Czwartek, 6 sierpnia 2020
¨Dręczenie sąsiadów kosztuje¨
¨Wyniki banków nie tak złe, ale może być gorzej¨
¨Manowska odbiera przywileje mieszkaniowe sędziów¨
¨Sędziowie na (nie) swoim¨
¨Mieszkanie dla sędziego na wieczny spoczynek¨
¨UOKiK połyka rzecznika¨
¨Rzecznik Finansowy do lamusa¨
¨Fundusz rehabilitacji nie obejmuje klimatyzacji¨
Więcej poniżej.
¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ odnotowuje: ¨Dręczenie sąsiadów kosztuje¨. Uporczywe granie na nerwach mieszkańcom bloku może być naruszeniem dóbr osobistych, za które należą się pieniądze. Sądy coraz częściej przyznają zadośćuczynienia. Prawo do spokojnego mieszkania to dobro osobiste. Nie musimy więc potulnie znosić turystów imprezujących ciągle za ścianą do białego rana, ani też sąsiada, który celowo puszcza głosy zwierząt, wiertarki oraz fragmenty utworów. Przybywa wyroków sądowych zakazujących takich zachowań i zasądzających zadośćuczynienie. Prawnicy przyznają, że konflikty sąsiedzkie to trudne sprawy. A wygrana w sądzi nigdy nie jest łatwa, czy szybka. Sporo też kosztuje. Ochrona dóbr osobistych obejmuje prawo do spokojnego mieszkania i odpoczynku bez nadmiernego hałasu. W grę wchodzą zasady współżycia społecznego, o których mówi art. 5 kodeksu cywilnego. Natomiast wielu sporów można uniknąć. Wystarczy, że wspólnota mieszkaniowa opracuje mądry regulamin, który szczegółowo określi, co wolno, a czego nie. Jednak bardzo często regulaminów nie ma, są zbyt ogólne lub się ich nie stosuje. W tekście przypomniano, że według szacunków w Polsce funkcjonuje 5 mln wspólnot mieszkaniowych. Z kolei w blokach 3500 spółdzielni mieszka łącznie 6 mln Polaków. Szczegóły- na 12 stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2020.).
¨Rz¨ informuje w innym miejscu: ¨Wyniki banków nie tak złe, ale może być gorzej¨. Spadek zysków kredytodawców będzie jeszcze postępował, co negatywnie wpłynie na ich rentowność i zdolność do finansowania gospodarki. Czołowe banki z GPW podały już wyniki za II kwartał. PKO BP, Pekao, Santander, mBank i Millenium miały w tym okresie 1,61 mld zł zysku netto, o 46 proc. mniej niż rok temu. Powodem pogorszenia jest pandemia, wzrost odpisów kredytowych (na razie to dopiero rezerwy na oczekiwane straty, a nie już ponoszone) i spadek przychodów po cięciu przez RPP stóp procentowych z 1,5 proc. do zaledwie 0,1 proc. Wielką niewiadomą są odpisy kredytowe. Do tej pory klienci dobrze spłacają zobowiązania, ale pomagały im tarcze antykryzysowe i wakacje kredytowe. Teraz większość banków spodziewa się, że w przyszłym roku odpisy będą nawet wyższe. Choć niektóre wskazują, ze są teraz bardziej optymistyczne pod tym względem niż w kwietniu i maju. To pozytywna informacja, podobnie jak sugestia, ze wraca popyt na kredyty klientów indywidualnych, gorzej z firmowymi- czytamy. Więcej- na 15 stronie części ekonomicznej głównego wydania.
(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.08.2020.).
¨Dziennik Gazeta Prawna¨ zauważa z kolei: ¨Manowska odbiera przywileje mieszkaniowe sędziów¨. Dziewięciu nieorzekających sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku zajmuje służbowe lokale w Warszawie. Nowa I prezes SN wezwała ich do oddania kluczy. Mieszkania potrzebne są orzekającym. Lokatorzy jednak odmówili. Większość z nich uznała, że te mieszkania im się po prostu należą. Jeden stwierdził, że wyprowadzi się za niespełna rok- gdy wykona remont domu. Małgorzata Manowska postanowiła więc wypowiedzieć zawarte wiele lat temu umowy- czytamy na pierwszej stronie głównego wydania. ¨DGP¨ wraca do sprawy w kolejnym tekście: ¨Sędziowie na (nie) swoim¨. To dalszy ciąg sprawy dotyczącej zajmowania mieszkań służbowych przez sędziowskich ¨emerytów¨. ¨DGP¨ ujawniła ją w czerwcu, publikując tekst: ¨Mieszkanie dla sędziego na wieczny spoczynek¨. Sędziemu SN spoza Warszawy przysługuje mieszkanie w stolicy. Do 2015 r. wewnętrzne przepisy wskazywały, że w takim lokalu mogą zamieszkiwać- w zasadzie przez nieograniczony czas- również sędziowie już nieorzekający. W 2015 r. regulacje zmieniono, ale sędziowie w stanie spoczynku zajmujący nadal mieszkania nie zostali pozbawieni tego przywileju. W efekcie w 2020 r. spośród 19 mieszkań rodzinnych aż dziewięć zajmują osoby nieorzekające. Ponoszą jedynie realne koszty utrzymania lokalu- czyli nie płacą np. do kasy SN za najem. Więcej szczegółów- na piątej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.08.2020.).
W ¨DGP¨ czytamy również: ¨UOKiK połyka rzecznika¨. Rząd chce scentralizować ochronę konsumentów. Zniknie urząd Rzecznika Finansowego, a jego kompetencje przejmie UOKiK. Instytucja, której celem jest ochrona indywidualnych konsumentów, kończy właśnie pięć lat. Kolejnej rocznicy urodzin najpewniej nie bezie. Pojawił się bowiem pomysł likwidacji Rzecznika Finansowego i przeniesienia jego obowiązków do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów razem z pracownikami. Projekt ustawy jet po konsultacjach wewnętrznych. Ma zielone światło od premiera. Zmiany powinny wejść od 2021 r.- odnotowano także na pierwszej stronie głównego wydania. Wątek likwidacji urzędu rzecznika znajdziemy też w kolejnym tekście: ¨Rzecznik Finansowy do lamusa¨. Stanowisko znika w atmosferze sporu o pieniądze na edukację finansową, dublujących się kompetencji i mało skutecznej ochrony konsumentów. Więcej- na drugiej stronie głównego wydania.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.08.2020.).
¨DGP¨ informuje też: ¨Fundusz rehabilitacji nie obejmuje klimatyzacji¨. Wydatek poniesiony na zakup klimatyzatorów, choć poprawia komfort pracy, to nie może być uznany za działanie związane z przystosowaniem miejsca pracy do potrzeb niepełnosprawnego pracownika. Tak stwierdził WSA w Poznaniu, który rozpatrywał skargę na odmowę wydania zaświadczenia o pomocy de minimis. Złożyła ją firma, która z pieniędzy zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych kupiła urządzenia do klimatyzacji. Następnie złożyła do urzędu skarbowego wniosek o wydanie zaświadczenia uznającego poniesione na ten cel koszty za pomoc de minimis. Fiskus odmówił jednak wydania zaświadczenia. Szczegóły- na dziewiątej stronie głównej wkładki prawnej.
(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.08.2020.).