Czwartek, 6 październik 2022

¨Bez obaw, nie wrócą samowole¨
¨Stopy weszły na płaskowyż¨
¨Słono będziemy płacić za kryzys energetyczny¨
¨Inflacja zagląda do portfeli firm¨
¨Rząd chce jeszcze bardziej zbić ceny energii w hurcie¨
¨Słaby złoty pozostanie z nami na dłużej¨
¨RPP przestraszyła się spowolnienia¨
¨Kooperatywy mieszkaniowe już w Sejmie¨
¨Bank z zarzutami prezesa UOKiK po skargach kredytobiorców¨

Więcej poniżej.

¨Prawo co dnia¨ w czwartkowej ¨Rzeczpospolitej¨ uspokaja: ¨Bez obaw, nie wrócą samowole¨. Będzie można budować na swoje potrzeby bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak budowania na własną rękę, jak i gdzie się chce, poza wszelkim nadzorem. Najnowszy projekt zmian w prawie budowlanym mówi, że ma być mniej formalności. Jeśli jednak ktoś liczył na to, że będzie można  teraz budować jak się chce, poczuje się rozczarowany. Projekt wprowadza możliwość korzystania z oddawania do użytkowania obiektów budowlanych w drodze zawiadomienia o zakończeniu budowy. Ogranicza tym konieczność wydawania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Ale jedynie gdy przystąpienie do użytkowania ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych. A także wtedy, gdy sam inwestor dobrowolnie o to występuje. Całkowite zwolnienie z procedury formalnego oddawania do użytkowania ma dotyczyć budynków mieszkalnych jednorodzinnych i obiektów budowlanych kat. III (czyli np. domków letniskowych czy garaży do dwóch stanowisk włącznie). Oddanie ich do użytkowania ma następować już z chwilą złożenia przez kierownika budowy oświadczenia o jej zakończeniu. Zanim jednak możliwe będzie użytkowanie takiego domu, kierownik budowy będzie musiał dołączyć do dokumentacji budowy, którą zgromadził wiele dokumentów, m.in. projektu, badań i weryfikacji przyłączy instalacji zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem- czytamy. Więcej- na 11 stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.10.2022.).

¨Rz¨ odnotowuje również: ¨Stopy weszły na płaskowyż¨. Rada Polityki Pieniężnej zostawiła główną stopę procentową NBP na poziomie 6,75 proc. Czy to kończy cykl podwyżek, nie wiadomo. Stopa referencyjna NBP będzie nadal wynosiła 6,75 proc.- postanowiła w środę RPP. Takiej decyzji oczekiwało tylko czworo spośród 22 ankietowanych przez ¨Rz¨ ekonomistów i zespołów analitycznych. Pozostali w zdecydowanej większości oczekiwali podwyżki stóp do 7 proc. prognozy te były formułowane, jeszcze zanim w piątek GUS opublikował wstępny szacunek inflacji we wrześniu. Ten zaś pokazał, że wskaźnik cen konsumpcyjnych podskoczył o 17,2 proc. rok do roku, po 16,1 proc. w sierpniu. Utrzymanie stóp bez zmian w październiku nie oznacza, że RPP zakończyła cykl zacieśniania polityki pieniężnej. W komunikacie po środowym posiedzeniu Rada podkreśliła, że jej ¨dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej¨. Furtka do kolejnych podwyżek stóp jest więc otwarta. RPP może z niej skorzystać w listopadzie, gdy pozna prognozy (tzw. projekcję) Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Więcej szczegółów- na 16 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.10.2022.).

¨Rz¨ inauguruje dzisiaj odrębny dział pod hasłem: ¨Rzecz o inflacji¨. W tekście wprowadzającym- ¨Słono będziemy płacić za kryzys energetyczny¨ czytamy: Przed nami lata wysokiej inflacji i walki z jej skutkami- pisze Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie ¨Wyzwania policy mix w kryzysie energetycznym¨. Policy mix to kombinacja polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny oraz polityki fiskalnej prowadzonej przez rząd. W raporcie przygotowanym przez PIE czytamy, że 2023 r. będzie okresem pełnym wyzwań z perspektywy polityki gospodarczej państw UE. Większość z nich wchodzi w kryzys energetyczny z wysokimi deficytami finansów publicznych, które nadwerężono podczas pandemii Covid- 19. Dodatkowo wszyscy członkowie UE borykają się z inflacją, co skutkuje podwyżkami stóp procentowych. PIE ocenia, że w warunkach przedłużania się kryzysu energetycznego banki centralne mogą bardziej ostrożnie podchodzić do strategii celu inflacyjnego niż deklarują obecnie. Według prognoz PIE inflacja w Polsce może ustabilizować się w latach 2025- 2025. Szczegóły- na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.10.2022.).

Niżej w ¨Rz¨ czytamy: ¨Inflacja zagląda do portfeli firm¨. Rosną koszty prowadzenia działalności w Polsce. Wzrost cen usług, towarów, półproduktów i surowców potwierdza już 95 proc. firm. Inflacja we wrześniu sięgnęła 17,2 proc. rok do roku. To wynik najwyższy od marca 1997 r., kiedy zanotowała 16,6 proc. Według GUS najbardziej podrożała żywność i energia. Z badania przeprowadzonego w sierpniu przez firmę faktoringową NFG wynika, że 95 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw odczuwa wzrost cen produktów i usług niezbędnych do prowadzenia działalności. Najczęściej wskazywanym produktem, który zdrożał jest paliwo (78 proc. wskazań), opłaty za prąd, gaz i wodę (68 proc.). Zdaniem badanych przeciętny wzrost cen w ciągu ostatniego półrocza sięgnął 37,4 proc. A to jeszcze nie koniec. Rozpoczyna się sezon grzewczy, gwałtownie rosną przy tym rachunki za energię i ogrzewanie. Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość. Aż 85,5 proc. z nich spodziewa się w ciągu sześciu miesięcy kolejnych podwyżek cen- czytamy także na 17 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.10.2022.).

¨Rz¨ informuje również w innym miejscu: ¨Rząd chce jeszcze bardziej zbić ceny energii w hurcie¨. Mimo dwóch już regulacji prawnych, mających na celu obniżenie cen hurtowych energii elektrycznej, rząd pracuje nad kolejnymi zmianami. Prace nad kolejną ustawa obniżającą ceny energii w hurcie trwają, a założenia dotyczące takiego rozwiązania mają pojawić się jeszcze w tym tygodniu. Rozwiązania miałyby koncentrować się na odbiorcach wrażliwych oraz sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Szczegółów jednak brak, bo te są doprecyzowywane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Projekt ma z jednej strony wprowadzić maksymalną cenę energii będącej w obrocie, a z drugiej różnica między kosztem produkcji, kosztem emisji CO2 i ¨godziwą¨ marżą kończyłaby jako dodatkowa danina. Środki trafiłyby jako rekompensaty dla sektora MŚP, szkół i szpitali. O szczegółach rząd miałby poinformować opinię publiczną jeszcze w tym tygodniu. Oznacza to, że regulacje mają zbliżyć cenę energii elektrycznej do kosztów wytwarzania. Rząd już wprowadził cenę maksymalną na tzw. rynku bilansującym (rodzaj rynku hurtowego, mającego charakter techniczny, uzupełniającego brakujące dostawy) oraz poprzez ustawę zniósł obligo giełdowe w sektorze energii elektrycznej, a więc konieczność jej sprzedaży przez Towarową Giełdę Energii (ustawa jest obecnie w Senacie). Oba rozwiązania miały obniżyć ceny energii na rynku hurtowym i oba traktowane są jako działania interwencyjne. Więcej szczegółów- na 19 stronie części ekonomicznej głównego wydania.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.10.2022.).

Kolejny dodatek ¨Rz¨¨Moje pieniądze¨ nie pozostawia złudzeń w tekście: ¨Słaby złoty pozostanie z nami na dłużej¨. Nie widać czynników, które mogłyby odwrócić niekorzystny trend w notowaniach polskiej waluty w perspektywie najbliższych miesięcy. Ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne osłabienie złotego względem kluczowych walut, co sprawiło, że kursy dolara i franka znalazły się  na nowych szczytach. Barierę 5 zł przebił dolar, podczas gdy jeszcze na początku stycznia za walutę amerykańską płacono niewiele ponad 4 zł. Notowania franka szwajcarskiego dobiły do 5,13 zł wobec  4,30 płaconych jeszcze w lutym. Droższe o kilka procent jest również euro, będąc coraz bliżej marcowego szczytu na poziomie 5 zł. Nastroje wokół złotego przynajmniej na chwilę się uspokoiły, jednak zdaniem ekspertów wciąż jednak więcej przemawia za jego osłabieniem. To oznacza, że na większe wydatki muszą się nastawić nie tylko posiadacze kredytów walutowych czy osoby planujące wyjazdy zagraniczne, ale przede wszystkim importerzy- czytamy na trzeciej stronie dodatku.

(Źródło: ¨Rzeczpospolita¨– 06.10.2022.).

¨Dziennik Gazeta Prawna¨ odnotowuje również: ¨RPP przestraszyła się spowolnienia¨. Tym razem stopy procentowe nie zostały podniesione. Złoty stracił. Ekonomiści sądzą, że podwyżka nastąpi w listopadzie. Wbrew oczekiwaniom większości ekonomistów rynkowych Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na środowym posiedzeniu na 12. z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Nie skłoniła jej do tego najwyższa od ćwierć wieku inflacja. Jak wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 17,2 proc. wyższe niż rok wcześniej. Główna stopa Narodowego Banku Polskiego pozostała na ustalonym przed miesiącem poziomie 6,75 proc. Według Marcina Klucznika z Polskiego Instytutu Ekonomicznego sytuacja gospodarcza w Europie i Stanach Zjednoczonych powoduje, że przestrzeń do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej robi się coraz mniejsza. ? Bieżące dane i prognozy wskazują na spowolnienie gospodarcze. Słabnie także rynek kredytowy: Biuro Informacji Kredytowej wskazuje na spadek udzielonych kredytów mieszkaniowych o 70 proc. Jednocześnie wyższe oprocentowanie zachęca do oszczędzania, co dodatkowo ogranicza konsumpcję? wskazał analityk. Więcej szczegółów- na siódmej stronie głównego wydania.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.10.2022.).

¨DGP¨ informuje w innym miejscu: ¨Kooperatywy mieszkaniowe już w Sejmie¨. Sejm dziś po raz pierwszy pochyli się nad propozycją nowych przepisów, które mają umożliwić budowanie domów w ramach porozumienia między przyszłymi mieszkańcami. Mowa o projekcie ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych, za który odpowiada resort rozwoju. Nowy akt prawnie ureguluje kooperatywy mieszkaniowe. Korzystanie z takiego rozwiązania nie jest jeszcze w Polsce powszechne, jednak doświadczenia innych krajów pokazują, że warto je promować. Może ono pomóc w obniżeniu kosztów budowy domu (m.in. dzięki rezygnacji z pośredników, np. deweloperów), pozwala też dobrać sąsiadów i zwiększyć wpływ na kształt otoczenia domu. Oczywiście nie będzie to rozwiązanie idealne dla każdego ? przeszkodą może być zwłaszcza wysokość własnego wkładu finansowego. Istotą kooperatyw jest inicjatywa grupy mieszkańców, którzy, działając np. w ramach umowy spółki cywilnej, podejmą decyzję o wspólnej inwestycji. Prawne uregulowanie umożliwi im m.in. skorzystanie z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego czy ubieganie się o grunt od gminy. Zwiększy się także bezpieczeństwo prawne członków kooperatywy, ponieważ do tej pory tego typu inwestycje były chronione głównie ogólnymi regulacjami kodeksu cywilnego, a nie przeznaczonymi dla nich rozwiązaniami. Do tej pory inwestycji w ramach kooperatyw było niewiele, ale resort rozwoju szacuje, że po wprowadzeniu nowych rozwiązań ten stan rzeczy może się zmienić. Jak wynika z wewnętrznych analiz ministerstwa, w ciągu 3?5 lat może powstać ok. 50?100 kooperatyw, a w kolejnych latach ta liczba powinna stale rosnąć. Mogłoby się to wiązać również z powstawaniem nowych spółdzielni mieszkaniowych- czytamy na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.10.2022.).

¨DGP¨ obok informuje: ¨Bank z zarzutami prezesa UOKiK po skargach kredytobiorców¨. Nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego ? takie działanie skłoniło prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego do postawienia Santander Bank Polska zarzutów stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Santander jest pierwszym bankiem, któremu prezes UOKiK postawił zarzuty za występujące problemy z rozliczaniem kosztów wcześniej spłaconego kredytu hipotecznego. W maju br. urząd informował o wszczęciu 17 postępowań wyjaśniających wobec instytucji finansowych, w związku z sygnałami od klientów o tego typu praktykach. Więcej- także na czwartej stronie głównej wkładki prawnej.

(Źródło: ¨Dziennik Gazeta Prawna¨– 06.10.2022.).

Zobacz również