Piątek, 17 grudnia 2021

¨Wielki popyt, galopujące ceny¨
¨Przyszłość jest? cyrkularna¨
¨Elastyczność, czyli biura w nowej rzeczywistości¨
¨Będzie duży ruch na rynku biur¨
¨Popyt na magazyny ciągle rośnie. Czynsze mogą pójść w górę¨
Rola kancelarii prawnych na rynku nieruchomości mocno wzrosła¨
¨Katalog Dobrych Praktyk wesprze profesjonalizację rynku¨
¨Przeciw zmianom za pięć dwunasta¨
¨Kredyty po likwidacji LIBOR¨
¨Ceny prądu wyższe o 20 proc?¨
¨Gaz ziemny mocno zdrożeje¨
¨Nie architektura, tylko lepiszcze¨
¨Kluczowe zmiany w cenach transferowych¨

Więcej poniżej.

Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ w dodatku ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje: ¨Wielki popyt, galopujące ceny¨. Deweloperzy mieli w tym roku problem ze sprostaniem popytowi na mieszkania. Ceny poszybowały. To był gorący czas. Średnie ceny ofertowe mkw. mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie na koniec listopada to już ponad 12 tys. zł, o 14,2 proc. więcej niż rok temu. W porównaniu z marcem 2020 r., kiedy wybuchła pandemia, jest drożej o 14,9 proc. W Krakowie mkw. lokalu deweloperzy wyceniają średnio na ponad 11 tys. zł (11,7 proc. r./r. i 19,2 proc. więcej niż w marcu 2020 r.). We Wrocławiu to niemal 10,5 tys. zł (17,2 proc. i 21,4 proc.), w Poznaniu- 8,8 tys. zł (14,4 i 16 proc.), w Gdańsku- ponad 10,8 tys. zł (17,7 i 24 proc.), a w Łodzi niespełna 8,3 tys. zł (23,7 i 32,7 proc.)- podaje RynekPierwotny.pl. Z analiz portalu wynika, że od stycznia do końca listopada deweloperzy sprzedali w największych miastach ponad 48,3 tys. mieszkań. W analogicznym czasie 2020 r.- 42,5 tys., a w całym 2020 r.- 45,9 tys. Mijający rok był jednym z najbardziej gorących okresów w historii mieszkaniówki. Rekordowe wyniki inwestycyjne deweloperów nie sprostały sile popytu na mieszkania. Dramatycznie skrócił się czas wyprzedaży oferty. Nad rynkiem zawisło widmo niebezpiecznej nierównowagi popytowo- podażowej. Ceny poszybowały w dawno nienotowanym tempie, wywołując powszechne obawy czy wręcz przekonanie o wykreowaniu bańki spekulacyjnej. Ten rok,z daniem cytowanego w ¨Rz¨ eksperta portalu RynekPierwotny.pl, zostanie zapamiętany jako czas gwałtownego wzrostu zainteresowania polskim rynkiem przez inwestorów zagranicznych reprezentowanych przez fundusze mieszkaniowe. Może to wyglądać na początek intensywnej ekspansji rynku wynajmu instytucjonalnego (PRS). Wyraźnie zaznaczyło się też przekierowanie uwagi Polaków na domy pod miastem i mieszkania w podmiejskich lokalizacjach największych aglomeracji. Ale, jak zauważa ekspert, szybujące wciąż ceny umacniają trend zakupów kompaktowych mieszkań, najlepiej z dodatkowym pokojem. O intensywnym roku dla branży mówią deweloperzy. Atal zwraca uwagę na kumulację sprzedaży mieszkań w czasie chwilowego zastoju z powodu pandemii. Firma pytana o największe wyzwania wskazuje inflację oraz rosnące ceny materiałów budowlanych i robocizny- czytamy. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.12.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy również tekst: ¨Przyszłość jest… cyrkularna¨. Materiały z rozbieranych budynków powinny być wykorzystywane. I to się powoli dzieje- pisze architekt. Na budowach istnieje obowiązek segregacji materiałów budowlanych. Ze średniej wielkości budowy miesięcznie wyjeżdża nawet kilkaset kontenerów z odpadami budowlanymi, zazwyczaj często nieposegregowanymi. Ogromnym problemem jest brak miejsca, tzw. zaplecza budowy na terenie inwestycji, gdzie kontenery mogłyby stać, służąc segregacji. Dlatego interesującą innowacją jest trend drukowania budynków z betonu 3D, który generuje znacznie mniej odpadów budowlanych w całym procesie. Przyszłością są materiały pochodzenia naturalnego, biodegradowalne, a nawet kompostowalne. Takimi materiałami przyszłości są beton konopny jako wypełnienie drewnianego szkieletu, czy też cegły z grzybni. Poszczególne miasta i kraje decydują się również coraz częściej rozmawiać o idei gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Amsterdam, aby zachęcić mieszkańców, wydał przewodnik Circular Amsterdam¨, a Francuzi w tzw. białej księdze wielkiego Paryża podają dobre przykłady i praktyki wdrożeń ekologicznych i cyrkularnych. W naszym kraju Polski Związek Firm Deweloperskich wydał przewodnik ekologicznych rozwiązań dla branży deweloperskiej, gdzie też opisano kilka ekologicznych rozwiązań bazujących na ekonomii cyrkularnej. Dlaczego świat nieruchomości musi myśleć o obiegu zamkniętym? Bo to czysty zysk i brak kosztów utylizacji. Zmieniają się m.in. wymogi względem firm- zwłaszcza tych notowanych na giełdzie- w obszarze raportowania działań odnośnie odpowiedzialności społecznej biznesu. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.12.2021.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Elastyczność, czyli biura w nowej rzeczywistości¨. Choć w pewnym stopniu praca zdalna z nami zostanie, to wciąż stacjonarne biuro będzie centrum działalności firm i atutem przyciągającym talenty- powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Michał Karolkiewicz, konsultant w dziale biurowym BNP Paribas Real Estate. Jak zauważa, na początku tego roku nastąpiło ożywienie rynku biurowego, wiele procesów zostało uruchomionych ponownie, a klienci rozpoczęli rozmowy dotyczące zarówno nowych lokalizacji, jak i przedłużenia obecnych kontraktów. Popyt zapewniony jest przez sektor BPO/SSC. Pandemia spowodowała wzrost współczynnika pustostanów, jeszcze w II kw. 2021 r. wzrósł on w Warszawie do 12,5 proc., wobec 11,4 proc. w I kw., ale w III kw. sytuacja ustabilizowała się. Na rynkach regionalnych odsetek powierzchni niewynajętej jest większy, ale też widać stabilizację. Jeśli chodzi o podaż, w tym roku trafi na rynek ok. 800 tys. mkw. biur, z czego połowa przypadnie na Warszawę. W stolicy zasoby przebiły 6 mln mkw. Dla porównania cały Wrocław to 1,2 mln mkw. Rynki regionalne również rosną i 6 mln mkw. zostanie osiągnięte prawdopodobnie do końca roku. Można przyjąć, że wszystko wraca do normalności. Kluczowym trendem na rynku biurowym jest teraz elastyczność- rozumiana szeroko, zaczynając od środowiska pracy. Pandemia pokazała, że system zdalny jest rozwiązaniem, ale nie pozostanie z nami w takim wymiarze. Biuro będzie nadal centralnym miejscem firmy. Rozmówca ¨Rz¨ nie spodziewa się więc, że firmy zaczną zmniejszać wynajmowaną powierzchnię, przeciwnie, biorąc pod uwagę dystans społeczny. Będzie więcej tzw. gorących biurek, a nie przypisanych konkretnym pracownikom, będzie też więcej przestrzeni projektowych. Elastyczność dotyczy także sposobu najmu. Firmy niekoniecznie muszą się wiązać długimi umowami na określoną powierzchnię, mają możliwość korzystać z przestrzeni biur serwisowanych i z przestrzeni coworkingowych. To potrzebne w czasach niepewności związanych choćby z covidem, zwłaszcza dla firm, które jeszcze nie wiedzą, jak docelowo będą funkcjonować. Całość rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.12.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują w innym miejscu: ¨Będzie duży ruch na rynku  biur¨. Wiele firm w 2022 r. będzie chciało zmienić siedzibę na bardziej elastyczną. Czasem też- na mniejszą. Na przełomie II i III kw. 2022 r. HB Reavis odda Warso Tower- najwyższy budynek w UE (310 m z iglicą). W warszawskiej wieży skomercjalizowano już 30 proc. powierzchni biur na 14 piętrach. Firma ocenia, że popyt na biura nie zmalał, ale ¨wydłużył się czas reakcji¨- z sześciu miesięcy do nawet 1,5 roku. Organizacje tworzą strategie na najbliższe lata, testują nowe rozwiązania, jak np. model hybrydowy. Biura są im nadal potrzebne, a szukając nowego, wcale nie rezygnują z metrażu. Zwykle zachowują planowany rozmiar biura, lecz inaczej aranżują jego układ. Z analiz firmy REDD wynika, że najszybciej wynajmują się biura do 500 mkw., nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. REDD podaje, że w stolicy jest już ponad 7 mln mkw. biur (w budynkach klasy A i B). W Krakowie- prawie 1,5 mln mkw., we Wrocławiu- niespełna 1,3 mln, w Trójmieście- 863,6 tys. mkw., w Katowicach- 655,6 tys., w Poznaniu- 582,7 tys., w Łodzi- 523,4 tys., w Lublinie- 188,7 tys. mkw. Jak dalej czytamy budynki, które wkrótce będą gotowe, wciąż nie są w pełni skomercjalizowane. Pustostany w powstających obiektach (w Warszawie to 454,8 tys. mkw. biur),  wciąż nie są w pełni skomercjalizowane. Wynajęcie powierzchni biurowej w stolicy zajmuje 324 dni (przed pandemią 170), w Krakowie- średnio 274 dni. Tyle czasu biurowce stoją puste. Inwestorzy tracą na wolnej powierzchni. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy wymaga więc analizy setek danych dotyczących komercjalizacji budynku. Cytowany w tekście dyrektor działu powierzchni biurowej w firmie doradczej CBRE potwierdza zapotrzebowanie na elastyczne powierzchnie biurowe. Coraz szersza oferta powierzchni typu flex, od konferencyjnych do prywatnych gabinetów, staje się dostępna i często wyposażona w zaawansowane technologie i inne usługi- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.12.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają też: ¨Popyt na magazyny ciągle rośnie. Czynsze mogą pójść w górę¨. Nieruchomości logistyczne i produkcyjne nie dały się pandemii. Magazyny są rozchwytywane przez inwestorów, kompresja stóp kapitalizacji postępuje. W wyniku rosnącego popytu na powierzchnie magazynowe stawki najmu mogą wzrosnąć. W porównaniu z konkurencyjnymi rynkami czynsze w Polsce są jednak wciąż na relatywnie niskim poziomie. Zdaniem cytowanego w tekście eksperta, za wzrostem czynszów mogą też przemawiać rosnące ceny gruntów, wzrost kosztów budowy i zmiany w otaczającym nas świecie. Powołując się na dane Axi Immo przypomina, że do końca września popyt brutto na rynku magazynów to 1,44 mln mkw. (16- proc. wzrost r./r.). Popyt generuje bardzo aktywny sektor e- commerce. Wpływ na rynek mają też zmiany w łańcuchach dostaw i nowe technologie. Za transakcje na naszym rynku odpowiadają głównie zagraniczne fundusze inwestycyjne. Widać również ekspansję firm deweloperskich magazynowo- logistycznych. Działalność rozpoczynają też podmioty dotychczas niezwiązane z rynkiem magazynów. Inwestorzy szukają głównie terenów w pobliżu miast i wzdłuż ważnych szlaków komunikacyjnych. Wywoławcze ceny działek w Warszawie zaczynają się od 700- 800 zł za mkw., w Krakowie- od 400 zł, we Wrocławiu- od ok. 200 zł. Za najatrakcyjniejsze tereny pod logistykę ostatniej mili w stolicy Dolnego Śląska trzeba zapłacić już ok. 300 zł. Od 2005 r. ceny gruntów wzrosły o niemal 70 proc. W III kw. deweloperzy oddali ponad 660 tys. mkw. magazynów (5,6 proc. r./r.). Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce to już 22,4 mln mkw. Na koniec września w budowie było 3,46 mln mkw. magazynów, z czego 345 proc.- w modelu spekulacyjnym (bez umów najmu). Więcej szczegółów- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.12.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst pod hasłem: ¨Rola kancelarii prawnych na rynku nieruchomości mocno wzrosła¨. To kancelarie często koordynują całe skomplikowane transakcje- mówią Andrzej Pośniak i Michał Mieciński z CMS. Jak podkreślają, transakcje na tak skomplikowanym rynku jak nieruchomości komercyjne bez prawników nie doszłyby do skutku. W przypadku dużych transakcji liczba wątków, które pojawiają się na etapie procesu transakcyjnego, oraz mnogość scenariuszy, które mogą zmaterializować się w przyszłości i na które trzeba się przygotować, jest tak duża, że wymaga wsparcia ekspertów z różnych dziedzin, w tym prawników. Rozmówcy ¨Rz¨, proszeni o ocenę perspektyw rynku nieruchomości, na którym wartość transakcji w 2021 r. oczekiwana jest na poziomie 5 mld euro są zdania, że rynek ten cechuje się nadal dużą aktywnością transakcyjną i ten trend nadal się utrzyma. Pandemia spowodowała jedynie pewne przetasowania, jeśli spojrzymy na rodzaj aktywów preferowanych przez inwestorów. Dodatkowo Covid- 19 przyspieszył pewne trendy obserwowane na rynku już wcześniej. Obecnie króluje popyt na aktywa logistyczne. Zapotrzebowanie na magazyny jest wciąż na tyle duże, że tym sektorem rynku interesują się inwestorzy, którzy dotychczas preferowali inwestowanie w inne rodzaje nieruchomości. Jeśli chodzi o biura, następuje tu przyspieszenie łączenia trendów pracy zdalnej i stacjonarnej. Pandemia nadała większego znaczenia aspektom środowiskowym, ESG to dziś już nie tylko ładnie brzmiący slogan, ale pakiet realnych i skonkretyzowanych oczekiwań inwestorów i najemców, determinujący działalność deweloperów i firm budowlanych. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.12.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Katalog Dobrych Praktyk wesprze profesjonalizację rynku¨. Otodom, najpopularniejszy serwis dla kupujących i sprzedających nieruchomości, po raz kolejny nagrodzi najlepsze biura nieruchomości i razem z nimi opracuje Katalog Dobrych Praktyk. Do 31 grudnia agencje nieruchomości mogą nadsyłać zgłoszenia do kolejnej edycji organizowanego przez Otodom konkursu Lider Nieruchomości. Głównym celem konkursu jest wyłonienie najlepszych agencji z punktu widzenia jakości obsługi klienta. Misją konkursu jest także promowanie dobrych praktyk w zawodzie, które pozwalają kształtować pozytywny wizerunek agentów oraz wspierają profesjonalizację rynku nieruchomości.  Kooperacja oraz promocja kompetencji wydaje się szczególnie ważna teraz. Pandemia wpłynęła na wzrost zainteresowania Polaków mieszkaniami. Liczba wyszukiwań ofert na portalu Otodom tylko w I kw. 2021 r. była aż o 66 proc. wyższa niż rok wcześniej. W dobie zachowywania dystansu społecznego kupujący mają do dyspozycji wiele narzędzi umożliwiających działania online. Doceniane są też wsparcie przy dopełnianiu formalności czy czuwanie nad bezpieczeństwem transakcji. Więcej szczegółów- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.12.2021.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa z kolei: ¨Przeciw zmianom za pięć dwunasta¨. Senat nie zgodził się na poprawianie ustaw tworzących Polski Ład na kilkanaście dni przed ich wejściem w życie. W czwartkowym głosowaniu Senat poparł poprawkę, która zmierza do odrzucenia zmian w uchwalonym pod koniec października pakiecie zmian w ustawach podatkowych, zwanych Polskim Ładem. Był to kolejny etap naprędce zainicjowanej akcji poprawiania tej wielkiej i kontrowersyjnej ustawy. Polski Ład został uchwalony 29 października. Rząd jednak dość szybko się zorientował, że w tej noweli jest wiele niedoróbek legislacyjnych, i postanowił je naprawić. Znalazł na to sposób: za pośrednictwem posłów PiS zgłosił stosowne poprawki do ustawy, nad którą w ostatnich tygodniach pracował Sejm. Praktyki takie potępiło senackie Biuro Legislacyjne. Nie wgłębiając się w merytoryczną treść poprawek, zauważyło, że taki sposób poprawiania wadliwych ustaw o podatkach dochodowych jest nie do zaakceptowania i może łamać zasady konstytucyjne- czytamy na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.12.2021.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Poradnik Prawo i Podatki¨ zamieszcza tekst: ¨Kredyty po likwidacji LIBOR¨. Sytuacja ekonomiczna frankowiczów  nie powinna znacząco się zmienić po wprowadzeniu wskaźnika SARON, gdyż nie będzie się to wiązało z dodatkowymi obciążeniami w zakresie spłaty zobowiązań wobec banków. Brytyjski organ nadzoru Financial Conducy Authority (FCA) zapowiedział 5 marca 2021 r., że z końcem 2021 r. całkowicie zaprzestanie opracowywanie wskaźników referencyjnych, w tym: LIBOR CHF, LIBOR EUR ze wszystkich tenorów czasowych. Komisja Europejska w odpowiedzi na FCA, wydała 14 października 2021 r. Rozporządzenie wykonawcze w sprawie wyznaczenia ustawowego zamiennika dla niektórych terminów zapadalności stopy LIBOR dla franka szwajcarskiego. Na podstawie rozporządzenia, na terenie UE zostały wyznaczone wskaźniki referencyjne z rodziny SARON, jako zamiennik wskaźników CHF LIBOR. Wydaje się, że zmiana wskaźnika nie zmieni sytuacji ekonomicznej kredytobiorców frankowych, gdyż ze względu na nieznaczne różnice wartości pomiędzy ustępującym wskaźnikiem a wskaźnikiem SARON, nie będzie się to wiązało z dodatkowymi obciążeniami w zakresie spłaty kredytu. Lektura dla zainteresowanych- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.12.2021.).

¨Rz¨ zastanawia się w innym miejscu: ¨Ceny prądu wyższe o 20 proc?¨. Urząd Regulacji Energetyki poinformuje dzisiaj o skali podwyżek cen energii elektrycznej na przyszły rok. Mają być rekordowe. Zdaniem analityków giełdowych podwyżki cen energii mogą wynieść nawet 30- 40 proc. na samej taryfie za energię elektryczną. To przełoży się na ceny prądu wyższe maksymalnie do 20 proc. na rachunku (wliczając także inne opłaty). Na więcej URE się nie zgodzi. Wielkość podwyżek tylko na samej taryfie za energię powinna zaś wynieść ok. 40- 50 proc., aby zrekompensować spółkom energetycznym rosnące koszty produkcji i zakupu energii. Dla taryfy G na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych analitycy zakładają, że URE może zaakceptować podwyżki sięgające 30 proc.- czytamy. Obok kolejny tekst: ¨Gaz ziemny mocno zdrożeje¨. Dziś rynek ma poznać, o ile wzrośnie taryf detaliczna dla PGNiG Obrót Detaliczny dla ponad 6 mln gospodarstw domowych. Z informacji Radia ZET wynika, że prezes URE zgodził się, aby rachunki dla odbiorców wykorzystujących gaz do ogrzewania domów zwyżkowały o ok. 40 proc., a dla tzw. kuchenkowiczów o ok. 10 proc. Istotny wpływ na przyszłe rachunki gospodarstw domowych będzie miała też taryfa dystrybucyjna. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza ta określana dla PGNiG, do której należy zdecydowana większość gazociągów dystrybucyjnych w naszym kraju. W tym przypadku we wniosku taryfowym spółka zabiegała o utrzymanie stawek w 2022 r. na dotychczasowym poziomie. Całość- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 17.12.2021.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ w magazynowym wydaniu zamieszcza natomiast obszerną rozmowę z Czesławem Bieleckim- architektem, publicystą, politykiem. Autorem książki ¨ArchiKod¨. W tekście ¨Nie architektura, tylko lepiszcze¨ czytamy: Polskie miasta są oparte na sztucznie wydzielonych makrosektorach, a to, co dzieje się w ich środku, wygląda dramatycznie. Jest chaotyczne, monotonne, nudne, szare, bez wyrazu plastycznego. Rozmówca ¨DGP¨ ocenia: Wiele miejsc w Polsce wygląda znacznie lepiej, odkąd odbolszewizowano je po 1989 r., ale ogólnie rzecz biorąc, nie wykorzystujemy dla piękna naszych miast kolejnych fantastycznych koniunktur na rynku nieruchomości. Nie robimy niczego własnego, swoistego. To, co w Polsce budujemy, jest tak jakby z drugiej ręki. Jak dalej twierdzi, dlatego Polska potrzebuje dzisiaj kontrrewolucji urbanistycznej. Rozpocząć ją trzeba od stworzenia wspólnego języka, który stanowiłby zakorzeniony w wielowiekowej tradycji cywilizacyjny kod. Dopiero on pozwoli dogadać się projektantom, deweloperom, urbanistom, właścicielom.  Odpowiadając na pytanie, jak wprowadzić w życie ów fantastyczny zamysł, podaje przykład San Francisco. W rozmowie pojawia się też wątek niedziałającej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tymczasem, jak dowodzi rozmówca ¨DGP¨, dobrze skonstruowane planowanie urbanistyczne ma dwa podstawowe cele. Zapobieganie rozpraszaniu zabudowy i ochronę terenów otwartych. Są też dwa środki egzekwowania tych celów: monopol władzy na określenie sposobów użytkowania terenu, prawa do określania sposobu zabudowy albo przeciwnie- zakazu zabudowy. Dzisiaj obywatele naszego kraju wyobrażają sobie, że jeżeli kupili hektar wolnej Polski, to mogą tam robić, co chcą.  A to przecież kompletne niezrozumienie istoty własności nieruchomości. Przed wojną sam fakt zamiany terenu niebudowlanego na budowlany oznaczał konieczność bezpłatnego przekazania około jednej trzeciej powierzchni na sieć placów i ulic- czytamy. Pełny tekst rozmowy- na 16 i 17 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 17.12.2021.).

¨DGP¨ zamieszcza również kolejne wydanie ¨Poradnika Gazety Prawnej¨ poświęcone w całości zapisom Polskiego Ładu. W tekście wprowadzającym ¨Kluczowe zmiany w cenach transferowych¨ odnotowano: Zmiany w przepisach dotyczących cen transferowych są w większości korzystne dla podatników, ponieważ zredukowano niektóre obowiązki, a także wydłużono terminy na sporządzenie dokumentacji. Zainteresowani znajdą w piątkowym ¨Poradniku…¨ cykl tekstów o następujących zagadnieniach: Jak zmienią się wymogi dotyczące korekty cen transferowych. Kiedy lokalna dokumentacja cen transferowych będzie mogła nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności. Które terminy na sporządzenie i przedłożenie dokumentacji podatkowej będą wydłużone. W jaki sposób ustalać wartość różnych rodzajów transakcji kontrolowanych. Co zmodyfikowano w formularzu TPR- C/TPR- P i wreszcie: Jakie sankcje karnoskarbowe będą grozić za niedopełnienie obowiązków dokumentacyjnych lub informacyjnych. Miła lektura w sam raz na weekend…

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 17.12.2021.).

Zobacz również