Piątek, 16 grudnia 2016

Cenna działka odbita, Rzeczpospolita
Urzędnicy niszczą biznes, zmieniając zdanie, Rzeczpospolita
Rekordowy rok Łodzi, Rzeczpospolita
Gmina zleci, a deweloper wybuduje, Rzeczpospolita
Mieszkanie plus: są już konkrety, Rzeczpospolita
Zła wiara wydłuża o 10 lat termin zasiedzenia, Rzeczpospolita
Do Lublina po pakiet mieszkań, Rzeczpospolita
Adaptacja strychu bez daniny, Rzeczpospolita
Wille nie mogą sąsiadować z siedliskami, Rzeczpospolita

Więcej poniżej.

 

Piątkowa ?Rzeczpospolita? odnotowuje: ?Cenna działka odbita?. Wielkiej wartości grunt na warszawskiej Pradze jest własnością miasta. To już pewne, bo wyrok się uprawomocnił. Przełomowy wyrok Sądu Okręgowego z 4 listopada 2016 r. stwierdzał, że umowa, dzięki której spółka Projekt Saska przejęła 32 ha ogródków działkowych w dzielnicy Praga- Południe, jest nieważna. Orzeczenie to sukces prokuratury, której udało się podważyć umowę sprzed 16 lat, jaką zawarła wspomniana spółka, odkupując roszczenia do ziemi (wartej wtedy 142 mln zł). Było to możliwe, bo najpierw osoby niemające nic wspólnego z dawnymi właścicielami reaktywowały przedwojenną spółkę, do której należały grunty, a później sprzedały roszczenia. Szczegóły- na ósmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ?Rzeczpospolita?- 16.12.2016.).

 

?Rz? w dodatku ?Nieruchomości Komercyjnej? zwraca uwagę: ?Urzędnicy niszczą biznes, zmieniając zdanie?. Transakcje nieruchomościowe na setki milionów euro są w zawieszeniu. Inwestorzy obawiają się zmienności decyzji skarbówki. Tylko w ostatnich trzech tygodniach wycofali się z co najmniej kilku transakcji prowadzonych w Polsce. Każda z nich ma wartość powyżej 100 mln. euro. Ale zamrożone są także takie na 200 mln euro. W branży nieruchomości komercyjnych coraz głośniej mówi się o kłopotach inwestorów. Problem polega na tym, że inwestor dostaje przed finalizacją transakcji jedną interpretację podatkową, a następnie okazuje się, że jednak musi zapłacić zupełnie inny podatek. Przy milionowych wartościach obiektów komercyjnych, liczonych w euro, są to zmiany niebagatelne- czytamy. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ?Rzeczpospolita?- 16.12.2016.).

 

?Nieruchomości…? w ?Rz? informują też: ?Rekordowy rok Łodzi?. Tak dużego zainteresowania inwestorów Łódź nie odnotowała nawet w czasach boomu. Ponad 85 mln zł zapłaciło Ghelamco za ponad dwuhektarową  nieruchomość w Nowym Centrum Łodzi (NCŁ). To nowy rekord cenowy na łódzkim rynku i największa transakcja ostatnich 12 miesięcy. Teren między najnowocześniejszym w Polsce dworcem Łódź Fabryczna a zmodernizowaną zabytkową elektrownią EC 1 został wyceniony na 60 mln zł, ale po półgodzinnej licytacji cena sprzedaży została ustalona na 105 mln zł brutto. Ghelamco planuje zabudowę mieszaną (biura, mieszkania, usługi), a inwestycja będzie realizowana równolegle z miejskim projektem, który zakłada powstanie nowej przestrzeni publicznej w NCŁ. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ?Rzeczpospolita?- 16.12.2016.).

 

?Nieruchomości…? zamieszczają również tekst: ?Gmina zleci, a deweloper wybuduje?. Od środy obowiązują nowe zasady udzielania koncesji na roboty budowlane. Tego dnia weszła w życie ustawa z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Zastąpiła ona stare przepisy. Do tej pory projektów koncesyjnych nie było wiele; dwie trzecie z nich było realizowanych w partnerstwie publiczno- prywatnym (PPP). Nowe przepisy będą dotyczyć umów o wartości do 30 tys. euro. Ustawa wprowadza też od dawna postulowane prawo interwencji. Chodzi o przypadki, kiedy koncesjonariusz nie wywiązuje się z zapisów umowy. Wówczas udzielający koncesji będzie mógł go zastąpić nowym koncesjonariuszem bez konieczności organizowania postępowania na wybór nowego partnera biznesowego. Taka sytuacja musi być jednak przewidziana na wstępnym etapie realizacji projektu- czytamy. Więcej- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło:?Rzeczpospolita?- 16.12.2016.).

 

?Prawo co dnia? informuje: ?Mieszkanie plus: są już konkrety?. Rząd ujawnił przepisy, dzięki którym może ruszyć program budowy mieszkań na wynajem. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło gotowy projekt o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe. Ma to być program skierowany do rodzin, które nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania. Na podstawie przygotowanych przepisów do życia powołany zostanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM) z siedzibą w Warszawie, czyli bank ziemi. Trafią do niego państwowe działki budowlane. Projekt ustawy umożliwia wykorzystanie gruntów Skarbu Państwa, będących dziś w rozproszonym zarządzie różnych podmiotów do realizacji celów mieszkaniowych. Dzięki temu, że mieszkania będą powstawać na państwowym gruncie, będą tańsze. Mają być wystandaryzowane, co oznacza, że np. lokal wielkości 50 mkw. będzie wyglądał tak samo w Kielcach i w Warszawie. Z projektu wynika, że najemcą będzie mógł być teoretycznie każdy. Będzie jednak punktacja, od której ma zależeć pozycja w kolejce. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ?Rzeczpospolita?- 16.12.2016.).

 

?Prawo co dnia? zauważa też: ?Zła wiara wydłuża o 10 lat termin zasiedzenia?. Firmy przesyłowe nie muszą płacić za instalacje umieszczone na cudzych gruntach, tylko gdy korzystały z nich bez zgody właścicieli. Najnowsza sprawa przed Sądem Najwyższym o uregulowanie statusu instalacji energetycznych na działkach ma duże znaczenie dla wszystkich, którzy starają się o wynagrodzenie za służebność przesyłu.  Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ?Rzeczpospolita?- 16.12.2016.).

 

Dodatek ?Życie Lubelszczyzny? w ?Rz? odnotowuje: ?Do Lublina po pakiet mieszkań?. W mijającym roku kupujący lokale na wynajem chętnie finansowali transakcje gotówką. Część decydowała się na zakup mieszkań. Ten rok na lubelskim rynku mieszkań upłynął pod znakiem zakupów inwestycyjnych- podsumowują pośrednicy. Lublin to miasto akademickie, więc zainteresowanie lokalami, które można wynająć studentom, jest szczególnie duże. Inwestorzy kupują, dwu-, trzypokojowe mieszkania blisko miasteczka akademickiego. Część nie ogranicza się do jednego lokalu, decydując się na dwa- trzy. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ?Rzeczpospolita?- 16.12.2016.).

 

?Prawo co dnia? przypomina: ?Adaptacja strychu bez daniny?. Gruntowna przebudowa strychu na lokal mieszkalny i jego późniejsza sprzedaż nie zawsze musi zakończyć się zapłatą VAT. Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli z całokształtu działań właściciela wynika, że przebudowa strychu mieści się w zwykłym zarządzie prywatnym majątkiem, sprzedawca nie będzie musiał odprowadzać VAT od transakcji- czytamy. Więcej- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: ?Rzeczpospolita?- 16.12.2016.).

 

?Prawo co dnia? informuje też: ?Wille nie mogą sąsiadować z siedliskami?. Deweloper nie zrealizuje swoich planów bo nową zabudowę trzeba dostosować do już istniejącej. Inwestor wystąpił o ustalenie warunków zabudowy dla czterech budynków mieszkalnych z wbudowanymi garażami na działce w Siadle Dolnym, w gminie Kołbaskowo. Ta nadodrzańska miejscowość z dogodnym dojazdem do odległego o 6 km Szczecina jest atrakcyjnym terenem dla deweloperów. Wójt gminy Kołbaskowo ustalił, że zabudowa mieszkaniowa byłaby w tym miejscu dysonansem wśród dominującej w sąsiedztwie zabudowy zagrodowej. Nie ma tu domów jednorodzinnych, więc wprowadzenie budynków o innym charakterze naruszałoby zasadę dobrego sąsiedztwa nieruchomości. Na taką ocenę nie ma wpływu fakt, że siedliska nie posiadają klasycznych wiejskich zabudowań gospodarczych. W sensie prawnym są siedliskami rolniczymi. Szczegóły- na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ?Rzeczpospolita?- 16.12.2016.).

Zobacz również