Czwartek, 9 listopad 2017

Bat na dziką reprywatyzację, Rzeczpospolita
Działkowcy zapłacą za śmieci dzikiego lokator, Rzeczpospolita
Nielegalny mieszkaniec działki nie musi płacić za śmieci, Dziennik Gazeta Prawna
Danina należy się i od maszyn i budynku, Rzeczpospolita
Kurorty walczą o opłaty, Rzeczpospolita
Rekordy na rynku mieszkań, Dziennik Gazeta Prawna
Dwie osoby nie żyją. Nieprzytomne dzieci strażacy wynosili na rękach, Gazeta Wyborcza
W piżamach uciekali przed żywiołem. Dwie osoby nie żyją, Głos Szczeciński
Tragedia na Golęcinie, Kurier Szczeciński

Więcej poniżej.

 

Czwartkowa "Rzeczpospolita" odnotowuje: "Bat na dziką reprywatyzację". Decyzje urzędników dotyczące blisko pół tysiąca gruntów i kamienic badają śledczy cywilnego zespołu. Prokuratorzy rozliczają tzw. dziką reprywatyzację od strony karnej, ale także mocno angażują się w sprawy cywilne i administracyjne dotyczące zwrotów kamienic czy wypłat odszkodowań. Są skuteczni- właśnie doprowadzili do uchylenia decyzji o wypłacie 1,5 mln zł odszkodowania za przejęcie działki w stolicy. Szczegóły- na szóstej stronie głównego wydania.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 09.11.2017.).

 

"Prawo co dnia" zauważa: "Działkowcy zapłacą za śmieci dzikiego lokatora". Skoro działkowiec legalnie nie może mieszkać na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, to nie można uznać, że ma płacić za śmieci. NSA przesądził kolejną nietypową sprawę dotyczącą opłaty za śmieci. Więcej- na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 09.11.2017.).

 

Temat podejmuje również "Dziennik Gazeta Prawna" w tekście: "Nielegalny mieszkaniec działki nie musi płacić za śmieci". Osoba, która bezprawnie zamieszkuje teren rodzinnego ogrodu działkowego, nie musi wnosić opłat za wywóz nieczystości do gminy- orzekł NSA. Sędziowie podkreślali, że to pierwsza sprawa tego typu, jaka trafiła na wokandę sądu kasacyjnego. Szczegóły- na pierwszej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 09.11.2017.).

 

"Prawo co dnia" w "Rz" informuje: "Danina należy się i od maszyn i budynku". Podatkowi od nieruchomości podlega całość myjni bezdotykowej: i urządzenia techniczne, i część budowlana. Zła wiadomość dla właścicieli myjni. NSA potwierdził, że taki obiekt w całości podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Szczegóły- także na czwartej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 09.11.2017.).

 

"Prawo co dnia" zauważa też: "Kurorty walczą o opłaty". Miasta chcą opłatę miejscową zastąpić turystyczną. Nawet smog nie zablokuje jej pobierania. Jakość powietrza w Polsce jest zła. A sądy potwierdziły, że tam, gdzie doszło do przekroczenia norm, nie powinno się pobierać opłaty miejscowej od turystów. Związek Miast Polskich proponuje, by zerwać z tym warunkiem. Przygotował projekt zmian, który chce wnieść do Sejmu jako petycję. Szczegóły- na szóstej stronie dodatku.

(Źródło: "Rzeczpospolita"- 09.11.2017.).

 

"Dziennik Gazeta Prawna" odnotowuje "Rekordy na rynku mieszkań". 173,5 tys.- tyle transakcji zawarto na rynku mieszkaniowym w 2016 r. To o 8 proc. więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż przed sześcioma laty. Tak twierdzi GUS po zebraniu informacji rejestrów prowadzonych przez starostwa powiatowe i prezydentów miast na prawach powiatu oraz w oparciu o dane z aktów notarialnych. Liczba sprzedanych mieszkań była większa od liczby transakcji i wyniosła 175,7 tys., bo zdarza się, że w pojedynczym kontrakcie ktoś kupuje więcej niż jeden lokal- czytamy na 12 stronie głównego wydania.

(Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"- 09.11.2017.).

"Gazeta- Szczecin": "Dwie osoby nie żyją. Nieprzytomne dzieci strażacy wynosili na rękach". Tragiczny pożar kamienicy przy ul. Światowida w Szczecinie. Dwie osoby nie żyją, jedna jest w stanie krytycznym, 14 mieszkańców w tym siedmioro dzieci trafiło do szpitali. Do pożaru doszło w środę po północy. Kamienica nie nadaje się do zamieszkania. Prawdopodobnie będzie odbudowywana. Było w niej 16 lokali. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana.

(Źródło: "Gazeta Wyborcza"- 09.11.2017.).

 

"Głos Szczeciński": "W piżamach uciekali przed żywiołem. Dwie osoby nie żyją". Sam się spalił i jeszcze ludziom szkodę zrobił- mówi jedna z mieszkanek osiedla, która znała mieszkańców spalonego lokalu przy ulicy Światowida. Gdy w nocy z wtorku na środę wybuchł pożar, mieszkańcy spali. Jeden z lokatorów sąsiedniej kamienicy widział całą akcję- czytamy na pierwszej stronie "Głosu".

(Źródło: "Głos Szczeciński"- 09.11.2017.).

 

"Kurier Szczeciński": "Tragedia na Golęcinie". Dwie osoby zginęły w pożarze kamienicy przy ul. Światowida na szczecińskim Golęcinie. Jedna wciąż walczy o życie. Większość do szpitali trafiło (większość z objawami poparzenia) osiemnastu poszkodowanych- w tym ośmioro dzieci. Szczegóły- na pierwszej i czwartej stronie "Kuriera".

(Źródło: "Kurier Szczeciński"- 09.11.2017.).

 

 

Zobacz również