Piątek, 11 luty 2022

¨Jak uniknąć zgaduj – zgaduli¨
¨Dziesięć dni to za mało na wybór formy opodatkowania¨
¨1700 powodów przegrało z mBankiem¨
¨Zarejestrowali firmę w mieszkaniu, muszą zwrócić bonifikatę¨
¨Na zabytki ponad pół miliona z ulgi¨
¨Raty coraz wyższe, ale lokaty dają wciąż mało zarobić¨
¨Wyburzyć, by zbudować lepsze¨
¨Koniec standardu deweloperskiego?¨
¨Wraca aktywność najemców na rynku biurowym stolicy¨
¨Firmy idą domy budować¨
¨Inwestor planujący budowę domu nie musiał nic uzgadniać¨
¨Polski rynek magazynowy powinien dalej rosnąć po 20 proc. rocznie¨
¨Przeprowadzki do biur: firmy biorą całe budynki i całe piętra¨
¨Ustawa o cudzoziemcach: zbyt wolne zmiany, ale w dobrym kierunku¨
¨Szczecin chce wsparcia dla STBS. Ekspresowa sesja Rady Miasta¨

Więcej poniżej.

Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Jak uniknąć zgaduj – zgaduli¨. Dwa miliony przedsiębiorców potrzebują więcej czasu na wybór formy opodatkowania. Jest pomysł, jak im pomóc: niech ostatecznie zdecydują o tym przed końcem roku. Doradcy podatkowi sugerują, że po ostatnich zmianach przepisów przedsiębiorcy, którzy mają czas tylko do 21 lutego, by wybrać właściwą formę rozliczenia z fiskusem, potrzebują wsparcia wróżki lub wróżbity. Pandemia spowodowała chaos w gospodarce i inflację, a ustawodawca dołożył chaos prawny. Od 1 stycznia do ustawy o PIT wprowadzono 852 zmiany. Znowelizowano regulacje o zryczałtowanym podatku dochodowym i składce zdrowotnej. Aby właściwie wybrać, nie wystarczy znajomość nowych przepisów, przedsiębiorca musi zgadnąć, ile zamówień złożą kontrahenci i jakie ceny zaakceptują. Czy dostawcy zdążą zapewnić towary i materiały na czas, oraz ile trzeba będzie zapłacić pracownikom. Propozycja jest prosta do wprowadzenia. Zakłada bowiem, że przedsiębiorcy mogliby po zakończeniu roku podatkowego ponownie ocenić, czy wybrali optymalną formę opodatkowania. A jeśli nie, zmienić ją na korzystniejszą i odzyskać w ten sposób nadpłacony podatek i składkę zdrowotną- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Dziesięć dni to za mało na wybór formy opodatkowania¨. Biznes powinien mieć prawo do zmiany zasad rozliczeń z fiskusem. Dopiero po roku będzie wiadomo, co po rządowej reformie najbardziej się w firmie opłaca- postulują doradcy podatkowi. Więcej- na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

¨Prawo co dnia¨ informuje natomiast: ¨1700 powodów przegrało z mBankiem¨. Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił żądania 1,7 frankowiczów , którzy chcieli uznania ich umów kredytowych za nieważne. Choć sprawa ciągnie się szósty rok i była już raz w sądzie apelacyjnym, zapowiada się kolejna apelacja. Jeśli powodom nie podoba się przelicznik franka na złote, to mogą przecież spłacać kredyt we frankach- uznał Sąd Okręgowy w Łodzi. Frankowicze zakwestionowali klauzule waloryzacyjne franka do złotówki i posługiwanie się jednostronnie ustalanymi przez bank tabelami kursowymi kupna i sprzedaży CHF. Z powodu tej abuzywności domagali się unieważnienia umów. Więcej szczegółów- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

¨Prawo co dnia¨ zauważa też: ¨Zarejestrowali firmę w mieszkaniu, muszą zwrócić bonifikatę¨. Wykorzystywanie nieruchomości w innym celu niż mieszkaniowy czasem ma daleko idące konsekwencje. Przypadkowo ujawniono, że jeden ze współwłaścicieli nieruchomości zarejestrował działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług księgowo- rachunkowych oraz doradztwie podatkowym. Adres siedziby przedsiębiorcy pokrywał się z adresem zamieszkania. W tej sytuacji obu współwłaścicielom tego lokalu nakazano zwrócić bonifikatę, udzieloną w 2013 r. w wysokości 82 proc. od opłaty przekształceniowej. WSA w Warszawie uznał, że nie ma podstaw do uchylenia tej decyzji. Skoro warunkiem udzielenia bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności było wykorzystywanie nieruchomości wyłącznie na cel mieszkaniowy, a skarżący nie dotrzymali tego warunku rejestrując pod tym adresem działalność gospodarczą, decyzja zobowiązująca do zwrotu bonifikaty jest prawidłowa- czytamy na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

¨Prawo co dnia¨ informuje również: ¨Na zabytki ponad pół miliona z ulgi¨. Wydatki na zakup pałacu lub dworku można odliczyć od dochodu. Dodatkowo odpiszemy koszty ich renowacji. Skarbówka potwierdza, że osoba inwestująca w zabytki może odliczyć pół miliona złotych na ich zakup oraz dodatkowo połowę wydatków na konserwację. Takie korzyści daje ulga wprowadzona przez Polski Ład. Zgodnie z nowymi przepisami osoby inwestujące w zabytki nieruchome mogą odliczyć wydatki od dochodu. Do tej ulgi mają prawo także ci, którzy są współwłaścicielami, a zarazem mieszkańcami zabytkowej kamienicy. Z nowych przepisów bowiem wynika, że można odliczyć 50 proc. wpłat na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony dla zabytku nieruchomego. Potwierdza to resort finansów. Więcej szczegółów- na 13 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

¨Rz¨ zauważa: ¨Raty coraz wyższe, ale lokaty dają wciąż mało zarobić¨. O blisko 500 zł wzrosła rata kredytu na 300 tys. zł w porównaniu z wrześniem 2021 r. Kredytobiorców może czekać jeszcze wzrost o kolejne kilkaset złotych. Stopy procentowe rosną, co nie pozostaje bez wpływu na raty kredytów. Gospodarstwa domowe już muszą liczyć się z wyższymi o co najmniej kilkaset złotych ratami za kredyt hipoteczny, a to jeszcze nie koniec, bo wszystko wskazuje na to, że trend będzie kontynuowany. Stawka WIBOR 3M jest już powyżej 3 proc., a dla WIBOR 6M wynosi 3,7 proc. To zła wiadomość dla kredytobiorców, bo na WIBOR oparta jest większość kredytów w Polsce. Jak wyliczyli eksperci z HRE Investments rata kredytu na 300 tys. zł przy marży banku 2,6 proc. wynosiła we wrześniu 2021 r. 1393 zł. W ubiegłym tygodniu było to już 1880 zł. Jeśli WIBOR 3M wzrósłby o kolejny punkt, to rata wyniesie 2065 zł, a jeśli wzrośnie o 1,5 pkt proc., będzie wynosić 2161 zł. Grupą szczególnie narażoną będą w tej sytuacji osoby, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe o zmiennym oprocentowaniu w warunkach ultraniskich stóp procentowych. Pomiędzy majem 2020 r. a wrześniem 2021 r.  takich osób było 562 tys. i zaciągnęli 345,5 tys. kredytów na kwotę 106,68 mld zł. Więcej- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

Piątkowy dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ odnotowuje natomiast: ¨Wyburzyć, by zbudować lepsze¨. Warszawski Ilmet, krakowska Plaza. Budynki znikną z powierzchni ziemi. Ustąpią miejsca nowocześniejszym obiektom. Zabudowany grunt o powierzchni 8 ha na krakowskim Dąbiu kupiła Spółka Strabag Real Estate. Budynek dawnej galerii handlowej Plaza zostanie zburzony, ustępując miejsca wielofunkcyjnemu kompleksowi kilku budynków. Cytowany w tekście ekspert Knight Frank ocenia, że to ograniczona dostępność wolnych gruntów zmusza deweloperów do sięgania po te, które są perspektywiczne pod względem zmiany przeznaczenia. Zainteresowanie takimi terenami rośnie, zwłaszcza wśród budowniczych mieszkań. Deweloperzy najchętniej decydują się na działki z zabudową, która nie jest objęta ochroną konserwatorską. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ także czytamy: ¨Koniec standardu deweloperskiego?¨. Klienci kupują pakiety wykończenia mieszkań nawet na osiedlach z odległym terminem oddania. Liczy się gwarancja ceny. Możliwość wykończenia mieszkania pod klucz oferuje większość największych i najbardziej rozpoznawalnych firm deweloperskich- ocenia ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Z szacunków portalu wynika, że na oferty wykończenia decyduje się średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu procent klientów deweloperów. Klienci nie rezygnują jednak z kupna mieszkania od firmy, która nie proponuje pakietu ¨pod klucz¨. Deweloperzy korzystają zwykle z usług zewnętrznych specjalistycznych firm. Proste pakiety dla lokali inwestycyjnych na wynajem to 800 zł za mkw. Stylowe wykończenie o najwyższym standardzie wycenia się na 1,8- 2 tys. zł. pakiety pośrednie to  ok. 1- 1,5 tys. zł za mkw. Według cytowanego w tekście eksperta portalu, na razie nic nie wskazuje jednak na rychły koniec standardu deweloperskiego. Nasz rynek pierwotny zdaje się być do niego mocno przywiązany- ocenia. Więcej- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

Niżej ¨Nieruchomości…¨ zamieszczają tekst: ¨Wraca aktywność najemców na rynku biurowym stolicy¨. Co do popytu na warszawskim rynku biur perspektywy są pozytywne. Gorzej z podażą, bo pandemia wstrzymała deweloperów- powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Paweł Dobrowolski, dyrektor działu powierzchni handlowych w CBRE. W IV kw. ub. r. wynajęto w Warszawie ponad 250 tys. mkw. biur, o 70 proc. więcej kwartał do kwartału. Jak wskazuje rozmówca ¨Rz¨ po rekordowym roku 2019, kiedy wynajęto 880 tys. mkw., w 2020 r. zawarto umowy na 610 tys. mkw., a w 2021 r. na 650 tys. Można więc założyć, że do tego rekordowego poziomu z 2019 r. rynek powinien dojść ok. 2023 r. Zwraca także uwagę na zwyżkę cen usług i materiałów. Koszt wykończenia to już nie 500- 600 euro za mkw. W przypadku najlepiej wykończonych i przygotowanych powierzchni mówimy już o kwocie nawet powyżej 1000 euro za mkw. Biorąc pod uwagę niską podaż nowych budynków w najbliższych dwóch latach oraz utrzymujący się popyt, rozmówca ¨Rz¨ zakłada, że wskaźnik pustostanów w latach 2021- 2024 będzie jednocyfrowy, rzędu 8 proc., co oznacza równowagę popytu i podaży. Pełny tekst rozmowy- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują również w innym miejscu: ¨Firmy idą domy budować¨. Nowe domy mogą w tym roku zdrożeć o 8- 10 proc. Ceny idą w górę, rośnie też zainteresowanie takimi budynkami. W Polsce powstaje ok. 80- 90 tys. domów rocznie- podaje Polski Związek Firm Deweloperskich. Udział deweloperów w tym rynku sukcesywnie rośnie- w 2016 r. wybudowali 2,8 tys. domów na 80,8 tys. budynków oddanych do użytku w tamtym roku. Dwa lata później liczba ta wzrosła do 18,9 tys., a w 2019 r. do 22 tys., co stanowiło już 22,11 proc. udział w rynku. W 2020 r. było to 23,6 tys., czyli 24,16 proc. Rynek nowych domów rozwija się intensywnie w całej Polsce, w każdym województwie. I choć Polacy często budują domy na własną rękę, udział firm deweloperskich w tym rynku cały czas rośnie. W 2022 r. prognozuje się niemal 30- proc. wskaźnik przewidując, że w tym roku deweloperzy wybudują rekordową liczbę domów. Jeden z analityków pytany o ceny nowych domów przyznaje, że są bardzo zróżnicowane. Są domy po 400 tys. zł, ale też po 2,5 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszą się małe domy do 120 mkw., stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla dużo droższych mieszkań. Ceny domów poszły przy tym gwałtownie w górę po wybuchu pandemii, w ślad za rosnącym szybko popytem. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy też: ¨Inwestor planujący budowę domu nie musiał nic uzgadniać¨. Decyzję o warunkach zabudowy wydaje się po uzgodnieniu z właściwym zarządcą drogi, ale dotyczy to wyłącznie terenów przyległych do pasa drogowego dróg publicznych. WSA w Lublinie uwzględnił skargę inwestora, któremu odmówiono uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy. Sprawa dotyczyła budowy domu jednorodzinnego i budynku gospodarczego. A spór zaczął się, gdy mężczyzna wystąpił w listopadzie 2020 r. do burmistrza o uzgodnienie projektu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji. Urzędnik zauważył, że działka inwestora przylega od południa do pasa drogowego krajowej drogi publicznej, a od północy do drogi wewnętrznej gruntowej stanowiącej dojazd do pól i położonej na gruntach wsi. W jego ocenie, jeżeli inwestor planował obsługę komunikacyjną gruntowymi drogami wewnętrznymi, to przed złożeniem wniosku o wydanie warunków zabudowy lub w celu jego uzupełnienia powinien wystąpić o zawarcie umowy z zarządcą, czyli gminą. Według WSA, do którego inwestor wniósł skargę na odmowę gminy, jeżeli zmiana zagospodarowania terenu, w tym budowa, nie dotyczy terenu przyległego do pasa drogi publicznej, brak jest podstaw do dokonywania uzgodnienia. Więcej- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Polski rynek magazynowy powinien dalej rosnąć po 20 proc. rocznie¨. Nie ma już możliwości, by czynsze nie zaczęły rosnąć- mówi Hubert Dobrzycki, prezes Panattoni w Europie. Za nami prawie dwa lata pandemii. Branża magazynowa uchodzi za wygraną w tej sytuacji. Oceniając perspektywy polskiego rynku w najbliższym czasie rozmówca ¨Rz¨ podkreśla, że pandemia przyspieszyła obserwowane wcześniej trendy. W efekcie rynek logistyczno- przemysłowy na Starym Kontynencie skokowo rośnie, a Polska jest olbrzymim beneficjentem sytuacji z uwagi na swą lokalizację. Decydujące znaczenie ma również fakt, że wciąż jest rynkiem tańszym, efektywniejszym kosztowo. Łatwiej też o grunty na realizację projektów deweloperskich. Polski rynek magazynowy to już prawie 25 mln mkw. Prezes Panattoni ocenia, że na razie pod względem dostępności gruntów czy wszelkich procedur Polska wypada lepiej niż inne kraje europejskie, ale sytuacja oczywiście z czasem się skomplikuje, bo takich ¨oczywistych¨ gruntów łatwych do szybkiej zabudowy, z dociągniętą infrastrukturą  jest coraz mniej. Co do kosztów wykonawstwa, po kilku stabilnych latach w roku 2021 r. wręcz skokowo rosły, o 30- 40 proc. rok do roku. Poza skalą wzrostu problemem jet zmienność i nieprzewidywalność. W 2022 r. należy oczekiwać, że koszty pod presją inflacyjną będą nadal rosły. Tak więc po stronie popytu wywołane pandemią czynniki sprzyjają branży magazynowej, ale po stronie podaży są bardzo dużym wyzwaniem. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Przeprowadzki do biur: firmy biorą całe budynki i całe piętra¨. Prawie16 tys. mkw. biur w Varso Tower wynajmuje Box. Niemal 1,5 tys. mkw. w Skylinerze- firma iTechArt. To przykłady wielkich transakcji z ostatniego tygodnia. Pod koniec stycznia o wielkiej transakcji informował Polski Holding Nieruchomości. Cały kompleks biurowy Skysawa przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie- ok. 35 tys. mkw.- wynajął PKO BP. Będzie to nowa siedziba banku. Więcej o transakcjach na rynkach regionalnych- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.02.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ swój piątkowy ¨Tygodnik Gazety Prawnej¨ poświęca kwestii zatrudniania obcokrajowców. W tekście wprowadzającym ¨Ustawa o cudzoziemcach: zbyt wolne zmiany, ale w dobrym kierunku¨ odnotowano: Aktualizacja przepisów dotyczących cudzoziemców była bardzo wyczekiwana

przez przedsiębiorców, którzy od lat apelują o uproszczenie i przyśpieszenie procedur legalizacji zatrudniania przybywających z zagranicy. Nowelizacja ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, która weszła w życie 29 stycznia 2022 r., zmieniając przy okazji także kilka innych aktów prawnych. Choć będzie to jedna z najdalej idących w skutkach reform prawa imigracyjnego ostatnich kilku lat, to zmiany te są nadal kroplą w morzu potrzeb. Bolączką polskich procesów legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców jest przede wszystkim długi czas ich trwania. Postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na pracę może trwać kilka miesięcy, a postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na pobyt nawet ponad rok. Tę dolegliwość z jednej strony utrwala, a z drugiej czyni dodatkowo dotkliwą inny problem ? jest nim nieelastyczny charakter wydawanych zezwoleń, który zmusza cudzoziemców oraz ich polskich pracodawców do wielokrotnego występowania o kolejne zezwolenia, w miarę tego jak cudzoziemiec zmienia pracodawcę lub nawet gdy tylko awansuje na wyższe stanowisko u tego samego pracodawcy. Zmiany w przepisach, które właśnie weszły w życie, mają służyć rozwiązaniu tych problemów.  W poradniku omówiono najważniejsze z perspektywy pracodawców zmiany w procedurze legalizacji zatrudnienia i pobytu pracowników cudzoziemców.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 11.02.2022.).

¨Kurier Szczeciński¨ poinformował: ¨Szczecin chce wsparcia dla STBS. Ekspresowa sesja Rady Miasta¨. W trybie pilnym zwołana, ekspresowo przeprowadzona – tak można podsumować czwartkową II Nadzwyczajną Sesję szczecińskiej Rady Miasta. Informacja o jej zwołaniu na stronie szczecin.eu pojawiła się ok. godzinę przed jej rozpoczęciem. Informacja do radnych wpłynęła 4 lutego.

W porządku obrad znalazły się dwa projekty uchwał, bliźniaczo podobne. Dotyczą wyrażenia zgody na złożenie wniosku o udzielenie wsparcia ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w Szczecińskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundusz zasilony został kwotą 1,5 mld zł z działającego już Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Wnioski można było składać od stycznia 2021, jednak włodarze Szczecina dopiero zorientowali się, że jest taka możliwość. Stąd pośpiech i zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnej, bo wsparcie udzielane jest do wyczerpania puli i o tym, czy pozyskamy środki dla STBS, może decydować każdy dzień. Wysokość wsparcia udzielonego gminie może wynieść jednorazowo dla nowo tworzonej spółki maksymalnie 3 mln zł, a w przypadku działającej spółki w powiązaniu z daną planowaną inwestycją mieszkaniową (tak jest w przypadku Szczecina) – maksymalnie do 10 proc. wartości jej kosztów.

Projekt pierwszej uchwały przewidywał wsparcie zadania ¨Budowa, przebudowa, rozbudowa i modernizacja zespołu oficyn mieszkalnych przy ul. Bolesława Śmiałego 34, 35 i 36 wraz z zagospodarowaniem wnętrza podwórza¨. Inwestycja polega na gruntownej przebudowie dwóch budynków mieszkaniowych oraz częściowej przebudowie trzeciego, znajdującego się w złym stanie technicznym. Dzięki temu powstanie 41 lokali mieszkalnych. Mieszkania po zrealizowaniu będą eksploatowane na zasadach najmu. Łączny szacunkowy koszt przedsięwzięcia, w celu realizacji którego obejmowane są udziały w spółce, wynosi 20 564 684,44 zł. Kwota wnioskowanego wsparcia wynosi 2 054 452 zł., co stanowi 9,99 proc. wartości kosztów przedsięwzięcia. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie 41 mieszkań, w tym 30 mieszkań wspomaganych, przeznaczonych dla osób starszych. Ponadto w ramach realizowanej inwestycji nie objętej powyższym dofinansowaniem dodatkowo zostanie wybudowana świetlica środowiskowa- czytamy na łamach ¨Kuriera¨.

(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 11.02.2022.).

Zobacz również