Piątek, 11 grudnia 2020
¨Prąd droższy od stycznia¨
¨Rachunki za prąd wzrosną o kilkanaście procent¨
¨Z segregacji można zrezygnować¨
¨Duży poślizg w księgach¨
¨Wykuwa się nowa rzeczywistość¨
¨Rezerwacja nie zobowiązuje¨
¨Pięć lat na podważanie starych i nowych decyzji¨
¨Dobre REIT- y zapewniają inwestorom bezpieczeństwo i w hossie, i w bessie¨
¨Marże deweloperów coraz bardziej pod presją¨
¨Nadzorcy o frankowym sporze¨
¨Zieleń, amfiteatr, świetlica i żłobek. Tak zmieni się śródmiejski kwartał¨
¨Emocje nad budową na skarpie¨
Więcej poniżej.
Piątkowa ¨Rzeczpospolita¨ odnotowuje: ¨Prąd droższy od stycznia¨. Regulator zgodził się na podwyżkę cen energii dla gospodarstw domowych. To kolejny składnik rachunku za prąd, który pójdzie w górę. Rachunki za energię dla gospodarstw domowych wzrosną od Nowego Roku 12- 13 proc.- wynika z szacunków analityków. Na to złoży się kilka elementów. Nową propozycją będzie tzw. opłata mocowa, która ma wesprzeć elektrownie węglowe obarczone potężnymi kosztami emisji CO2. Do tego dojdzie opłata OZE, której celem jest wsparcie zielonych inwestycji. Teraz prezes Urzędu Regulacji Energetyki zgodził się na wyższe ceny samej energii- średnio o 3,5 proc.- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨Rz¨ wraca do sprawy w kolejnym, obszernym już tekście: ¨Rachunki za prąd wzrosną o kilkanaście procent¨. Od stycznia przyjdzie zapłacić Polakom nie tylko specjalną opłatę na utrzymanie węglowych elektrowni, ale też wyższą cenę energii elektrycznej, choć nie tak dużą, jak chciały firmy energetyczne. Więcej szczegółów- na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.12.2020.).
¨Prawo co dnia¨ zauważa z kolei: ¨Z segregacji można zrezygnować¨. Wojewoda może podjąć decyzję, że w danej gminie nie trzeba segregować śmieci. Tarcza antykryzysowa 6.0 przyznaje wojewodzie uprawnienia dotyczące covidowych odpadów medycznych. Przewidują, że jeżeli szpitale lub inne placówki medyczne będą miały problemy z pozbyciem się tego rodzaju śmieci, wojewoda wyda polecenie, kto ma zagospodarować te odpady. Wskaże miejsce oraz dopuszczoną metodę i warunki unieszkodliwiania- czytamy. Szczegóły- na 11 stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.12.2020.).
Dodatek ¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ informuje natomiast: ¨Duży poślizg w księgach¨. Formalności wieczystoksiegowe zabierają coraz więcej czasu, co blokuje rynek. Na wpis do księgi wieczystej czeka się już nawet rok. Coraz bardziej utrudnia to obrót nieruchomościami. Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje do ministra sprawiedliwości o rozwiązanie problemu. Jeszcze dwa lata temu na wpis w dużych miastach czekało się 4- 6 miesięcy. Teraz od 9 do 12 miesięcy. Inwestorzy, sędziowie i prawnicy nie mają wątpliwości, że powodów jest kilka. To duża liczba transakcji, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność oraz brak wystarczającej liczby referendarzy w wydziałach wieczystoksięgowych sądów- czytamy na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.12.2020.).
Obok ¨Nieruchomości…¨ zamieszczają tekst pod hasłem: ¨Wykuwa się nowa rzeczywistość¨. Pandemia zmieniła rynek nieruchomości ale nie pozbawia go możliwości rozwoju- ocenia Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce. Przewiduje, że w 2021 r. należy spodziewać się wygaszania pandemii i powrotów do biur oraz kształtowania się nowej polityki najmu: być może dojdzie do ograniczenia powierzchni wynajmowanej na stałe, ale i zwiększenia znaczenia powierzchni elastycznych… Więcej szczegółów, co może czekać branżę w nowej rzeczywistości- także na pierwszej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.12.2020.).
W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Rezerwacja nie zobowiązuje¨. Zdarza się, że są umowy rezerwacyjne niekorzystne dla klientów deweloperów. Sytuacja ma się zmienić. Ale prace w tej sprawie toczą się wolno. Nie ma przepisów regulujących zasady zawierania umów rezerwacyjnych. Miała to zmienić nowelizacja ustawy deweloperskiej, ale prace nad nią toczą się w ślimaczym tempie. Eksperci i deweloperzy są podzieleni. Nie wszyscy chcą uregulowania umowy rezerwacyjnej. Tymczasem niedawno zapadł precedensowy wyrok dotyczący takiej umowy. Klienci Robyga wywalczyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie 137 tys. zł odszkodowania. Małżeństwo dwa lata czekało na zawarcie umowy deweloperskiej. I się nie doczekało. W 2019 r. deweloper oświadczył, że nie zamierza kontynuować umów, ponieważ nie otrzymał pozwolenia na budowę kolejnego etapu osiedla. W tym czasie cena mkw. w Warszawie poszła w górę o ponad 3 tys. zł. Teraz za te same pieniądze klienci nie mogą kupić mieszkania u innego dewelopera. Zażądali więc zwrotu różnicy między ceną za mkw. z daty zawarcia umowy rezerwacyjnej, a obecną. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.12.2020.).
¨Nieruchomości…¨ przypominają też: ¨Pięć lat na podważanie starych i nowych decyzji¨. Ważność starych i nowych pozwoleń na budowę i użytkowanie wolno kwestionować tylko przez pięć lat. Nie ma znaczenia, kiedy zostały wydane. Tak przynajmniej uważa Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Od 19 września obowiązuje duża nowelizacja prawa budowlanego. Nowe przepisy przewidują, że wolno podważać ważność pozwolenia na budowę i użytkowanie tylko przez pięć lat. Wcześniej tego ograniczenia nie było. W noweli zabrakło jednak dobrej jakości przepisów przejściowych. Nie do końca więc wiadomo, czy ograniczenie czasowe dotyczy również pozwoleń wydanych przed 19 września br. W swojej wykładni resort rozwoju uważa, że nowe prawo działa wprost, czyli stosuje się je także do pozwoleń wydanych przed 19 września. Więcej szczegółów- również na drugiej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.12.2020.).
W ¨Nieruchomościach…¨ znajdziemy też kolejny tekst: ¨Dobre REIT- y zapewniają inwestorom bezpieczeństwo i w hossie, i w bessie¨. To właściwy moment, by wrócić do prac nad ustawą- mówi Dorota Wysocka- Kuzdra, senior partner w Colliers. Rozmówczyni ¨Rz¨, apelując o powrót do prac nad ustawą wprowadzającą komercyjne fundusze nieruchomościowe przypomina: Wprowadzenie REIT- ów jest jedną z lepszych i bezpieczniejszych form inwestowania w spółki, które posiadają określone nieruchomości przynoszące długoterminowy dochód oraz które na mocy ustawy mają obowiązek większość swojego dochodu wypłacać akcjonariuszom w formie dywidendy. Szczególnie dzisiaj, przy tak niskich stopach procentowych, REIT- y dają możliwość zarobienia- w przeciwieństwie do lokat bankowych- czytamy na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.12.2020.).
Niżej ¨Nieruchomości…¨ zwracają uwagę: ¨Marże deweloperów coraz bardziej pod presją¨. Wyniki budowniczych mieszkań po III kwartale pokazują, że przerzucanie na klientów kosztów wykonawców nie jest takie proste- a wyzwań przybywa. 23,9 proc. wyniosła po trzech kwartałach marża brutto ze sprzedaży liczona dla 14 deweloperów z rynku kapitałowego. To wynik o 1,6 pkt proc. słabszy niż rok wcześniej, ale też o 0,8 pkt proc. lepszy niż w analogicznym okresie 2018 r. Wydaje się więc, że spółki trzymają fason, jednak analiza samego III kw. przynosi niespodzianki. Licząc po 9 miesiącach, elita wciąż szczyci się średnią rentownością rzędu 30 proc.- czytamy. Więcej odnośnie rysującej się presji kosztowej na firmy z deweloperskiej czołówki- również na czwartej stronie dodatku.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.12.2020.).
¨Rz¨ informuje też: ¨Nadzorcy o frankowym sporze¨. Według NBP oddanie kapitału do czasowego korzystania łączy się z wynagrodzeniem, a kredyt w złotych i ze stawką LIBOR jest pozbawiony sensu ekonomicznego. Po publikacji przez KNF propozycji, aby banki zawierały z klientami porozumienia, na mocy których kredyty frankowe byłyby potraktowane tak, jakby od początku były złotowymi, rozpoczęła się dyskusja, jaka część klientów zaakceptuje propozycję ugód- czytamy w ramach wstępu. Więcej- na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 11.12.2020.).
¨Głos Szczeciński¨ informuje: ¨Zieleń, amfiteatr, świetlica i żłobek. Tak zmieni się śródmiejski kwartał¨. Do 8 stycznia Szczecińskie TBS czeka na oferty od potencjalnych wykonawców, którzy przebudują kwartał 36, między ulicami: Małkowskiego, Bogusława, Bohaterów Getta Warszawskiego oraz kr. Jadwigi. Na finał prac poczekamy do drugiej połowy 2023 r. Wewnątrz kwartału zaplanowano kompleksowe działania inwestycyjne. Obejmować one będą m.in. budowę nowego budynku z 30 mieszkaniami, wykończonymi ¨pod klucz¨. W ramach prac rewitalizacyjnych planuje się również uporządkowanie wnętrza kwartału poprzez wyburzenie istniejących murów oddzielających poszczególne podwórka, rozbiórkę garaży i budynku gospodarczego, a następnie zrealizowanie nowej formy zagospodarowania terenu z elementami małej architektury, elementami rzeźbiarskimi i wprowadzeniem nowej zieleni. We wnętrzu kwartału zaplanowano także dwupoziomowy parking podziemny na ok. 150 pojazdów. Na stropie parkingu znajdą się tereny zielone- czytamy na szóstej stronie ¨Głosu¨.
(Źródło: ¨Głos Szczeciński¨– 11.12.2020.).
Z kolei ¨Kurier Szczeciński¨ przynosi ¨Emocje nad budową na skarpie¨. Nowa inwestycja mieszkaniowa ¨Odrzańskie Bulvary¨ na skarpie u zbiegu ulic Jana z Kolna, Szarotki i Łady wzbudza niemałe emocje wśród mieszkańców Szczecina. Rada Osiedla Drzetowo- Grabowo obawia się obciążenia okolicznych ulic, a jednocześnie ma nadzieję na przybycie aktywnych mieszkańców. Dobrze, że kolejny nieużytek w śródmieściu zostanie zagospodarowany. Szkoda, że mieszkania będą dostępne jedynie dla osób bogatych lub średnio zamożnych- odnotowano na trzeciej stronie ¨Kuriera¨.
(Źródło: ¨Kurier Szczeciński¨– 11.12.2020.).