Piątek, 13 sierpnia 2021

¨Bez zwrotów i odszkodowań¨
¨Małe domki, drogie domki¨
¨Kraje, które dają zarobić na najmie¨
¨Nie sztuka tanio kupić, a tanio eksploatować¨
¨Biuro jak produkt pierwszej potrzeby¨
¨Kontraktem nie można zmienić tego, kto płaci daninę¨
¨Morze na płytkim rynku¨
¨Mieszkania ciągle drożeją, a popyt wcale nie spada¨
¨Banki wciąż bez ugód dla frankowiczów¨
¨O perspektywach rynku nieruchomości na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu¨
¨Zrównoważone biura: dzisiaj to już nie trend, lecz standard na rynku¨
¨Ład dla wynajmujących¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Bez zwrotów i odszkodowań¨. Nacjonalizacja: tysiące spraw w toku zostanie umorzonych. Po kompromisowych poprawkach wniesionych przez Senat do głośnej nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego nie pozostało śladu. Nie będzie nie tylko zwrotów znacjonalizowanych nieruchomości w naturze, ale i trwające postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji, na mocy których w PRL bezprawnie odebrano własność, zostaną umorzone. To zaś oznacza brak szansy na uzyskanie odszkodowania. Umorzenie spraw w toku oznacza, że organy administracji, przed którymi toczą się postępowania tzw. nadzorcze, a zatem mające za przedmiot kontrolę legalności decyzji wydanych ponad 30 lat przed wszczęciem postępowania, będą obowiązane je zakończyć bez żadnej decyzji merytorycznej, jedynie po stwierdzeniu, że doszło do umorzenia z mocy samego prawa. Dotyczyć to będzie przede wszystkim różnego rodzaju decyzji nacjonalizacyjnych wydanych w okresie komunizmu, w stosunku do których od wielu lat z powodu bezczynności lub przewlekłości organów albo ich błędów nadal toczą się postępowania. Nowela jednoznacznie zamyka temat roszczeń z dekretu Bieruta. A co z innymi decyzjami dobierającymi prawo własności nieruchomości, młodszymi niż 30 lat, które w trakcie postępowania przekroczą jednak wskazaną granicę? Do nich też znajdą zastosowanie nowe regulacje. Jednak zdaniem cytowanego w tekście prawnika ich redakcja nie jest jasna. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

Dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Małe domki, drogie domki¨. Mały budynek na dużej drogiej działce może okazać się nieopłacalny. Polacy raczej się na takie inwestycje nie rzucą. Domy do 70 mkw. z poddaszem (nie więcej niż 90 mkw. powierzchni użytkowej) mają powstawać bez pozwolenia, książki budowy i kierownika. Formalności sprowadzą się do zgłoszenia, do którego inwestor dołączy projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno- budowlany. Jeden dom miałby być zlokalizowany na każde 1 tys. mkw. parceli. To jeden z projektów Polskiego Ładu. Ma szanse na sukces? Według ekspertów wpływ nowych rządowych regulacji będzie można ocenić znając precyzyjne zapisy. Kluczowe będzie określenie minimalnej wielkości działki: czy będzie to 500 mkw., czy 1 tys. mkw., czy na parceli będzie można postawić więcej niż jeden dom. I jak te nowe przepisy będą korespondować z planami zagospodarowania. Istotnych zmian  na rynku po wprowadzeniu zapowiadanych zmian nie spodziewa się ekspert portalu Morizon.pl. Jego zdaniem Polacy raczej nie ruszą masowo do budowania małych domów. Na przeszkodzie staną wciąż rosnące ceny działek, zwłaszcza wokół dużych miast, oraz materiałów budowlanych, wykończeniowych i wykonawstwa. W wielu przypadkach budowa małego domu na drogiej, wartościowej działce może się okazać nieopłacalna. Wśród opinii ekspertów i pośredników znalazła się uwaga, że pomysł, mimo słusznego założenia okaże się podobnym niewypałem jak program Mieszkanie+, który miał zrewolucjonizować rynek i doprowadzić do spadku cen, a stało się dokładnie odwrotnie. Jak dziś wygląda rynek małych domów? W portalu Morizon.pl czeka na klientów ponad 3 tys. domów- nowych i używanych- o powierzchni do 100 mkw. To budynki wolnostojące, bliźniaki, segmenty. Średnia cena mkw. domów tej wielkości (oferty z całego kraju) to ok. 6 tys. zł. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy kolejny tekst: ¨Kraje, które dają zarobić na najmie¨. Polski Ład zachęca do turystyki podatkowej i inwestowania w nieruchomości położone poza Polską- uważa ekspert. Proponowane przez rząd w ramach Polskiego Ładu zmiany przepisów podatkowych mogą mocno przemodelować polskie środowisko biznesowe. Zapowiedź wprowadzenia składki zdrowotnej w wysokości 9 proc. i brak możliwości jej odpisu oznacza- dla milionów firm, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych- podwyżkę podatków prawie o 50 proc. Jednocześnie w razie przyjęcia zmian dotyczących amortyzacji i opodatkowania najmu, stopa zwrotu z wynajmu nieruchomości w Polsce drastycznie spadnie. Po zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie jedyną formą opodatkowania będzie ryczałt w wysokości 8,5 proc.; odebrana także zostanie możliwość amortyzowania kosztów. Już teraz w warunkach rosnących w szalonym tempie cen, stopa zwrotu niekiedy zrównuje się lub nawet spada poniżej inflacji. Konsekwencją tych zmian jest wzrost zainteresowania klientów biur podatkowych i wynajmu nieruchomości turystyką podatkową lub innymi formami optymalizacji podatkowej- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają też: ¨Nie sztuka tanio kupić, a tanio eksploatować¨. Należy projektować budynki przygotowane do zmiany funkcji- mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Dariusz Stasik, prezes W.P.O.P., pomysłodawca projektu Save the Planet. Bank  Światowy podaje, że połowa odpadów na świecie pochodzi z budownictwa. Według rozmówcy ¨Rz¨ cała historia zaczyna się od cyklu życia budynku i jego analizy. Dziś skupiamy się na kosztach początkowych inwestycji. Całkowicie pomijana jest kwestia tego, że budynki powinny wystarczyć nam na co najmniej 30 lat. W tej sytuacji państwo powinno rozpocząć od ogłaszania przetargów na budowę obiektów z określonym cyklem życia budynku do 30 lat. Określone powinny być koszty inwestycyjne i koszty utrzymania danego budynku przez ten czas. Oczywiście nakłady na nieruchomość zużywającą mniej energii mogą być wyższe, za to w dłuższej perspektywie mamy obiekt znacznie bardziej efektywny energetycznie- czytamy także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują również: ¨Biuro jak produkt pierwszej potrzeby¨. Chętnych na biura nie brakuje. Komercjalizacja trwa dziś jednak dłużej. Do głosu dochodzi trend przeprowadzek do obiektów klasy A. Deweloperzy wchodzą na place budów. Skanska rozpoczyna II etap Centrum Południe, swojej największej wrocławskiej inwestycji. Kilka dni temu firma zapowiedziała inwestycję przy ul. Prostej w Warszawie. Z kolei w centrum Krakowa biurowiec Mogilska 35 Office buduje Warimpex. W Warszawie, jak podaje firma CBRE, jest już ponad 6 mln mkw. biur. Buduje się 429 tys. mkw. Poziom pustostanów to 12,46 proc. Kraków ma niemal 1,6 mln mkw. powierzchni biurowej, buduje 169,9 tys. mkw. Puste biura to 15,49 proc. We Wrocławiu jest to odpowiednio ponad 1,2 mln, 170,7 tys. mkw. i 14,08 proc. Szczecin ma 183,4 tys. mkw. biur. W budowie- 2,4 tys. mkw., a poziom pustostanów to 7,82 proc. Komercjalizacja biurowców trwa dziś dłużej. Część firm jest na etapie podejmowania decyzji dotyczących stylu pracy. Sporo z nich myśli o pracy hybrydowej, ale są i takie, które planują pełny powrót pracowników do biur. Rynek szybko adaptuje się do nowych wymagań. A te określiło doświadczenie pandemii. Duży nacisk kładzie się dziś na elastyczne środowisko pracy, które umożliwia pracę hybrydową. Liczą się wygodne miejsca pracy wspólnej, rozwiązania technologiczne, które pozwalają na integrację rozproszonych zespołów. Będzie też rosło znaczenie budynków przystosowanych technologicznie do wyzwań higieniczno- sanitarnych. Pod względem lokalizacji wygrywają biurowce w pobliżu głównych miejskich ¨sypialni¨ lub ośrodków edukacji. Ważna jest bliskość komunikacji miejskiej. Ekspert CBRE mówi też o trendzie przenoszenia działalności z budynków klasy B do budynków klasy A, głównie ze względu na jakość przestrzeni, którą można przystosować do nowych realiów. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ niżej czytamy: ¨Kontraktem nie można zmienić tego, kto płaci daninę¨. Podatnikiem podatku od nieruchomości w przypadku obiektów budowlanych wzniesionych na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkowanik wieczysty; także gdy zostały wzniesione przez dzierżawcę. NSA oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z samorządowym fiskusem o zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Chodziło o niemal 800 tys. zł daniny za 2014 r. Z akt sprawy wynikało, że spółka była w posiadaniu gruntów, w tym objętych umową oddania do odpłatnego korzystania linii kolejowych oraz innych nieruchomości niezbędnych do zarządzania liniami kolejowymi. Była też użytkownikiem wieczystym zabudowanej działki. A spór powstał, kiedy urzędnicy zakwestionowali zadeklarowany przez spółkę sposób rozliczenia podatku od nieruchomości, m.in. to, że nie wykazała w deklaracji budynków i budowli posadowionych na działce, której była użytkownikiem wieczystym. Prezydent miasta wskazał, że zobowiązanie z tytułu podatku od tych nieruchomości za 2014 r. określono pierwotnie dzierżawcy. Jednak w wyniku kontroli sądowoadministracyjnej uznano, że obowiązek podatkowy w konkretnej sprawie ciąży na użytkowniku wieczystym gruntu, tj. spółce. Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

W ¨Nieruchomościach…¨ również czytamy: ¨Morze na płytkim rynku¨. Zaczyna się rajd PRS po Polsce- mówi Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland. Polski rynek instytucjonalnego wynajmu mieszkań (PRS) w ostatnim  czasie mocno przyspieszył. Analizy firmy doradczej Colliers wskazują, ze jesteśmy pod tym względem krajem w Europie Środkowo- Wschodniej. Według rozmówcy ¨Rz¨ zaczynamy jednak od bardzo niskiego poziomu. Rynek instytucjonalne w Polsce to 1- 2 proc., podczas gdy np. w Norwegii i Szwecji jest to ok. 40 proc., a w Austrii już pewnie 60 proc. W krajach ościennych, np. w Niemczech, rynek PRS jest bardzo rozwinięty. Firmy posiadają olbrzymie majątki w nieruchomościach, przynoszących stałe dochody. I te ¨instytucjonalne¨ pieniądze, kojarzone z funduszami, także emerytalnymi, muszą gdzieś pracować. Na tych rynkach ceny nieruchomości poszły w górę tak wysoko, że nawet papier nie zniesie wyniku finansowego. Dlatego na celowniku zewnętrznych firm znalazła się Polska. Ale ten rynek tak jak szybko się dziś zapalił, może równie szybko zgasnąć, jeśli zabraknie dużych kupujących. Pełny tekst rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

¨Nieruchomości…¨ informują też o sytuacji na rynku wtórnym: ¨Mieszkania ciągle drożeją, a popyt wcale nie spada¨. Średnie ceny ofertowe mieszkań używanych wzrosły w ciągu roku od 1,8 proc. w Poznaniu aż do 17,2 proc. w Lublinie- podaje portal Morizon.pl. Drożeje absolutnie wszystko- mieszkania deweloperskie, domy, działki. Coraz więcej żądają również sprzedający mieszkania na rynku wtórnym. Z analizy ofert lokali wystawionych na sprzedaż w dziesięciu największych aglomeracjach wynika, że w lipcu tego roku  w porównaniu z rokiem ubiegłym ceny ofertowe poszły w górę w każdym z nich. W ujęciu procentowym najbardziej, bo o 17,2 proc. zdrożały mieszkania w Lublinie. W lipcu średnia cena ofertowa mkw. na lubelskim rynku wtórnym to ponad 7,9 tys. zł. W lipcu ub.r. mkw. mieszkania był tańszy średnio o ponad 1,1 tys. zł. Drugie miejsce zajmuje Kraków, gdzie ceny mkw. wzrosły o 11,6 proc., do ponad 10,9 tys. zł. Metr mieszkania  na krakowskim rynku wtórnym zdrożał średnio o ponad 1,1 tys. zł. Trzecie miejsce zajmuje Łódź razem z Warszawą. W tych miastach stawki wzrosły o 11 proc. W Łodzi sprzedający lokale wyceniają je średnio na niespełna 6,5 tys. zł za mkw. (ok. 640 zł więcej niż w lipcu ub.r.). W Warszawie średnie ceny ofertowe mieszkań z drugiej ręki to już ponad 12,6 tys. zł. Rok temu sprzedający życzyli sobie w stolicy 11,4 tys. zł, o ponad 1,2 tys. zł mniej. O 10,1 proc. (o 663 zł), do ponad 7,2 tys. zł za mkw. poszły w górę w ciągu roku średnie ceny mieszkań w Szczecinie, o 9,8 proc. (615 zł), do niemal 6,9 tys. zł- w Białymstoku, o 8 proc. (676 zł), do ponad 9,1 tys. zł- we Wrocławiu. Więcej- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

¨Rz¨ odnotowuje w innym miejscu: ¨Banki wciąż bez ugód dla frankowiczów¨. Frankowy problem różnie wpływa na wyniki PKO BP i BNP Paribas. Mają też odmienne podejście dotyczące porozumień z klientami. Obserwujemy wzrost pozwów w całym sektorze, podtrzymujemy, że ugody są najlepszym rozwiązaniem. Chcemy zawierać ugody, ale w sposób bezpieczny i dla nas, i dla klientów- twierdzi wiceprezes PKO BP odpowiedzialny za obszar ryzyka. Ocenia, że bank będzie gotowy do tego pod koniec września. Według wcześniejszych planów ugody miały być oferowane już na przełomie maja i czerwca. BNP Paribas Bank Polska przeprowadził wśród swoich klientów ankietę dotyczącą ugód i z kilkoma z nich testy, które wykazały wstępne zainteresowanie klientów takimi porozumieniami. Nie podjął jednak jeszcze decyzji o uruchomieniu programu ugód i jest na etapie analizy proponowanego przez KNF rozwiązania. Przyznaje, że nie wyklucza zawierania ugód na warunkach indywidualnie uzgodnionych z kredytobiorcami. Do tej pory żaden z kredytodawców w Polsce nie uruchomił powszechnego programu ugód, do których wzywał przewodniczący KNF. Więcej szczegółów- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

¨Rz¨ informuje również: ¨O perspektywach rynku nieruchomości na  XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu¨. Budownictwo uznawane jest za jeden z termometrów stanu gospodarki. Po załamaniu popytu w chwili wybuchu pandemii wieszczono krach tego rynku. Nic takiego się nie wydarzyło, a ceny znów zaczęły rosnąć. Jakie są dalsze perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i jaki będzie to miało wpływ na gospodarkę? M.in. o tym będą rozmawiać uczestnicy zbliżającego się XXX Forum Ekonomicznego. Szacuje się, że sektor budowlany łącznie generuje nawet do 16 proc. PKB. Branża ta tworzy bezpośrednio ok. 6 proc. liczby miejsc pracy, a pośrednio nawet do 15 proc., czyli ok. 2 mln 90 tys. zatrudnionych. Mimo że dane GUS pokazały w 2020 r. wyraźny spadek produkcji budowlano- montażowej, to branża budowlana przeszła koronakryzys znacznie łagodniej. Wpływ na to miał długoterminowy charakter inwestycji budowlanych oraz odbudowujący się popyt na rynku mieszkaniowym. Na ile będzie to trwały trend? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnicy Forum Ekonomicznego, które potrwa od 7 do 9 września w Karpaczu- czytamy także na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

W ¨Rz¨ czytamy też: ¨Zrównoważone biura: dzisiaj to już nie trend, lecz standard na rynku¨. Jeszcze dwa lub trzy lata temu o proekologicznych rozwiązaniach w budownictwie nieruchomości komercyjnych pisano jako o modzie. Dzisiaj dla deweloperów to oczywiste, że nowe biurowce powinny być przyjazne dla środowiska- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły dla zainteresowanych- na 21 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.08.2021.).

¨Gazeta Wyborcza¨ także sygnalizuje: ¨Ład dla wynajmujących¨. PiS w ramach ¨Polskiego Ładu¨ drastycznie i bez okresu przejściowego chce podnieść podatek dochodowy z najmu mieszkań. Dziś osoby uzyskujące przychody z najmu mogą się rozliczać jako osoba fizyczna (najem prywatny) albo w ramach działalności gospodarczej. Przy najmie prywatnym są dwie opcje: ryczałt albo podatek według skali 17 bądź 32 proc. Po zmianach ma pozostać tylko jedna możliwość- ryczałt bez możliwości odliczenia kosztów, jak np. wydatki na remont lokalu czy ubezpieczenie. Rząd chce również zakazać amortyzacji kosztów zakupu mieszkań dla przedsiębiorców. Zdaniem Forum Obywatelskiego Rozwoju takie zmiany uderzą zarówno w indywidualnych właścicieli mieszkań, jak i w inwestorów instytucjonalnych. Zdaniem ekspertów FOR, zmieniając prawo, PiS ma dwa cele. Po pierwsze, chce zahamować wzrost cen nieruchomości, a po drugie, zwiększyć dochody do budżetu. Zmiany w opodatkowaniu najmu mają wejść w życie bez żadnego okresu przejściowego, od 2022 r.- czytamy na 15 stronie ¨Gazety¨.

(Źródło: ¨Gazeta Wyborcza¨– 13.08.2021.).

Zobacz również