Piątek, 13 lipca 2018

Biurokracja przy uwłaszczaniu cudzoziemca, Rzeczpospolita
Na zakupy do parku, magazynu i do biurowca, Rzeczpospolita
Wyższa zaliczka musi z czegoś wynikać, Rzeczpospolita
Centra logistyczne przyciągają inwestorów, Rzeczpospolita
Spa, basen, a nawet dyskoteka, Rzeczpospolita
Najlepszą lokatą- wykup wieczystego z bonifikatą, Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

"Prawo co dnia" w piątkowej "Rzeczpospolitej" zwraca uwagę: "Biurokracja przy uwłaszczaniu cudzoziemca". Ukraińcy, którzy masowo kupują mieszkania w Polsce, mogą mieć problemy z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego. Na uwłaszczeniu gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi mają skorzystać cudzoziemcy, którzy kupili w Polsce mieszkania lub wille, głównie Ukraińcy. Problem w tym, że proponowane przepisy są niejasne. Notariusze ostrzegają, że mogą spowodować spory bałagan. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uspokaja. Jego zdaniem problemów nie będzie. Chodzi o projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności (dalej: ustawa przekształceniowa). Na jego podstawie 1 stycznia 2019 r. właściciele mieszkań i lokali użytkowych w blokach oraz domów jednorodzinnych uwłaszczą się. Dotyczy to również cudzoziemców. Zgodnie z art. 1 ust. 8 ustawy przekształceniowej, gdy użytkownikiem wieczystym jest cudzoziemiec, to przekształcenie prawa do gruntu zabudowanego domem jednorodzinnym następuje w dniu, w którym zezwolenie ministra spraw wewnętrznych i administracji stało się ostateczne. Oznacza to, ze cudzoziemiec będący właścicielem domu, kusi wystąpić o zezwolenie do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jednak wcześniej z mocy prawa prawo użytkowania wieczystego przekształci się we własność. Czy do czasu wydania zezwolenia przekształcenie będzie zawieszone?- pytają prawnicy. Problem mogą mieć też właściciele mieszkań. Artykuł 8 ustawy z 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców mówi, że na nabycie lokalu nie muszą mieć zezwolenia. Zwolnienie z art. 8 obejmuje tylko nabycie mieszkania, a przekształcenie prawa takim nabyciem nie jest. Nie wiadomo więc, czy właściciel lokalu będzie musiał starać się o zezwolenie na przekształcenie. Z projektu to nie wynika. W tekście przypomniano, że cudzoziemcy spoza UE w 2017 r. kupili 4822 mieszkania- najwięcej Ukraińcy. 1213 lokali nabyto w Warszawie. Na drugim miejscu znalazł się Kraków. Więcej szczegółów- na 14 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.07.2018.).

 

"Rz" w dodatku "Nieruchomości komercyjne" odnotowuje natomiast: "Na zakupy do parku, magazynu i do biurowca". Na polskiej mapie obiektów handlowych dominują galerie. Centrów handlowych jest ponad 420, a ich łączna powierzchnia to 10,5 mln mkw. Oprócz galerii powstają także parki handlowe i wolnostojące magazyny. Zakupy coraz częściej można też robić w biurowcach, których część stanowią lokale komercyjne. Są jeszcze outlety. Jak informuje firma doradcza JLL, jednym z najbardziej perspektywicznych formatów na rynku są tzw. centra convenience, czyli niewielkie obiekty, w których możemy zrobić zakupy, np. w drodze z pracy do domu. Z biznesowego punktu widzenia, najbardziej odpowiednim miejscem na nowe parki handlowe są lokalizacje o małym nasyceniu powierzchnią handlową. Duży potencjał mają również miejsca w sąsiedztwie nowych osiedli mieszkaniowych i dużych węzłów komunikacyjnych, chociaż każde z nich należy rozpatrywać indywidualnie. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.07.2018.).

 

"Nieruchomości…" zauważają też: "Wyższa zaliczka musi z czegoś wynikać". Samochody dostawcze pod oknami, czy zatrudnienie dodatkowego ochroniarza to za mało, by właściciela lokalu użytkowego obciążać wyższymi kosztami utrzymania nieruchomości. Lokale użytkowe w budynkach wielorodzinnych są niczym kury znoszące złote jajka. Ich właściciele płacą wyższe opłaty. I to nie tylko z powodu wyższych kosztów utrzymania. Przepisy regulujące zasady ustalania zaliczek na potrzeby utrzymania nieruchomości wspólnej są bardzo ogólne. Można więc je różnie interpretować. Art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali mówi, że właściciele lokali mogą w swojej uchwale zwiększyć obciążenie lokalu użytkowego, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z niego. Co oznacza "nadmierne obciążenie"- nie do końca wiadomo. Dlatego nie zawsze decyzje wspólnoty o podniesieniu stawek są słuszne. W przeciwieństwie do wspólnot sądy myślą zdroworozsądkowo. Co widać w orzecznictwie. Zdaniem sądów nie można zwiększać obciążeń właścicieli lokali jedynie z tego powodu, że mają one status użytkowych. Konieczne jest wykazanie, że w porównaniu z mieszkaniami wpływają one na wzrost kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. W jednej ze spraw warszawski Sąd Apelacyjny stwierdził, że podwyższenie opłaty eksploatacyjnej za lokale użytkowe powinno być poparte rzetelną kalkulacją pozwalającą zaakceptować podwyżkę jako merytorycznie uzasadnioną. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.07.2018.).

 

"Nieruchomości…" informują również: "Centra logistyczne przyciągają inwestorów". Notowany w Johannesburgu REIT Redefine coraz mocniej rozpycha się w naszym kraju. Po zakupie- przez inwestycję w spółkę EPP- dużych portfeli nieruchomości handlowych i biurowych (m.in. Galeria Galaxy w Szczecinie, budowana w Warszawie Galeria Młociny czy 03 Business Campus w Krakowie) przyszedł czas na inwestycję w dynamicznie rozwijający się sektor magazynowy. Południowoafrykański REIT- przez spółkę European Logistic Investment- kupił od Panattoni Europe dziewięć parków logistycznych za prawie 186 mln euro (blisko 810 mln zł). Łączna powierzchnia najmu w tych obiektach to ponad 313 tys. mkw. Po znakomitych wynikach w 2017 r., polski rynek magazynowy kontynuuje dynamiczny wzrost. W I kwartale popyt był rekordowy i osiągnął 1,1 mln mkw. Rośnie popyt zarówno na magazyny BTS, czyli dostosowane do potrzeb danego klienta, jak i na gotową przestrzeń magazynową w kluczowych regionach: w Polsce centralnej, na Dolnym i Górnym Śląsku, w aglomeracjach warszawskiej i krakowskiej oraz w Trójmieście- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.07.2018.).

 

"Nieruchomości…" także krótko: 1,9 mln mkw.- taka powierzchnia magazynowo- przemysłowa była w budowie na koniec marca- szacuje BNP Parobas Real Estate. To nowy rekord na naszym rynku. Na koniec I kwartału zasoby powierzchni logistyczno- przemysłowych wyniosły 14 mln mkw. W I kwartale deweloperzy dostarczyli blisko 400 tys. mkw. magazynów. Zdaniem analityków można spodziewać się, że w całym 2018 r. tempo wzrostu rynku będzie zbliżone do ubiegłorocznego. W 2017 r. zasoby powiększyły się o 21 proc.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.07.2018.).

 

"Nieruchomości…" odnotowują też: "Spa, basen, a nawet dyskoteka". Inwestorzy kupujący mieszkania na wynajem zacierają ręce. Wakacje to najlepszy czas na biznes. Dobrze wyposażone lokale z atrakcyjnymi adresami to świetna alternatywa dla hoteli. Deweloperzy coraz częściej budują osiedla spełniające warunki najmu krótkoterminowego, który cieszy się coraz większą popularnością. Tego typu inwestycje można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to nieruchomości służące wakacyjnemu wypoczynkowi. Drugi to klasyczne osiedla, których lokalizacja (np. bliskość linii brzegowej morza) oraz inne walory sprawiają, że doskonale nadają się na wynajem krótkoterminowy. Takich inwestycji powstaje najwięcej nad Bałtykiem. Ich prawdziwym zagłębiem jest Kołobrzeg. Sporo takich osiedli powstaje także na Mazurach, a najmniej w górach. Nad morzem ceny klasycznych apartamentów wakacyjnych na wynajem krótkoterminowy zaczynają się od ok. 8 tys. zł za mkw, a dochodzą nawet do 15- 16 tys. zł za mkw. Znacznie taniej jest na Mazurach (od 5 do 6 tys. zł za mkw.). W górach jest dość drogo (8- 10 tys. zł za mkw.). Więcej szczegółów- na piątej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 13.07.2018.).

 

"Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" zachęca natomiast: "Najlepszą lokatą- wykup wieczystego z bonifikatą". Nawet 60 proc. będzie można zaoszczędzić, płacąc z góry za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność- wynika z najnowszego projektu ustawy, który zmieni prawo użytkowania wieczystego we własność. Jest to dobry sposób na zaangażowanie wolnych środków. Rentowność takiego rozwiązania jest 9 razy wyższa niż oprocentowanie lokaty i 1- 3 razy wyższa niż zysk z wynajmu mieszkania- szacuje Open Finance. Ustawa, która zmieni prawo użytkowania wieczystego we własność, jest sprawnie procedowana w parlamencie. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie w obecnym kształcie, to już w 2019 r. Polacy przestaną płacić za użytkowanie wieczyste działek, na których stoi blok lub dom. Przekształcenie z mocy prawa będzie bowiem dotyczyło tylko działek wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. Ustawodawca postanowił jednak, że z tytułu przekształcenia dotychczasowy użytkownik wieczysty też będzie płacił. Plus w tym, że opłaty będzie się wnosiło przez 20 lat, a nie dożywotnio. Poza tym np. gmina nie będzie mogła już dokonywać skokowych podwyżek uchwał za użytkowanie wieczyste. Dotychczas była to zmora użytkowników, którzy pod koniec roku mogli spodziewać się nawet kilku- czy kilkunastokrotnych podwyżek opłat. Zgodnie z nowym prawem, jeśli opłata za przekształcenie we własność wzrośnie, to tylko o wskaźnik opublikowany przez GUS- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 13.07.2018.).

 

Zobacz również