Piątek, 13 październik 2017
Siedziby firm to dużo więcej niż metry kwadratowe. Huśtawki, pufy, lunety- tak wyglądają nowoczesne biura, Rzeczpospolita
Kamienice lubią kreatorzy mody, artyści, architekci, Rzeczpospolita
Branża sceptyczna wobec pomysłów ministerstwa, Rzeczpospolita
Polska przyciąga zagraniczny kapitał, Rzeczpospolita
Zaplanować cały kraj, Rzeczpospolita
Optymizm w stolicy Bawarii, Rzeczpospolita
Frankowicze mogą się zawieść na sądach, Rzeczpospolita
Właściciele biur i sklepów nie zrzucą się na CIT wspólnoty, Rzeczpospolita
Jak ustanawiać odrębną własność lokalu mieszkalnego po 11 września 2017 r., Rzeczpospolita
Są nowe sposoby na szybsze planowanie. A co z kodeksem budowlanym?, Dziennik Gazeta Prawna
Ministerstwo znowu poprawia inwestycyjne procedury, Dziennik Gazeta Prawna
Będzie coraz trudniej kupić mieszkanie, Gazeta Wyborcza
Sprawdź swojego agenta!, Gazeta Wyborcza
Więcej poniżej.
Piątkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości komercyjne" odnotowuje: "Siedziby firm to dużo więcej niż metry kwadratowe. Huśtawki, pufy, lunety- tak wyglądają nowoczesne biura". Firma doradcza Walter Herz na siódme piętro warszawskiego biurowca Prosta Tower przeniosła się w kwietniu. Wydzielono tu strefy pracy- cichej i zespołowej oraz strefę dla klientów. Zaprojektowano sale konferencyjne, budki telefoniczne, miejsca dla wypoczynku. Wrażenie robi też warszawskie biuro firmy deweloperskiej Echo Investment. Ma siedzibę w wybudowanym i wynajmowanym biurowcu Q22 przy al. Jana Pawła II. Udało się stworzyć nowoczesną, a jednocześnie przyjazną przestrzeń do pracy. Nie zapomniano także o strefie relaksu i dużej kuchni. W biurze są kanapy, pufy a nawet huśtawki. Przez lunetę można pooglądać miasto… Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.10.2017.).
"Nieruchomości…" zauważają też: "Kamienice lubią kreatorzy mody, artyści, architekci". Historyczne wille, zabytkowe kamienice, a nawet zwykłe bloki zmieniają się czasem w hotele, biurowce, budynki usługowe. Kamieniczne biura nie narzekają na brak najemców. Część firm zamiast przeszklonych wieżowców wybiera stare mury- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.10.2017.).
"Nieruchomości…" także krótko: 720 tys.- tyle metrów biur wynajęto w największych miastach Polski, w pierwszej połowie tego roku. To o 15 proc. więcej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. Swój najlepszy rezultat w historii odnotowały przede wszystkim rynki regionalne (poza Warszawą), na których wynajęto ponad 330 tys. mkw. powierzchni biurowej, o jedną czwartą więcej niż przed rokiem.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.10.2017.).
"Nieruchomości…" zamieszczają również tekst: "Branża sceptyczna wobec pomysłów ministerstwa". Podzielona na etapy realizacja decyzji o warunkach zabudowy (tzw. wuzetka) ma odejść w niebyt. Powód? Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w taki sposób deweloperzy obchodzą prawo. Zakaz etapowania wuzetki to jeden z wielu pomysłów, jaki pojawił się w ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno- budowlanego. Nad tym aktem, który dodatkowo ma stanowić trzon kodeksu urbanistyczno- budowlanego trwają prace w resorcie. Zmianę odczują zarówno budujący obiekty komercyjne, jak i deweloperzy mieszkaniowi. Projekt wywołał niemałe wrzenie w branży. W ocenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich zamiast ułatwić budowę, rzuca dodatkowe kłody pod nogi inwestorów. Deweloperzy zaznaczają, że dziś ponad 50 proc. ich inwestycji wznoszone jest na podstawie warunków zabudowy. Natomiast nowe przepisy mogą doprowadzić do tego, że zostaną zablokowane realizacje wieloetapowych inwestycji, które są, lub mają być prowadzone na podstawie jednej decyzji o warunkach zabudowy. Obawę wzmacnia fakt, że wuzetki mają być ważne tylko dwa lata- czytamy na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.10.2017.).
"Nieruchomości…" podsumowują również dwa dobre lata na rynku nieruchomości komercyjnych w tekście: "Polska przyciąga zagraniczny kapitał". Nawet ponad 5 mld euro (przeszło 21 mld zł) może w tym roku sięgnąć wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce, przy sprzyjających okolicznościach- szacują analitycy Colliers International. W I połowie br. było to 1,58 mld euro. Dotychczasowy rekord to 4,69 mld euro w 2006 r. dzięki wejściu Polski do UE, jednak kryzys w 2009 r. sprowadził rynek do poziomu 0,61 mld euro. Od tamtej pory wartość transakcji sukcesywnie rośnie- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na piątej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.10.2017.).
W "Nieruchomościach…" znajdziemy kolejny tekst pod hasłem: "Zaplanować cały kraj". Według najbardziej aktualnych danych z raportu Instytutu Geografii Przestrzennej PAN z 19 lutego 2016 r. w Polsce istnieje 45,6 tys. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Pokrywają one 29,2 proc. powierzchni Polski. To mało. "Wskaźnik, jak i tempo wzrostu wciąż jest niezadowalające. Nie ma tez podstaw, aby sądzić, że w najbliższych latach znaczniejsza część kraju zostanie uregulowana pod tym względem"- piszą twórcy raportu. Według ich oceny tempo rozwoju inwestycji jest u nas niewspółmiernie szybsze od prac administracyjnych. Miejscowych planów przybywa w tempie 1 proc. rocznie. Szczegóły- na szóstej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.10.2017.).
"Nieruchomości…" zauważają też "Optymizm w stolicy Bawarii". Tegoroczne targi odbywające się 4- 6 października zgromadziły rekordową liczbę ponad 1900 wystawców z 35 krajów. Stoiska firm, miast i regionów odwiedziło 41 tys. uczestników. Uczestnicy Expo zgodnie przyznają, że w trzy dni można odbyć tutaj tyle spotkań, ile w normalnym trybie przez miesiąc. Dalej czytamy: Według prognoz na kolejne lata szybko rozwijającym się obszarem rynku nieruchomości będą inwestycje związane z opieką medyczną oraz opieką nad ludźmi starszymi. Drugim prężnie rozwijającym się obszarem są nieruchomości hotelarskie- czytamy na siódmej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.10.2017.).
"Prawo co dnia" informuje z kolei: "Frankowicze mogą się zawieść na sądach". Sędziowie zmieniają zdanie w sprawach kredytobiorców. Klienci mogą nie sprostać stawianym im wymaganiom. W piątek Sejm zacznie prace nad prezydenckim projektem noweli ustawy w sprawie wsparcia kredytobiorców hipotecznych w trudnej sytuacji, Na razie większości z nich zostaje droga sądowa. Do tej pory sądy, gdy uznawały, że w umowach o walutowe kredyty hipoteczne były niedozwolone klauzule, uchylały je i kredytobiorca nie musiał płacić oprocentowania. W minionych latach przed sądami powszechnymi i w Sądzie Najwyższym zapadło wiele orzeczeń w tym duchu. Taka linia orzecznicza wydawała się już utrwalona. Tymczasem ostatnio sądy w Łodzi i Warszawie oddaliły pozwy frankowiczów. Można już mówić o zarysowaniu się linii, zgodnie z którą sąd nie bierze pod uwagę bezprawności klauzul w umowie i skutków z tego wynikających- czytamy na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.10.2017.).
"Prawo w Biznesie"– kolejny dodatek "Rz" informuje: "Właściciele biur i sklepów nie zrzucą się na CIT wspólnoty". Nie można obciążać właścicieli lokali użytkowych dodatkowymi opłatami na zwiększone koszty utrzymania tylko dlatego, że od wpłat przez nich uiszczanych wspólnota mieszkaniowa musi odprowadzać podatek CIT. To sedno wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który zapadł 27 lipca 2017 r. w sprawie z powództwa współwłaściciela lokalu użytkowego i członka pewnej Wspólnoty Mieszkaniowej w Katowicach. Więcej- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.10.2017.).
"Prawo w Biznesie" zastanawia się też: "Jak ustanawiać odrębną własność lokalu mieszkalnego po 11 września 2017 r.". Żaden przepis ustawowy nie nakłada na starostę obowiązku sprawdzania, czy ustanowienie odrębnej własności lokalu będzie zgodne z obowiązującym miejscowym planem, decyzją o warunkach zabudowy czy też decyzjami wydanymi w toku procesu inwestycyjnego. Starosta wydaje jedynie zaświadczenie, które stanowi warunek ustanowienia odrębności, czy tow formie aktu notarialnego czy orzeczenia sądowego. 11 września 2017 r. weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która równocześnie wprowadziła zmiany do szeregu innych aktów prawnych, m.in. do ustawy o własności lokali. Pomimo, że od dnia wejścia w życie ukzn minęło niewiele czasu, wprowadzone zmiany budzą wiele wątpliwości, dezorganizują pracę w starostwach powiatowych, jak i powstrzymują notariuszy przed sporządzaniem umów ustanowienia odrębnej własności lokali. Czy powstała w związku ze zmianą u.w.l. wrzawa jest uzasadniona i jakie może rodzić konsekwencje niezastosowanie się do znowelizowanych przepisów? Jakie były intencje ustawodawcy i jak należy interpretować art. 2. ust. 1a ustawy o własności lokali- o tym szczegółowo na siódmej stronie dodatku.
(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.10.2017.).
"Dziennik Gazeta Prawna" w dodatku "Samorząd i Administracja" zamieszcza cykl tekstów pod wspólnym hasłem: "Są nowe sposoby na szybsze planowanie. A co z kodeksem budowlanym?". Rząd chce ułatwić procedury inwestycyjne. W związku z tym przygotował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procedur inwestycyjno- budowlanych. Jednak nie o samo uproszczenie w projekcie chodzi, lecz także o poważne zmiany. Między innymi w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. I już podniósł się lament, że nie dla każdej działki można będzie takie warunki zdobyć. Dla takiej, która leży w polu i nie graniczy z żadną zabudową, się nie da. Najbardziej płaczą ci, którzy tanio i okazyjnie kupili działki właśnie w takich miejscach. Trzeba jednak pamiętać, że te parcele tylko dla nich są tanie. Bo w efekcie w ciągu paru lat do postawionego w takim miejscu domu czy bloku gmina będzie musiała doprowadzić drogę, przedsiębiorstwa wodociągowe dostarczyć wodę (i odebrać ścieki), a firmy energetyczne dostarczyć prąd i gaz- czytamy w ramach wstępu. Obok znajdziemy kolejny tekst: "Ministerstwo znowu poprawia inwestycyjne procedury". Ciężkie czasy czekają urzędników zajmujących się prawem budowlanym i planowaniem przestrzennym. Resort budownictwa przygotował projekt upraszczający formalności. A to oznacza, że wielu procedur trzeba się będzie uczyć od nowa. Dojdą też takie, jakich dotychczas nia było. I to zarówno jeśli chodzi o planowanie przestrzenne będące w kompetencjach gmin, jak i o zgody i pozwolenia budowlane wydawane przez starostów- czytamy w ramach wstępu. Wszystkie tekst na 16, 17 i 18 stronie dodatku.
(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 13.10.2017.).
"Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" ostrzega: "Będzie coraz trudniej kupić mieszkanie". Według najnowszego raportu NBP tzw. kredytowa dostępność mieszkań jest największa w Gdańsku. Relacja dochodów mieszkańców do cen nieruchomości i kosztów kredytu jest tam najkorzystniejsza. We wszystkich największych miastach dużo łatwiej można dziś sfinansować zakup mieszkania niż jeszcze kilka lat temu, choć nadal nieco brakuje do sytuacji kupujących z 2006 r. Expander zwraca jednak uwagę, że w najbliższych latach te korzystne okoliczności ulegną zmianie i o własne lokum będzie trudniej niż dziś- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 13.10.2017.).
"Gazeta Dom" przypomina też: "Sprawdź swojego agenta!". Od początku września br. obowiązują nowe przepisy w zakresie gospodarki nieruchomościami. Do każdej umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami pośrednik musi dołączyć kopię ubezpieczenia OC. To istotna zmiana prawna, która wyeliminuje z rynku nieuczciwych agentów, a co najważniejsze, uchroni klientów przed negatywnymi skutkami nieodpowiedzialnego działania podmiotów na rynku nieruchomości. Obowiązek posiadania polisy OC dotyczy nie tylko pośredników, ale także rzeczoznawców i zarządców nieruchomości. Za brak ubezpieczenia będą nakładane wysokie kary pieniężne. W przypadku pośredników jest to od dwukrotności do pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce, ogłaszanego przez prezesa GUS.
(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 13.10.2017.).