Piątek, 16 października 2020

¨Frankowicze mogą utopić sądy¨
¨Sprawy frankowe mogą pogrążyć polskie sądy¨
Samorządy nie zapłacą UE milionów za brak recyklingu¨
¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨
¨Ekologia obniża rachunki¨
¨Możliwa korekta cen mieszkań¨
¨Czas na mniejsze formaty poza aglomeracjami¨
¨Deweloper mieszkaniowy chce iść w magazyny¨
¨Maseczka chroni też sąsiada¨
¨W największych miastach za mieszkania płacimy coraz więcej¨
¨Czas na najem instytucjonalny lokali¨
¨Nowe drewniane budynki to wciąż rzadkość¨
¨Decyzje lokalnego fiskusa można skarżyć¨
¨O daninę lokalną też można pytać¨
¨Pandemia coraz mocniej odcina hotele od gości¨

Więcej poniżej.

Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Frankowicze mogą utopić sądy¨. Mimo pandemii pozwy ws. kredytów walutowych zalewają polskie sądy. W 2020 r. przybyło ich kilkaset procent. Największe sądy okręgowe w kraju nie mają co liczyć na uruchomienie specjalnych sekcji czy wydziałów do spraw frankowych, choć w 2020 r. zanotowały wzrost takich spraw o 400 proc. na przykład do Sądu Okręgowego w Warszawie od stycznia do kwietnia 2020 r. wpłynęło ok. 4 tys. pozwów. Procesy frankowe są skomplikowane, a dla wielu sędziów stanowią połowę prowadzonych spraw. Sędziowie liczą, że w interpretacji sporów pomogą im uchwały Sądu Najwyższego, albo zmiany w prawie. Na to ostatnie się jednak nie zanosi- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w tekście: ¨Sprawy frankowe mogą pogrążyć polskie sądy¨. O ponad 200, 300, a nawet 400 proc. wzrosła w czasie pandemii liczba spraw frankowych wpływających do największych polskich sądów okręgowych. W tych największych już jest dramat. Dalej czytamy, że w sprawach hipotek frankowych wydano w Polsce 395 wyroków. 69 proc. z nich okazało się korzystnych dla klientów, a 107 (27 proc.) dla banków. Wyroki uchylające wydano zaś w 11 sprawach. Całość- na 11 stronie głównego wydania poświęconej problemom frankowiczów.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje natomiast: ¨Samorządy nie zapłacą UE milionów za brak recyklingu¨. Wywóz śmieci długo jeszcze będzie drogi. Rząd próbuje uchronić gminy przed unijnymi karami. Opłaty za wywóz śmieci szybują w górę w całej Polsce. Od miesięcy Ministerstwo Klimatu obiecuje, że przystopuje drożyznę. Właśnie przedstawiło projekt ustawy wchodzącej w skład tzw. pakietu Czystość+. Samorządowcy i eksperci są nim rozczarowani. Ratuje on wprawdzie samorządy przed wysokimi unijnymi karami sięgającymi nawet 900 mln zł, ale nie przyczyni się do obniżenia mieszkańcom opłat za wywóz śmieci. Na te zmiany resort wciąż każe czekać. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

¨Rz¨ w dodatku ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje z kolei: ¨Ekologia obniża rachunki¨. Panele słoneczne oraz zbieranie deszczówki stają się coraz bardziej popularne. Koszty utrzymania nieruchomości szybują. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe szukają więc możliwości ich obniżenia. Sposobem na niższe rachunki może być montaż paneli fotowoltaicznych, zbieranie deszczówki czy zainstalowanie gniazdek do ładowania aut elektrycznych. Według właściciela jednej z firm zarządzającej nieruchomościami, zakładanie baterii słonecznych i instalacji prądotwórczych w coraz większym stopniu podlega refinansowaniu z unijnych dopłat. Wspólnoty i spółdzielnie podejmują więc to wyzwanie. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

Obok w ¨Nieruchomościach?¨ czytamy: ¨Możliwa korekta cen mieszkań¨. Pogorszenie sytuacji na rynku pracy i wzrost bezrobocia pociągną spadek cen lokali o 10- 15 proc.- mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu Rynekpierwotny.pl. Dla deweloperów z rynku kapitałowego jako grupy, III kwartał był mocny, sprzedaż mieszkań odbiła o ponad 40 proc. wobec II kwartału i była o tylko 2 proc. niższa rok do roku. Z kolei dane  GUS po ośmiu miesiącach pokazują, że branża buduje tyle, ile przed lockdownem, sprawnie pozyskuje pozwolenia. Na pytanie, czy kryzys mieszkaniowy jeszcze przed nami, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na zbyt optymistyczne wnioski. Deweloperzy faktycznie zaskoczyli wynikiem. Optymistyczne jest to, że większość osób, które miały kupić lokal w II kwartale i nie mogły tego zrobić z powodu zamknięcia gospodarki, nie odłożyło decyzji. Odnośnie prognoz dotyczących IV kwartału, rozmówca ¨Rz¨ obstawia, że będą one słabsze, choć to sezonowo najlepszy okres dla deweloperów. Więcej szczegółów- także na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

¨Nieruchomości?¨ informują w innym miejscu: ¨Czas na mniejsze formaty poza aglomeracjami¨. Zdaniem ekspertów firmy CBRE coraz więcej ludzi będzie się osiedlać pod miastami, co zwiększy zapotrzebowanie na formaty handlowe umożliwiające szybkie i wygodne codzienne zakupy. Pandemia nie odeszła, co prowokuje pytania o przyszłość m.in. nieruchomości handlowych w krótkim terminie. Eksperci CBRE, próbując przewidzieć najbliższą przyszłość, zakładają, że kształt rynku będzie pochodną zmian demograficznych. Na pierwszy plan wysuną się miejsca pozwalające na szybkie codzienne zakupy blisko domu. Wzrośnie udział mniejszych obiektów handlowych w miastach średniej wielkości, a e- commerce i nowe technologie będą uzupełnieniem tradycyjnego handlu. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

Obok w ¨Nieruchomościach?¨ czytamy: ¨Deweloper mieszkaniowy chce iść w magazyny¨. Pandemia nakręciła koniunkturę w e- handlu. Firmy z tego sektora szukają nowych przestrzeni. Hale chcą budować nie tylko deweloperzy komercyjni. Sektor mieszkaniowy i magazynowy są postrzegane przez inwestorów jako relatywnie najbardziej bezpieczne i gwarantujące zwroty. Dlatego też deweloperzy mieszkaniowi coraz częściej, w celu dywersyfikacji inwestycji, rozważają projekty magazynowe. Głównie są to średniej wielkości podmioty, które bardzo dobrze znają specyfikę sektora nieruchomości, ale nie specjalizują się  w magazynach. Firmy te dotychczas budowały średniej wielkości osiedla w największych miastach na czele z Warszawą i okolicami, Wrocławiem, Łodzią i Gdańskiem. Zdaniem ekspertów, trend ten będzie przybierał na sile. Jedną z pozytywnych konsekwencji pandemii jest wzrost sprzedaży w kanałach e- commerce. Firmy z tego segmentu są absolutnym wygranym ostatnich miesięcy. Będą cały czas poszukiwały dodatkowej przestrzeni. Ta sytuacja może wpłynąć na zwiększenie liczby magazynów w obrębie dużych aglomeracji. Otworzy więc rynek na nowych deweloperów, mogących dostarczyć powierzchnię magazynową w relatywnie krótkim czasie. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

¨Nieruchomości?¨ przypominają również: ¨Maseczka chroni też sąsiada¨. Zakrywać usta i nos trzeba także w blokach. Wiele osób jednak o tym zapomina albo celowo tego nie robi. Grozi im mandat do 500 zł. Obowiązek noszenia maseczek dotyczy klatek schodowych, korytarzy, wind, piwnicy oraz garaży podziemnych w budynkach wielorodzinnych. Mówią o tym przepisy. Nie ma natomiast uregulowań ograniczających liczbę osób korzystających z wind w blokach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że reżim sanitarny w budynkach wielorodzinnych dotyczy nie tylko dezynfekcji, ale też zakrywania ust i nosa. Kwestie te reguluje § 27 pkt 2b rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wynika z niego m.in. że do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania przy użyciu odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym także na terenie nieruchomości wspólnych. Nie ma więc znaczenia, czy blok należy do wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni, prywatnego właściciela, TBS czy gminy. Wszędzie zakazy są jednakowe. Wychodząc z mieszkania lub wchodząc do bloku, trzeba zasłonić twarz. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨W największych miastach za mieszkania płacimy coraz więcej¨. O 15 proc. zdrożały w ciągu dwóch lat nowe mieszkania we Wrocławiu. W Warszawie o prawie 16, a w Krakowie o 23 proc.- podaje Emmerson Evaluation. Przeciętna cena mkw. lokalu na stołecznym rynku pierwotnym w I półroczu osiągnęła rekordowe 10,7 tys. zł. To o 5,6 proc. więćej niż pod koniec 2019 r. W ciągu dwóch lat mieszkania zdrożały o 15,7 proc. Z analiz spółki Emmerson Evaluation wynika, że we Wrocławiu w I półroczu średnia cena mkw. mieszkania wzrosła do ponad 8,4 tys. zł. Była wyższa o 3,4 proc. niż pod koniec 2019 r. Sprzedaż mieszkań we Wrocławiu spadła o 42 proc. Gorzej było tylko w Łodzi, gdzie poziom sprzedaży zmniejszył się o 57,5 proc. Z kolei w Krakowie mieszkania deweloperskie w ciągu dwóch lat zdrożały o 25 proc. W pierwszym półroczu 2020 r. średnia cena w porównaniu z II półroczem 2019 r. poszła w górę o 5,3 proc., do ponad 9,4 tys. zł. Lokale drożały we wszystkich dzielnicach. Szczegóły- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Czas na najem instytucjonalny lokali¨. MVGM weszło do Polski pod koniec 2019 r., przejmując od JLL biznes zarządzania nieruchomościami komercyjnymi. Agnieszka Nowak i Łukasz Mazurczak, dyrektorzy zarządzający firmy w Polsce, odpowiadają m.in. na pytanie o największe wyzwania z punktu widzenia zarządzającego nieruchomościami komercyjnymi. Pierwsze z nich, według rozmówców ¨Rz¨, to zapewnienie gościom i pracownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Drugie stanowi znalezienie kompromisu- wypracowanie balansu między interesem właściciela nieruchomości, a najemcy. Aktualnie najczęściej pojawiającym się wątkiem w rozmowach z najemcami jest renegocjacja warunków umów, czasowe obniżenie czynszu, wydłużenie okresu najmu czy możliwość  skorzystania z wakacji czynszowych. W rozmowie pojawia się także wątek mieszkaniowy. Jak czytamy, debiut na rynku mieszkań jest naturalnym krokiem dla MVGM w Polsce. Sprzedaż mieszkań, mimo pandemii, utrzymuje się na stabilnym poziomie, niepewny jest jednak efekt długofalowy związany m.in. z dostępnością kredytów hipotecznych mimo niskich stóp procentowych, co może przełożyć się na większe zainteresowanie najmem. Aktywność deweloperów nie słabnie a segment najmu instytucjonalnego zaczyna nabierać tempa i największa fala dopiero przed nami. To rodzi potrzebę współpracy z firmamktóre specjalizują się w zarządzaniu takimi nieruchomościami , tym bardziej że na wejście do Polski szykują się duże zagraniczne fundusze. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

¨Nieruchomości…¨ niżej zwracają uwagę: ¨Nowe drewniane budynki to wciąż rzadkość¨. W rządowym programie ¨Mieszkanie+¨ miały być budowane domy z drewna. Do tej pory nie powstał ani jeden. Spółka Polskie Domy Drewniane (PDD) obok PFR Nieruchomości to drugi państwowy deweloper, którego misją jest budowa dostępnych cenowo domów i mieszkań na wynajem w ramach rządowego programu. PDD potwierdza, że na razie w budowie są dwie inwestycje komercyjne: w Łodzi i Środzie Śląskiej. W Łodzi powstanie 11 lokali z 14 miejscami parkingowymi w zabudowie jednorodzinnej. W Środzie Śl. PDD kupiła natomiast grunt o powierzchni 157 mkw. Powstanie tam osiedle mieszkaniowe z ponad 800 lokalami w zabudowie wielorodzinnej. Na razie PDD nie realizuje w programie Mieszkanie+ żadnej inwestycji- czytamy. Więcej- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

¨Prawo co dnia¨ radzi z kolei: ¨Decyzje lokalnego fiskusa można skarżyć¨. Właściciel nie musi się zgadzać z wysokością podatku od nieruchomości. Zasadniczo w Polsce zakup mieszkania czy domu nie wiąże się z dużymi obciążeniami podatkowymi. Podatek od nieruchomości- zwłaszcza w porównaniu z obowiązującym w niektórych krajach tzw. podatkiem katastralnym- jest stosunkowo niewielki. W firmach te obciążenia mogą być jednak znacznie wyższe. A jeśli dołożymy do tego niejasne zasady opodatkowania, to o spór z lokalnym fiskusem nietrudno. Każdy, kto nie jest zadowolony z jego decyzji, może je kwestionować- czytamy w ramach wstępu.  Niżej odnotowano: ¨O daninę lokalną też można pytać¨. Podatnik, który ma wątpliwości związane z podatkiem od nieruchomości, może wystąpić o wydanie interpretacji w jego indywidualnej sprawie. Całość tekstów- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Pandemia coraz mocniej odcina hotele od gości¨. Ubywa rezerwacji, brakuje gości z zagranicy, zamiera biznes konferencyjny. Zamiast zakładanej w tym roku poprawy, jesień jeszcze pogorszy i tak już fatalną sytuację polskiej branży hotelarskiej. Już 96 proc. hoteli deklaruje na listopad rezerwacje na poziomie poniżej 40 proc. posiadanych miejsc, z tego 72 proc. ma zarezerwowane mniej niż jedną dziesiątą pokojów, 40 proc. hotelarzy ma problem z utrzymaniem płynności finansowej, 92 proc. nie przewiduje zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec 2022 r. Dwie trzecie hoteli zakłada zyski dopiero za dwa lata- takie wyniki przynosi najnowsze badanie Izby Hotelarstwa Polskiego przeprowadzone w pierwszej połowie października, a więc jeszcze przed gwałtownym wzrostem zakażeń COVID- 19. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 16.10.2020.
          

Zobacz również