Piątek, 14 stycznia 2020

¨Trudny rozwód ze spółdzielnią¨
¨Duże ożywienie na rynku domów¨
¨Wirtualne druki nie dla wszystkich¨
¨To nieruchomości chronią kapitał¨
¨Dlaczego rząd nie lubi najmu¨
¨Po akt notarialny jednak do kancelarii. Zmian prawa nie będzie¨

Więcej poniżej.

Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ w dodatku ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje obszernie: ¨Trudny rozwód ze spółdzielnią¨. Właściciele mieszkań mają prawo zrezygnować z członkostwa w spółdzielni i utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Często jednak nie jest to takie proste. Najwięcej sporów z zarządcami dotyczy rozliczeń finansowych. Osoby, które wykupiły mieszkania w spółdzielni, czasem chcą się z nią rozstać. Wolą, by ich budynkiem zarządzała wspólnota mieszkaniowa. W praktyce jednak taki ¨rozwód¨ okazuje się kosztowny, nie przez wszystkich akceptowany i trwa latami. Przekonali się o tym właściciele mieszkań w jednym z bloków. Wypowiedzieli spółdzielni zarząd nieruchomością wspólną oraz wybrali własny, na podstawie ustawy o własności lokali. Wezwali również władze spółdzielni do przekazania nieruchomości z niezbędną dokumentacją techniczną, eksploatacyjną oraz finansową. Spółdzielnia nie chciała tego zrobić. Ale prawdziwym zarzewiem konfliktu okazały się środki zgromadzone na funduszu remontowym. Nowo powstała wspólnota chciała ich zwrotu. Usłyszała, że niczego nie dostanie. Władze spółdzielni tłumaczyły, że nie prowadzą indywidualnych rachunków funduszu remontowego dla poszczególnych bloków. Środki są wpłacane na wspólne dla wszystkich nieruchomości konto. Poza tym w ostatnich latach przeprowadzała remonty w budynku wspólnoty oraz okresowe kontrole, a to kosztuje. Wspólnota mieszkaniowa wystąpiła więc do sądu rejonowego i wygrała. Sąd uznał, że pieniądze się jej należą. Spółdzielnia uznała wyrok za niesprawiedliwy, odwołując się do Sądu Okręgowego w Olsztynie, który jednak jej powództwo oddalił. W jego ocenie wyrok zapadł na podstawie prawidłowo poczynionych ustaleń faktycznych. Zdaniem sądu zarzut, że do wspólnoty nie ma zastosowania przepis dający jej prawo do środków z funduszu jest nietrafiony. Uchwała w sprawie powołania wspólnoty została podjęta po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego- bardzo ważnego w tym wypadku. To na jego podstawie doszło do przygotowania przepisów dotyczących funduszu remontowego- czytamy. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.08.2020.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Duże ożywienie na rynku domów¨. Spore zyski może przynieść odsprzedaż gotowego domu kupionego na etapie dziury w ziemi. Hitem są również działki budowlane, rekreacyjne i siedliskowe. Pandemia zmieniła preferencje klientów. Znacznie wzrosło zainteresowanie domami. Klienci zapragnęli własnego ogródka i swobody. Popyt na takie nieruchomości nakręcają też wysokie ceny mieszkań. Za cenę trzypokojowego lokalu można już kupić dom w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej na przedmieściach. BIG Property odnotowuje popyt na domy z każdej półki- od szeregowców i bliźniaków na obrzeżach po najdroższe wolnostojące wille blisko centrum. Największą popularnością cieszą się domy o powierzchni całkowitej do ok. 150- 170 mkw., z garażem i minimum trzema sypialniami. Domy w zabudowie szeregowej i bliźniaczej mają ok. 80- 100 mkw. Atutem jest garaż lub możliwość dostawienia wiaty parkingowej. Ceny domów w ostatnich kilku miesiącach lekko wzrosły, na co wpływ ma nie tylko większy popyt, ale też stale rosnące koszty budowy. Drożeją także działki. W porównaniu z majem 2019 r., o 31,6 proc. wzrosło zainteresowanie domami w maju tego roku. Natomiast cenę ok. 120- metrowego domu w stanie deweloperskim w okolicach Krakowa, oszacowano na 600 tys. zł. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.08.2020.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Wirtualne druki nie dla wszystkich¨. Cyfryzacja procedur budowlanych to wymóg naszych czasów. Ale bez inwestycji w serwery i szerokopasmowy internet nie uda się- mówi Mariola Berdysz, architekt, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana. Na pytanie, czy realna jest zapowiedź Ministerstwa Rozwoju pełnej cyfryzacji formalności budowlanych odpowiada, że jeszcze do niej daleka droga, choć budownictwo od dawna jest już na tym etapie. Cyfryzacja procedur administracyjnych mogłaby zacznie skrócić i uprościć postępowania. Pierwsze przymiarki do niej były już w grudniu 2014 r. W prawie budowlanym pojawiła się wówczas delegacja do wydania rozporządzenia o elektronicznym zgłoszeniu rozbiórki. Do dziś nie wydano tych przepisów. Mamy również sformalizowane druki, którymi posługujemy się w prawie budowlanym. Muszą się one zmienić w ciągu 12 miesięcy, co jest związane z wejściem w życie we wrześniu br. prawa budowlanego. Będzie więc świetna okazja, by dostosować je również do formy cyfrowej. Na razie w ramach pilotażu możemy przetestować tylko generator druków na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Ogranicza się on do możliwości wprowadzenia danych, a następnie wydrukowania w formie papierowej. Czyli tak naprawdę nie różni się od aktywnych druków, które można pobrać już w wielu urzędach. Nie można zweryfikować też prawidłowości wypełnionych dokumentów w generatorze, który też nie jest połączony z geoportalem… Całość rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.08.2020.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy również kolejną publikację z cyklu Real Estate Impactor 2020 pod hasłem: ¨To nieruchomości chronią kapitał¨. Inwestorzy uciekają na rynek mieszkań już nawet nie po to, by zbijać kokosy, ale by chronić oszczędności. Wynajem lokali na długo daje też wciąż nieźle zarobić, nawet 5- 7 proc. Zamożni kupują luksusowe apartamenty. Są również chętni na ziemię. Pandemia uderzyła w światową gospodarkę. Niektóre branże ucierpiały bardziej, inne mniej. Trzęsienie ziemi dotknęło rynek wynajmu mieszkań na doby. W co dziś zatem inwestować? Gdzie uciec z pieniędzmi z rachitycznych lokat? Czego uczy ten kryzys? Odpowiedzi na te pytania szukali eksperci pdoczas debaty w ramach Real Estate Impactor 2020- przedsięwzięcia, którego organizatorem jest redakcja ¨Rz¨. Jak dalej czytamy, inwestowanie w nieruchomości ma dwa wymiary. Możemy zakładać ochronę kapitału, albo nawet wzrost wartości. Kluczowe jest to, że nieruchomość jest w stanie generować bieżący dochód. W ocenie ekspertów na razie, w krótkim terminie, rynek pokazał, że nieruchomości zachowują wartość, zapewniając bezpieczeństwo inwestorom. Są więc zgodni, że nic tak dobrze nie przechowuje majątku jak nieruchomości. Tymczasem na swoich rachunkach Polacy zgromadzili rekordowe oszczędności, które szacuje się na 800 mld zł. Przy rekordowo najniższych stopach procentowych, obawy o wartość tego majątku również w kontekście niepewności gospodarczej, skłaniają do poszukiwania bezpiecznych przystani inwestycyjnych. Jednym z filarów są nieruchomości. Zakup mieszkania to forma ucieczki przed utratą wartości pieniądza. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.08.2020.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają tez rozmowę z Jackiem Łapińskim, dyrektorem ds. administrowania zasobem w TBS Motława w Gdańsku pod znamiennym hasłem: ¨Dlaczego rząd nie lubi najmu¨. Pakiet mieszkaniowy może utrudnić funkcjonowanie towarzystw budownictwa społecznego- ostrzega. Od lat brakuje mieszkań na przeciętną kieszeń. Do Sejmu trafił pakiet mieszkaniowy, dzięki któremu ma być ich więcej. Na pytanie, czy uda się w ten sposób wypełnić tę lukę, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Ten segment rynku należy do bardzo trudnych. Oczywiście dobrze, że tego typu przepisy się pojawiły. Ale czy rozwiążą problem? Nie sądzę, że pomoc finansowa dla gmin będzie skutkować tworzeniem nowych spółek, które wzbogacą rynek mieszkaniowy. Na przeszkodzie staną projektowane przepisy o rozliczeniu partycypacji poprzez obniżenie czynszu, czy też wymuszone uwłaszczenie zasobu mieszkaniowego TBS- ów. Rozmówca ¨Rz¨ wątpi też, czy gminy będą miały motywację i chęć budować, nawet po wprowadzeniu dofinansowania budowy bloków komunalnych. Dysponują bowiem bardzo dużą liczbą mieszkań starych do remontu- w każdym mieście jest ich co najmniej kilkaset. Dziś tanie lokale pod wynajem budują jedynie TBS- y i świetnie sobie z tym radzą. Od 1995 r. postawiły już tysiące bloków. Oczywiście trudno mówić o masowości. Ale już od dłuższego czasu w Polsce mamy bardzo zły trend. W innych państwach europejskich przeszło połowa mieszkań to lokale na wynajem. A u nas? Większość z nich stanowi własność osób fizycznych, choć nie jesteśmy przecież zbyt zamożnym społeczeństwem. Pełny tekst rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.08.2020.).

¨Nieruchomości…¨ informują również: ¨Po akt notarialny jednak do kancelarii. Zmian prawa nie będzie¨. Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje nowelizacji przepisów dotyczących miejsca wykonywania czynności notarialnych. Art. 3 § 1 ustawy- Prawo o notariacie nakłada na notariusza obowiązek wykonywania czynności notarialnych w kancelarii notarialnej poza dwoma- wykładanymi wąsko- wyjątkami: ¨gdy przemawia za tym charakter czynności¨ oraz ¨ze względu na szczególne okoliczności¨. Jeden z posłów PiS wnioskował m.in. o rozszerzenie przepisu w ustawie o enumeratywny katalog spraw, które mogą być załatwione poza siedzibą kancelarii notarialnej. Okazuje się jednak, że jego wizja sposobu wykonywania pracy przez rejentów nie pokrywa się z resortową. Według Ministerstwa Sprawiedliwości to właśnie kancelaria notarialna jest odpowiednim i najbardziej godnym miejscem dokonywania czynności, pozwalających na zachowanie tajemnicy notarialnej- czytamy. Więcej- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.08.2020.).

Zobacz również