne? W tym zakresie zastosowanie mają przepisy o ochronie danych osobowych. A według nich zgoda na stosowanie marketingu bezpośredniego oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym zainteresowana osoba w formie oświadczenia lub wyraźnego działania pozwala na stosowanie marketingu bezpośredniego. Mimo dość precyzyjnych przepisów w tym zakresie, wypracowano sposób odbierania przy pierwszej rozmowie telefonicznej zgód na przetwarzanie danych w celach marketingowych- czytamy na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

W "Nieruchomościach?" czytamy też: "Gdy fiskus nie ma pewności, nie może żądać daniny". Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te umowy czy orzeczenia o zniesieniu współwłasności, w ramach których przewidziano opłaty lub dopłaty. Jego wymierzenie nie morze opierać się na niczym niepopartym przekonaniu, ze spłata została przyznana. Urzędnicy czasem doszukują się podstaw do opodatkowania tam, gdzie ich nie ma. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków WSA w Bydgoszczy z 18 grudnia 2019 r. Sprawa dotyczyła podatku PCC. A spór zaczął się po tym, jak do fiskusa trafił wniosek o zwrot nienależnie pobranego podatku z tytułu sądownego zniesienia współwłasności- który jednak nie został uwzględniony. Więcej szczegółów- także na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

"Nieruchomości?" odnotowują również: "Deweloperzy: dobra sprzedaż, ale i wyzwania". Popyt jest silny, większość spółek z rynku kapitałowego w zeszłym roku podpisało z klientami więcej umów mimo wzrostu cen. Czy kończą się możliwości przerzucania wzrostu kosztów na klientów? Dziewiętnaście firm deweloperskich wziętych pod lupę przez "Rz", w 2019 r. sprzedało łącznie 26,8 tys. mieszkań, o 4,8 proc. więcej niż rok wcześniej. To jednocześnie o 12,8 proc. mniej niż w rekordowym 2017 r., warto jednak pamiętać o stałym wzroście cen mieszkań w ciągu tych dwóch lat. Bardzo mocno wypadł koniec zeszłego roku: IV kwartał miał 28- proc. udział w całościowym wyniku. Eksperci JLL wstępnie szacują, że na sześciu głównych rynkach spółki deweloperskie sprzedały 64- 65 tys. mieszkań, mniej więcej tyle samo, co rok wcześniej- choć najpierw spodziewano się kontynuacji trendu spadkowego. Ceny mieszkań nadal rosną, ale już nie tak dynamicznie jak przed dwoma laty. Tymczasem koszty ziemi i wykonawstwa w aktualnie realizowanych inwestycjach są wyższe o blisko 40 proc. niż w 2016 r. W konsekwencji wśród największych deweloperów obserwujemy tendencję do poszukiwania rozwiązań pozwalających budować taniej. Część dużych firm przestało już realizować inwestycje w modelu generalnego wykonawstwa. Wielu rozważa wdrożenie samodzielnego zarządzania podwykonawcami. W najbliższej przyszłości branża będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami bardziej restrykcyjnych wymogów dotyczących zapotrzebowania budynków na energię, a także ze spodziewanym wzrostem kosztów finansowania inwestycji- czytamy na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

"Rz" zauważa też: "Audytorzy wymogli wzrost odpisów na hipoteki frankowe". Do tej pory banki zawiązywały rezerwy tylko na sprawy toczące się w sądach, których prawdopodobieństwo przegranej przekracza 50 proc. Teraz muszą uwzględnić także przyszłe procesy. mBank dołączył do Santandera i zwiększył rezerwy na hipoteki frankowe z powodu rosnącego ryzyka prawnego dotyczącego tych kredytów. Dodatkowa rezerwa mBanku na franki wynosi 293 mln zł i obciąży wyniki IV kwartału 2019 r. Eksperci nie mają wątpliwości, że należy się spodziewać podobnych ruchów w innych bankach mających hipoteki frankowe. Przede wszystkim dotyczy to Millenium, PKO BP i Getin Noble Banku mających największy obok mBanku udział kredytów walutowych w portfelu ogółem. Zwiększyć rezerwy mogą też banki ze śladowym udziałem tych kredytów. Jeśli przyjmiemy, że cały sektor zwiększyłby w IV kwartale rezerwy frankowe o 2 proc. (średnia ze wskaźników mBanku i Santandera), to wyniosłyby one niemal 2 mld zł. Więcej szczegółów- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 17.01.2020.).

 

"Gazeta Wyborcza" zamieszcza z kolei tekst: "Polaku, trzymaj się za portfel". Od początku roku firmy usługowe ostro podnoszą ceny. Drożeje też utrzymanie mieszkania, bo spółdzielnie i wspólnoty więcej płacą za sprzątanie czy ochronę. Styczniowy wzrost płacy minimalnej o 15,6 proc. spowodował wzrost kosztów zarówno działania firm świadczących usługi ochrony, utrzymania czystości i zieleni, konserwacji czy administracji, jak i usług remontowych. To oznacza wyższe opłaty za mieszkania. Według wyliczeń "Gazety", łącznie z podwyżką cen prądu i wywozu śmieci miesięcznie będziemy płacić o 89 zł więcej za lokal o powierzchni 50 mkw., za mieszkanie dwa razy większe- 138 zł. Szczegóły- na pierwszej stronie "Gazety".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 17.01.2020.).

 

"Głos Stargardzki" zamieszcza tekst pod hasłem: "ZUK Stargard ostrzega: źle posegregowane śmieci nie zostaną odebrane!". Z początkiem 2020 r. zmieniły się zasady segregacji odpadów. Teraz jest obowiązek dzielenia ich na pięć frakcji. Osobne pojemniki są na metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady oraz na odpady zmieszane. Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie przypomina: Wszyscy właściciele domów jednorodzinnych oraz lokali w zabudowie wielorodzinnej do 1 piętra lub do 4 lokali mieszkalnych, są wyposażeni w worki do segregacji odpadów (na papier, szkło i plastik) oraz w pojemniki na bioodpady. Natomiast właściciele zabudowy wielorodzinnej są wyposażani w pojemniki w systemie dzwonowym na segregację oraz pojemniki na bioodpady. Duże systemy pojemnikowe wymagają uzgodnień lokalizacyjnych, a więc jeżeli przy jakiejś nieruchomości jeszcze nie stoją, to znaczy, że procedura lokalizacji jest w trakcie. Na stronie internetowej ZUK Stargard zamieszczono informację o zmianach systemu i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zostały rozwieszone plakaty w autobusach MPK, W ZUK, Urzędzie Miejskim, wieżowcu Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca MPGK. 2 tys. plakatów przekazano zarządcom nieruchomości, by rozwiesili je na klatkach schodowych budynków W Biurze Obsługi Klienta ZUK trwa dystrybucja ulotek informacyjnych. W miasto wyruszyli też pracownicy ZUK z zawiadomieniami dotyczącymi wysokości opłat- czytamy na czwartej stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"/ "Głos Stargardzki"- 17.01.2020.).

 

Zobacz również