Piątek, 17 lipca 2020

¨Nie spłacasz kredytu? Trafisz na czarną listę¨
¨Lokator płaci mniej¨
¨Na rynku panuje niepewność¨
¨Zdjęcia gazowe? Są zbędne¨
¨Znacznie więcej niż cztery ściany¨
¨Deweloper zapłaci, a miasto da zgodę¨
¨Rynek mieszkaniowy będzie w czasie spowolnienia mniejszy, ale zdrowy¨
¨Biurowe kotwice i cyfrowi żeglarze, czyli praca po nowemu¨

Więcej poniżej.

Prawo co dnia” w piątkowej „Rzeczpospolitej” ostrzega: ¨Nie spłacasz kredytu” Trafisz na czarną listę¨. Bank nie musi przekazywać swojemu klientowi w liście poleconym, że jego dane trafią do Biura Informacji Kredytowej. Wystarczy prosta informacja. Okazało się, że prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie miał racji. WSA w Warszawie uchylił jego decyzję nakazującą bankowi zaprzestanie przetwarzania informacji kredytobiorcy, który nie spłacał swojego długu w terminie. Bank złożył skargę do WSA. W jej uzasadnieniu tłumaczył, że prezes UODO źle interpretuje art. 105 prawa bankowego. Taka interpretacja może mieć daleko idące skutki dla całego sektora finansowego, który przekazuje dane do BIK. Zdaniem banku nie ma obowiązku doręczania pism tego rodzaju ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. WSA uznał, że skarga jest zasadna. A prezes UODO faktycznie źle interpretuje wspomniany przepis. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.07.2020.).

Dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje: ¨Lokator płaci mniej¨. Pandemia zbiła czynsze we wszystkich miastach, najmocniej w Warszawie. Im większe mieszkanie, tym większa przecena. Spadki jednak wyhamowały. Koronawirus na razie nie wpłynął na ceny mieszkań. Spore zmiany widać jednak na rynku najmu. Na spadki czynszów wskazują m.in. specjalistyczne serwisy: Rentier.io, Morizon i Otodom. Z analiz Otodomu wynika, że średnie czynsze oferowane w Warszawie były w czerwcu niższe niż w lutym aż o 13 proc. Dwucyfrowe obniżki odnotowano też w Bydgoszczy i Łodzi (11.proc.) oraz Krakowie. Największe przeceny są w Katowicach. Średnia ofertowa stawka najmu zmieniła się w ciągu czterech miesięcy o 2 proc. Obniżki widać też, zestawiając  czynsze z czerwca z tymi sprzed roku. Największe przeceny- o 16 proc.- Otodom notuje w stolicy. W Gdańsku stawki spadły o 12 proc. W większości pozostałych miast czynsze są niższe od 1 do 9 proc. Spadki to efekt rosnącej podaży i malejącego popytu. Sporo lokali zwolnili studenci i pracownicy zagraniczni. Na rynek trafiły też apartamenty do niedawna oferowane na doby. Eksperci rynku nieruchomości wskazują, że stawki za lokale do 60 mkw. spadły od 10 do 15 proc. Większe mieszkania staniały nawet o 30 proc. Wszystko zależy od adresu i standardu. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.07.2020.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Na rynku panuje niepewność¨. Perspektywy zależą od tego, czy będzie kolejna fala zachorowań- mówi Agnieszka Hryniewiecka- Jachowicz, członek zarządu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych. Pandemia w różnym stopniu uderzyła w poszczególne części  rynku nieruchomości. Na pytanie, jak branża zareagowała na wyłączenie właścicieli nieruchomości komercyjny z tarczy antykryzysowej, rozmówczyni ¨Rz¨ odpowiada: To było duże zaskoczenie, tym bardziej że do dziś branża nie uzyskała wyjaśnienia tej decyzji. Odpowiedź nie jest satysfakcjonujaca, bo właściciele nieruchomości w większości kupują je z udziałem finansowania dłużnego- i kredyty spłacać trzeba, podobnie jak inne należności. Dalej czytamy: w I półroczu wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne, głównie biurowce i magazyny, wyniosła 2,9 mld euro. W II kwartale nastąpiło zahamowanie, będące efektem przeszkód w podróżowaniu i wizytacji. Do tego banki zaostrzyły kryteria oceny ryzyka. Pieniędzy do wydania na rynku jest dużo i zainteresowanie inwestorów Polską, zwłaszcza biurami i magazynami, jest wciąż duże. Szczegóły- także na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.07.2020.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Zdjęcia gazowe? Są zbędne¨. Szczawnica nie może narzucać w miejscowym planie inwestorom przeprowadzania dodatkowych badań mających na celu ochronę złóż wód mineralnych. WSA w Krakowie unieważnił części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Skargę do WSA wniósł wojewoda małopolski. Miał dwa zarzuty do uchwalonej zmiany obowiązującego planu. Chodziło m.in. o definicję intensywności zabudowy. Zdaniem wojewody gmina nie może zmuszać też inwestora do jakichkolwiek dodatkowych badań terenu, na którym chce realizować inwestycję. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.07.2020.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy tekst pod hasłem: ¨Znacznie więcej niż cztery ściany¨. W budownictwie dla seniorów najistotniejszy jest operator- mówi Karol Bulenda, wiceprezes Origin Investments. Rozmówca ¨Rz¨ przypomina: Model działalności firmy w Polsce opiera się na trzech filarach: senioralnej opiece długoterminowej, projektowaniu, budowie i prowadzeniu senioralnych mieszkań serwisowanych (SMS), a także zaawansowanej rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej kierowanej do wszystkich grup wiekowych. We wszystkich obiektach świadczących usługi senioralne i rehabilitacyjne najistotniejszy jest silny, kompetentny operator, gwarantujący jakość usług opartą na wypracowanych w ciągu wielu lat programach- czytamy w ramach wstępu. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.07.2020.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Deweloper zapłaci, a miasto da zgodę¨. Lex deweloper nie rozwiązało problemu braku gruntów pod budowę. Jest pomysł, jak to zmienić. W sierpniu mijają dwa lata od wejścia w życie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniach i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Miała ona rozwiązać problem braku gruntów pod budownictwo mieszkaniowe w miastach. Nie wyszło. Polski Związek Firm Deweloperskich ma jednak pomysł, jak to zmienić. Swoje propozycje przekazał Ministerstwu Rozwoju. Na podstawie tej ustawy buduje się głównie w małych miastach. W większości aglomeracji nie podjęto jeszcze żadnej uchwały ustalającej lokalizację inwestycji mieszkaniowej. Tak jest w Poznaniu, Krakowie czy Gdańsku. W Warszawie była tylko jedna. Głównym powodem odmowy było niespełnienie standardów urbanistycznych. Według ekspertów nie ma wątpliwości, dlaczego w dużych miastach ustawa jest praktycznie martwa. Ustawodawca nie przewidział skali awersji do tych przepisów ze strony nie tylko samorządowców, ale też całej rzeszy urbanistów i architektów. W specustawie widzą oni od początku przede wszystkim ogromne zagrożenie dla ładu przestrzennego. PZFD przygotował propozycję zmian do tej ustawy. Chce, by deweloperzy w zamian za przychylność samorządowców i zgodę na inwestycję mogli wnosić tam, gdzie jest taka potrzeba, opłatę na budowę infrastruktury edukacyjnej. Wynosiłaby ona równowartość 1 proc. PUM- u, czyli wybudowanej powierzchni mieszkalnej. PZFD proponuje także, by spełnienie standardów urbanistycznych było brane tylko do podjęcia uchwały lokalizacyjnej. Chce też doprecyzować pojęcie terenów poprzemysłowych. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.07.2020.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają też: ¨Rynek mieszkaniowy będzie w czasie spowolnienia mniejszy, ale zdrowy¨. Podaż będzie wciąż niższa od popytu, trudno zatem oczekiwać spadku cen- uważa Raied Tanous, CEO Asbud Group.  W rozmowie czytamy m.in.: Nasza strategia to m.in. poszukiwanie dużych powierzchni w nierozwiniętych częściach miasta, ale z ogromnym potencjałem. W stolicy dostrzegliśmy Wolę, okolice Ronda Daszyńskiego, zanim jeszcze pojawili się tu jeden po drugim deweloperzy biurowi, i oddaliśmy tu wielofunkcyjne inwestycje o powierzchni ok. 80 tys. mkw. Wierzymy, że ul. Jagiellońska na Pradze- Północ jest kolejnym obszarem, dziś postindustrialnym, który w ciągu kolejnych lat zmieni się w podobny sposób. Nasza działka pozwala na realizację dużej, wielofunkcyjnej iwnestycji. Planujemy rozpocząć budowę I etapu mieszkaniowego, liczącego 250 lokali na początku 2021 r. Całość składać się będzie z ponad 2 tys. mieszkań, a także budynków komeryjnych na dużą skalę. Na pytanie, jakie przełożenie będzie mieć pandemia i wywołane nią spowolnienie na polski rynek mieszkaniowy, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Covid wywołał panikę, która jednak szybko minęła, od początku maja widzimy poprawę. Ludzie szukają większych lokali z pomieszczeniem do pracy, z dużym tarasem czy ogródkiem, w okolicy bogatej w usługi. Mamy zdywersyfikowaną ofertę, od mieszkań popularnych po premium, w wielofunkcyjnych, miastotwórczych projektach. Niższa sprzedaż, którą branża zanotuje w tym roku, to również efekt spadku podaży. Nawet jeśli popyt będzie niższy niż w ostatnich latach, to wciąż przewyższy podaż, a to oznacza, ze rynek będzie zdrowy. Pełny tekst rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.07.2020.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Biurowe kotwice i cyfrowi żeglarze, czyli praca po nowemu¨. Pandemia przeorała rynek biur. Architekci projektujący siedziby firm stanęli przed nie lada wyzwaniem. Nowe style pracy wiążą się m.in. z mobilnością pracowników. Jak projektować powierzchnie dla firm, by wspierały pracę różnych grup pracowników, zarówno tych wykonujących zadania głównie w biurze, jak i tych pracujących zdalnie, pokazuje Forbis Group. Ekspert zwraca uwagę na swoisty ekosystem: miejsce pracy to biuro, dom, coworking, ale też kawiarnia. Firmy zastanawiają się, co dalej z biurami. Forbis Group wyróżnia trzy nowe style: biurowe kotwice to grupa osób, których obecność w biurze jest ważna dla jakości ich pracy. Są to też osoby, które wolą pracować z kolegami. Druga grupa to cyfrowi nomadzi. Ich styl pracy to połączenie zadań wykonywanych w domu z pracą w biurze. Cyfrowi żeglarze to osoby, które do tej pory często jeździły w delegacje, a teraz zamiast części podróży będą odbywać wideokonferencje. A cyfrowe kotwice to osoby pracujące całkowicie zdalnie. Do biura będą przychodzić bardzo rzadko. Biznes już dziś musi więc wymyślić, jak organizacje mają działać w przyszłości. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.07.2020.).

Zobacz również