Piątek, 1 września 2017

Nieruchomości komercyjne, Rzeczpospolita
Propozycja nie do odrzucenia: darowizna albo blokada, Rzeczpospolita
Inwestor zapłaci więcej za użytkowanie, jeśli uzbroi grunt, Rzeczpospolita
Fundusze ulokowały 7 mld euro w naszym regionie kontynentu, Rzeczpospolita
Polska w oczach europejskich deweloperów, Rzeczpospolita
Do 40 tys. zł kary za brak OC, Rzeczpospolita
Pierwsze zasiedlenie to interpretacyjny problem, Dziennik Gazeta Prawna
Koniec z szarą strefą w obrocie nieruchomościami i powrót do regulacji, Dziennik Gazeta Prawna
Wysokie kary mogą nie zadziałać, Dziennik Gazeta Prawna
Miasta tracą ludzi, Gazeta Wyborcza
Nigdy wcześniej deweloperzy nie budowali tak wielu mieszkań, Gazeta Wyborcza
Rynek mieszkań na wynajem, Gazeta Wyborcza

Więcej poniżej.

 

Piątkowa "Rzeczpospolita" w dodatku "Nieruchomości komercyjne" odnotowuje: "Zmiana biura to nie tylko nowy adres". Rynek biurowy oferuje coraz bardziej nowoczesne rozwiązania. Najemców kuszą sprzęty regulowane za pomocą smartfona, pomieszczenia do relaksu, a także bogata oferta usługowo- handlowa w tym samym kompleksie. Współczesne obiekty stają się wielofunkcyjne. W tekście wskazano, że 2 dni wystarczą na przeprowadzenie średniej firmy. Z kolei 500 zł miesięcznie kosztuje wynajem 10- metrowego schowka do przechowywania rzeczy. Szczegóły- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 01.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" informują też: "Propozycja nie do odrzucenia: darowizna albo blokada". Udział ekologów w postępowaniach administracyjnych budzi mieszane uczucia. Niewątpliwie dbają oni o to, by inwestorzy nie zapomnieli o środowisku. Znane są jednak przypadki, kiedy posuwają się do zwykłego szantażu. Organizacje ekologiczne potrafią zablokować skutecznie niejedną inwestycję. Prawo pozwala im bowiem brać udział w postępowaniach administracyjnych towarzyszących decyzjom o warunkach zabudowy czy decyzji środowiskowej. Bywają jednak i takie organizacje, które z nazwy tylko są ekologiczne. A powołano je do życia tylko po to, by wyciągnąć pieniądze od inwestora. Więcej szczegółów- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 01.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" zauważają też: "Inwestor zapłaci więcej za użytkowanie, jeśli uzbroi grunt". Firmy nie mogą już zaliczać nakładów poniesionych na budowę dróg i mediów na poczet rocznej opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntu. Taką zmianę zawiera nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, której większość przepisów wchodzi w życie 1 września br. Nowe przepisy przewidują, że przy rozliczaniu poniesionych nakładów między właścicielem gruntu (gminą, starostwem) a użytkownikiem wieczystym stosuje się definicję "budowy urządzeń infrastruktury technicznej" z art. 143 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nią chodzi o wybudowanie drogi oraz wybudowanie przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych lub telekomunikacyjnych. Rozwiązanie to jest niekorzystne dla inwestorów. Ten sam przepis przewiduje, że chodzi jedynie o urządzenia, które zostały wybudowane za pomocą środków unijnych lub publicznych. Tymczasem firmy budują drogi czy przyłącza za własne środki. Więcej szczegółów- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 01.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" odnotowują również: "Fundusze ulokowały 7 mld euro w naszym regionie kontynentu". Jak szacuje firma doradcza Cushmann&Wakefield, w I połowie 2017 r. wartość transakcji inwestycyjnych w segmencie nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo- Wschodnie (C&W zalicza do tego regionu także Rosję i Turcję) sięgnęła ponad 7 mld euro. To o 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Najwięcej pieniędzy w nieruchomości komercyjne inwestorzy ulokowali w Czechach- 2,2 mld euro, i w Rosji- 1,6 mld euro. Polska znalazła się na trzecim miejscu, wartość transakcji wyniosła 1,1 mld euro- czytamy na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 01.09.2017.).

 

"Nieruchomości…" zamieszczają kolejny tekst: "Polska w oczach europejskich deweloperów". Polska zdecydowanie pozostaje ważnym krajem, jeśli chodzi o realizowane przez nas inwestycje- mówi przedstawiciel zarządu Warimpex Finanz- und Beteiligungs, austriackiej spółki, która buduje nieruchomości komercyjne, głównie hotele i biurowce w Europie i Rosji, i nimi zarządza. Z kolei prezes GTC, budującego biurowce i galerie handlowe zaznacza, że w tej chwili największe możliwości stwarzają projekty deweloperskie realizowane w stolicach innych krajów naszego regionu Europy. Więcej- na siódmej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 01.09.2017.).

 

"Prawo co dnia" informuje też: "Do 40 tys. zł kary za brak OC". Kary na pośredników i zarządców nieruchomości bez polisy będzie nakładać inspekcja handlowa. Od 1 września pośrednik, zarządca nieruchomości oraz rzeczoznawca majątkowy zapłacą wysokie kary za brak ubezpieczenia OC. W piątek wchodzi w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami dotycząca tych trzech zawodów. To pierwsza taka zmiana od deregulacji tych zawodów od trzech lat. W tekście dodano, że szacunkowo 80 tys. osób pracuje w zawodzie zarządcy i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Z kolei 6857 rzeczoznawców majątkowych ma uprawnienia do wykonywania tej profesji. Szczegóły- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 01.09.2017.).

 

"Rz" w kolejnym dodatku- "Dobra Firma"– zwraca uwagę: "Pierwsze zasiedlenie to interpretacyjny problem". Jest szansa, że podatnicy w końcu przestaną mieć trudności z prawidłowym opodatkowaniem sprzedaży budynków. W opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE przepisy polskiej ustawy o VAT w kwestii pierwszego zasiedlenia są niezgodne z dyrektywą VAT. Jeżeli wyrok TSUE potwierdzi powyższą ocenę, być może skończą się problemy z zapłatą podatków przy sprzedaży budynków. Przepisy ustawy o VAT dotyczące sprzedaży budowli, budynków lub ich części są jednym z bardziej zawikłanych zagadnień. Co więcej, biorąc pod uwagę wartość tych transakcji, niewłaściwe ustalenie, czy sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu, czy zwolnieniu z VAT, może okazać się dla podatnika niezwykle kosztowną pomyłką. Szczegóły- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 01.09.2017.).

 

"Tygodnik Gazety Prawnej" w "DGP" zamieszcza cykl publikacji pod hasłem: "Koniec z szarą strefą w obrocie nieruchomościami i powrót do regulacji". Kiedy od stycznia 2014 r. deregulowano zawody pośredników i zarządców nieruchomości przedstawiciele tego środowiska ostrzegali, że ustawodawca zanadto się rozpędził i będą kłopoty. Zlikwidowano wówczas licencje zawodowe, wymóg posiadania wyższego wykształcenia, przestał też istnieć rejestr osób wykonujących te zawody. W efekcie może je wykonywać praktycznie każdy, o ile ma ubezpieczenie OC. Problem w tym, że nie wprowadzono sankcji za jego brak- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na pierwszej stronie "Tygodnika…".

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 01.09.2017.).

 

"Tygodnik…" zauważa też: "Wysokie kary mogą nie zadziałać". Zarządca nieruchomości i pośrednik w obrocie nieruchomościami od dzisiaj muszą mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Za naruszenie tego obowiązku grożą surowe sankcje- nawet 50 tys. zł grzywny! Sęk w tym, że zdaniem ekspertów przepisy karne są wadliwie skonstruowane i mogą zniweczyć intencje ustawodawcy- czytamy w ramach wstępu. Więcej- także na pierwszej stronie "Tygodnika…".

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 01.09.2017.).

 

"Gazeta Wyborcza" odnotowuje: "Miasta tracą ludzi". Gminy sąsiadujące z największymi miastami zaczynają pękać w szwach. Coraz więcej ludzi się w nich osiedla. Chcą żyć w spokojnej okolicy, ale korzystać z infrastruktury miejskiej. GUS prognozuje, że Komorniki, Dopiewo, Rokietnica to gminy, których ludność wzrośnie o połowę w ciągu najbliższych 12 lat. Są na czele listy miejsc o największym przewidywalnym przyroście ludności. Łączy je bliskość Poznania, który w ubiegłym roku stracił 2 tys. mieszkańców, a do 2030 r. ubędzie mu w sumie 7 proc. To najbardziej jaskrawy przykład wyprowadzek na przedmieścia, tzw. suburbanizacji, ale według GUS ten trend dotknie większość ośrodków miejskich. Z prognozy GUS wynika, że w najbliższych latach tylko sześć na 39 miast powyżej 100 tys. mieszkańców odnotuje wzrost ludności. Szczegóły- na pierwszej stronie głównego wydania "Gazety".

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 01.09.2017.).

 

"Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" informuje: "Nigdy wcześniej deweloperzy nie budowali tak wielu mieszkań". Ponad cztery lata trwa ożywienie na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy wyznaczają kolejne rekordy i budują najwięcej od lat. W tym roku wystąpili już o pozwolenie na budowę ponad 80 tys. mieszkań- o 39 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. Deweloperzy nie zasypiają gruszek w popiele. Polacy chcą kupować mieszkania na potęgę, a więc firmy dostarczają ich najwięcej w historii. Nawet jednak rekordowo duża podaż lokali nie jest w stanie zaspokoić potrzeb popytu. Efekt? Zarówno nowe, jak i używane mieszkania drożeją. Z lipcowego odczytu indeksu cen Open Finance i Home Broker wynika wzrost o 3,5 proc. w ciągu roku. Bank centralny idzie dalej i szacuje, że używane mieszkania w największych miastach zdrożały w ciągu roku o 5 proc.- wynika ze wstępnych danych NBP za drugi kwartał bieżącego roku. Wszystko wskazuje na to, że pomimo rekordowej produkcji nowych nieruchomości deweloperzy nie nadążą za potrzebami- czytamy na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 01.09.2017.).

 

"Gazeta- Dom" zamieszcza również tekst: "Rynek mieszkań na wynajem". Inwestorzy instytucjonalni coraz chętniej zaglądają do Polski. W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada dziś około 350 mieszkań. To o 150 mniej, niż wynosi średnia unijna. W zniwelowaniu różnic pomiędzy zapotrzebowaniem na lokal a stanem faktycznym pomóc może rynek mieszkań na wynajem. Choć lokale przeznaczone na wynajem wciąż stanowią stosunkowo nieduży kawałek tortu na rynku mieszkaniowym (około 5 proc. wszystkich zasobów), to w ostatnim czasie nie sposób nie dostrzec ich rosnącego znaczenia. Zgodnie z raportem firmy REAS za 2016 r., liczba mieszkań na wynajem na przestrzeni ostatnich 5- 6 lat zwiększyła się aż dwukrotnie. Jak dodaje Fundacja Habitat for Humanity, w ciągu najbliższej dekady ponad 30 proc. lokali tego typu powinno być dostępnych na warunkach korzystniejszych niż dotychczas. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 01.09.2017.).

 

Zobacz również