Piątek, 13 marzec 2020

¨Działki budowlane za lokale¨
¨Lokale w liczbach¨
¨Podmiejskie inwestycje wyjęte spod prawa¨
¨Za Odrą sektor publiczny inwestuje krocie w lokale¨
¨Dom uszyty na miarę potrzeb i marzeń¨
¨Więcej obowiązków dla deweloperów¨
¨Droga publiczna zablokowała uwłaszczenie¨
¨Pozbycie się balastu długu i zachowanie mieszkania jest możliwe¨
¨Kolejne podejście do dekretu Bieruta¨
¨Nie każdy lokal daje preferencje¨
¨Do poniedziałku czas na rozwiązania dla kredytobiorców¨
¨Mieszkania w Szczecinie schodzą na pniu, czyli nasz drogi rynek nieruchomości¨

Więcej poniżej.

¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ w piątkowym wydaniu ¨Rzeczpospolitej¨ zamieszczają tekst: ¨Działki budowlane za lokale¨. Deweloperzy chcę budować na gruntach komunalnych i rozliczać się z gminami mieszkaniami. Czekają na propozycje. Ministerstwo Rozwoju planuje zwiększyć liczbę mieszkań pod wynajem. Proponuje, by gminy sprzedawały grunty inwestorom w zamian za pulę lokali. W tym tygodniu minister rozwoju miała ogłosić, co zmieni się w programie Mieszkanie+. Plany pokrzyżował koronawirus. Prawdopodobnie propozycje te przedstawi w nadchodzącym tygodniu. Z informacji ¨Rz¨ wynika, że mają one dotyczyć m.in. gruntów pod inwestycje. Pomysł jest prosty: gminy dostarczą grunty, a deweloperzy wybudują na nich lokale. Najpierw jednak rady gmin będą decydowały, czy chcą przeznaczyć swoje działki budowlane na sprzedaż w zamian za pulę mieszkań od inwestora. Jeżeli się na to zdecydują, określą podstawowe wymagania co do mieszkań z puli, tj. minimalną liczbę, rodzaj, standard oraz cenę w przeliczeniu na 1 mkw. według średniego wskaźnika przeliczeniowego w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.  Samorządy będą zbywać grunty w przetargach. Wentylem bezpieczeństwa będzie prawo odkupu przysługujące przez pięć lat. Ma być ono gwarancją, że inwestor wybuduje obiecane bloki mieszkalne. Co na to inwestorzy? Nie mówią nie. Czekają na konkretne rozwiązania, w myśl zasady- diabeł tkwi w szczegółach. A tych znajdziemy więcej na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

¨Nieruchomości?¨ także krótko: ¨Lokale w liczbach¨. W Polsce buduje się coraz więcej mieszkań. Nie oznacza to jednak, że poprawia się ich dostępność. Brakuje lokali dla ludzi młodych.  Latach 2011- 2019 liczba mieszkań oddanych w Polsce do użytku wzrosła o 58 proc. Rok 2019 był pod tym względem rekordowy. Duża w tym zasługa deweloperów. Tuż za nimi znajdują się prywatni inwestorzy. Na ich tle gminy, towarzystwa budownictwa społecznego oraz spółdzielnie mieszkaniowe wypadają blado. Przede wszystkim martwi mała liczba inwestycji gminnych. Od lat brakuje lokali komunalnych i socjalnych. Kolejki oczekujących są długie. Przy tej skali inwestycje szanse na ich skrócenie są praktycznie zerowe. Mimo też że deweloperzy budują coraz więcej, wciąż występuje deficyt mieszkaniowy. Według Ministerstwa Rozwoju na koniec 2019 r. wyniósł on 650 tys. mieszkań. Dotyka to przede wszystkim ludzi młodych, o dochodach zbyt niskich, by nabyć lub wynająć mieszkanie na zasadach rynkowych, a jednocześnie zbyt wysoko, by zakwalifikować się do najmu lokalu komunalnego- czytamy na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

W ¨Nieruchomościach?¨ znajdziemy też rozmowę pod hasłem: ¨Podmiejskie inwestycje wyjęte spod prawa¨. Zdecydowanie  większość deweloperów działa legalnie, trzeba jednak wskazać, że są i tacy ludzie, którzy omijają reżim prawny ustawy deweloperskiej, chcąc oszczędzić na kosztach- to wiodący temat  w programie ¨#RZECZoNIERUCHOMOŚCIACH¨. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

¨Nieruchomości?¨ informują również: ¨Za Odrą sektor publiczny inwestuje krocie w lokale¨. Podczas gdy polski Fundusz Mieszkań na Wynajem w pięć lat zbudował portfel prawie 2 tys. mieszkań, w samym zeszłym roku niemieckie landy i miasta kupiły blisko 23 tys. lokali za równowartość niemal 14 mld zł. Kiedy świętowaliśmy w Polsce nowy rekord transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych- w 2019 r. było  to 7,7 mld euro (33 mld zł)- to w Niemczech w same portfele mieszkań na wynajem instytucjonalny ulokowano w tym czasie 17,2 mld euro (74 mld zł). Według szacunków niemieckiego oddziału niemieckiej firmy Savills, w 2019 r. inwestorzy kupili 118 tys. mieszkań (pod lupę brane są zakupy co najmniej 50 lokali), o 11 proc. mniej niż w 2018 r., za to wartość transakcji była o 2,6 proc. wyższa. Analitycy Savills zwracają uwagę na znaczący wzrost zakupów przez sektor publiczny. Miasta, landy i powiązane z nimi instytucje nabyły 22,7 tys. mieszkań o wartości 3,2 mld euro (13,8 mld zł), to dwa i pół razy więcej niż rok wcześniej. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

W ¨Nieruchomościach?¨ czytamy również: ¨Dom uszyty na miarę potrzeb i marzeń¨. W Warszawie na budowę domu jednorodzinnego, w zależności od dzielnicy, musimy przeznaczyć 1- 1,5 mln zł. Jak jest w innych miastach, i czy to się w ogóle opłaca? W tekście na szóstej stronie dodatku analizie poddano nie tylko zmianę cen budynków i transakcje zawierane na rynku pierwotnym i wtórnym, lecz także średnie koszty budowy domu o powierzchni 150 mkw. oraz ceny działek budowlanych o powierzchni 1 tys. mkw.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

¨Nieruchomości?¨ informują również: ¨Więcej obowiązków dla deweloperów¨. Od 1 kwietnia 2020 r. w przypadku dużych podatników niezbędne będzie bieżące badanie, czy kontrahent jest podmiotem powiązanym na gruncie cen transferowych, niezależnie od wartości transakcji- piszą eksperci. Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzającym od 1 kwietnia 2020 r. raportowanie JPK_VDEK podatnicy są zobowiązani m.in. do wskazania, czy istnieje powiązanie między nabywcą, a dostawcą towarów lub usługodawcą. Powiązanie ustalane jest na podstawie przepisów dotyczących cen transferowych na gruncie podatków dochodowych. Oznacza to w praktyce obowiązek analizy powiązań ze wszystkimi podmiotami będącymi kontrahentem podatnika VAT, niezależnie od wartości transakcji,  nawet w przypadku braku formalnego obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

¨Nieruchomości?¨ niżej zwracają uwagę: ¨Droga publiczna zablokowała uwłaszczenie¨. Właścicielom mieszkania odmówiono wydania zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego, ponieważ na działce znajdował się pas drogi publicznej. Okazało się, że decyzja była bezpodstawna. WSA w Krakowie uznał, że prezydent miasta bezpodstawnie odmówił właścicielom mieszkania wydania zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. Prezydent tłumaczył, że część nieruchomości jest zajęta pod pas drogowy drogi publicznej. Niezbędne jest więc wydzielenie tego pasa z działki. Do tego czasu nie ma co liczyć na wydanie zaświadczenia. Ostatecznie spór trafił do krakowskiego WSA, który uznał, że skarga właścicieli zasługuje na uwzględnienie. Według sądu prezydent bezkrytycznie przyjął treść pisma zarządu dróg miasta, że działka jest częściowo zajęta przez pas drogowy ulicy. WSA przekazał więc sprawę prezydentowi do ponownego rozpoznania- czytamy także na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

W ¨Nieruchomościach?¨ znajdziemy także rozmowę z radca prawnym pod jednoznacznym tytułem: ¨Pozbycie się balastu długu i zachowanie mieszkania jest możliwe¨. Pod koniec marca zaczną obowiązywać nowe zasady upadłości konsumenckiej. Pojawią się nowe możliwości dla zadłużonych właścicieli mieszkań lub domów jednorodzinnych. Po zmianie przepisów będą oni mogli złożyć wniosek do sądu o zawarcie z wierzycielem układu- głównie z bankami. Dziś wprawdzie teoretycznie istnieje taka możliwość, ale jest trudniej, z uwagi na brak odrębnych procedur- czytamy. Więcej- na ósmej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

¨Prawo co dnia¨ informuje natomiast: ¨Kolejne podejście do dekretu Bieruta¨. Trwa ustalanie majątku znacjonalizowanego w PRL. Potem ma powstać kolejna ustawa, która ma załatwić sprawę reprywatyzacji. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają analizy mające być podwalinami pod nowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Taka informacja jest odpowiedzią na poselską interpelację, pod którą podpisał się szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. W rozmowie z ¨Rz¨ Kaleta zastrzega jednak, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje polityczne o uruchomieniu kolejnej, po projekcie z 2017 r. ścieżki legislacyjnej dla kwestii restytucji mienia prywatnego znacjonalizowanego przez władze komunistyczne. Szczegóły- na 16 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Nie każdy lokal daje preferencje¨. Wynajmujący odliczy nawet 10 proc. wartości mieszkania rocznie, jeśli poprzedni właściciel używał go ponad 60 miesięcy. Nie wystarczy, że sam jest jego właścicielem przez pięć lat. Właściciele mieszkań mogą obniżyć podatek od najmu dzięki amortyzacji. Jej standardowa stawka dla lokali mieszkalnych wynosi 1,5 proc. Jednak dla pewnej grupy środków trwałych możliwe jest zastosowanie indywidualnych stawek, które umożliwiają odliczenie do 10 proc. rocznie. Należy jednak spełnić dwa warunki: po pierwsze- przed nabyciem środek trwały (lokal) musiał być wykorzystywany przez co najmniej 60 miesięcy, a po drugie- musi być po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji danego podatnika. Nie ma znaczenia, że podatnik sam wykorzystuje nieruchomość ponad 60 miesięcy. Więcej- na 18 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Do poniedziałku czas na rozwiązania dla kredytobiorców¨. W czasach epidemii banki chcą pomóc klientom indywidualnym i firmom spłacającym kredyty. W zamian dostaną regulacje ułatwiające im te działania. W czwartek w kancelarii prezydenta stawili się przedstawiciele banków, KNF, NBP i Ministerstwa Finansów. Dyskutowano o tym, jak banki mogą pomóc swoim klientom. Przede wszystkim chodzi o kredytobiorców, zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa, mowa o kredytach mieszkaniowych, także tych walutowych. Prezydent zasugerował stworzenie takich warunków, aby można było zawiesić spłatę kredytu na kilka miesięcy. Zawieszenie spłat może wynosić od trzech do sześciu miesięcy. Detale zostaną wypracowane pod auspicjami Związku Banków Polskich. Mają być gotowe do poniedziałku. Więcej szczegółów- na 23 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 13.03.2020.).

¨Głos Szczeciński¨ odnotowuje: ¨Mieszkania w Szczecinie schodzą na pniu, czyli nasz drogi rynek nieruchomości¨. Redakcja ¨Głosu¨ oraz Targi Nieruchomości zorganizowały debatę dotyczącą rynku nieruchomości. Jej uczestnicy zastanawiali się m.in. nad tym, jakie ceny mogą osiągnąć mieszkania oraz jakie lokale są najpopularniejsze wśród mieszkańców Szczecina. Na rynku pierwotnym utrzymuje się duży popyt na mieszkania. Poszukiwane są lokale w Śródmieściu, na Warszewie i Pogodnie. Eksperci z branży spodziewają się ostudzenia cen nieruchomości z końcem tego roku. Ceny mkw. w Szczecinie kształtują się od 6 do 10 tys. zł, ale największy popyt jest na mieszkania między 40 a 60 mkw.. W pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania 40- metrowe na Warszewie. Klienci traktują zakup mieszkania jako inwestycję, kupując za gotówkę.  Odnotowano też ciekawy trend: coraz więcej mieszkańców Poznania, Wrocławia i Warszawy kupuje mieszkania w Szczecinie, gdzie ceny za metr są o 2 tys. zł niższe, a stawki najmu porównywalne z tymi w innych miastach. Zadziwia też ostatnio duży popyt na szeregowce. W ciągu dwóch tygodni sprzedało się 30 proc. domów nowego osiedla na Gumieńcach. W debacie wzięła też udział Grażyna Szotkowska, prezes Szczecińskiego TBS oraz Paweł Sikorski, prezes TBS Prawobrzeże. ?Oferujemy mieszkania na wynajem regulowany. W tej chwili każda nasza oferta jest sprzedawana na pniu. Mieliśmy w ubiegłym tygodniu przetarg na zbycie partycypacji na starych zasadach: to było dziewięć lokali, na wszystkie były oferty. Na jeden lokal aż dziewięć- czego w historii Szczecińskiego TBS jeszcze nie było- podkreśliła prezes spółki. Z kolei TBS Prawobrzeże kończy obecnie budowę 184 mieszkań w Dąbiu. W przygotowaniach jest kolejny etap budowy osiedla w tej samej lokalizacji. W lewobrzeżnej części Szczecina powstało osiedle TBS ¨Wrzosowe wzgórze¨. Szczecińskie TBS jest w tej chwili w trakcie drugiego postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy 204 mieszkań. To podstawowy teren inwestycyjny spółki, gdzie powstaną łącznie 1023 mieszkania. Więcej szczegółów- na szóstej stronie dodatku ¨Głos Stargardzki¨/¨Głos Szczecina¨.

(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 13.03.2020.).

Zobacz również