Piątek, 1 kwietnia 2022

¨Kiedy wojna uzasadnia zmianę kontraktu¨
¨Kto remontuje ma od razu koszt. Fiskus jest na tak¨
¨TSUE o frankach: ważniejsze prawo UE niż wskazania SN¨
¨Burmistrz nie uzasadnił swoich racji¨
¨Finanse w niespokojnych czasach¨
¨Deweloperzy mocno wierzą w rynek najmu¨
¨Popyt maleje, ale ceny rosną¨
¨Po drugi dom do Hiszpanii i Kanady¨
¨Rynek inwestycyjny jest w zawieszeniu¨
¨Wojna podbija popyt na lokale¨
¨Rosnące koszty budowy to wyzwanie dla rynku PRS¨
¨Polska była i jest atrakcyjnym rynkiem pod kątem inwestycyjnym¨
¨Jak ustawa deweloperska wpłynie na postępowanie upadłościowe¨
¨Rozliczenie roczne przedsiębiorców¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w piątkowej ¨Rzeczpospolitej¨ zamieszcza tekst: ¨Kiedy wojna uzasadnia zmianę kontraktu¨. Znana z prawa rzymskiego klauzula pozwala wybrnąć z kłopotów w nadzwyczajnej sytuacji. Wyjazd tysięcy Ukraińców na wojnę pogłębił nie tylko braki pracowników  np. w branży budowlanej. Czy to daje podstawy do zmiany umowy? To pytanie zadają sobie firmy. Wojna jako siła wyższa zwalnia (pod pewnymi warunkami) z wykonania kontraktu, ale więcej przedsiębiorców  chce utrzymać relacje handlowe dostosowane do nowej rzeczywistości, uwzględniające wyższe koszty, braki pracowników czy wyższe ceny materiałów. Z pomocą może przyjść regulacja tzw. klauzuli rebus sic stantibus. Klauzula ta pozwala zmienić istniejącą i trwałą umowę nawet wbrew woli drugiej strony. Tak daleko idąca ingerencja w zasadę, że umów trzeba dotrzymywać (pacta sunt servanta), została jednak ograniczona przez ustawodawcę, poprzez wprowadzenie sądowej kontroli takiej zmiany. Tradycyjnie za ¨nadzwyczajną zmianę stosunków¨ uznaje się klęski żywiołowe, epidemie, operacje wojenne, strajk generalny. Może nią być wojna w sąsiednim kraju, jeśli ma istotny wpływ na stosunki rynkowe w Polsce- czytamy na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

Niżej ¨Prawo co dnia¨ zauważa: ¨Kto remontuje ma od razu koszt. Fiskus jest na tak¨. Wydatki remontowe można odliczyć jednorazowo, nawet gdy dla celów rachunkowych są one amortyzowane. Polski Ład nie zmienił zasad rozliczania wydatków na remont- wynika z najnowszego stanowiska skarbówki. Fiskus potwierdza, że można je odliczyć jednorazowo. Co ważne, nie ma znaczenia, w jaki sposób są one rozliczane dla celów bilansowych. Chodzi jednak o wydatki, które nie podnoszą wartości początkowej środka trwałego. Potwierdzenie tego uzyskała spółka, która często dokonuje niezbędnych bieżących remontów posiadanej infrastruktury. Więcej szczegółów- także na 10 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

¨Prawo co dnia¨ informuje też: ¨TSUE o frankach: ważniejsze prawo UE niż wskazania SN¨. Uprawnienia sądu nie mogą wykraczać  poza to, co ściśle konieczne, by przywrócić równowagę kontraktową stron umowy kredytowej i chronić konsumenta przed bardzo szkodliwymi skutkami. To sedno czwartkowego wyroku TSUE, do którego zwrócił się budapeszteński sąd, rozpatrujący sprawę konsumenta, który w 2009 r. zaciągnął w węgierskiej instytucji finansowej kredyt denominowany we frankach, podczas gdy miesięczne raty spłaty kredytu były przeliczane na forinty. Przed sądami węgierskimi kredytobiorca zarzucał nieuczciwość umowy w postaci obciążenia ryzykiem kursowym, tym bardziej że warunki te zredagowano niejasno. Więcej- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

¨Prawo co dnia¨ odnotowuje również: ¨Burmistrz nie uzasadnił swoich racji¨. W wyniku porządkowania numeracji nieruchomości bardziej ją skomplikowano. To właśnie burmistrz zawiadomił właściciela nieruchomości o zmianie jej numeracji porządkowej. Powołał się na prawo geodezyjne i kartograficzne i rozporządzenie  z 2021 r. ministra rozwoju, pracy i technologii o ewidencji miejscowości, ulic i adresów: gdy numery porządkowe nie spełniają wymogów w nim określonych, organ prowadzący ewidencję miejscowości, ulic i adresów dokonuje z urzędu ich odpowiedniego przenumerowania. Właściciele nieruchomości wezwali burmistrza do  usunięcia naruszenia prawa, bo nie było przesłanek zmiany numeracji, a rozporządzenie zastosowano wybiórczo, dla części nieruchomości. Efekt? Zmiana, która miała ujednolicić nadawanie numerów porządkowych zgodnie z obrębem ewidencyjnym, uczyniła numerację jeszcze bardziej niespójną. WSA w Łodzi, rozpatrując skargę na działania burmistrza uznał, że zawiadomienie o dokonanej z urzędu zmianie numeru budynku skarżących nie ma żadnego uzasadnienia. Burmistrz przedstawił je dopiero w odpowiedzi na skargę, a samo stwierdzenie wadliwości numeracji to za mało do jej zmiany- orzekł WSA, stwierdzając bezskuteczność zawiadomienia burmistrza. Więcej- na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

W ¨Rz¨ znajdziemy również ¨Poradnik finansowy¨. W tekście ¨Finanse w niespokojnych czasach¨ czytamy: Raty kredytów rosną w oczach. Co dalej? Co robić, jeśli nie starcza na ratę? Kiedy i jak ogłosić upadłość konsumencką? Jak wojna wpływa na rynek mieszkaniowy? Czy ubezpieczenia chronią nasze mienie przed wojną? O tym wszystkim traktują syntetyczne teksty zamieszczone na 18 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

¨Rz¨ zauważa w innym miejscu: ¨Deweloperzy mocno wierzą w rynek najmu¨. Rosnące stopy procentowe odcinają od możliwości zakupu mieszkań kolejne grupy. Alternatywą jest najem. Nabywcami lokali na ten cel są fundusze PRS, ale i zamożni ¨Kowalscy¨ będą wracać do tej formy lokowania oszczędności- mówią deweloperzy. Menedżerowie Echo Investment, odnosząc się w trakcie konferencji poświęconej wynikom  za 2021 r.  do bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym, przekaz mieli bardzo pozytywny. Spółka nie spodziewa się załamania sprzedaży  ani nie opóźnia rozpoczynania projektów. Deweloper ujawnił, że w styczniu i lutym, czyli miesiącach dalszego wzrostu stóp procentowych w Polsce, sprzedał 434 mieszkania wobec 406 w całym IV kw. ub.r. Na koniec grudnia w ofercie było 1818 mieszkań. W ocenie firmy wybuch wojny w Ukrainie nie miał takich konsekwencji dla rynku jak pierwszy lockdown.  Z kolei jak podał Expander, o 39 proc. skurczyła się oferta najmu w internecie od  23 lutego do 15 marca. Szczegóły- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

Piątkowy dodatek ¨Rz¨¨Nieruchomości Komercyjne i Mieszkaniowe¨ zamieszcza z kolei tekst: ¨Popyt maleje, ale ceny rosną¨. Wojna i droższe kredyty ostudziły zapał kupujących nieruchomości. A ceny rosną. Domy drożeją szybciej niż mieszkania. Sytuację na rynku nieruchomości w I kw. analizuje portal Nieruchomosci-online.pl. W pierwszych trzech miesiącach tego roku średnia cena ofertowa 1 mkw. mieszkań z rynku wtórnego, porównując kwartał do kwartału, wzrosła praktycznie we wszystkich miastach wojewódzkich. Wyjątkiem jest Łódź, gdzie cena spadła o 1 proc., z 7,3 tys. zł za mkw. w IV kw. 2021 r. do 7,22 tys. zł w I kw. tego roku. Największy wzrost, o 9,8 proc. , z 5,2 do 5,7 tys. zł odnotowano w Gorzowie Wlkp. W Białymstoku przeciętne ceny 1 mkw. mieszkań poszły w górę o 7,7 proc., z 7,7 tys. do 8,3 tys. zł, w Szczecinie- o 6,91 proc., z ponad 7,7 tys. do 8,3 tys. zł, w Zielonej Górze- o 6,42 proc., z niemal 6,5 do niespełna 6,9 tys. zł, w Opolu- o 5,19 proc., z niemal 6,5do 6,8 tys. zł. Nie przestają też drożeć domy z rynku wtórnego. Portal Nieruchomosci-online.pl podaje, że zauważalny spadek średniej ceny ofertowej- o 3 proc.- spośród miast wojewódzkich zanotował jedynie Olsztyn. Więcej szczegółów- na pierwszej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

W ¨Nieruchomościach…¨ czytamy również: ¨Po drugi dom do Hiszpanii i Kanady¨. Polacy kupują za granicą nawet nieruchomości, które będą gotowe dopiero za kilka lat. Wojna nas mocno przestraszyła. Jak ocenia cytowana w tekście ekspertka, dała też silny impuls, żeby nie odkładać realizacji wieloletnich marzeń. Oprócz niepokoju związanego z konfliktem za wschodnią granicą ogromny skok zainteresowania nieruchomościami na Zachodzie wynika także z chęci zabezpieczenia oszczędności w stabilnej walucie. Szczegóły- na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst pod hasłem: ¨Rynek inwestycyjny jest w zawieszeniu¨. Gracze o niskim profilu ryzyka czekają na rozwój wydarzeń, ci oportunistyczni szukają okazji- powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Marcin Juszczyk, członek zarządu Capital Parku. Na pytanie, czy po napaści Rosji na Ukrainę Polska będzie postrzegana jako rynek o wyższym ryzyku i inwestorzy będą ostrożniej podejmować decyzję o zakupie tutejszych nieruchomości, rozmówca ¨Rz¨ odpowiada: Po 24 lutego wielu inwestorów, szczególnie tych mniej skłonnych do ryzyka, wstrzymuje się z podejmowaniem decyzji. Niektórzy upatrują szans, jakie niosą ruchy migracyjne, które mogą przełożyć się na dodatkowy popyt na mieszkania czy biura. Praktycznie cały zasób lokali na wynajem w dużych miastach jest obłożony, w hotelach brakuje miejsc, widoczny jest już trend przenoszenia biznesów z terenu Ukrainy i Rosji. Co do szerokiego rynku mieszkaniowego, z jednej strony mamy spadek popytu, ale z druga zmniejszoną podaż, nie ma też symptomów nagłego spadku cen lokali. Ktokolwiek rozpoczyna dziś nową budowę, musi zmagać się z rosnącymi kosztami budowy, problemami z łańcuchami dostaw- czytamy. Więcej- także na drugiej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

¨Nieruchomości…¨ informują też: ¨Wojna podbija popyt na lokale¨. Optymalne wykorzystanie uśpionych zasobów, ułatwienia w tworzeniu nowych- tego pilnie potrzebujemy. Dostępność tanich lokali w Polsce jest niska, tymczasem napływ uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy zwiększa  krótko- i zapewne długoterminowe potrzeby. Na razie część Polaków udostępniła przybyszom własne domy, a przedsiębiorstwa i szeroko rozumiane instytucje tworzą tymczasowe zasoby. To za mało- granicę polsko- ukraińską przekroczyło prawie 2,4 mln uchodźców. Jakie systemowe rozwiązania powinny być przyjęte? Raport na ten temat szykowany jest  m.in. przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Jeśli chodzi o kwestie krótkoterminowe, organizacja będzie rekomendować wprowadzenie dodatku mieszkaniowego. Celowe świadczenia będą bardzo potrzebne szczególnie osobom płacącym za lokale, mogą pomóc w stabilizacji sytuacji i zmniejszeniu obaw osób, które teraz boją się wynajmować uchodźcom. Instytut chce też wzmocnienia roli społecznych agencji najmu- konieczne będzie zapewnienie pieniędzy dla gmin na powoływanie SAN- ów, które z kolei mogłyby wynajmować nieruchomości od jednostek sektora publicznego i przedsiębiorstw państwowych. Te zasoby podnajmowane byłyby nie tylko uchodźcom, ale i innym osobom potrzebującym wsparcia mieszkaniowego. Co więcej, SAN- y mogłyby być narzędziem pozwalającym wykorzystywać, nawet czasowo, nieruchomości o niejasnym statusie prawnym  i w trakcie wyjaśniania spraw związanych z własnością. Raport IRMiR będzie też traktować o rozwiązaniach długoterminowych w zakresie dodatków mieszkaniowych oraz finansowania mieszkalnictwa. Więcej szczegółów- na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

¨Nieruchomości…¨ zauważają również w innym miejscu: ¨Rosnące koszty budowy to wyzwanie dla rynku PRS¨. Fundusze mogą wybierać bardziej zaawansowane  projekty deweloperskie do swoich portfeli najmu, by minimalizować ryzyko drożejącego wykonawstwa. Marvipol poinformował o aneksach do umów nabycia  mieszkań przez potentata z rynku najmu instytucjonalnego (PRS), fundusz Heimstaden. Powodem podwyżki wynagrodzenia dla dewelopera są zmiany w projekcie, o jakie wnioskował inwestor. Rosnące koszty realizacji inwestycji stanowią jedno z głównych wyzwań również na rynku PRS- zgadza się cytowany w tekście dyrektor w dziale mieszkaniowych rynków kapitałowych firmy Savills. Niespotykany dotychczas popyt na najem, w tym instytucjonalny, w długiej perspektywie jest niezaprzeczalny. Największym wyzwaniem rynku jest obecnie opanowanie i przewidywalność kosztów budowy produktu, który zostanie dostarczony na rynek na kilka lat. Wzrost ryzyka przekłada się na nieco inne podejście do ustalania cen w umowach pomiędzy sprzedającym a kupującym- czytamy. Więcej- także na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

¨Nieruchomości…¨ zamieszczają również tekst pod hasłem: ¨Polska była i jest atrakcyjnym rynkiem pod kątem inwestycyjnym¨. Magazyny, PRS i biura mają siłę przyciągania- mówi Thomas Devonshire- Griffin, szef rynków kapitałowych w JLL. Rozmówca ¨Rz¨ zwraca m.in. uwagę, że niewątpliwie czeka nas dyskusja o możliwościach zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych setek tysięcy uchodźców, którzy zdecydują się w Polsce pozostać na stałe. Zdecydowana większość inwestorów, którzy związani są  lub zamierzają inwestować w sektor living w Polsce, spodziewa się spowolnienia w sprzedaży nowych mieszkań oraz istotnego wzrostu znaczenia rynku najmu. Nie ma jednak wątpliwości, że po ustabilizowaniu się sytuacji geopolitycznej inwestorzy będą aktywnie zwiększać swoje zaangażowanie w sektorze mieszkaniowym w Polsce. Czynnikiem, który w jakimś stopniu będzie determinował przyszłe inwestycje, będzie z jednej strony powstały w wyniku zaburzenia łańcucha dostaw i ograniczenia dostępu do określonych surowców, wzrost kosztów materiałów oraz robocizny, a z drugiej skłonność nabywców do zaciągania długoterminowych kredytów w warunkach rosnącej inflacji. Całość rozmowy- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Biznes w czasie pandemii¨ zamieszcza tekst: ¨Jak ustawa deweloperska wpłynie na postępowanie upadłościowe¨. Nowa ustawa deweloperska, która wejdzie w życie 1 lipca 2022 r.  wprowadza instrumenty mające skutecznie chronić interesy potencjalnych nabywców nieruchomości deweloperskich. Mają one eliminować ryzyko utraty wpłacanych przez nich środków  gdyby doszło do upadłości przedsiębiorcy- czytamy w ramach wstępu. Szczegóły- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 01.04.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ w piątkowym ¨Poradniku Gazety Prawnej¨ zajmuje się natomiast kwestią rozliczenia podatkowego. W tekście wprowadzającym- ¨Rozliczenie roczne przedsiębiorców¨ odnotowano: Już tylko miesiąc został na złożenie zeznania rocznego i rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 r. Wprawdzie dla przedsiębiorców nie powinno to być aż tak wielkim wyzwaniem w porównaniu z tym, co ? ze względu na zmiany wprowadzone przez Polski Ład ? czeka ich najprawdopodobniej w przyszłym roku, nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku będzie to tylko rutynowe działanie. Trzeba bowiem pamiętać, że część podatników podjęła w ubiegłym roku różne działania, które miały zminimalizować skutki rozwiązań wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r. ? niektórzy zdecydowali się np. na wcześniejsze zakończenie leasingu samochodów osobowych i ich wykup do majątku prywatnego, aby uniknąć konieczności zapłaty PIT od ich sprzedaży po upływie pół roku. W związku z tym teraz muszą rozstrzygnąć, czy opłatę za skrócenie umowy mogą uwzględnić w kosztach za ubiegły rok. Wpływ na wysokość podatku należnego za ubiegły rok będzie miała również możliwość odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, która ? za sprawą Polskiego Ładu ? została zniesiona od początku bieżącego roku. Wielu przedsiębiorców, chcąc zaoszczędzić na ostatniej prostej, zapłaciło składkę za grudzień jeszcze przed sylwestrem. I to mimo że termin mijał dopiero w styczniu. Wprawdzie teraz nie w każdym przypadku jej odliczenie w zeznaniu rocznym będzie możliwe, ale osoby, które poniosły stratę z działalności gospodarczej, powinny pamiętać, że to odliczenie od podatku nie jest przypisane do konkretnego źródła przychodów. Zwracamy dziś uwagę również na to, że część nowych regulacji wprowadzonych przez Polski Ład ma zastosowanie retrospektywne do dochodów uzyskanych od początku 2021 r. To w ramach wstępu- na pierwszej stronie ¨Poradnika…¨.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 01.04.2022.).

Zobacz również