Piątek, 14 styczeń 2022

¨Będzie więcej smogu¨
¨Likwidacja kopciuchów pod znakiem zapytania¨
¨Skarbówka obiecuje: nie będzie kar za nieświadome błędy¨
¨Rynku lekkie hamowanie¨
¨Potrzebna korekta nowych przepisów¨
¨Czy to już koniec szalonego wzrostu cen¨
¨Kiedy właściciel może podnieść czynsz¨
¨Frankowicze w końcu w lepszej pozycji¨
¨Przed nami kolejne lata rozwoju rynku magazynowego w Polsce¨
¨Deweloperzy kuszą Kowalskich obligacjami¨
¨Najnowsze zmiany w przepisach odpadowych¨
¨Problemy z wykonaniem umowy a podstawy wykluczenia z zamówień¨
¨Większe uprawnienia dla fiskusa i nowe możliwości dla podatników¨

Więcej poniżej.

Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ zapowiada: ¨Będzie więcej smogu¨. Drożejący gaz może zahamować likwidację kopciuchów w domach prywatnych i komunalnych. Samorządy z przerażeniem patrzą na rachunki za ogrzewanie szkół i domów kultury. Średnio o 174 zł miesięcznie netto, czyli o ponad 2 tys. zł rocznie, wzrosną tegoroczne rachunki za ogrzanie domu gazem i podgrzewanie wody- wynika z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki. To o 58 proc. więcej niż w 2021 r. Rachunki za ¨gazowe¨ ciepło w mieszkaniach będą niższe niż w domach, ale i tak podniosą się o ponad połowę. Drastyczny wzrost cen może zahamować walkę ze smogiem w miastach i likwidację kopciuchów- ostrzegają samorządowcy. Zniechęca osoby, które muszą zlikwidować piece na opał stały. Szczególnie dotyczy to najemców lokali komunalnych. Ale chodzi nie tylko o mieszkania komunalne, wyhamowanie pozytywnych trendów odnosi się do wszystkich mieszkań i domów jednorodzinnych- zauważa prezydent Jeleniej Góry. Jego zdaniem mieszkańcy mogą czuć się oszukani. Przez lata ulegali namowom, że to dobry kierunek w staraniach o zdrowie i czyste środowisko. Samorządowcy mają jeszcze nadzieję, że proces eliminacji pieców na paliwa stałe się nie zatrzyma, bo w większości regionów obowiązują uchwały antysmogowe, które wymuszają wymianę starych pieców na ekologiczne. Równolegle do dodatków osłonowych w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej miasta oferują mieszkańcom programy wsparcia, które mają pokryć różnicę w rachunkach za prąd czy gaz. Eksperci ostrzegają, że wysokie ceny gazu mogą zahamować realizację nie tylko programów miejskich, ale też rządowego pod hasłem ¨Czyste powietrze¨. O ile gaz dla gospodarstw domowych drożeje średnio o 54 proc., o tyle rachunki dla jednostek samorządu mogą być trzy, cztery, a nawet pięć razy wyższe. Wrocław ma 67 szkół i przedszkoli ogrzewanych gazem, tymczasem miasto doświadcza podwyżki cen gazu rzędu 350 proc. i 60 proc. podwyżki prądu- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ kontynuuje wątek w kolejnym tekście: ¨Likwidacja kopciuchów pod znakiem zapytania¨. Liczba chętnych na wymianę starych pieców na ogrzewanie gazowe może się zmniejszyć. Z drugiej strony mieszkańcy nie mają wyjścia, bo wkrótce kopciuchy będą zakazane. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

¨Prawo co dnia¨ odnotowuje z kolei: ¨Skarbówka obiecuje: nie będzie kar za nieświadome błędy¨. Fiskus zapowiada abolicję. To nie my jesteśmy winni chaosowi w podatkach- uważają księgowi. Jest reakcja Ministerstwa Finansów na apele księgowych w sprawie problemów z wypłacanymi zgodnie z Polskim Ładem pensjami. Zapewnia, że urzędnicy nie będą karać za błędy w rozliczeniach. Księgowi oczekują jednak konkretów, a nie ogólnego komunikatu na stronie internetowej. Problemy z rozliczeniem dotyczą osób zarabiających do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Miały na Polskim Ładzie nie stracić. A ci, którzy mają do 5,7 tys. zł, wręcz zyskać. Po pierwszych styczniowych wypłatach okazało się jednak, że część z tych osób dostała mniejsze pensje niż wcześniej. Minister finansów wydał rozporządzenie o zaliczkach na PIT, które ma te różnice wyrównać. Każe rozliczać pensje na dwa sposoby: najpierw zgodnie z Polskim Ładem, potem z przepisami z zeszłego roku. I wybierać korzystniejszą dla pracownika metodę. Tak, żeby na Polskim Ładzie nie tracili. Projekt rozporządzenia o zaliczkach na PIT pokazał się w zeszły piątek, obowiązuje od soboty. Księgowi od początku twierdzili, że nie da się go wykonać. Systemy kadrowo- płacowe zostały bowiem przystosowane do Polskiego Ładu i nie ma technicznej możliwości podwójnego naliczania pensji. Branżowe organizacje księgowych wystosowały w tej sprawie wspólny apel. Podkreślały w nim, że rozporządzenie zostało wydane z naruszeniem ustawowej delegacji i są bardzo poważne wątpliwości, czy należy je w ogóle stosować. Więcej szczegółów- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

Dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨– zauważa natomiast: ¨Rynku lekkie hamowanie¨. Deweloperzy mają pełne ręce roboty. Ale i sporo problemów- m.in. z gruntami. Skokowego wzrostu podaży nie będzie. W tym roku rynek nieruchomości odczuje skutki zawirowań z początku pandemii- uważa cytowany w tekście ekspert obido.pl. Problemy z formalnościami spowodowały wtedy spadek liczby pozwoleń na budowę i liczby rozpoczynanych budów. Teraz będziemy więc mieli spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Ekspert zastrzega, że pandemia tylko uwydatniła istniejące problemy- z brakiem sensownych działek czy wydłużającymi się procedurami. I te problemy pozostaną. W najlepszym scenariuszu czeka nas stabilizacja podaży. O jakimś skokowym jej wzroście można tylko pomarzyć. Na rynku odbiją się też podwyżki stóp procentowych, jednak niewielka część klientów ze względu na zmniejszenie zdolności kredytowej może na jakiś czas odłożyć zakupy. Patrząc na historię polskiego rynku, stopy procentowe po tych czterech podwyżkach nadal są relatywnie niskie. W czasie poprzedniego boomu mieszkaniowego (2005- 2008) były sporo wyższe. Na dodatek dziś mamy wyższą inflację, znacznie niższe stawki depozytów w bankach. Kombinacja tych czynników sprawia, że inwestycyjny popyt na mieszkania traktowane jako lokata kapitału, wcale nie maleje. Z kolei prezes spółki Emmerson Evaluation jest zdania, że w warunkach zmieniających się stóp procentowych sprzedaż mieszkań, co do zasady, powinna spaść. Wzrost cen w tym roku może nieco wyhamować, ale na razie nie ma się co spodziewać większych spadków. O hamowaniu rynku na skutek cyklu podwyżek stóp mówi także analityk Dompress.pl. W jego ocenie grupa chętnych do zakupu mieszkań się zmniejsza. Koszt pieniądza jest coraz większy. Kluczowy wpływ na kształtowanie się rynku nowych mieszkań będą miały dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Tymczasem deweloperzy mają bardzo ambitne plany. Chcą utrzymać ubiegłoroczny poziom sprzedaży. Na ogół nie zamierzają też zmieniać profilu działalności. Niektóre firmy, obok budowy mieszkań czy domów, decydują się na inwestycje z lokalami na wynajem instytucjonalny, chcąc zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Deweloperzy deklarują, że harmonogram budów się nie zmieni. Osiedla wzbogacane są o części usługowe, handlowe, strefy rekreacyjne i inne funkcje wpisujące się w ideę 15- minutowego miasta. Ogromnym problemem branży jest z kolei deficyt gruntów. Przekłada się to na wzrost ich cen, podnosząc koszt budowy mieszkań. Zagrożeniem dla koniunktury jest również wzrost cen paliw i energii. Rosną też ceny materiałów i kosztów pracy- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Potrzebna korekta nowych przepisów¨. Istnieje ryzyko, że inwestycje w centrach polskich miast zostaną zablokowane- mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH adwokat Rafał Dębowski. Niedawno zakończyły się konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Choć to jedynie rozporządzenie, czyli akt niższego rzędu od ustawy, to jednak był on drobiazgowo analizowany przez rynek deweloperski i prawników. Według rozmówcy ¨Rz¨, to rozporządzenie jest swego rodzaju konstytucją dla architektów i inwestorów. Przepisy techniczne, które tworzy ten akt, wskazują bowiem, w jaki sposób należy realizować inwestycje budowlane w całym kraju- w tym inwestycje mieszkaniowe wielorodzinne. Rozporządzenie wpływa pośrednio na koszty realizacji inwestycji, czyli ceny naszych mieszkań. I dalej czytamy: Jeżeli chcemy budować szybciej i taniej, nie można nakładać na inwestorów zobowiązań, które ograniczają możliwość inwestycji. Przyjrzyjmy się natomiast zaproponowanym przepisom dotyczącym nasłonecznienia i przesłaniania. Niektóre środowiska aktywistów posługuje się stwierdzeniem ¨patodeweloperki¨, jednak rynek potrzebuje inwestycji w małe mieszkania. Jeśli teraz wprowadzimy ograniczenia dotyczące nasłonecznienia i włączymy do listy inwestycji, w których bada się promień słońca, również lokale użytkowe, to spowodujemy, że  w śródmieściu, w zabudowie plombowej, nie da się zrealizować żadnej inwestycji- ani hotelowej, ani mieszkalnej. Odnosząc się do kwestii zniesienia minimalnej powierzchni lokalu mieszkalnego odpowiada z kolei: To ograniczenie co do 25 mkw. nie powinno być regulacją prawną. Podobnie trudno uzasadnić zawartą w projekcie propozycję w zakresie ochrony praw osób z niepełnosprawnościami. Wprowadza się w nim obowiązek, aby w każdej nowej inwestycji była odpowiednia ilość mieszkań dla osób niepełnosprawnych. Jeśli takie lokale nabędą osoby w pełni sprawne, nie będą mogły ich zmienić i dostosować do swoich potrzeb. A wystarczyłby zapis, że deweloper w razie potrzeby zapewnia nabywcy dostosowanie mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pełny tekst rozmowy- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

Obok w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Czy to już koniec szalonego wzrostu cen¨. Mieszkania, domy i działki to wciąż rozchwytywany towar. Drastycznych podwyżek cen już jednak być nie powinno, ale na spadki nie ma co liczyć. Rok 2021 był bardzo gorący na rynku nieruchomości. Czy zbliżamy się do końca szaleńczego wzrostu cen? Eksperci portalu Nieruchomosci-online.pl, oceniają, że na postawienie takiej tezy pozwala analiza sytuacji na rynku wtórnym w IV kw. ub.r. W większości miast ceny rosły we wszystkich segmentach rynku, ale dwucyfrowe zwyżki należały do wyjątków. Biorąc pod uwagę 21 największych miast, średnia cena ofertowa mkw. mieszkań na rynku wtórnym wzrosła w IV kw. ub.r. (wobec III kw.) o 3,7 proc., działek- o 3,3 proc., a domów- o 4,5 proc. W Warszawie średnie ceny mieszkań i domów poszły w górę o nieco ponad 2 proc. (o 2,39 proc. zdrożały mieszkania, domy- o 2,19 proc.). Ceny działek spadły o 0,4 proc. Średnia cena mkw. mieszkania z drugiej ręki w stolicy to ponad 13,1 tys. zł, domów- ponad 8,5 tys. zł, a gruntów- 692 zł.  W Krakowie przeciętna cena mkw. domu spadła o 1,86 proc., do niespełna 7,6 tys. zł. Mieszkania podrożały o 1,7 proc., do 11,5 tys. zł za mkw. Znacznie, bo o 8,16 proc., do 443 zł za mkw., podrożały działki w administracyjnych granicach miasta. Podobnie było w Poznaniu. Grunty zdrożały o 11,5 proc., do 537 zł za mkw.- to jeden z niewielu przypadków dwucyfrowego wzrostu cen. W Poznaniu o 6,2 proc. droższe niż w III kw. były mieszkania- średnia cena mkw. to ponad 8,8 tys. zł. Domy zdrożały o 4,7 proc. (niemal 6,5 tys. zł). Co dalej? Analitycy zapowiadają w tym roku dalszy wzrost cen nieruchomości, choć nie tak duży jak w 2021 r. Przemawiać może za tym wzrost inflacji, co odbija się na cenach materiałów budowlanych i robociźnie. Za kilka miesięcy wejdzie także ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Popyt na nieruchomości może więc jeszcze wzrosnąć, co przełoży się na ceny. Więcej szczegółów- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst: ¨Kiedy właściciel może podnieść czynsz¨. Prąd, gaz, kredyty- wszystko drożeje. Czy właściciel lokalu może żądać więcej od najemcy, jeśli wzrosną mu raty kredytu? Rata kredytu nie jest składową czynszu ani opłat za mieszkanie. Nie każdy wynajmowany lokal jest przecież obciążony kredytem. W wielu przypadkach pośrednio wpływa jednak na wysokość stawki najmu. Wynajmujący, chcąc utrzymać rentowność inwestycji, będą zmuszeni podnosić czynsze. Cytowany w tekście dyrektor Freedom Nieruchomości ocenia, że wysokość stawki najmu w umowie można w jakiś sposób uzależnić od wysokości stóp procentowych i zmieniających się rat kredytu. Co mówi prawo? W umowie można zastrzec waloryzację czynszu o składnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, i w ten sposób chronić się przed inflacją. Można też zawierać umowy na krótszy czas i za każdym razem ustalać nowy czynsz, albo go wypowiedzieć. Coraz popularniejsze są umowy najmu okazjonalnego, bo wyłączają w dużej części stosowanie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów. Co począć z rachunkami za prąd czy śmieci, gdy wynajmujący umówił się z lokatorem na stałą kwotę? Umowy z tzw. zryczałtowanym czynszem uwzględniającym nie tylko stawkę najmu i czynsz administracyjny, lecz także stały koszt mediów, były często praktykowane. W dzisiejszej sytuacji ekonomicznej takie rozwiązanie rodzi jednak problemy. Rozwiązanie? Klauzula waloryzacyjna, podwyżka uzasadniona i próba porozumienia z najemcą. W umowach najczęściej rozdziela się również czynsz od opłat za media, które są niezależne od właściciela- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

Niżej ¨Nieruchomości…¨ odnotowują: ¨Frankowicze w końcu w lepszej pozycji¨. Rok 2021 obfitował w orzeczenia, które umocniły kierunek rozstrzygania spraw frankowych w stronę nieważności umów- wskazuje radca prawny z kredytyfrankowe.pl. Zaledwie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy funkcjonowania nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów w Sądzie Okręgowym w Warszawie, wpłynęło prawie 13,5 tys. spraw, przy czym 10,4 tys. z nich stanowi rzeczywisty wpływ, a reszta została przeniesiona z innych wydziałów. Porównując ten okres do roku 2020 do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 8,3 tys. pozwów. Aktualnie w XXVIII Wydziale Cywilnym orzeka 19 sędziów, a niektóre referaty oscylują już w granicach tysiąca spraw na jednego sędziego. Miniony rok niewątpliwie można zaliczyć do pomyślnych dla frankowiczów, bowiem obfitował w wiele korzystnych orzeczeń- zarówno wydawanych przez Sąd Najwyższy i TSUE, które umocniły kierunek rozstrzygania tych spraw w stronę nieważności umów. Co prawda, nie doczekaliśmy się uchwały pełnego składu Izby Cywilnej SN w sprawach kredytów frankowych, to jednak zdecydowana część tych kwestii została rozstrzygnięta w drodze dalszych orzeczeń. Całość tekstu- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają też tekst: ¨Przed nami kolejne lata rozwoju rynku magazynowego w Polsce¨. Jesteśmy startupem z dużymi ambicjami- mówi Maciej Madejak, nowy wiceprezes ds. rozwoju w MDC2. Rozmówca ¨Rz¨ ma za sobą dwie dekady pracy dla magazynowych potentatów: Prologis, Goodman, Panattoni. Teraz objął funkcję Chief Development Officcera spółki MDC2, założonej na początku 2021 r. m.in. przez Hadleya Deana, byłego prezesa EPP, właściciela największego portfela galerii handlowych w Polsce. Jak wskazuje nowy wiceprezes rozwoju, gdyby nie pozytywna ocena perspektyw rynku, to nikt nie zakładałby spółki. Ubiegły rok upłynął pod znakiem kolejnych rekordów, jeśli chodzi o dostarczoną przez deweloperów podaż czy umowy najmu. Według rozmówcy ¨Rz¨ w najbliższym czasie to się nie zmieni. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

Niżej w ¨Nieruchomościach…¨ czytamy: ¨Deweloperzy kuszą Kowalskich obligacjami¨. Marvipol ruszył z plasowaniem papierów w trakcie podobnej oferty Echo Investment. Zgodę na sprzedaż obligacji inwestorom indywidualnym ma też Cavatina. Budowniczowie mieszkań i nieruchomości komercyjnych chętnie posiłkują się obligacjami, elastycznym instrumentem finansowania. Najczęściej sprzedają papiery funduszom, ale ostatnio i Kowalscy mają w czym wybierać. Marvipol za trzyipółletnie papiery oferuje kupon w wysokości WIBOR 6M plus 4,5 pkt proc. marży, co obecnie przekłada się na prawie 7,6 proc. w skali roku. Wartość nominalna jednej obligacji to 1 tys. zł i taki jest też minimalny zapis. Celem emisji dla Kowalskich jest dywersyfikacja źródeł finansowania, wpływy mają być przeznaczone na projekty mieszkaniowe i magazynowe. Marvipol w 2021 r. sprzedał zaledwie 376 mieszkań, w tym 131 w ostatnim kwartale. Spółka borykała się ze zmniejszoną ofertą po dużej transakcji z funduszem Heistaden w IV kw. 2020 r., który zawarł 655 umów rezerwacyjnych. Oferta Echo Investment, która wystartowała 10 stycznia, ma nieco inny charakter. Deweloper stawia na zasobniejszych klientów, ponieważ co prawda wartość nominalna jednej obligacji wynosi 100 zł, ale minimalny zapis musi opiewać na 500 papierów (przy czym z każdym dniem zapisów cena emisyjna rośnie, do 100,21 zł). Kupon to WIBOR 6M plus 4 pkt proc. Firma liczy na zebranie do 50 mln zł- to pierwsza transakcja w ramach programu o wartości 300 mln zł. Więcej szczegółów- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ odnotowuje: ¨Najnowsze zmiany w przepisach odpadowych¨. Obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. przepisy stanowią krok w kierunku wdrożenia do polskiego prawa gospodarki o obiegu zamkniętym i rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Z dniem 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja przepisów odpadowych uchwalonych przez Sejm 17 listopada 2021 r., wdrażająca do polskiego porządku prawnego postanowienia tzw. pakietu odpadowego. To zbiór dyrektyw unijnych uchwalonych 30 maja 2018 r., które miały na celu wprowadzenie regulacji służących idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Zmiany obejmują m.in. regulacje wspierające zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne użycie odpadów oraz ich recykling, a także rozszerzony system odpowiedzialności producenta. Nowelizacja z 17 listopada 2021 r. jest dokumentem obszernym, zawierającym szereg różnych zmian w ustawach odpadowych. Jakie są jednak najważniejsze zmiany, które weszły w życie wraz z nadejściem nowego roku? O tym bardziej szczegółowo- na pierwszej i piątej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

¨Biznes…¨ zamieszcza również kolejny tekst: ¨Problemy z wykonaniem umowy a podstawy wykluczenia z zamówień¨. Do wykluczenia wykonawcy z postępowania o zamówienie publiczne nie jest już konieczne orzeczenie sądu o zasądzeniu odszkodowania na rzecz zamawiającego. Czy zatem nałożenie kary umownej może być zdarzeniem wystarczającym do zastosowania względem wykonawcy sankcji wykluczenia z postępowania? Minął rok od wejścia w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Nowe regulacje ani nie wywróciły systemu zamówień publicznych do góry nogami, ani nie rozwiązały wszystkich problemów. Co najmniej jeden przepis wygenerował natomiast nowe, niewystępujace dotychczas bolączki. Chodzi o art. 109 ust. 1 pkt 7 nowej ustawy, wskazujący przesłanki fakultatywnego wykluczenia wykonawcy z postępowania o zamówienie publiczne. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 14.01.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zamieszcza już ostatnie wydanie ¨Poradnika Gazety Prawnej¨ poświęcone uregulowaniom Polskiego Ładu. W tekście wprowadzającym ¨Większe uprawnienia dla fiskusa i nowe możliwości dla podatników¨ czytamy: W poradniku- ostatnim z cyklu o Polskim Ładzie- przybliżamy nowości wprowadzone w regulacjach dotyczących kontroli i postępowań podatkowych. Nie są one wprawdzie tak spektakularne jak zmiany w rozliczaniu podatków dochodowych czy obliczaniu składki zdrowotnej, ale w praktyce mogą się okazać równie ważne dla podatników. I tak sprzedawcy mogą się spodziewać, ze któryś klient okaże się w istocie funkcjonariuszem celno- skarbowym dokonującym nabycia sprawdzającego. Z kolei dłużnicy, których zaległości podatkowe przekraczają 10 tys. zł, muszą się liczyć z tym, że fiskus może czasowo zająć ich ruchomości. Wprawdzie po 96 godzinach takie zajęcie musi być zaakceptowane przez organ egzekucyjny, ale nawet cztery dni bez komputera czy samochodu mogą stanowić spory kłopot dla przedsiębiorcy. Trudno natomiast przewidzieć, jak w praktyce szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie korzystać z nowego uprawnienia do informowania podatnika o możliwym ryzyku uczestnictwa w oszustwie karuzelowym. Za krok w dobrym kierunku można natomiast uznać wprowadzenie możliwości zawarcia z ministrem porozumienia inwestycyjnego czy zniesienie obowiązku składania czynnego żalu w przypadku korekty części ewidencyjnej JPK_VAT. Lektura ¨Poradnika…¨ w sam raz na weekend.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 14.01.2022.).

Zobacz również